öuitralcmö. fïLrtgclracrh. hij in Engeland tal van vrienden en betrekkingen had en ook met eene dame uit een aanzienlijk Engelsch geslacht, miss Bates, was gehuwd. Yerkoopingen en aanbestedingen. Door het bestuur der waterkeering van de cala- miteuze polders Margaretha, Kleine Huissen en Een dracht is jl. Zaterdag te Zaamslag aanbesteed1° Het herstel, de vernieuwing en het eenjarig onderhoud van de aarde-, kram-, rijs- en steenglooiingwerken aan de waterkeering van genoemde polders; aangenomen door den heer D. Tholens te Neuzen, voor 16,800. 2* Het plaatsen van een magazijn op het materialenplein van den Margarethapolder enz.; aangenomen door den heer D. F. W. Keijser te Zaamslagvoor f 1380,65. 3" Het doen van grondboringen aan de zeedijken van boven genoemde polders; aangenomen door den heer C. Hoo- gendoorn, te Giessendam, voor f 1640. Burgerlijke stand. (Van 18—25 Mei.) middelburg. Ondertronwd: P. Navrebout, jm. 29 j., met J. H. Kramer, jd. 22 j. J. J. H. Doorenbos, wedr. 38 j.met C. J. Liebertjd. 24 j. J. J. Simpelaar, jm. 22 j., met E. C. Snijders, jd. 24 j. P. Tjebbes, jm. 27 j., met m. J. Simons, jd. 27 j. J. Rispaljé, jm. 32 j., met A. Koppens, jd. 28 j. Bevallen: J. A. Rijnders, geb. van Steenoven, z. J. N. Suvaal, geb. Janse, d. J. A. Boone, geb. Jans- zen, z. P. Grims, geb. de Jonge, d. B. van der Kuip, geb. Hodde, d. M. C. van de Poel, geb. van Leent, z. M. Geervliet, geb. Kasse, z. A.Rouffaer, geb. Weber, z. A. Gilleese, seb. Blaas, d. G. A. C. Dekker, geb. Schultz, z. S. Ingelse, geb. Provoost, d. Overleden: A. van der Mooren, 85 j. J.Frank, 3 in. M. A. Jeronimus. 8 m. W. van Kamer, 23 j. J. Leijs, wede. van N. de Hamer, 68 j. P. de Kloe, 76 j. J. A. Le Cointre, 76 j. M. Nachtegaal, wedc. van W. Jansen, 62 j. J. M. Tak, wed®. Vac J. J. de Kanter, 67 j. C. Flipse, 59 j. K. E. de Munck, 9 m. P. Nederband, 8 d. L. J. Stengervrouw van A. Zwart, 55 j. A. Krijger, 20 j. J. L. Larsen, 37 j. (Van 16—23 Mei.) Vlissingen. Gehuwd: J. A. W. Scheepers, jm. 24j. met J. S. Krullaars, jd. 18 j. A. J. Noordboek, jm. 29 j., met G. C. van Boven, jd. 27 j. K. L. Aerssens, jm. 26 j., met A. Klaassen, jd. 24 j. Bevallen: S. E. Laurense, geb. Schneider, d. G. M. Keireliug, geb. Geluk, d. A. Louwerse, geb. Tack, d. M. J. R. Desmet, geb. van de Steene, z. P. van der Sluijs, geb. Heudriksen, z. A. van Calmthout, geb. de Vet, d. A. Aerssens, geb. Klaassen, z. Overleden: A. Levering, man van M. Poppe41 j. S. von Staëdel, d. 14 m. T. de Rooij, z. 4 m. M. M. Meyer, z. 6 j. Goes. Gehuwd W. de Groot, wedr. van C. Zweedijk, 54 j., met K. Mussche, jd. 29 j. Bevallen: A. D. W. Endert, geb. Eggers, d. L. K. van der Klooster, geb. Koster, z. zlerikzee. Gehuwd: W. Berrevoets, jm. 24 j., met A. van de Vaate, jd. 26 j. H. Hofmenoa, jm. 20j., met I. J. von Schattenbarg Gollmann, jd. 24 j. P. Roed'oi, jm. 23 j.met D. Gerritsz, jd. 22 j. Bevallen: M. Verschuurgeb. Berrevoets, z. H. Wisse, geb. Romboutsd. G. de Leeuwgeb. Lokkerd H. Kar.aar, geb. van der Have, z. J. C. Uijl, geb. van Westen, z. M. Spork, geb. Admiraal, d. J. Duson, geb. van Wijk, z. OverledenA. A. M. Paulussenz. 15 j. M. vau Mieile, vrouw van W.Reusche, 57 j. M. J. de Waardt, d. 1 j. J. M. E. LnyeD, d. 17 d. Thermometerstand. 23 Mei 's av. 11 u. 61 gr. 24 'smorg.7u.60gr.'sn>idd.lu. 68gr.'aav. llu. 58gr. 25 's morg. 7 u.59 gr.'smidd. lu.69gr.s'av.llu.56gr. £6 's morg. 7 u. 58 gr. 's midd. 1 a. 68 gr. 's av. 6 u. 67. gr. Gemeenteraad van Goes. Zitting van Zaterdag 23 Mei. Voorzitter de heer Blaaubeen. Afwezig de heeren Fransen van de Putte, Busing en van Renterghem. Nadat de notulen der vorige vergadering waren gele zen en goedkeurd zegt de voorzitter dat bij zich ver plicht acht, officieel mede te deelen, dat ook te Goes het kroningsfeest is gevierd en dat dit allergunstigst en alleraangenaamst is afgeloopendat de politie in niets is bemoeilijkt en nergens handelend iieett behoeven op te treden; dat burgemeester en wethouders dan ook bij publicatie buide hebben gebracht aan den goeden geest die onder de burgerij heeft geheerscbt en tevens bij mis siven dank hebben betuigd aan het centraal feestcomité, inzonderheid aan zijn voorzitter, den beer Z. D. van der Bilt La Motthe, die inderdaad de ziel der feestvie ring is geweest en in waarheid de burgerkroon van Goes heeft verdiend alsmede aan den heer M. Edgard Grefedie als muziekdirecteur met veel talent en opoffering van tijd en krachten zoowel door de com positie en uitvoering der feestcantate, als doorzijn ijver een groot aandeel in den goeden gang en afloop gehad heeft; voorts aan cle besturen der buurtcommissiën van de Groote Kade, de Markt, de Lange Vos- en Papegaai straten den voormaligen Koepoortsingel en de Rozema- rijnstraatde heerep G. J. van den Boscb, te Wilbelmi- nadorp, en G. P. Lenshoek van Zwake, te 's Gravenpol der, die den optocht zoo zeer hebben opgeluisterd, en aan den majoor-kommandant der schutterijwelke met zijn korps zulke uitstekende diensten heeft bewezen; eindelijk aan den gemeentebouwmeester, den heer de Koning, wiens smaak en kunde in de kenrige illuminatie van het stadhuis allen lof verdient. De voorzitter heeft gemeend van eeD en ander mededeeling te moeten doen en openlijk de schriftelijke of mondelinge dankbetui ging te moeten herbalen. Daarna wordt gelezen eene kennisgeving van bur gemeester en wethoudersdat gedeputeerde staten op bij hun college ingediende reclamatiën, den aanslag van drie contribuabelen in den hoofdelijken omslag hebben verminderd, tengevolge waarvan het kohier moet worden gewijzigd, terwijl van deze gelegenheid kan worden gebruik gemaakt, om eene vergissing ten opzichte van een ander aangeslagene te herstellen, die in plaats van in eene iagere klasse, zooals het voornemen wasin eene hoogere klasse is geplaatst. Naar aanleiding van een en ander worden overgebracht: A. Zandee van de 12e naar de 15c klasse; L. Ver meulen en D. Hildernisse van de 14« naar de 15e klasse en dr. G. T. Callenfels van de 15e naar de 17e klasse, waarna het kohier opnieuw wordt vast gesteld met een totaal bedrag van 26,932.40. De heer van Hoek vraagt eenige inlichting omtrent de ontwerp-gewijzigde verordeningen op den hoofde lijken omslag, waarop de voorzitter antwoordt dat deze weldra in behandeling zullen gebracht worden. De vergadering is daarna gesloten. Algemeen overzicht. Twee feiten houden, nu de nationale vergadering hare werkzaamheden tot Donderdag beeft gestaakt, voornamelijk de aandacht bezig: het optreden van het nieuwe ministerieen eene redevoering door Thiers tot een n. publikeinsche deputatie uit het departement de la Girocde gehouden, die hem een geschenk kwam aanbieden als bewijs van hulde en dankbaarheid van de republikeinen in dat departement. Het nieuwe kabinet is geheel gevormd uit leden van de rechterzijde en wel uit hen die bij de stemming van 16 Mei in de minderheid waren. Eene poging om ook een lid van het linker-centrum er in op te nemen in den persoon van den heer Waddington mislukte, omdat hij weigerde zitting te nemen in een ministerie dat uitsluitend het karakter van cabinet dïcffaires zou dragenterwijl hij als zijne opinio te kennen gaf, dat ter verkrijging van een vertrouwbare en vaste meerder heid noodzakelijk was, om als grondslag voor de te volgen gedragslijn de organisatie, van het onpersoon lijk septennaat aan te nemen. Na zijne weigering heeft men zich uitsluitend tot de fractiën der rechterzijde bepaald. „Is het nieuwe kabinet levensvatbaar?" vroeg een Parijsch correspondent aan een afgevaardigde der lin kerzijde en aan een van de rechterzijde. „Ja, voor acht dagen", antwoordde de eerste schouderophalend en met een glimlach. De afgevaardigde der rechter zijde fronste de wenkbrauwen en sprak op gewichtigen toon: ^Misschien bezit het wel levensvatbaarheid, doch slechts onder voorwaarde dat het geen enkele constitutioneel wel in behandeling neemt". „Maar> hernam de correspondent, het treedt juist op om de constitutioneele wetten in het leven te roepen". „O, dau is het zoolang levensvatbaar totdat het die wetten aanbiedt". „En die wetten zijn reeds aange boden „Welnudan zal het ministerie ook val len". „En wat dan?" „Dan zal men een minis terie bij elkander zoeken, dat geen constitutioneele wetteu aanbiedt". „Of wel, zeide de correspondent, men zal zijn toevlucht nemen tot de ontbinding". „Gij zegt het". Ontbinding, is de kreet die van verschillende zijden opgaat, in ontbinding alleen ziet men uitkomst uitdeu onnatuurlijken toestand waarin Frankrijk is geraakt. De noodzakelijkheid om de nationale vergadering te ontbinden, werd ook door Thiers uitvoerig betoogd, is de bovenbedoelde rede; een rede die uitmuntte zoowel door keurigheid van taal als door vaderlandslievende gevoelens en waarin de voormalige president nogmaals zijne overtuiging uitsprak, die zich door ernstige studie van de heerschende opinie gevestigd had dat deze over het algemeen republikeinsch gezind was. Volgens 1' Agence Havas is het ministerie voorne mens om het votum der kamer vau 16 Mei te eeibiedi- gen en te vragen, dat ds wet op de gemeentelijke verkiezingen in de eerste plaats aan de orde zal worden gesteld, maar tevens, dat de behandeling van de alge- meeDe kieswet onmiddellijk na die van de gemeentelijke zal volgeD. In bet ministerie moet volkomen homoge niteit heerschen, en bet moet stellig voornemens zijn om voort te gaan met de constitutioneele organisatie van bet bestaande gouvernement zonder zich te bekom meren om het persoonlijke of onpersoonlijke karakter van het 3eptennaat, en om de werkzaamheid der con stitutioneele commissie eu der nationale vergadering te bevorderen. Bij de verkiezing van een lid voor de nationale ver gadering te Nièvre heeft de partij der Bonapartisten eene overwinning behaalddaar de heer de Bourgoing een der banierdragers voor bet keizerrijk en van bet beroep op het volk met 37,600 stemmen ia gekozen, terwijl de republikeinsche candidaat de heer Gudin ruim 32,000 stemmen verkreeg; de legitimistische candidaat, de heer de Pazzls, kreeg ongeveer 4500 stemmen. Deze verkiezing is in zekere mate voor Frankryk een teeken des tijds: de monarchale partijen verliezen terreinde strijd wordt langzamerhand scherper afgebakend tus- schen republiek en Bonapartismeen alles voorspelt dat weldra geen andere keus meer zal bestaan dan tusschen de zuivere republiek en prins Invarion IV. Het wetsontwerp betreffende de nietigheid van niet geregistreerde akten is oorzaak geworden van een ne derlaag van het Italiaansche ministerie, die het echter niet heeft beschouwd als eene beslissing welke zijne aftreding tengevolge moest hebben. Vrijdag werden de beide eerste artikelen met geringe meerderheid van stemmen nadat verscheidene amendementen waren goed gekeurd, aangenomende overige werden Zaterdag aan genomen maar bij eindstemming werd het geheele ont werp met 166 tegen 165 stemmen verworpen. De zit ting werd onmiddellijk opgeheven en de heer Minghetti belegde terstond ministerraad om eene beslissing te nemen; na eene conferentie met den koning heeft het ministerie besloten aan te blijyen. Tusschen het Spaansche leger en de Carlisten heb ben dagelijks schermutselingen plaats om het bezit der hoogten vanwaar men Bilbao kan beheerschen. Het is den CarlLten reeds gelukt om de republikeinsche troe pen uit Santo Domingo te verdrijven, terwijl zij ver volgens Deris op den rechterzijde van de Nervion hebben bezet. De omstreken van Bilbao verkeeren over het geheel nog in oorlogstoestand zoodat handel en scheeps vaart nog geheel stil staan. HET AANSTAANDE MUZIEKFEEST. Is op zich zelf het feit dat een muzikale vereeniging veertig jaren langonder alle wisselingen der fortuin, zich staande houdt, eeu verblijdend verschijnsel en waardig het op feestelijke wijze te herdenken, de Mid- delburgsche zangvereniging Tot Oefening en Uitspanning heeft het goede denkbeeld gehad haar veertigjarig feest tevens tot een genot voor het groote publiek te maken. Een tweedaagsch muziekfeest, met de lof waardige krachten van koren en orkest, waarover de vereeniging bij gelegenheden als deze beschikken kan, opgeluisterd door de medewerking van -solistenwier namen alleen ieder muzikaal hart in Nederland enDuitsch- land met opgetogenheid doen kloppen, met een uitlok kend en zeer afgewisseld programma eindelijk, ziedaar hetgeen de zangvereeuigiug ons aanbiedt. Waarlijk ons publiek zou wel bet laatste sprankje kunstzin moeten uitgeroeid hebben, indien het niet met ingenomenheid van de aangeboden gelegenheid gebruik maakte om met Oefening en Uitspanning mede feest te vieren. Beschouwen wij het programma een weinig nader. Op den eersten dag zien wij zeldzaam aan ons gegunde vreugde op een Nederlandsch muziekfeest! den naam van eeu Nederlandsch componist prijken. De heer Nicolaï, de eenige onzer toonzetters, die zich sedert jaren aan het „groote" muzikale genre durfde wagen, zal zelf den dirigeerstok zwaaien bij het op voeren van zijn nieuw oratorium Bonifacius. Ruim een jaar geleden, den 29en April 1873, werd dit toon werk voor de eerste maal te 'sGravenhage door de zuDgvereeniging Polyhymnia bij gelegenheid van haar twintigjarig bestaan voorgedragen. De uitvoering liep toen goed van stapel, dank zij, neveos de goede wer king van koren en orkest en den sch«onen zang van mevrouw Offermans van Hove, vooral de bereidwillig heid van den heer Hill, die behalve de titelpartij bovendien die van den bariton Riibsam, door onge steldheid verhinderd uit Rotterdam te komen, op zich nam. Siechts drie dagen later werd het oratorium te Leiden door de zangvereenigingaldaar, tot bevordering van een liefdadig doel, ten gehoore gebracht, doch deze uitvoering had met zooveel moeilijkheden te wor stelen, dat zy bijna als mislukt, beschouwd kon worden. Orkest en koren deden ook nu hun best. Ons guur en aan zangerB vijandig klimaat belette echter dit maal Hill zijne partij te vervullen. De heer Riibsam gaf van zijn kant het bewijs dat kunstenaars het somB in grilligheid en onaangenaamheid nog vau het weder kannen winnen. Op het laatste oogenblik per spoor te Leiden aangekomen keerde bij met den volgenden trein weër naar Rotterdam terug omdat hij niemand vond om hem af te halen, terwijl het publiek in de zaal zat te wachten! Het gevolg hiervan was dat de baspartij door een liefhebber vervuld werd en dat Nicolaï zelf, ten einde raad, die van den bariton op zich nam. Laat ons hopen dat het ods beter zal gaan en dat

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 2