Tengevolge der stremming in den handel te Penang door den oorlog met Atcfcin teweeg gebracht, hadden aldaar een aant il faillissementen onder Chineescbe han delaars plaats gehad. Het oogeloofelljk cijfer van vier millioen ponden sterling wordt opgegeven als in de Engelsche kolonie gedurende het jaar 1873 minder aan in- en uitvoerrechten te ziju ontvangen dan in 1872. De heer van der Moore, resident der Preanger Re gentschappen, een der oudste en verdienstelijkste amb tenaren', zou weldra zijn reeds vroeger gedaan doch op aandringen der regeering nog aangehouden verzoek om eervol ontslag uit den dienst, hernieuwen. ïnlandsche scholen werden geopend te Adiredjo (Ban- joernas) en te Sitoebonto (Bezoeki). De berichten van het oorlogstooneel bepalen zich tot het volgende: De cholera ood.r de troepen is nog niet geheel geweken. Op den 25en dezer heeft het stoom schip Deli de kampong van Toeankoe Nanta gebom bardeerd hetwelk als bestraffing moest dienen voor het zenden van een beleedigeuden brief aan generaal van Swieten. Deze kampong is ten naastenbij Noord-West binnenwaarts gelegea; de Deli ging daarom dicht aan strand en werd, daar geankerd zijnde, beschoten uit twee steeuen benting3, opgetrokken naar Portugeesche vestingbouwkunde, welke bentings tijdens de eerste expeditie in ons bezit geweest ziju. Drie van de schoten veroorzaakten eenige schade aan het want. D,.ar bet avond was, lichtte de Deli het anker en den volgeuden morgen bombardeerde zij de bentings op een veiligen afstand. Op dieuzelfden dag wierpen de kanonnen van den kraton granaten op een te groote verzameling van inboorlingen in de richting van Panglima Polim's ver blijfplaats. V&u regeoringswege ia in de Java c jurant bekend gemaakt dat de kolonel der infanterie Pol bij het ver trek vau den generaal van Swieten, als militair komman- dant, tevens belast met de leiding der politieke aan gelegenheden, te Atchin achterblijft. Aan hem zijn toe gevoegd de ambtenaar met den rang van assistent resident R. C. Kroesan en de controleur R. W. Tadama. (Gemengde berichten. Gisteren avond is op de kermis te Souburg een mili cien behoorende tot het garnizoen alhierin eene herberg door een onbekende deerlijk met een mes in het aan gezicht verwond. Het ingesteld onderzoek heeft nog niet tot de ontdekking van den naam des aanvallers noch tot die der aanleiding van den twist geleid. De verwonde, die niet minder dan acht sneden over het gelaat heelt bekomenbevindt zich in de infirmerie alhier. De vorige week zijn onder Jutpbaas elf rundereu wegens longziekte afgemaakt dus bet daarvan afkom stige vieesch is ineereu deels goedgekeurd en voor consumtie bestemd. In Friesland heeft dezelfde ziekte in de eerste vier maanden van dit jaar niet minder dan 748 offers onder het rundvee gemaakt. De stad Leiden is bezocht door eene geneeskundige commissie uit Dresdenteneinde de inrichting werking en uitkomsten vau het Liernur-stelsel op te nemen. De burgemeester van Amsterdam heeft weder f 410 ontvangen tot verhoogiog van het nationale huldeblijk. Op de internationale tentoonstelling van bloemen te Florence schijnt Nederland een goed figuur te maken. Men beweert dat het boven alle andere landen de kroon spant. Behalve de heer Willinkvan Driebergen, reeds door oas gemeld, is aan de heeren A. C. van Eden eu c°. te Haarlem eene goudsn medaille toege kend, wegens een door hen ingezonden album. De heer Gladstone maakt van zijne nonactiviteit op staatkundig terrein gebruik om zich met yver weder aan zijne klassieke en letterkundige studiën te wijden. Hij heeft thans een Thesauros Homerikoseen register op den tekst van de Ilias en de Odyssea onder handen, dat bij de firma Maemillaa zal uitgegeven worden. Het geschil tusschen prins Metternieh en don graaf de Monttbelio is toch nog met, een duel ge ëindigd. De prins heelt den graaf eene lichte wonde aan den arm toegebracht. Lhonneur is dus nu sauvé! Zonderling! Nu dit weinigje grafelijk bloed gestort is, is het zoo goed alsof prinses Metternieh nooit tot den Bonapartist gezegd heeft dat zij „geen lieden groette die den buik naar den wind hangen." Ea omgekeerd is het nu juist alsof de graat over die woorden der prinae3 nooit haar gemaal tot verantwoording geroepen heeft Op Let eiland IJs and wordt den 2en Augoslus van dit jaar een feest gevierd ter herinnering aan üe stichting der eerste volkplanting aldaar, welke vóór duizend jaar door deD Noorweger Iugolt geschiedde. Groote toebereidselen worden daartoe gemaakt en vele blijken van belangstelling uit alle oorden der wereld ontvangen. De koning van Denemarken komt zelf met een Gorlogschip naar het eiland, dat op den dag, aan de feestviering voorafgaandetevens inet eene liberale constitutie eu eene zelfregeering begiitigd wordt. Thermometerstand. 26 Mei 's av. 11 u. 60 gr. 27 'smorg. 7u.61gr.'smidd.lu.70gr.s'av.6u. 64gr. f3uitcnlcmh. Algemeen overzicht. De uitslag der verkiezing te Nièvre maakt het onder werp uit vau zóo uitvoerige beschouwingen in de Fraosche bladen, dat hieruit voldoende blijkt hoeveel gewicht daaraan algemeen wordt gehecht. Dat de Bonapastistiscbe bladen victorie kraaien spreekt van zelf, en de FranQiis ziet in de verkiezing van den heer de Bourgoing het bewijs, dat het land verlangt naar stabiliteit, naar rust, naar een zekeren eu krach- tigen regeeringsvortu. Deze overtuiging wordt met iederen dag luider en krachtiger uitgesprokenhoewel men over het algemeen nog bij lange na het heil van het land niet in een vierde keizerrijk zoekt. Tegenover bet gejuich van de Bonapartisten vestigen dan ook de republikeit.sehgez'nde bladen de aandacht op het feit, dat sedert 24 Mei 1873 van de 16 \erkiezingen slechts twee ten gunste van het Bonapartisme zija uit gevallen en 14 de overwinning schonken aan republi keinen. „Meer en meer zegt een Paiijsch correspon dent vestigt zich dc overtuiging dat het noodzakelijk is, door algemeene verkiezingen een rechtstreeksch beroep te doen op het volk. Indien Frankrijk inder daad drie overweldigingen zou kunnen vergeten, al de rampen en ongelukben kau vergeven, die het aan het laatste keizerrijk verschuldigd is, en met geweld de ellende zich op den hals wil halen, die Napoleon IV bet belooft, dan zou het tot niets dienen om de vol doening van zyn wil uit te stellen. Maar men mag het er wel voor houden, dat de uitslag der verkiezing te Nièyre niet in overeenstemming is met de algemeene opinie in een land dat reeds zooveel heeft gedaan tot bevestiging der republiek." De houding der regeering schijnt in die verkiezing volstrekt niet boven critiek verbeven te zijn. Volgens le Rappel zullen bij de nationale vergadering verschei dene protesten worden aangeteekend tegen de toelating van den heer Bourgoing op grond dat do mairea zoo zeer voor zijne verkiezing hebben geijverd. Van ver schillende zijden wurdt beweerd, dat de regeering het verkregen resultaat zou hebben bevorderd. Een van beiden is zekeróf maarschalk Mac-Mahon heeft de ver kiezing van den heer de Bourgoing gewenacht óf deze heeft op schandelijke wijze misbruik gemaakt van den naam van den president der republiek. De Presse althans zogt dat de heer de Bourgoing in zijn circulaire aan de kiezers den naam van den maarschalk op vleiende wijze in éen adem met dien van den keizerlijken prins heeft ge noemd. Do heer Gudin heeft den naam van den maarschalk niet vermeld en hij werd niet gekozen. Het blad, dat voor een officieus orgaau doorgaat en nog wel meer speciaal voor het orgaan van Mac-M thon zelf, noemt de verkieziüg vau den heer de Bourgoing een over winning waarmede het zichgelukwenscbt. De olficieuse Soir gaat nog vorder en zegt dat de verkiezing van den hetr do Bourgoing een sncce» voor den maarschalk is, terwijl het dezen gclukwenseht dat bij den raad van den heer d'Aadiffroi-Pasquier niet heeft gevolgd om de Bonapartistisebe ministers te verwijderen. „De heer de Bourgoing zegt de Soir erkent het zevenjarig gezag van maarschalk Mac-Mahonenwat bijzonder gelukkig was, de regeering gaf blijk van haar sympathie voor de candidatuur van den heer de Bourgoing, zoodat alle conservatieven zich mogen ver heugen over het resultaat der verkiezing to Nièvre. Ware bet den herfog d'Audiffret Pasquier gelukt om een maand geleden zijn programma te doen aannemen, dan zou de maarschalk, die zich thans in een succes verheugt, een dubbele nederlaag te betreuren hebben." Deze taal is zóo kras, dat men bijna aarzelt om baar te gelooven. L'Agence Havas heeft echter eene depêche openbaar gemaakt, waarin wordt verzekerd „dat de president der republiek en de administratie volkomen vreemd zijn gebleven aan do verkiezing te Niövre. Om de neutialiteit der administratie nog scher per te doen uitkomen bad de prefect, ingevolge een bevel uit Versaiiles, Nevers gedurende de laatste dagen der verkiezingsperiode verlaten." Hoe weinig deze verklaring eu de door de legeering beweerde neutrali teit beteekent gevoelt men terstond. Het is duidelijk, dat de regeericg het noodig heeft geacht om iets te zeggen ter harer verdediging, en bet is bost mogelijk dat het vertrek van den prefect niets als comedie-spei ia geweest, een welbedacht kunstmiddeltje om zich er op te kunzen beroepen ingeval der regeering verwijten mochten worden gedaan. Dwaasheid toch zou het ziju om te willen beweren, dat de neutraliteit beter zou worden in acht genomen als do prefect afwezig ia, dan wanneer hij tegenwoordig is. Reeds op zich zelf is de verkieziBg van den heer de Bourgoing zeer belangrijk, maar indien het werkelijk mocht blijken dat de regeering daartoe heeft bijgedragen, of althans dat Mac-Mahon Bonapartistisebe neigingen hoeft en in dien zin iDfluenceert, dan is misschien republiek reeds verloren te achtenalthans haar voort durend bestaan zonder revolutie hoogst twijfelachtig, nu aan het hoofd der Fransche regeering een maar schalk en een generaal staan. Hoewel het Italiaansche kabinet Leeft besloten om, op verzoek des konings zijne portefeuilles te behouden is toch de toestand vrij gespannen en wordt in de dagbladen beweerddat de kamer zal worden ontbonden. Een argument voor de waarheid van die bewering zou men kunnen vinden in de verklaring van het ministerie, in de zitting van Zaterdag afgelegd, dat het ten ge volge der beslissing van den vorigen dag had besloten om geen wetsontwerp betreffende uitgaven uit 's rijks kas meer iu behandeling te brengen, behalve dat op de uitgraving van de havens van Genua en Venetie. Hieruit blijkt dus wel, dat de regeering geen vertrouwen meer stelt in de kamer en vreest bij haar geen voldoenden steun te zullen vindenwat misschien een argument tot ontbinding kan zijn. Uit Madrid komen weder geruchten omtrent wijzi ging in het ministerie, waarin men een paar radicalen leden zou wenschen op te nemen. De combinatie is zeker al te behoudend! De Carlisten hebben een spoortrein tusschen Saragossa en Madrid aangehouden en de locomotief met 4 waggons vernield; onmiddellijk zijn uit Madrid troepen op hen afgezonden. Iu tusschen organiseeren don Alphonsus en donna Bianca te Solsoua in de provincie Lerida een leger macht, tengevolge waarvan de kapitein-generaal der provincie om 4000 man hulptroepen heeft gevraagd; als hij die niet kon krijgen zou hij zijn ontslag aan bieden. De clericale partij in den Duitsehen rijksdag heeft gisteren morgen een groot verlies geleden door den dood van een harer meest invloedrijke woordvoerders, Herman von Mallinckrodt. Na verschillende rijksbe trekkingen te hebben hekleed, was hij sedert 1872 ambteloos en sedert 1867 lid eerst van den Noord-Duit- sehen rijksdag en later van deu Duitsehen rijksdag. illcmjciuifrit. HET AANSTAANDE MUZIEKFEEST. {Vervolgd Uit de woeste omgeving der heidenscbe Friezen wor den wij in bet tweede gedeelte van het oratorium Bonifacius verplaatst naar de kleine Christen-gemeente in het hart van Duïtscblaud, in Thuringen. Natuurlijk dat hier, waar de leer der liefde reeds sedert eenige jaren beleden wordt, geheel andere tonen ons tegemoet klinken. In het algemeen vormt dit tweede deel een in zich afgerond geheel, zich onderscheidend door groote harmocie in stemming en kleur; het is als Let ware de betrachtende episode, welke door haar meer stille tint het effect en het karakter van het 1® en 3® deel, waar de handeling het geheele terrein inneemt, aanmerkelijk verhoogt. Een eerste koor, door een aanzwellend unisonoeneen Hallelujah! plechtiggeëitdigd, wordtoGmiddellijkopge- volgd door een solo voor bas, waarin Bonifacius als leeraar en vaderlijk vriend zijner jongeren optreedt. Terwijl zij slapen, wenscht hij in de stilte des nachts zich met God te onderhouden. De begeleiding der strijk-icstrumenten, cg>i sordinischildert bier het suizen en murmelen der avondkoelte in het woud. Nog ster ker treedt die natuurschildering op den voorgrond in het symphonitch fragment dat volgt, door den com ponist „Stilles Weben der Nacht" betiteld, waarin de invloed van Weber en Wagner niet te miskennen is. De beide nommers die volgenzijn eenigszins als hors cToeuvie te beschouwen; zij dienen althans meer tot afwisseling en tot verlenging, dan dat zij een ingrijpend dee' van het geheele oratorium uitmaken. Ia het eerste schildert de tot het Christendom bekeerde en naar TLuritigeu medegereisde dochter dee heidensehen hooge- priesters de aandoeningen van haar nieuw geloof met de herinneringen aan bet vroegere. In het tweede treedt voor de eerste maal de tenor op. Deze partij stelt een heidensch jongeling voo. die, door wroeging geiolterd over een in drift bcgauei» moordzich tot Bonifacius wendt en door dezen tot het Christendom bekeerd wordt. Deze twee nommers worden opgevolgd door een koor, der Christenen, waario zij smeeken dat de heilige geest op hen moge nederdalen, waarna Bonifacius van heu afscheid komt nemen om zich andermaal naar Friesland te begeven, waar bet bekeeriDgswerk hein nog steeds wacht. Dit koor, in den traden kerkstijl (antiphonisch) geschreven, draagt een streDg indrukwekkend karak ter; het is als uit metaal gegoten. De verzen worden beurtelings door de mannen ea vrouwen gezongen, ter wijl de stemmen zich tot driemaal toe vierstemmig ver- eenigen. Aan het einde van het forsche: „Er ist der Weg, die Wahrheit uud das L.ben" treedt Bonifacius met zijn afscheidszang opwaarop dan het koor weer

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 2