MIDDELBURGSCHE F 126. Vrijdag 1874. COURANT. 29 lei. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2« Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prije per 3/m., franco is f 3.50. Middelburg 28 Mei. Volgens de laatste opgaven der bevolking van Neder land op 1 Januari 1874 moet bet aantal leden der tweede kamer met twee vermeerderd worden. Eene nieuwe indeeling der kiesdistricten zal biervan weder het gevolg moeten zijn. Naar de Goessche courant met zekerheid verneemt zal het znider-zendingfceat dit jaar gehouden worden in een der lommerrijke weiden bij het buitenverblijf De Holland8che boeve nabij Goes, toebehoorende aan me vrouw de weduwe van Voorst Vader. In de Staa+s conrant van beden is opgenomen het koninklijk beslnit van den 12" dezer, houdende instel ling van een atzonderlijke medaille ter uitreiking aan allen zonder onderscheid van rang oi graad, die deel hebben uitgemaakt of zullen uitmaken van de ver schillende expedition tegen Atchin. In de zitting van den Haagschen gemeenteraad vau Dinsdag werd o. a. met 20 tegen 10 stemmen aange nomen een voorstel van den heer van der Kemp om de strafcommi8sie te verzoeken strafbepalingen te ont werpen tegen kennelijke openbare dronkenschap. Dit besluit werd genomen Daar aanleiding van een adres van den heer van der Kemp, waaruit op grond van cijfers bleek dat de dronkenschap, tot schande der stad, op schrikbarende wijze toeneemt. Naar aanleiding eener vraag van den heer de Casem- broot betreffende de ongepaste handelingenbij gele genheid der Haagsche feestviering voorgevallen, ant woordde de burgemeester dat de politie, ook volgens de verklaring van den procureur-generaal van Zuid- Holiandzich niets te verwijten heeft. De gewone, bij zulke gelegenheden gebruikelijke maatregelen waren genomeD. De ongeregeldhedenzeide de burgemeester, waren echter niet te wijten aan de burgerij die zicb, evenals bij vroegere plechtighedenuitmuntend heeft gedragenmaar zij moesten op rekening gesteld wor den van de vele buitenlui, die op den kroningsdag naar den Haag waren gestroomd. Het verslag der koninklijke academie van wetenschap pen, den koning aangeboden, is opgenomon in de Staats courant van Zondag 24 en Maandag 25 dezer. Onder anderen blijkt daaruitdat de academie bereids bezig is zich te kwijten van de opdracht van den minister van koloniën tot verificatie van standaard-ge wichten en vochtm?.tenvoor Suriname en Cura<jv> bestemd. Tevens wordt medegedeeld, dat voor de waarneming van dén gaDg der planeet Venus voorbij de zon eeno commissie uit het midden der academic zich onledig houdt met de vereiachte hulpmiddelen te verschaffen teneinde de waarnemersde heeren J. A. C. Oudemans en P. J. Kaiser, in staat te stellen de eer van Nederland in dezen waardiglijk op te houder. Nog wordt do klacht geuit, dat tot dusver geen uitgever zicb heeft aangegord om onze ietterkunde met een nieuwe uitgave van Huygens' Korenbloemen te verrijken, waarvan bet wenschelijke zoo door den heer Beets als door esne commissie der atdeeliag voor taal-, letter-, geschiedkundige en wijsgeerige weten schappen, in het licht is gesteld. Bij de verkiezing voor de provinciale staten te Breda werd de beer B. G. C. van der Ven met 694 stemmen verkozeD. De heer J. A. van der Burgh verkreeg 538 stemmen. Omtrent de ongeregeldheden, bij den internationalen schietwedstrijd te Amsterdam voorgevallen, behelst het Utrechtsch dagblad de volgende bijzonderheden. „De corporatie, die tengevolge van gebleken onre gelmatigheden in de verdere deelneming aan den wed strijd geschorst is, is de Scherpschuttersvereeniging te Schiedam, 't Schijnt wel en deugdelijk geconsta teerd te zijn, dat er bij de aanwijzing van punten voor die vereeDiging hooger punten zijn aangewezen, dan geschoten waren. Het is echter nog niet bewezen, dat do corporatie als zoodanig daarvoor aansprakelijk kan worden gesteld. Volgens opgave, van de zijde van het korps gedaanzou men bier met de daad van éen persoon buiten medeweten van het bestuur en zelfs van zijne makkers te doen hebbeD, en, zijn wij wel ingelicht, dan is deze dadelijk uit de vereenigingont- De zomervergadering van het Koninklijk instituut van ingenieurs zal gehouden worden Donderdag II Juni te 's Gravenhage in het lokaal Diligentia. Te vijf ureu zullen de leden zich aan een diner in het hotel de l'Europe vereenigeD. Des avonds zal een muziekuitvoering plaats hebben van de kapel van bet regiment grenadiers en jagers, onder directie van den heer Dunkier. Onderwijs. Burgemeester en wethouders yan Arnhem hebben tot vervulling der betrekking van leeraar in de scheikunde aan do hoogere burgerschool en de burger avondschool aldaar en die van onder-directeur dier beide scholen een drietal aanbevoleo.. bestaande uit de heeren dT. F. van Calker leeraar te Tilburg, dr. J. Ariens Kappers en dT. G. H. Leignes B ikhovonleeraar te Kampen. De gemeeuteraad te Utrecht heelt op de meest eervolle wijze ontslag verleend aan dr. A. de Joogb, conrector aan bet gymnasium aldaar. Den 18" Juli zal de 44e algemeene vergadering van leeraren aan de Nederlandsche gymnasiën en hoo gere burgerscholen gehouden worden. De heer G. L. Nicoud, leeraar aan de hoogere burgerschool te Deventer, heelt zijn ontslag uit die be trekking aangevraagd. Kerknieuws. Beroepen tot predikant by de Nederduitsche hervormde gemeente te Wissekerke de heer I. Montaguete'sGra- veland. Aangenomen het beroep tot predikant bij de Ne derduitsche hervormde gemeente te Nederhorst den Berg door den candiöaat H. A. J. Lui je, die ook een beroep ontving naar Nieuw- en St. Joosland. Rechtzaken. Door den procureur-generaal bij het provinciaal gerechts hof in Utrecht is tegen den persoon van Frobnsdorfbe schuldigd vau door het leggen van een stuk ijzer op de rails opzettelijk gevaar te hebben doen ontstaan voor den spoortrein die den 25" December Driebergen passeerde, een tnchthuisstraf van 5 tot 10 jaren geëiseht. Hij wees er op dat het gelukkig geen Nederlander was, die zulk een voorbeeldelooze misdaad gepleegd had. De uitspraak is bepaald op Dinsdag a. Kunstnieuws. Franz Liszt ie bezig aan het bewerken eener theore tische en practische handleiding voor piano in drie deelenwelke bij den uitgever Schubert te Leipzig het licht zal zien. De beroemde pianist ontvangt voor zijn arbeid een honorarium van 7000 Thaler. Vier schilderstukkeu van Israels zijn op de verkoo- ping van den beer Forbes e Londen te zameo ver kocht voor f 38,430. Een stuk van den bekenden humo- ristiscben Duitscbea schilder Kttaus bracht 15,750, een au der van Jules Breton f 7250 op. Gemengde berichten. Te Colijn8plaat is den 24cn dezer brand ontstaan in het woonhuis van den bakker, tevens verkcoper van buskruit en vuurwerken, Eekman, tengevolge der zelfontbranding van Bengaalsch vuur. Gelukkig werd de brand door eigen middelen en met halp der toe gesnelde buren vrij spoedig geblascht. Te Goes worden plannen gemaakt en de kosten berekend voor het oprichten van een muziektempel. De zaak schijnt ter plaatse veel belangstelling in te boezemen. Bij het afbreken van een huis te Neuzen verzocht de 85jarige weduwe F. Kaan, die in dat huis geboren en er nog woonachtig was, eens te willen zoeken in eene spleet van den benedeomnur, waar zij op haar vijftiende jaar eens een zilveren rijgpen in had laten vallen. Werkelijk werd het bedoelde voorwerp onder- het wegruimen van den muur aldaar gevonden en na gedurende 70 jaren vermist te zijn geweestaan de eigenares ter hand gesteld. Op eene verkooping te Koewacht werd door den heer A. Moerdijk uit Zniddorpe eene oude eikenhouten kleerderkast gekocht, nit welke, nadat die reeds tien dagen in het huis geborgen was geweest, een beursje met 480 franken aan goudstukken van 20 franken te voor schijn kwam. De eerlijke vinder spoedde zicb dadelijk naar den vroegeren eigenaar, den heer van Putte te Koewacht, die, in edelaardigheid niet willende onder doen, hem de helft van den gevonden schat afstond. Aan do Amsterdamsche fabriek der firma Goater is men bezig met het slijpen van een diamant, afkom stig van de K:;ap de Goede hoopwelke ongeveer 290 karaat weegt, 35 milimeter lang, 37 milimeter breed en 28 millimeter hoog is. De waarde wordt, na het slijpen, geschat op een kwart milUoen guldens. Tot grootofficier der orde vau de Eikenkroon is benoemd jonkheer van Echten van Holthe, lid der gedeputeerde staten van Drenthe, en tot officiereu de heeren Thin vao Keulen, Nederlandscü consul te Dres den, en H. A. A. baroo Collot d'Escury, rentmeester van het kroondomein en burgemeester van Hontenisse. In het paleis voor volksvlijt te Amsterdam wordt een landschap in Stiermarken tentoongesteld, dat in Champagne-kurk uitgesneden is. Een vergrootglas is noodig om het snijwerk, van onbegrijpelijke fijnheid, naar verdiensten te bewonderen. Zaterdag avond sloeg de bliksem to Wageuingen in een zolder boven het postkantoor en te Tiel in de Waterpoort. De daardoor veroorzaakte brand werd echter spoedig geblascht. De kiesvereenigingen te Workutn en te ÏÏindeloo- pen hebben besloten bij een adres den heer van Houten geluk te wenschen met het tengevolge van zija initiatief verkregen resultaat in de zaak van den arbeid der kinderen. Van de 24 Nederlandsche inzenders op de ten toonstelling van tuinbouw te Florence zija er reeds 13 bekroond. Behalve aan de vroeger genoemden werden nog goudeo medailles toegekend aau de heeren G. L. Fuccke en S. Noordendorp te Amsterdam. De Nieuwe Rotterdamsche courant bevat het be richt dat een aantal ouders, die zich vroeger tegen de inëating hunner kinderen verzet hebben, gelijk het heette op grond van gemoedsbezwaren, bij gelegenheid der kroningsfeesten over die bezwaren zijn heengestapt) toneinde hun kinderen aan de schoolfeesten te doen deelnemen. De aansluiting van den Noorder-staatsspoorweg en de Pruisische westbaan bij Iarhove zal binnen zeer korten tijd voltooid zijn. De commissaris des konings in Gro ningen begeeft zich voor deze zaak naar Berlijn. De heer J. E. Banck steekt ia Het Vaderland op aangename wijze den draak met het „Ridderfeest", de eindelooze reeks gedecoreerdenwier verdiensten tot den 12'° Mei van dit jo,ar gewacht hebben om in den vorm van ridderkruis voor de oogen vao boereu en bur gers te gaan prijkeu. Hij geeft verder aan den minis ter van fioanciëa in overweging omals aequivalent voor den zeep accijus., eene belasting van alle ridder orden en titels ia het algemeen te heffjn. Naarmate men grooter verdienste bezat zou men dan meer moeten betalen .betgeendaar het aantal ridderorden en titels gewoonlijk klimt naarmate men een hoogeren sport op

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1