MIDDELBURGSCHE COURANT. F 128. Maandag 1874. 1 Juni. Iq eene circulaire aan alle gemeentebesturen vestigde de directie andermaal de aandacht op het bestaan en het nut harer inrichting. Het aantal knapen dat sedert de oprichting der kweekschool door hare tusschenkomst bij de marine dienst genomen heeft, bedroeg 987, ter wijl 64 bovendien ter koopvaart waren gegaan. Yan hoeveel beteekenis de kweekschool voor het algemeen belang is, blijkt o. a. uit de verklaring van den secre taris der Haagsche sub-commissie, tevens wethouder der residentiedat het gemeentebestuur van 's Graven- hage zich verplicht gevoelde aan de zeevaartschool voor de opleiding tot nuttige leden der maatschappij van een aantal knapen, die anders gevaar geloopen hadden tot last der maatschappij en vooral van de stad hunner inwoning op te groeien. Evenzoo werd in de memorie van toelichting bij de begrooting van marine voor 1874 gezegd: „Ook de kweekschool voor zeevaart te Leiden geett reden tot tevredenheid en tot waar deering der aanhoudende zorgendie door het bestuur aan den bloei der inrichting worden besteed." Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2« Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.50. Middelburg 30 Mei. In de heden alhier gehouden vergadering van gede puteerde staten van Zeeland is besloten: te bevorderen tot adjunct commies 2® klasse ter provinciale griffie de heer J. F. H. Rest, thans eerste klerk, en tot eerste klerk de heer H. de Jongh, thans tweede klerk. Voorts is tot eersten klerk benoemd de heer C. H. de Wage- maker, thans notaris klerk. De Donderdag opgemaakte voordracht tot benoeming van gezworenen en van een dijkgraaf in den polder de Breede watering bewesten Yerseke is als volgt: in de plaats van den overleden gezworen F. Ferdinandusse: 1* Jan Vermet, 2e Corn". Kaboord, 3® A. Zandeo; in de plaats van den aftreden den dijkgraaf W. A. de Laat de Kanter1® mr. B. V. van der Bilt2* mr. J. H. de Laat de Kanter, 3® Jan Trimpe; in de plaats van den aftredenden gezworen M. Stevenae: 1® M. Stevense, 2e P. Luteiju, 3® C. Valkier; in de plaats van den aftredenden gezworen P. Dekker Jz.: 1® P. Dekker Jz., 2® An. Lindenbergh, 3® Aü. de Broekert; in de plaats van den aftredendea gezworen An. Dominions Jz. 1' A*. Dominicus Jz., 2e J. de Groene, 3® K5. Domi nions Fz. Als vertegenwoordigers uit de vergadering van inge landen dezer vergadering in den dijkraad van den polder Willem Anna zijn benoemd: Jan Trimpe en A". Nijssen Az. H. K. H. de prinses von Wied, jongste dochter van prins Frederik, is den 28,n dezer voorspoedig van een zoon bevallen. Het Handelsblad maakt de opmerking dat niet meer dan 43 leden der tweede kamer dat is slechts drie meer dan de helft, het census onderzoek in de afdeelingen bijwoonden. De namen der afwezigenzegt het blad, worden niet opgegevenzoodat wij ook niet weten, welke leden hunne taak zoo gemakkelijk opvatten, dat zij zelfs bij het behandelen der census-quaestie het niet noodig achten aan de voorbereidende werkzaamheden deel te nemen. Maar de achting voor de beslissingen der kamer kan er slechts bij verliezen, indien de natie verneemt, dat een zoo groot aantal harer leden zich de moeite niet wil geven, om de voorstellen der re geering met hunne ambtgenooten nauwgezet to onderzoe ken. Dat is een treurig verschijnsel te meer in ons tegenwoordig parlementair levendat toch al zoo weinig heuglijks oplevert. Is het nu te verwachtendat de regeering besluiten zal haar eigen voorstel te laten varen voor het denkbeeld, dat haar door „zeer vele" van 43 loden wordt aangeboden? Welke zekerheid bestaat er thans, dat de meerderheid der voltallige kamer blijken zal met dat denkbeeld in te stemmen? De kamer van koophandel te Rotterdam heeft in een brief aan den minister van financiën er op aange drongen dat de regeering den handel op de eene of andere wijze iulichte omtrent de maatregelenwelke zij zich voorstelt tea opzichte van ons muntwezen te nemen. Nu het verbod tot aanmunting van zilveren standaard- munt is vervallen, schrijft de kamer, moet het bij den tegenwoordigen wisselkoers rekening geven zilver in landen, waar dit alleen koopwaar is, speciaal in Engeland, te koopen en alhier te doen vermunten, en een gevolg daarvan zal dan wezen dat de wisselkoers op die landen zich regelt Daar de relatieve waarde van de beide metalenb. v. dat do Eogelsche wisselkoers, die nu circa f 12 is, stijgt tot f 12.40, indien de prijs van het zilver 58. pence per once is, of audersin ver houding. Dit ligt in den aard der zaak en behoeft geen verder betoog. Zoo dit nog niet geschiedt dan is de reden daarvan dat de Nederlandsche bank allerwaarschijnlijkst haar voorraad zilver, ongeveer 26 millioen tegenwoordig, laat vermunten en de munt dus voor particulieren geen zilvermunt kan slaan. Maar die toestand zal niet duren en de wissel op Londen voor ons land verreweg de gewichtigste zal zich vroeger of later moeten regelen naar de innerlijke waarde van het zilver, dus, ook zonder ver dere daling van dat metaal, stijgen tot f 12.40. Dit kan door bankiersspeculatiën eensklapsimmers binnen een vrij kort tijdsverloop geschiedendat vooraf niet te bepalen isen het gevolg daarvan kan zijn dat handelaars, die goederen uit verre landen ontboden hebben, betaalbaar op 6/m. te Londen, bij de betaling zich eenige percenten teleurgesteld zien in den koers, waartoe zij zich het papier op die plaats moeten aan schaffen. Eene soortgelijke moeilijkheid zal zich ook voordoen met die andere landen, die mede goud als standaardmunt hebben. Men zal zich dus, bij de be staande onzekerheid, aan gevaar zien blootgesteld dat vooraf niet te berekenen is, wanneer tusschen het opzetten der onderneming en debetalingde verdere depreciatie van ons geld invalt, zonder dat dit nadeel wordt opgewogen door gelijke hoogere opbrengst der goederen, die wellicht vroeger zijn aangekomen of zeilend verkocht zijn vóór het tijdstip der depreciatie. Op initiatief van Limburg zijn de besturen van ver schillende provinciën in overleg getreden omtrent een aan de regeering te richten voorstel tot opheffing der tollen op de provinciale wegen. De gevoelens liepen echter uiteen. Sommige besturen beschouwden het op heffen der provinciale tollen slechts als een halve maat regel, die niet aan het doel zou beantwoorden, daar de tollen op vele wegen geheven worden door de ge meentebesturen, welke niet licht in de opheffing zouden toestemmen. In ieder geval aioet zoowel voor de pro vinciale als voor de gemeentetollen een aequivalent gevonden worden en juist daarin ligt de groote moei lijkheid. Do dienst op den spoorweg HilversumAmersfoort zal den 8®n Juni geopend worden. Er zullen zes treiDen per dag loopen, waarvan de eerste vijf aan sluiten aan die van den centraal-spoorweg. Uit het verslag over het 17® boekjaar der konink lijke Nederlandsche stoombootmaatschappij blijkt dat deze onderneming op het einde des vorigen jaar3 24 stoombooten van 220 tot 2000 ton in haar dienst had. 210 reizen werden gedaan, waarvan 3 naar New-York en 2 naar Java. Een stoomschip, de Nina, is iQ 1873 vergaan. Iu aanbouw zijn twee booten van 2000 paarde- kracht, bestemd voor de vaart op Amerika, welke ieder ongeveer een millioen zullon kosten en in het begin van 1875 door de firma Inglis te Glasgow moeten worden afgeleverd. Tot dea bouw van meer schepen voor die lijn werd niet overgegaan dewijl met de Rotter dam-.che stoomvaartmaatschappij op Amerika onderhandeld wordt om deze vaart voor gemeenschap pelijke rekening te exploiteeren. Voor de andere lijnen zijn steeds meer schepen benoodigdtot wier bouw de gelden aanwezig zijn. De winst bedraagt 422,369, waarvan f 172,000 voor het depreciatie fonds bestemd en 200,000 of 10 pet. aan de aandeelhouders uitgekeerd wordt. Het reserve fonds bedraagt 102,832. Op de gisteren gehouden jaarlijksche algemeece ver gadering der Amsterdamsche kanaalmaatschappij bleek o. a. dat een groot deel van het IJ in vruchtbaar land van de beöte soort veranderd is. Iu twee veilingen zijn 984 hectaren grond in veiling gebracht, welke ge middeld ruim f2000 per hectare hebben opgebracht. In den laatsten tijd ondervond de maatschappij tegen spoed ten aanzien der havenhoofden die weder versterkt moeten worden en door de verzanding der haven, welke door het bestuur toegeschreven wordt aan de natuur, onafhankelijk van de werken. De beslissing derregee- riDg omtrent de havenhoofden wordt sedert 12 Maait afgewacht, en er bestaat vrees dat eene verlenging van den termijn, bij de concessie voor het werk noodzakelijk zal blijken. Het bestuur hoopt echter, t al de bezwaren die het reeds sedert 1865 is te boven i, ook deze te zullen overwinnen. Het stoomschip Wyberton vertrekt 13 Juni a. uit otterdam naar Nederlandsch Iodië. De daarvoor be stemde brieven enz. moeten uiterlijk des namiddags van dien dag aldaar zQn aangekomen. De Staats-courant van heden bevat de wet van den 18®" April jl., betrekkelijk uot toestaan van kredieten ten behoeve van tot de dienbaren 1867 tot en met 1871 behoorende on vereven de vorderingen ten laste der begrooting van Nederlandsch-Indië. Blijkens het onstoegezoaden verslag van den toestand der kweekschool voor zeevaart te Leiden, mocht deze nuttige inrichting, welke zich de opleiding van joDge knapen voor 's lands zeedienst en de koopvaardij, ten doel stelt, zich gedurende het jaar 1873 in voortdureuden bloei en belangstelling verheugen. Den 15®" November werden de nieuw gebouwde gymnastiekzaalde uitgebreide school-, eet en slaapzalen ingewijd. Tot deze verbete- tering was de inrichting in staat gesteld door verschil lende bijdragen van begunstigers der kweekschool, zooals een legaat groot f 1000 van mevrouw de weduwe Voll- graff en vele geschenken van leden van het koninklijk huis en andere milde gevers, die hunue bijdragen meest door tusschenkomst der in verschillende plaatsen ge vestigde sub commissiën deden toekomeD. De sub com missie te Middelburg maakte o. a. flO over. net hoofddoel der inrichting is bet opkweeken van bruikbare scheepsjongens, die tot flinke matrozen en onder-officieren zullen opgroeien. Is zulk eene opleiding nuttig voor menigen jongen die auders, zonder eenige voorbereiding in de geheel vreemde omgeving van een schip geplaatst, wellicht een tegenzin in het vak zou krijgen, niet minder waar is hetgeen in de boven be doelde circulaire aan de gemeentebesturen gezegd wordt, dat menige gemeente met voordeel gebruik kan maken van de aangeboden gelegenheid om eene goede en weinig kostbare plaatsing te vinden voor kcapeD, die om hun woelig karakter of tengevolge van verwaar- loozing de gemeente later tot last zouden kunnen worden. Benoemingen en besluiten. geneeskundig staatstoezicht. Benoemd tot lid van den geneeskundigen raad van Zuid Holland dr. J. N. Ramaer te 's Gravenhage. zeevisscherijen. Opnieuw benoemd als leden van het college voor de zeevisscherijen A. P. van Stolk, te Rotterdammr. E. N. Rahusente Amsterdamen mr. D. van Meuis, te Harderwijk. Onderwijs. In den gemeenteraad te Utrecht is na levendige discussiënwaarbij de gewone argumenten over open-

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1