MIDDELBURGSCHE r 127. Zaterdag 1874. COURANT. 30 Mei. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2« Paascli- en Piuksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per Syra.., franco is f 3.50. BIJ DEZE COURANT BEHOORT EEN BIJVOEGSEL. ïiddelburg 29 Mei. Heden namiddag is aan de loskade alhier roet volle lading aangekomen het Rotterdamsche barkschip Sama- rang, gezagvoerder Lehman groot 1050 gemeten toD, komende van Java. De eerste uitvoering, gisteren avond door het muziek korps der stedelijke schutterij alhier op het Molenwater gegeven, werd door een talrijk publiek bijgewoond, dat door bijvalsbetuigingen na het laatste stuk zijne ingenomenheid met de door hot korps gemaakte vor deringen aan den dag legde. Men verzoekt ons echter met nadruk de aandacht der politie te vestigen op de ongeregeldheden en bal dadigheden, aan welke zich bij die gelegenheid het jongere gedeelte van het aanwezig publiek schuldig maakte. Niet alleen dat men door allerlei geraas en getier het luisteren naar de muziek bijna onmogelijk maakte, maar de moedwilligheden eu de liederlijke uitdrukkingenaan welke de straatjongens zich in het bijzonder tegenover het vrouwelijk geslacht schuldig maakten, waren van dien aard dat het bijwonen der uitvoeringen op die manier voor eene fatsoenlijke vrouw eeae oumogelijkheid wordt. Een paar politieagenten zouden zeker zonder veel moeite deze bengels binnen de perken der betamelijk heid kunnen hondeD. Uit Amsterdam wordt bericht dat de heer Messcbert van Vollenhoven wegens voortdurende ongesteldheid, en uit Amersfoort dat de heer van Harden broek van Lookhorst voor het lidmaatschap van de tweede kamer zullen bedanken. Onze Haagsche correspondent schrijft: „In de politieke wereld is er geen nieuws, calnte plai die toestand bestaat hier al zóo langdat het werke lijk geen nieuws meer is daarvan melding te maken. Het verslag van de commissie van rapporteurs over het censuswetje kan men bezwaarlijk als nieuws aanmerken j iedereen verwachtte een ongunstig verslagen zoo het publiek ergens in teleurgesteld is geweest dan is het wel iu den tooQ van het stak, dat geenszins zoo vin nig gesteld is als wij het van de liberale Atchin-oppo santen gewoon zijn, die in de commissie vertegenwoordigd waren. Nu zwalkt de zaak van algemeene censusver laging weer op de parlementaire baren rond, en ook al wordt het eenmaal in behandeling genomeD, bet wetsontwerp zal de veilige haven van het Staatsblad wel nimmer bereiken. Afstel door uitstel wordt thans moeieiijker dan ooit, daar de zaak der kiesbevoegd heid nog in deze zitting ter tafel moet komen, naar aanleiding van de verwachte voordracht tot herziening van de indeeling der kiesdistricten. Volgens de kieswet moet die herziening om de vijf jaren geschieden en, daar de laatste regelingswet van Mei 1869 dagteekent, heeft de regeering al tijds genoeg voorbij laten gaandoor nog geen nienw ontwerp in te dienen. Ik vermoed althans dat er nog geea ontwerp bij de kamer inge zonden is, want anders had, dunkt mij, de beer Dul- lert het reces maar weer niet tot 2 Juni verlengd, omdat er geen werk was. „Een ander onderwerp, waarmeë de minister van binnenlandsche zaken ook niet veel haast schijnt te maken, is de zaak der spoorwegen. Zal de uitbreiding van het spoorwegnet verder geschieden door aanleg van staatswege, of bij wijze van concessie en subsidie Indien het laatste gebeurt, zal men dan de communicatie middelen des lands aanbesteden aan het Rotterdarascb syndicaat, met de Rotterdamsche bank aan bet hoofd, welks aandeelhouders men er wel mee mag gelukwen- schen dat de directie hare aandacht van de Noord- AmerikaaDSche op de Nederlandsche spoorwegen heeft overgebracht? Ook de herziening van het contract met de exploitatie-maatschappij staat op de lijst der beloofde doch niet verschenen zaken. Kortomwaren alle belof ten der regeering vervuld, dan bad waarlijk de tweede kamer baar reces niet behoeven te verlengen uit ge brek aan werken zoo men de hand sloeg aan alles waaraan dringende behoefte voor land en volk be staat dan zaten de tweede kamer-leden tot over de kuiven in 't werkOm op het spoorwegengebied te blijven, dan hadden zij zeker op dit oogenblik een wetsontwerp op het toezicht en de politie.onder handen. „Ik verwacht wel dat de voorstellen der regeer'mg, wanneer ze eenmaal zullen voor den dag komen, gun stig zullen uitvallen voor het consortium; bet getalm er mede is waarschijnlijk te wijten aan den tegenstand iu de bnreaux. Ge moet weten dat ministers in den regel nog al voor concessie met subsidie of garantie zijn; het van zoo'n diepen staatsmaDsblik getuigend woord van graaf Schimmelpenninck thans aller graven en gravinnen vader dat een minister faveur moet weten te geven, schijnt in het algemeen in elk staatsmansgemoed weerklank te vinden. Maar de amb tenaren zija meer gestemd voor aanleg der spoorwegen door den staat. De reden hiervan ligt voor de hand. Wanneer de staat de spoorwegen aanlegt, worden alle werken voor staatsrekening gedaan alle aanbestedingen door den staat verricht, eu van iedere aanbesteding heft het rijk de bekende leges, die door de ambte naren worden opgestokenen voor de helft aan hun wednwenfonds komen. Wanneer de leges afgeschaft waren, zouden er vrij wat minder voorstanders van den aanleg der spoorwegen door de i staat in de Haagsche bureaux gevonden worden dan thans. In dat geval zouden die heoreo zich over die quaestie even onverschillig toonen als over iedere andere. „Waarom worden die leges niet flinkweg afgeschaft waarom heeft eene regeering daartoe niet eens den moed? Moed behoort er namelijk zeker toe, omdat de voorsteller het vooreerst te kwaad krijgt met de ambtenaren die aan de leges hechten, en hij bovendien de impopulariteit vao zijn voorstel nog zou moeten verdubbelen door een voorstel van algemeene trakte- mentsverhooging daarbij in te dienen. Na den aandrang op zoodanige verhooging in den laatsten tijd zou mis schien thans voor afschaffing der leges een geschikt tijpstip gekomen zijn; maar de heer van Deldea is minister van financiën „Dat de leges onder de ambtenaren populair zgn, en jnist om de wisselvalligheid van het met elk kwar taal uitgekeerde bedrag, ondervond ik laatst nog. In het gezin van eeu ambtenaar aan een der ministeriën werd over 's roans traktement gesproken. Het bedroeg, sedert de afschaffing der doorloopende korting, f 1700. „Ja maar", voegde de vrouw er dadelijk bij, „dan hebben wij de leges nog, en die beloopeu meest ruim f 30, en soms wel eens meer dan f 40 in 't kwartaal." Eu toen ik vroeg of zij niet liever eene verhooging van traktement met 150 hadden, zeiden man en vrouw: neen, juist dat mee en tegen vallen van de leges was nu zoo aardig wanneer ze van het traktement alleen te leven hadden, zouden ze 't wel niet „aardig" gevonden hebbendie kans van tegenvallen en men wist nu niet wat er gebeuren kon, waardoor die leges op eens eu blijvend veel meer gingen opbrengen, zooals sedert den aanleg der staats spoorwegen. „Hoe de zoogenaamde kanselarij-leges zijn ontstaan weet ik niet, maar ik vermeed dat ze hun oorsprong vinden in orokooperij en knoeierijin het kleverachtige van den strijkstok. Wanneer iu den ouden tijd iemand eeae ganstige dispositie van den heer wilde hebben, beloofde bij den knecht of klerk een fooitje dit gebruik is gegeneraliseerd en geregulariseerd, en de leges zgn voor de ambtenaren geworden wat het „verval" voor uwe dienstboden is; wie eene rekening ontvangt betaalt eea percentje aan de meid die 'tgeld brengt na alvorens met dat perceutje mijnheers rekening te hebben ver hoogd. Meent gij dat de lieden die leges te betalen hebbenaannemers bij voorbeelddat niet doen en dat dns de leges nietevenals de fooien aan uwe dienst boden uit uw zakbetaald worden door de schatkist aan de ambtenaren van den staat?" Vijf leden van den Haagschen gemeenteraad hebben een voorstel gedaan tot oprichting van een weduwen- fonds voor gemeente-ambtenaren, waarvan de tegen woordige ambtenaren zonden kunnen en de nieuw aangesteld wordende moeten deelnemen. Van wegede gemeente zou dan ondersteuning worden verleend, welke noodig is om aan het fonds de noodige soliditeit te verleenen. Na de feesten voor de groote raenaehen had gisteren te Rotterdam een feest voor kinderen plaats, te eigen aardig en te zeer op groote schaal om er niet met een paar woorden melding van te maken. Op de bui tenplaats den Heuvel, grenzende aan het Park, welke door de eigenaren kostelooa was afgestaan, waren des middags ongeveer 5000 kinderen van de verschillende diaconiescholen vereenigd. Na eene korte toespraak van den voorzitter der feestcommissie, den heer Rut- teman, begonnen dadelijk de verschillende vermake lijkheden waarmede de kinderen tot den avond werden bezig gebonden. Dat daaronder eten en drinken een voorname plaats bekleedde behoeft wel niet gezegd te worden, onder anderen was een geheel okshoofd wijn als geschenk toegezonden. Aan andere amusementen was echter ook geen gebrek. Zoo hield de goochelaar Bamberg een paar duizend kinderen tegelijk op de prettigste manier bezig, zoo werkte de muziek-vereeni- ging Mozart belangeloos tot opluistering van het feest mede, werden luchtballons opgelaten, volksspelen in 'i klein, zooa^s zakloopen om een koek, gehouden enz. Een honderdtal dames en twintig heerec hadden zich met de moeilijke taak der bediening belast. De bur gemeester kwam met zijn echtgenoote tegen vier uren op het feestterrein en bleef er tot des avonds. In den loop van den middag werden telegrammen van geluk- wensching naar den kouiug en de koningin gezonden, welke onmiddellijk beantwoord werden. Toen de kin deren 's avonds te 7 uren ieder nog met een feest- insigne en een koek begiftigd, door hunne ouders afgehaald huiswaarts keerden, was het een ware fejste- lijke optocht. In de vergadering van den geneeskundigen raad van Gelderland en Utrecht op don 22*a dezer gehouden, heeft zich een verschil van meeuing voorgedaan tus- schen den adjunct-inspecteur en sommige geneeskundigen betreffende de vraag of üiarrhaea cholerica eu cholerine al dan niet als lichtere vormen van cholera moeten be schouwd eu opgegeven worden. Do adjunct-inspecteur acht, in overeenstemming naar hij meent met het ge voelen van den minister van binnenlandsche zakende opgave verplichtend en is voornemens, indien de opgave weder geweigerd wordt, de zaak voor den rechter te brengen. De inspecteur deelde op diezelfde vergadering mede dat volgens officieele opgave het verloop der cholera tot nogloe in ons land zeer gunstig is geweest. In 44 gemeenten heeft de ziekte geheerscht, het ziekte karakter was kwaadaardig en toch heelt zij in den tijd van een half jaar slechts aau 312 menschen het leven gekost. Voor eeu gedeelte, meende de inspecteur was hierin de invloed der wet tot voorkoming van besmettelijke ziekten niet te miskennen. Zr. H\ stoomschip Djambi, op de terugreis uit Indië wegens averij en slecht weder aan de Kaap de Goede Hoop binnengevallen, is aldaar, als ongeschikt voor den dienst, voor 21,000 verkocht en zal nu tot zeilschip, waarschijnlijk voor de kustvaart, worden ingericht. De bemanning heeft reeds sedert geruimen tijd met verschillende gelegenheden de reis naar Nederland voortgezet. De heer L. Th. Blasiusnaar wij meenen officier van het Indisch leger te 's Gravenhage, vestigt inde Nieuwe Rotterdamsche courant van gisteren de aandacht op het feit dat terwijl in ons land een invaliden-huii

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1