©uünUanö. de maatschappelijke ladder inneemt, niet zoo hard zou zijn als het oppervlakkig misschien Igkt. Bij gelegenheid van den 55®* geboortedag van koningin Victoria op den 24en Mei jl., is prin9 Arthur tot pair van Engeland met den titel van hertog van Counanght verheven. Het verbinden der twee oceanen welke aan beide zijden Amerika bespoelen, door middel van een kanaal dat de smalste plaats van bet werelddeel doorsnijdt, behoort sedert langen tijd tot de geliefkoosde plannen van ingenieurs en aardrijkskundigen. Thans moet, vol gens de Engelsche bladen, de kans op verwezenlijking van dit denkbeeld vrij gunstig staan. Eene met het ontwerpen van een plau bolaste commissie heeft haar verslag uitgebracht. De geheele lengte van den water weg moet zijn 181 EDgelsche mijlen waarvan 120 door de natuur zijn aangelegdzoodat nog 61 mijlen gegra ven moeten worden. Da kosten van het werk worden geraamd op rnim 63 tnillioen dollars of ruim 153 mil- lioen gulden. Yerkoopingen en aanbestedingen. Gisteren is te Meliskerke te koop aangeboden 1° Eene hofstede, bestaande in woonhuis, schuur, stalling en verderen timmerte Mariekerke, aan den straatweg naar Meliskerke, met de daarbij behoorcude 87 aren 40 centiaren boschtuin en weilandgelegen in de gemeente Meliskerke. Verkocht voor f4000. 2° 06,80 bouwland, gelegen nevens bet vorige per ceel, aan den straatweg. Verkocht voor ƒ201. 3° 58 aren 20 centiaren weilandgelegen achter het vorige perceelaan den aardeuweg van Meliskerke naar Aagtekerke. Verkocht voor f 1301. 4° 70 aren 60 centiaren weiland, gelegen aau den aarden weg van Meliskerke naar Aagtekerke. Verkocht voor f 1500. 5° 94 aren 10 centiaren bouwland, vroeger weiland, gelegen als voren. Verkocht voor /22Q0. 6° 92 aren bouwland, vroeger weiland, gelegen ach ter het vorige perceel. Verkocht voor f 1787. 7* 86 aren 20 centiaren weilaud, gelegen aan den weg van Mariekerke naar Aagtekerke. Verkocht voor f 1751. 8* 58 aren 30 centiaren bouwlandgelegen aan den Mariekerkschen weg. Verkocht voor 1642. 9° 57 aren 30 centiaren weilandgelegen in de na bijheid van den p.ardenweg van Meliskerke naar Aagte kerke. Verkocht voor f 1425. 10° 35 aren weiland, gelegen in de nabijheid van den begrinten Kloosterweg. Verkocht voor f 1010. 11° 73 aren 80 centiaren bouwland vroeger weiland, gelegen aan den begrinten Kloosterweg in de gemeente Aagtekerke. Verkocht voor f 1801. Bij de publieke verkooping te Zierikzee, op 26 dezer geboudeDvan 55 hectaren 43 centiaren aan- eenliggend weiland (gedeelte der Vrijmoeren van Schou wen), gelegen in de gemeente Kerkwerve, is kooper geworden de heer mr. C. van der Lek de Clercq, te Zierikzeevoor de som van f 300 per 41 aren 68 cen tiaren of voor de massa circa 40,000. Thermometerstand. 27 Mei 's av. 11 n. 56 gr. 28 's morg. 7u. 6Ögr.'smidd. lu. 67 gr.'s av. 6 u. 63 gr. Algemeen overzicht. Het Italiaanscbe ministerie, dat zich als voornaamste doel de reorganisatie van de financiën had voorgesteld, heeft weder een échec geleden, zoodat de koning zal moeten kiezen tuBSchen zijn ministerie ea de kamer, en ót bet eerste ontslag zal moeten verleenen óf de kamer ontbinden. Toen de financieele wetsontwerpen van den heer Miughetti aan de orde werden gesteld en hij de alge- meene strekking daarvan verdedigde heeft hij uitdruk kelijk verklaard geen enkele der voorgestelde finan cieele maatregelen te kunnen missen tenzij de kamer hem andere bronnen vau inkomsten opende. Het wets ontwerp, waarbij niet geregistreerde akten niet wettig werden verklaard en dat dus de sfrekkiüg had om de inkomsten van bet registratie-recht aanmerkelijk te verhoogen, ondervond veel oppositie en werd ten slotte verworpen. Het vertrouwen des konings in zijn ver antwoordelijke raadslieden was echter niet geschokt en Z. M. verzocht hen daarom hunDe portefeuilles te be houden, waartoe zij zich lieten bewegen. Doch wat gebeurde er verder? Verschillende wets ontwerpen waren nog aanhangig betreffende den aanleg van groote werken; de minister verzocht nu uitdruk kelijk die niet in behandeling te nemen, omdat de schatkist niet met meerdere uitgaven kon worden belast indien de kamer hem geen nieuwe inkomsten toestond. Zyu vertrouwen in de kamer om hem de uoodige fondsen aan to wijzen bleek dus te zijn ge schokt, en zij had dan ook geene poging aangewend om, in plaats van het verworpen wetsontwerp, een andere bron van inkomsten te openen. In de zitting van eergisteren vroeg daarentegen de heer Englen dat het wetsontwerp tot uitvoering van verschillende groote havenwerken aan de orde zou worden gesteld, terwijl hij do noodzakelijkheid van de uitvoering daarvan betoogde. De ministers van openbare werken, Spaventa, en van financiënMingbetti, verklaarden echter uitdruk kelijk dat het onmogelijk was om der schatkist nieuwe uitgaven op te leggen, waarbij de heer Min- gbetti nog do mededeeling voegde, dat hij den senaat zou verdoeken om de discussiën betreffende het wets ontwerp op het vestingstelsel en dat op de traktemen ten der ambtenareu, die door de kamer reeds waren aangenomen, te schorsen. Het mocht echter alles Diet batende kamer nam het voorstel van den heer Englen, om het wetsontwerp tot nitvoeriDg van havenwerken aan de orde te stellen, aan. De heer Minghettl heeft evenwel den strijd niet op gegeven en blijkbaar is hij verzekerd, dat het kabinet door den koning zal worden gehandhaafd en dat deze een beroep op de natie zal doenwant hij beeft inder daad aan den senaat verzocht om de zooeven genoemde wetsontwerpen niet in behandeling te nemenomdat de kamer niet alle noodzakelijke maatregelen cm het te kort te dekken had willen goedkeuren. Tevens beeft bij gevraagd om zoo spoedig mogelijk de aanhangige financieele wetsontwerpen, die reeds door de kamer werden goedgekeurd, aan te nemen. De heer Menabrea verklaarde, dat bet yerzeek tot verdaging der voor gestelde maatregelen hem leed deed, en ook de minis ter zelf betreurde het, maar de maatregel was nood zakelijk om het krediet van het land te verzekeren, terwijl een uitsiel van een half jaar ook niet zoo groot nadeel zou veroorzaken. Het blijkt dus dat de heer Minghetti de taak, die by op zich heelt genomen om de financiën te reorgaüi- seeren, met kracht wil volhrengen en voor geene moei lijkheden terugdeinstmaar tevens is het duidelijk dat de thans bestaande toestand onhoudbaar is en daar van een einde moet worden gemaakt door aftreding aan het ministerie of ontbinding der kamer en de auspiciën voorspellen de laatste. In de zitting der Franscbe nationale vergadering van 24 Mei 1873 eindigde Thiers zijn beroemd geworden redevoering tegen den beer de Broglie met deze woor den „Ik dank den spreker [den hertog de Broglie] voor zijne gevoelens van deelneming jegens mijen hij vergunne mij ook op mijne beurt hem te verzekeren, dat ik hem beklaag. Hij zal geen grootermeerderheid hebben dan wij, maar ook hij zal een protégé ziju en ik zal hem zeggen van wienvan een beschermer dien de oude hertog de Broglie met verontwaardiging zou af gewezen hebbenhij zal de protégé van het keizer rijk zijn." Om echter een protégé van het keizerrijk te zijn moeter eerst een keizerrijk bestaan, doch hoe goed de beer Thiers, met het voor den hertog de Broglie zoo verpletterende slot van zijn redede bedoelingen van den hertog heeft ge- karakterizeerd is thans eerst goed gebleken nu laatstge noemde als minister is afgetreden. De verkiezing van den heer de Bourgoing toch schijnt grootendeels aan den in vloed van den hertog de Broglie te moeten worden toege schreven. In hoeverre de maarschalk-president bekend is geweest met de handelingen van zijn eersten minis ter blijkt nog niet voldoende, doch zoo het waar is, dat bij over den uitslag der verkiezing ontevreden is en zich geheel vrij gevoelt van eenige verantwoorde lijkheid dienaangaande, dan pleit dit althans niet voor zijn polit'ek doorzicht en blijkt hij al weer minder de man te zijn om het roer van staat te houden in eene positie als waarin Frankrijk thans verkeert. Twee feiten doen onderstellendat de maarschalk overvallen is door de verkiezing aan den heer de Bourgoing en hij geen verdere Bonapartistisebe propaganda verlangt. Iu de eerste plaats eene waarschuwing van Gaulois die het verbond van Bordeaux van nul en geener waarde had verklaard en de aanstaande vestiging van het keizerrijk bad voorspeld, en in de tweede plaats de verwijdering van den heer la Martinière, chef van het kabinet van den minister van bincenlandsche zaken, van dat departement naar den raad van state. Aan den heer la Martinière toch wordteen groote invloed in het departement Nièvre toegekend, terwijl ook aan hem wordt gewetendat in dat departement zooveel Bonapartistische maires bestaan, 't Is echter zeer moeilijk om juist in deze overgangsperiode van het eene minis terie tot het andere te zeggen wat aan deu invloed van het vorige of aan dien van het nituwe te wijten is, en dus blijft de opinie van deu maarschalk ten aanzien van deze quaestie voor het publiek in het onzekere verkeeren. De Engelsche bladen hoaden zich nog druk bezig met het bezoek van dea czaar en de meest invloed rijken laten zich in dien zin uit, dat de ontvangst, hem van de zijde der natie te beurt gevallen, niet zoo hartelijk is geweest als wel met andere vorsten het geval was. Engeland had dau ook zooveel reden niet zoo wordt betoogd om zoo bijzonder ingenomen te zijn met den czaar en diens politiek, en wat diens vredelievende gezindheden betreft, deze duren zoolang als zij in overeenstemming zijn met de belangen van zijn land. Ten aanzien van Enge land althans had de czaar in den laataten tijd vol strekt geen bewijzen van die bijzonder vredelievende gezindheid gegeven en daarom was het wel zeer goed, dat meu hem te Woolwich eens had getoond hoe goed de Engelsche artillerie in orde is. Over het algemeen hechten de groote Engelsche bladen daarom al zeer weir.ig politieke waarde aan het bezoek van den keizer aller Russen in Engeland, doch enkele weten nog steeds zeer belangrijke mededeelin- gen te doen. De Saturday Review althans verzekert, dat het bezoek aau België, in verband met 's keizers reis van Engeland naar Duitschland, de strekking heeftom Europa te doen weten dat de onafhankelijkheid van België deel uitmaakt van een programma van de alli antie der groote mogendheden, voor het geval Frank rijk eono pogiDg tot wraakoefeuing mocht ondernemen. De Belgische Echo du Parlement hecht groote waarde aan dit oordeel van do Saturday Review, omdat deze in nauwe betrekking staat tot lord Derby ea lord Salisbury. Wij meenen echter dat wanneer groote mogendheden een programma hebben, hetwelk zij geheel of gedeeltelijk aau andero mogendheden willen bekend makenzij dit niet doen door het tamelijk onverstaanbare middel van een bezoek van den eenen vorst aan den anderen, waaruit dikwijls geheel iets anders wordt opgemaakt dan er mede wordt bedoeld, maar wel door de vee! eenvoudiger tusschenkomst der diplomatie. Belgische brieven. Brusset 26 Mei. De verkiezingen, die gisteren hebben plaats gehad, ter vernieuwing voor de helft van de provinciale raden zijn niet zoo gunstig voor de liberalen uitgevallen als zij hadden verwacht. TeMechelen, te Antwerpeu en in eenige kantons van Luxemburg en Limburg hebben de liberalen teleurstellingen ondervonden. Er is echter eenige vergoeding voor deze gedeel telijke misrekeningen. In de eerste plaats noem ik den zeer gelukkigen uitslag van de verkiezingen te Verviers en te Spa, die recht geven om met eenige zekerheid te voorspellen, dat de val der clericale afgevaardigden van die districten aanstaande is. Het is bijna zeker dat de beer Cornesse, de voormalige minister van justitie in het Langrandistische kabinet, zijn gemak zal kunnen gaan necnen. Als een andere vergoeding, die slechts in de tweede plaats in aanmerking komt, maar toch niet minder belangryk is, noem ik het feit, dat waar de liberalen in de minderheid bleven zij toch hun doel zeer nabij kwamen. Dat was vooral het geval te Ant werpen, waar het verschil slechts ruim een honderdtal stemmen bedroeg. Daarenboven zullen de verkiezingen, die gisteren hebben plaatsgehad, dit gunstige gevolg hebben, dat zij den ijver der liberalen zullen aan wakkeren, en hen zullen aansporen tot voortdurende en onvermoeide werkzaamheid. Inderdaad, de gisteren gehouden verkiezingen hebben getoond, dat de cleri cale partij nooit beter georganiseerd is geweest, en dat de geestelijkheid nooit krachtiger heeft gestre den dan thans. Te Mechelen hebben vooral de Xaveriens zich doen gelden, een soort van genootschap onder het patronaat van Saint Francois Xavier, dat, naar men zegt, ten doel heeft om met de wapenen tusschcn- beide te komen ingeval van mogelijke geschillen. Het zou een soort van heilige militie zijn, waarvan de zoo geduchte Stokslagers van Mechelen de voor- loopers zouden zijn geweest. Nog een ander zeer zeldzaam voorbeeld van clericaal fanatisme heb ik u te verhalen. Het is gisteren te Soignies gebeurd, waar de clericaleu bij de verkiezin gen eene overwinning behaalden, aan welke zij zoo veel te meer waarde hechten, omdat op den 5'® Juni a. de nieuwe minister van openbare werken, de heer Beernaert, in dat district zijn geluk bij de stembus zal beproeven. De processie, welke men jaarlijks bij gelegenheid van het Pinksterfeest houdt, wordt te Soignies opgeluisterd door ae tegenwoordigheid van een St. Vincent, wien de rechtgeloovige bevolking eene wonderdadige kracht toekent. Het voorrecht om dezen heilige persoonlijk voor te stellen gezeten op een paard ea bekleed met het authentieke harnas en den helm van den heilige, welke beide voorwerpen bij de bedevaartgangers die aan den optocht deelnemen in hooge eer gehouden worden, is in een bepaalde familie erfelijk. Nu was echter de tijdelijke bezitter van dit voorrecht in den laatsten tijd uit het clericale kamp gedeserteerd naar dat der liberalen. De deken van Soignies, buiten zichzelven van verontwaardiging over dit verraad, wist spoedig wat hem te doen stond: hij liet uit Brussel een nieuw St. Vincents costnum komen en zette zich aan

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 2