F 125. MIDBELBURGSCME Donderdag 1874. COURANT. 28 lei. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2«* Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.50. Middelburg 27 Mei. De met 1 Juni a. aanvangende zomerdienst op de staatsspoorwegen zal in den loop der treinen tusschen Vliss'iDgenRoosendaal en RoosendaalVlissiugen wei nig verandering brengen. Behalve de thans loopende treinen zal des namiddags te 6 uren van Vlissingen een lokaaltrein naar Middelburg vertrekken en te 6.30 een van Middelburg naar Vlissingen. Overigens zal de treindie thans des namiddags te 5.15 van Vlissingen loopt, te 5.4.0 van daar vertrekken, om te 5.52 in plaats van te 5.27 te Middelburg aan te komen, ter wijl de trein die du 'savonds to 8.35 van hier naar Vlissingen loopt alsdan te 8.32 zal vertrekken, om te 8.45 in plaats van te 8.50 te Vlissingen te arriveeren. Het tegen heden aangekondigde alhier af te nemen examen van hen die verlangen mochten om naar het ambt van notaris te dingen beefc geen voortgang ge had, om reden dat zich geen aspiranten hebben aan gemeld. De vroeger geannonceerde uitvoering door het muziek korps der schutterij op hot Molenwater alhier, die toen is uitgesteld moeten worden, zalalsnuopa. Donderdag avond te half acht uur plaats hebben. Uit de concessie, door den minister van binnenland- sche zaken verleend aan de Société anonyme des che- mins de Ier d' Anvers a Rotterdam voor de exploitatie van een spoorweg van Woensdrecht naar de Belgische grenzen in de richting van Aotwerpen, nomen wij de volgende voorwaarden over. De spoorweg moet te Woensdrecht met den staats spoorweg aansluiten, zoodat de wagens ongehinderd van den eenen spoorweg op den anderen kunnen doorloopen. De concessionaire maatschappij moet op hire kosten te Woensdrecht bij do aansluiting voorzien ia het ma ken der vereischto inrichtingen, zoowel voor de reizi gers als voor de goedereD. De kruiusbreedte der aardebaan, onder den ballast, moet minstens bedragen voor dubbel spoor 10 en voor enkel spoor 6,5 meters. Tasscheu de twee sporen komt een middelpad van 2 meter breedte. De onteigening voor den spoorweg geschiedt dadelijk voor de dubbele spoorbreedte. De spoorbaan kan aan vankelijk gelegd worden met enkel spoor. Een tweede spoor moet daar worden gemaakt waar de minister van binuenlandache zaken het in 'fc belang van den han del eu het verkeer noodzakelijk acht. Hst bevel hiertoe wordt echter niet gegeven vóór dat de bruto-opbrengst van het gedeeite weg, waar het dubbel spoor gelegd moet worden, meer bedraagt dan 13,000 par jaar en per kilometer. Binnen een jaar na de definitieve aanvaarding dei- concessie moeten allo plannen voor den weg, do daar voor te maken werken, de gebouwen enz. voltooid eu den minister van bincenlandsche zaken ter goedkeu ring aangeboden worden ca binnen twee jaren na die zelfde aanvaarding meet de spoorweg gereed eu in ex ploitatie gebracht zijn. Bij niet voldoening aan deze voorwaarden, buiten de schuld der maatschappij, vervalt de concessie. De weg met het materieel enz. gaat dan aan den staat over tegen betaling eener somdie hoog stens 65 pet. kan bedragen van de waarde. De concessie wordt definitief aanvaard door het stor ten vóór of op 1 Mei 1874 van een waarborgskapitaal groot 30,000, welke storting ook mag geschieden in obligatiën der spoorwegmaatschappij AntwerpanRot terdam, mits tot eens werkelijke waarde van f 30,000. De voorwaarden, waarop aan het den 16cn Juni a, te honden vergelijkend .examen voor de betrekking van surnumerair bij de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen kan worden deelgenomen, zijn in hoofd zaak de volgende. De aspiranten moeten bij hun aan den secretaris der Maatschappij in te zenden brief overleggeneene ver klaring van het gemeentebestuur dat de candidaat van eea goed zedelijk gedrag en ongehuwd is; eene ge boorte-akte waaruit blijkt dat bij deD leeftijd van 16 jaren bereikt en dien van 35 jaren r.iet overschre den heeft; een door het gemeentebestuur gelegaliseerde verklaring van een geneeskundige, dat de candidaat een gezond ea sterk gestel bezit eu zonder lichame lijke gebreken is; eene verklaring van een gegoed persoondat hij bereid is tot een reëele borgstelling van f 500 ten behoeve van den candidaat zoodra deze tot 3cn klerk bij de Maatschappij zal bevorderd zijn, en eene opgaaf vaa de tegenwoordige betrekking van den candidaat ea van de betrekkingen waarin hij vroeger is werkzaam geweest. Het vergelijkend examen zal plaats hebben in de volgende vakken het schrijven van een duidelijke hand, ook wat het stellen van cijfers betreft; de kennis van de Nederlandsche taal; de kennis van de Franse he en Hoogduitsche talen, in dier voege dat de candidaat in staat is een opstel in die bei do talen te verstaan en in het Nederlaadsch over te brengenterwijl het vaardig lezen in beide talen bovendien een ver- eischte is; het vlug eu nauwkeurig rekenen, met vol ledige kennis van de behandeling van gewone en tien- deelige breuken, wat de toepassing der vier hoofdrogels betreft; volledige kenuis van het Nederlandschebet Fransche en het Hoogduitsche maat-, gewicht- en munt stelsel, en volledige keunis van de aardrijkskunde en van den loop der spoorwegen in Nederland. Door den Nederlandschen consul-generaal te Caracas zijn tot zijne vice-consuls te Maracaïbo, Coro, jCartha- gena en Santa Marta aangesteld respectievelijk de boeren B. Henriquez, M. Ley ba, B. J. Moreno en J. Veugocchea, en door den Nederlandschen consul te Panama tot zijn vice consul aldaar de hoer J. J. Lindo. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan Zr. M\ adjudant in gewonen dienst, den kapitein ter zee jonk heer J. H. van Capellen, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van St. Anna 2° klasse met diamantenhem geschonken door Z. M. den keizer aller Ru3.en. posterijen. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan H. Kiewiet do Jonge uit zijue betrekking van directeur van bet postkantoor te Drachten, behoudens aanspraak op pensioen. KOLONIËN. Benoemd tot predikant bij do prote3- tantsehe gemeente in Nederlaadsehe-Iadiö P. l-Rycing, predikant te Bergen op Zoom. leger. Op pensioen gesteld, op verzoek, de kolonel L. K. Kirsch, kommandant van het le regiment infan terie, ten bedrage van flSlo 'sjaars (met inbegrip eener toelage van f 75)onder dankbetuiging voor zijne langdurige en goede diensten; en de majoor jonkheer P. F. O. Sickinghe van het wapen der infanterie, thans op nonactiviteit, tea bedrage van ƒ1300 'sjaais, met toekenning van den rang vaa luitenant-kolonel. Benoemd bij den grooten staf, tot luitenant-kolonel Zr. Ms. adjudant, de majoor H. J. baron Taets van Amerongenvan dien stal; bij den plaatselijken staf, tot luitenant-kolonel de majoors A. E. J. Charlier en J. J. baron Melvill van Carnbéeplaatselijk komman- dauten van de 39 klasse, respectievelijk te Grave en te Helder; bij bet wapen der infanterie, bij het regiment grenadiers en jagers, tot luitenant-kolonel de majoor G. T. W. Vijgh, van het korps; bij het le regiment, tot kolonel ea komman dant van het korps de luitenant kolonel D. N. de Fremeryvan het 4e regimer.t; tot kapitein 2e klasse (naar ouderdom van rang) de 1° lui tenant L. Berkhout, van het 7e regiment; bij hot 2e regiment, tot majoor de kapitein N. E. Pereboom, van het 1° regiment; bij het 4P regiment, tot luitenant- kolonel de majoor J. M. A. van Hellenberg Hubar, van het 2e regiment; bij bet 6C regiment tot len luitenant (naar ouderdom van iang) de 2° luitenant J. B. van Florenstein, van het korps; bij het 7° regiment, tot len luitenant (naar ouderdom van rang) de 2e luitenant P. A. van der Muelen, van het korps. Onderwijs. Wij lezen het volgende in de Nieuwe Rotterdamsche courant De bekoeling der belangstelling ia het Nederlandsch onderwijzersgenootschap bij de Zeeuwsche onderwijzers heeft het hoofdbestuur dezer dagen doen besluiten eene circulaire toe te zenden aau de onderwijzers in de pro vincie Zeeland, waarin gewezen wordt op „den rójps*.*'"-- chenbaren teruggang, die sedert den aanvang van-AUf' jaar verontrustende afmetingen genomen bcett"; de redenendio tot dien treurigen toestand aanleiding geven, worden opgespoord en weerlegd, de zegeningen opgesomd, die het genootschap ook voor Zeeland met milde hand wil uitstrooien, en op bartelijken toon aan gedrongen op vernieuwden ijver, Gp meer deelname. „Zoolang de Zeeuwen van heden", aldu3 eindigt de circulaire„niet de bastaarden worden van hun edel voorgeslachtzoolang het Luctor et emergo hun uit het hart gesproken blijft, zullen wij u, onze standgenooten in Zeeland, toeroepenBlijft bij ons, komt tot ons, ver laat uw isolement; helpt ons met uwe kracht eu uw licht; wij kunnen wij willen u niet missen in onze gelederen I" Het admissie-examen voor de Utreehtsche hooge- school zal den 19en Juni a. plaats hebben. Belang hebbenden behaoren zich te vervoegen bij den hoog- lecraar "Wynne, secretaris der letterkundige faculteit. Kerknieuws. Bedankt voor het beroep tot predikant bij de Ne- derduitsche hervormde gemeente te Amsterdamdoor den heer J. W. Felix, te Utrecht. Marine en leger. Naar aanleiding van Zr. M8. besluit van den 22cn dezer, worden het opnemingsvaartuig Hydrograaf en deschrcef- stoomschepen der 4e klasse Baudjermassing en Palembang, liggende te Willemstad, Amsterdam en Fijeuoord, met den 16en Junia. in dieast gesteld met bestemming naar Oost-Indië, en wordt het bevel over die schepen opgedragen, respectievelijk aau de luitenants ter zee l6 klasse jonkheer T. E. de Brauw, E. L. Ehnle en C. ten Bosch. (Staats-courant.) Kunstnieuws. De heer Schott, oud-burgemeester van Maintz eu chef van den bekenden grooten muziekhandel (de te genwoordige firma Schott 's zonen) is te Milaan over leden. Hij heeft aan zijue geboortestad een legaat van 300,000 vermaakt, voor de oprichting eener muziek school eu do verbetering van bet volksonderwijs. Koloniën. De gisteren bier aangekomen mail van 15 April bevat weinig nieuws. Men maakte toebereidselen voor de viering der kroningsfeesten en voor de plechtige ont vangst van den luitenant-generaal van Swieten bij zijne terugkomst uit Alcfciu. De bekende schilder Raden Saleh bad het toezicht op de vervaardiging der voor die gelegenheid bestemde eerepoorten op zich genomen. In midden Java werden inzamelingen gedaan ten be- noevo der nagelaten betrekkingen van de gesneuvelden en voor do verwonden bij de expeditie tegen Atchin. De cholera was iu verschillende streken van den Archipel heerschend. Vooral onder de laatst uit Europa aangekomen troepen maakte de ziekte vele slachtoffers. Volgens eea telegram van deu kommandant. der Atchin- expeditie was ook de le luitenant der infanterie A. M. H. Badings aan de cholera overleden. Voor deu hongersnood in Bengalen werd op de drie hoofdplaatsen van Java opgebracht de som van/8465, welke aan den gouverneur van het geteisterd gewest is overgemaakt.

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1