MIDDELBURGSCHE COURANT. F 129. Dinsdag 1874. 2 Juni. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2tc Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m.franco is f 3.250. Middelburg 1 Juni. BIJ den aanvang der Zaterdag avond alhier gehouden vergadering van den geneeskundigen raad in Zeeland deelde do voorzitter mede, dat hi] ter vervanging der heeren Verhulst, die ongesteld is, en dr. Dobbe- laer de Wind, die door treurige huiselijke omstandig heden verhinderd werd tegenwoordig te zijnhad op geroepen de heeren Adam en d'. van Berlekom. De „mededeeling van de handelingen van het ge- neeskundigstaatstoezicht in Zeeland" was weder gedrukt aan de leden toegezonden. Als naar gewoonte gaf zij tot eenige vragen ea opmerkingen aanleiding. Omtrent den gezondheidstoestand iu de eerste vijf maanden van dit jaar ootleenen wij aan die mededeeling de volgende bijzonderheden. In Januari werden weder nieuws sporen van kinder ziekte 'variolaewaargenomen, dio evenals in 1869 uit België tot ons kwamen, waar die ziekte op uitgebreide schaal heerachte. De waargenomen gevallen ziju geïso leerd gebleven; 2 daarvan ie Overslag, 2 te Keuzen en 1 te Vlissingea zijn met den dood geëindigd. Voor zooveel bekend is, is de ziekte thans aanwezig te Goes, Hoek, Neuzen, Veere en Waarde. Scarlatina is reeds in 39 gemeenten waargenomen, doch alleen te Oostburg had zij een zorgelijk karakter; thans heeft zij ook daar opgehouden. Er stierven in 13 gemeenten 40 individuen aan deze ziekte, waarvan 23 te Oostburg. Typhus en fel ris typhoidea zijn ia betrekkelijk geringe mate en slechts iu sporadische gevallen met eens sterfte van 35 individuen in 28 gemeenten voorgekomen. Angina diphlherina is in 11 gemeenten waargenomen 6n heeft in 4 gemeenten 8 slachtoffers gemaakt, waar van 5 te Hoek. Aan kinkhoest ziju te Goes 10, te Poortvliet 5, ta Scherpeni8se 4, te St. Maartensdijk 3 en te Sluis mede 3 kinderen bezweken. Aan croup zijn in 8 gemeenten 18 personen overleden, waaronder 8 te Oud-Vossemeer. Behalve van de bovengenoemde ziekten wordt nog melding gemaakt van: 1° De in Maart jl. alhier voorgekomen worst ver giftiging, waaraan meer dan 300 individuen geleden hebben en 6 personen (5 te Middelburg en' 1 te Wisse- kerke) bezweken zijn. Ontstaan en door bet gebruik van leverworst, uit een spekslagerswin^el herkomstig, maakt deze zaak alsnog het onderwerp uit van eeu gerechtelijk onderzoek, waarop wei niet mag worden vooruitgeloopenmaar waarvan te voorzien is, met het oog op de uitkomst der voorloopig ingestelde on derzoekingen, dat de aanleiding der vergiitiging in het duister zal gehuld blijven. De hoofdverschijnselen by de vergiftigden waren braking, diarrhoea met koliek- pijnen en tenesmi, bij meer bevigaangetasten kuitkrampon, schielijke collapsus en aodere aan Aziatische cholera verwante toevallen, terwijl vele zieken recidiveerden, anderen een langdurig herstellingstijdperk doorliepen. Nadat alsnu twee maanden na den aanvang van de vergiftiging verloopen ziju, kunuea de sporen geacht worden zoo goed als geheel geweken te zija. 2° Eene epidemie van kraamvrouwenkoorts te Goes. 3° Een geval van watervrees. Dit deed zich voor in de maand Januari te Bossh-kypalle bij een jougeo van 10 jarendie den 2" Juui 1873 door een klein on bekend hondje gebeten was en d:e ook op het Spui (een gehacht taöscbon Neuzen en Axal) een lotgenoot heeft gehad. Bij het kind te Bosch kapeiie hadden de toe gebrachte wonden goed gebloed ea waren deze verder behandeld door aanwending van een eigen middelde zoogenaamde groene olie. Het kiad op het Spui daaren tegen is tot dusver gezond gebleven zijnde daarmede eene bedevaart ondernomen naar Sint Hubert in de Ardennes, waaraan men gewoon is iu Zeeuwscb-Vlaan deren een groote geneeskracht toe te kennen. 4° Vergiftiging door het pruimen van tabak. Deze ia ia de maand Februari voorgekomen in de gemeente Nisse, bij een jongen van 4 jaren die op zijn verzoek door andera jongens van tabak voorzien was en zijne onvoorzichtigheid in het kauwen en inslikken daarvan met den dood heeft moeten bekoopen. Dr. de Man bracht, naar aanleiding van hetgeen in de mededeeling omtrent variolae voorkomt, een merk waardig geval vaa besmetting ter sprake. De th&DS overleden schipper van Gelder bevond zich te Ant werpen om menseden en huisraad te vervoeren. Men heeft toen in het gasthuis aldaar de iosolentie gehad hem te laten gaan door eene zaal waarin poklijders lageo. Eerst toen hij er in was zeide men hem dat er poklijders waren eu vroeg men of hij bang was, waarop bij ontkennend antwoordde; by werd evenwel besmet en is hier aan pokken gestorven, terwijl het door hein vervoerde gezin te Vlissingeu een bron van pokziekte is geworden. Spreker noemde zoodanige han delwijze van het eerste gasthuis van Antwerpen bene den alle critiek en zou gaarne zien dat daarop de aan dacht van de autoriteiten aldaar koa gevestigd worden, teneinde herhaling daarvan zoo mogelijk te voorkomen. De voorzitter was het met het afkeurend oordeel van dr. de Man ten volle eens, maar betwijfelde of er iets aan te doen zal zijndaar uien in Autwerpen en in België in 't algemeen in dergelijke zaken nog al ach terlijk is en gerust bij Nederland eea lesje zou kunnen nemen. Hij zag echter er geen bezwaar iu om voor te stellen, het feit aan onzen minister van bionenlandBche zaken mede te deden, met verzoek om ziju ambtgenoot van buitenland8che zaksn te willeu uitaoodiggn om de Belgische regeeriug met het gebeurde in kennis te stellen. D*. Keljzer vereeuigde zich hiermede geheel, omdat alsdan wellicht een tweedo^evat van denzeltden aard voorkomen zal worden, hetgeen met het oog op het drukke verkeer met Antwerpen zeer wenschelijk is. De heer Adam deelde een gelijksoortig geval mede, dat voor een paar jaron te Goes heeft plaats gehad, uit welke mededeeling tevens bleek, dat men t9 Ant werpen zich tevreden schijnt te stellen met het aanwen den van kamfer en wierook als desinfectiem'ddelen. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel des voorzitters aangenomen. Nog bracht dr. de Man de opgraving van afgekeurde en begraven dieren ter sprake. De ondervinding heeft geleerd dat desinfectie met chloorkalk van een begra ven en in 6tukken gesneden beest onvoldoende is, daar sommige liedeu er niet afkeerig van zijn om dergelijk gedesinfecteerd vleesch op te graven en te eten. Te Biggekerke heeft men kort vóór dé bekende worstver giftiging zelfs een geheel beest opgegraven. Daarom zou hij weacchen teer als desvnfectiemiddel te gebrui ken omdat het vleesch dan zeker onbruikbaar zou worden. De voorzitter merkte op, dat hetgeen dr. de Man verlangt eene zaak is die thuis hoort op het gebied der veeartsenij kundige politie. Maar bovendien meende brj dat lieden die vleesch lusten dat begraveu is na ge desinfecteerd te ziju niet alleen met chloorkalk, maar tevens met carbol zuur en petroleum, zich ook niet zouden laten afschrikken van bet eten van vleesch dat met teer gedesinfecteerd was.- Dr. de Man verklaarde hierop, dat hij in de zaak berustte. Op eene vraag van den heer Henneqninof het on derzoek aangaande de leverworstvergiftiging nog wordt voortgezet, antwoordde de voorzitter, dat het advies van den hoogleeraar Gunning, aan wien door de rech terlijke macht een scheikundig onderzoek is opgedragen, nog wordt ingewacht. Voorts gaf de voorzitter eenige inlichtingen aan dr. Keyzer betreffende het kenmerken eener woning te Kortgene waarin typhus heerschte; aan dr. de Bruijne aangaande de redenen waarom in de mededeeling geen melding is gemaakt van de in het. laatst van het vorige jaar te Zierikzee voorgekomeu choleragevallen, daar deze mededeeling alleen de eerste vijf maanden van hot loopeude jaar betreft eu aan dr. A. P. Fokker omtrent het gezegde aangaande de bedevaart door een lijder aan watervrees van hot gehucht het Spui naar Sint Hubert iu de Ardennes: met de mededeeling hier van heeft hij alieen willen releveerondat men in Oost en West-Vlaanderen groot belang stelt in de Ardennes van een geneeskundige behandeling is daar evenwel geen sprake: het is alleeu een quaestie van bijgeloof. Wordt vervolgd Tengevolge der gewijzigde regeling van den loop der spoorwegen zal met 1 Juui de per nachttrein uit Ber lijn vertrokken post des morgens te 1(X 50®. te Amster dam en te 11". 20®. te Rotterdam aankomenterwtjl de tweede Eogelscha post, in stede van gelijk tot dusverre het geval was in den voormiddagreeds by de eerste bestelling des morgeus bezorgd zal worden. Zr. M\ schroefstoomschip Cornells Dirks wordt bin non kort te Hellevoetsluis in dienst gesteld. Naar aanleiding van het af deelings-verslag der tweede kamer over de ceosus-aangelegenheidheeft de minis ter van bioneulandscbe zaken aaa de gemeentebesturen een spoedige opgaaf gevraagd van het getal personen, die bij het annnemea van hoogere cijfers voor den census dan in het regeerings-ontwerp zijn voorgesteld, tot de verkiezing voor leden van de tweede kamer en van den gemeenteraad zullen worden toegelaten. Op de algemeene vergadering der Noord-Brabantsch— Dniteche spoorweg-maatschappij (lijn BoxtelWezel), Zaterdag jl. te Rotterdam gehoudenis de directie ge machtigd eene hypothecaire leening van 6 miilioen guldon, rentende 5 pct.j tegen den koers vaa 70, te sluiten. Aan de Eogeiscbe bankiers die zich met de leening belast hebbenwordt eene commissie van hoog stens 372,000 toegestaan. Men hoopt door deze leeoing ia de toekomst betere kansen voor de onderneming te verkrijgen, die tot dusverre niets dan verlies heeft opgelev erd. Bij ministerieele beschikking is aan A. Bos CzR., te Alblasserdalutot wederopzegging vergunning verleend voor eea stoombleepdienst op de rivieren en kanalen in do provinciën Noord-BrabantGelderlandZaid-Holiand, Noord-HoliandZeeland, Utrecht en Ovtrijsei. Benoemingen en besluiten. EERETEEKENEN. Vergnnniog verleend aan den voor den dienst in Oost-Iudië bestemden soldaat B. Wur- scher tot het dragen der zilveren dapperheids-medaille 2° klasse en de krijgsmedaille, hem beiden door Z. M. den keizer van Oostenrijk geschonken. Onderwijs, Tot leeraar in do scheikunde tevens ondc-r-direeteur, aan de hoogere burgerschool te Arnhem »3 benoemd dr. F. van Colker. Marino en leger. Met den Ï6en Juni a. worden geplaatst: aan boord van ZT. M». opnemingsvaartuig Hydrograaf, do lnitenants ter zee 2° klasse D. J. W. A. G. Coops, W. J. Struick en H. J. Kleyr.hens, eerstgenoemde als oudste officier, de adelborst 1* klasse D. A. Kraijenboff van de Leur, j de officier vau gezondheid 2e klasse W. T. Clous en de officier van administratie 2e klasse D. A. vau der Laan; aan boord van Zr.M\ schroef stoomschip Ban üjer- maesing, de luitenants ter zee 2e klasse P. Heyning, H. F. Kouwenberg en J. A. Kloek, eeistgenoemde als oudste officier, de officier vau gezondheid 2' klasse M. Steensma en de oificier van administratie 3e klasse K. P. S. Metman; aan boord van Zr. M>. schroef stoom- ac dp Palembang, do luiteuaots ter zee 2* klasse A. J. Krabbe, H. O. Feith en B. J.G.Volck,eerstgenoemde als oudste oificier, de officier van gezondheid2e klasse J. A. G. Hulst en de officier van administratie 3* klasse F. J. Olivier.

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1