MIDDELBURGSCHE COURANT. F 130. Woensdag 1874. 3 Juni. Dit blad verschijnt dagelijks iuet uitzondering van den Zondag, den Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. jDe prijs per 3/m.., franco is f 3.50. Middelburg 2 Juni. Als vervolg op bet gisteren medegedeelde omtrent de jl. Zaterdag avond alhier gehouden vergadering van den geneeskundigen raad in Zeeland vermelden wij nog het volgende. Mr. Snijder kwam op tegen de voorstelling die in de „mededeeiing" door den inspecteur gegeven is van de quae8tio der begraafplaats te Vrouwepolder. Die mede- deeiing luidt als volgt: „Eenige landbouwers te Vrouwepolder zich met hun bezwaar tot mij gewend hebbende wegens den aanleg van een lijkenhuis op het tijdelijk in gebruik gebleven kerkhof, waartegen hunne erven rechtstreeks gelegen zijn, en de vrees tu kennen gevende dat door de plaat sing van dat lijkenhuis de reeds zoo ongunstige ver houding uit een sanitair oogpunt zoude toenemen, zoo zijn die bezwaren nader onderzocht en gebleken vol komen gegrond te zijn. Het lijkenhuis is op dan slechts geringen afstand van ODgeveer 5 a 6 metera aangelegd van bet armhuis en op dien van ongeveer 10 a 11 meters van eene kleine overbevolkte woning, en vermits de vergunning om alsnog gebruik te blijven maken van een klein gedeelte van het kerkhof in den aanvang van 1872 slechts in afwachting gegeven is, dat men maatregelen zoude nemen om eene begraafplaats buiten de gemeentekom aan te leggen, en inmiddels tegen het laatst van genoemd jaar de wet houdende voorziening tegen de besmettelijke ziekten, met hare bepaling dat op iedere begraafplaats een lijkenhuis moest worden aangelegd, den bestaan Jen toestand is komeo verslim- meren, zoo is het meer dan tijd dat in bet belang van de volksgezondheid de ingezetenen van Vrouwepolder verder beschermd worden tegen den nadoeligen invloed, dien de nabijheid van een met lijken overvuld kerkhof en van het daarop aangelegde lijkenhuis zoude kuaneu uitoefenen. Diensvolgens is aan het gemeentebestuur in overweging gegeven om over te gaan tot dea aanleg eener algemeene begraafplaats buiten de kom der ge meente." Volgens den heer Snijder berust deze mededeeiing op ODjuiste gegevens, zoodat hij daartegen moet protes teeren. Vooreerst laat hij in het midden of de in den aanvang genoemde „landbouwers" werkelijk landbou wers zijn. Waarschijnlijk zijn bet dezelfde lieden, die aan gedeputeerde staten een adres hebben ingediend waarop zij een afwijzende beschikking gekregen heb ben; is dit zoo, dan is een hunner een gewone boeren arbeider, de anderen een slachter en rietdekker, een arm kleermakerijs, die onderstand geniet, en slechts éen werkelijke landbouwer. Maar ten anderen is de in 1872 door gedeputeerde staten gegeven vergunning tot gebruikmaking van een gedeelte van het kerkhof niet tijdelijk, zooals in de mededeeiinggezegd wordt, maar voortdurend; van tijdelijke vergunning is in de missive van gedeputeerde staten, door spreker voor gelezen, geen sprake. Hij heeft daarom gemeend zich als hoold vaö het gemeentebestuur van Vrouwepolder en ook zijne medeleden vaa dat bestuur te moeten vrijwaren voor eene verkeerde beoordeeling. De voorzitter antwoordde, dat het niets afdoet of de ingediende bezwaren afkomstig zijn van landbouweis, of wel van arbeiders of sjouwerlui, het zijn in allen gevalle inwoners der gemeente, die het recht hébben hunne bezwaren in te brengen. Eu die bezwaren zijn naar zijne overtuiging ten volle gegrond. De beer Snijder toch zal zelf moeten erkennen, dat de toestand der bedoelde begraafplaats ïq de twee jrren sinds de vergunning is verleend veel veranderd is, en er nu nog veel grooter bedenkingeu tegen die begraafplaa t bestaan dan toen. Is er éen toestaud iu de gebeele provincie die voor de gezondheid nadeclig is, dan is het ongetwijfeld dio te Vrouwepolder. Mr. Snijder erkent dat er groote bezwaren tcgeu de begraafplaats te Vrouwepolder bestaau, en daar bij evenzeer grooten prijs stelt op de bebartigiug der be langen vau de volksgezondheid, zou hij ook gaarne zien dat middelen konden gevonden worden om in die bezwaren te voorzien. Die middelen bestaan er evenwel niet. Hij stoort zich dan ook niet aan het kabaal dat door eenige onruststokers, die een adres hebben iDgediend, gemaakt is, lieden die zich qualifi- ceeren als landbouwers, terwijl zij halve bedelaars zijn. De voorzitter herneemt, dat bij bet antwoord van het gemeentebestuur van Vrouwepoider zal afwachten betreffende den aanleg eener algemeene begraafplaats buiten de kom der gemeente, daar bij het gezegde van den keer Snijder wel niet als een officieel antwoord zal moeten beschouwen. Hij komt echter op tegen de heftige uitdrukkingen van genoemd lid. De lieden die een adres hebben ingediend zijn geen onruststokers en samenzweerders, maar zij zijn in huu recht en hebben volkomen gelijk, daar de toestand allerongunstigst is. Mr. Snijder deelt ten slotte nog made, dat een der adressanten reeds bij hem is geweest en verklaard heeft diep berouw te hebben; hij zei de misleid te zijn en het adres onderteekend re hebben omdat hij was opgeruid; doch evenals een schooljongen beloofde hij dat bij het nooit weer zou doen. Spreker verklaarde zich bereid in de gesloten zitting den naam van dien persoon te noemen. De beraadslaging werd alsou, op voorstel des voor zitters, daar zij toch tot geen resultaat kon leideD, gesloten en de gedrukte mededeeiing voor kennisgeving aangenomen. Dr. van Berlekom bracht vervolgens verslag uit betreffende het bureau voor vaccinatie, waaruit bleek dat zija gevaccineerd 83 en gerevaccineerd 66 perso nen samen alzoo 149. De geringe voorraad vaccine leverde nog a bezwaar op voor het bureau, zoodat met de stof moest gewoekercb«aivordeo. Tengevolge van het besluit van het bureau ombij wijze van proef, premiën uit te kceren aan hen die hunne kinderen ter vaccinatie komen aanbiedenwaar toe minstens f 1 per week beschikbaar behoort te zijo, en op grond dat het bureau sinds de invoering der wet op de epidemische ziekten niet meer aan zijne verplichtingen kan voldoen zonder verhooging der vroe ger door de regeering toegestane jaarlij ksche subsidie van 100, is besloten om aau de regeering verheogiug dier subsidie te verzoekeu, ingaande met het jaar 1875, en voorts machtiging te vragen om de subsidie voor 1874 met f 50 te overschrijden. Dr. de Bruijne bracht rapport nit namens de com missie belast met het nazien der rekening. Het advies strekt tot goedkeuring, waartoe wordt besloten. Het voordeelig saldo bedraagt 110 26^. Nog wordt door dr. van Berlekom verslag uitge bracht als gecommitteerde tot het geven van een over zicht van de wijze waai op in Zeeland de betrekking van vaccinateur geregeld is. Daar de tabel, wegens het gemis van opgaven door enkeie gemeentebestareD, nog onvolledig is, i3 besloten te trachten die alsnog aan te vullen. Tot leden der commissie voor de resumtie der notu len worden aangewezen dr. Keijzer en de heer deLigny. Op voorstel van dr. de Man wordt besloten onder steuning te verleenen aan het door de Maatschappij tot bevordering van nijverheid tot de regeering gericht verzoek om voorziening in de bezwarendie bestaan tegen den afvoer van faecale stoffen en de verontrei niging van den bodem. Dj voorzitter deelde tevens mede, dat ia de vergadering van inspecteurs ten vorigea ju'e reeds een naar haar oordeel volledig wetsontwerp is aangeboden. De beer Adam meende, dat de circn:aire door den heer Pennock alhier verzouden ter aanbeveling zijner fabriek voor stoomzuivering van bedden enz. in strijd is met art. 8 alinea 2 der wet van 4 December 1872 tot voorziening tegen besmettelijke ziekien, voor zooveel betreft het vervoer van besmette voorwerpen uit ge meenten buiten Middelburg. De voorzitter verwees hem evenwel naar art. 9 dier wet, waarbij vergunning wordt verleend tot vervoer van zoodanige goederen naar de plaats vau ontsmet ting met inachtneming der voorschriften van den bur gemeester. Nog werd door den beer Adam eene opmerking ge maakt omtrent de zijns inziens te laat geschiedende desinfectie in geval van besmettelijke ziekten, soms eerst acht dagen nadat bet kenmerkende teeken dier ziekten op deur of bek is aangehecht. De voorzitter antwoordde hierop evenwel dat de wensch tot spoe diger desinfeetie alleen vervuld kan worden door den practizeerenden geneesheer. Daar niemand verder eenig voorstel in de openbare zitting wenscht te doen, wordt deze gesloten en ver anderd in eene met gesloten deuren. Het gisteren door ons medegedeelde bij de regeering ontvangen telegram van den gonverneur-generaal van Nederlandsch-Indië was eergisteren te Buitenzorg aan geboden en ontleend aan een bericht van den mili tairen en ei vielen bevelhebber te Atchin, den kolonel Pel. In de Staats-courant van beden is dat telegram iu de volgende bewoordingen opgenomen „Vijandelijke aanvallen op Kota radja, Penajongen Maraksa waren afgeslagen; de laalste met zwaar ver lies voor den vijand. Deze nestelde zich oostelijk op verscheidene pariten. De gezondheidetoestand was niet gunstig. De raad van achten te Pinang (voorname At- chineezen aldaar gevestigd) had gevraagd voorwaarden onderwerping van Atchin Proper, scheen tot toenade ring gezind." De commissie van enquête naar den staat der Ne- derlandsche koopvaardijvloot beeft aan de verschillende kamers van koophaodel verzocht vóór den 20eB Juni haar eenige inlichtingen te verschaffen omtrent sommige hoofdpunten, die bij haar onderzoek in aanmerking zullen komen. Den beer Sequeira, die belast is geweest met het over brengen der door de Belgische scherpschutters te Am sterdam behaalde prijzen, werd te Brussel een diner aangeboden, waarbij op de verbroedering tusschfn Nederland en België werd ged.onken. Ook is de Tir National te Brussel voornemens om voortaan elk jaar aan wedstrijden iu Nederland te komen deelnemen. Het doet ons genoegen hieruit op te maken dat de indruk, door de ontvangst der Belgische schutters te Amsterdam teweeggebrachtniet al te nadeeiig ge weest is. Misschien hveft men zicb van den aanvang aan weerskanten de zaak een weinig verkeerd voorge steld, in België te veel officieelen ophet vau den tocht der scherpschutters gemaakt en te Amsterdam, te mid den der buitengewone feestdruktevan hunne komst niet genoeg notitie genomen. Hoe dit zij de wezenlijk vriendschappelijke en hartelijke gevoelens die tusschen de bewoners der beide landen bestaan, zullen, naar wij hopen, onder het voorgevallene niet geleden hebben. De heeren D. A. Tniemo en J. Stemberg maken in Het Vaderland bekend dat zij zich als directeuren belast hebben met het bestuur der naamlooze vennootschap „Da courant Het Vaderland". De hoofdredactie i3 op nieuw toevertrouwd aan mr. H. Goeman Borgesius, de administratie aan den heer C. A. vaa Keija, ter wijl verscheidene letterkundigen, zooals de heeren Jaa ten Brink, Cbonia, Lindo, Lodewijk Mulder, A. Pieison, W. A. vau Kees, Vosmaer en anderen hunne mede werking hebben toegezegd. Het doel van het blad blijft de ontwikkeling en verdediging der liberale be ginselen, terwijl het nog meer dan vroeger zich be wegen zal op financieel terrein en op letterkundig en kunstgebied. De kamer van koophandel te 'aGraveuhage heelt aau de tweede kamer een adres gezonden tot onder steuning vaa het wetsontwerp tot atschalfiog vau den accijns op de zeep. Benoemingen en besluiten. SCHUTTERIJEN. Beuoemd bij bet 2e bataljon der rua- teude schuttel ij in Zeeland: tot letl luiteuant J. de Rijke, thans 2e luitenant, tot 2tn luitenant A. Bie- reua A.Jzn. en W. M. van As, beiden thans schutter.

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1