Öuitmlanö. zakgeld. Trepoff volgde den grondregel van alle criminalisten en vroeg terstond„Ou est la femme?" Weldra had hij deze medeplichtige ontdekt, een mooie Amerikaansche, miss Fenix, aan wie de groot vorst de opbrengst van zijn diamanten bracht, ter wijl hij haar daarenboven nog een wissel tot een zeer hoog bedrag men spreekt van een tnillioen roebels ter hand stelde. Wat met de dame ge schieden zal weet men nog niet 5 de grootvorst is door den czaar terstond tot huisarrest in het mar meren paleis veroordeeld. Merkwaardigis, dat Nico- laas een gedeelte van de gestolen goederen in een bank heeft gedeponeerd, om, zooals hij zeide, voor den ouden dag bezorgd te zijn. Deze vreemde be zorgdheid voor zijn onderhoud en andere omstandig heden hebben het vermoeden opgewekt dat zijn ver standelijke vermogens niet in orde zonden zijnmen beweert, dat deze tengevolge van eene ziekte ge krenkt zouden wezen. Misschien is dit echter slechts een praatje, om het schandelijke van de zaak te bemantelen. Verkoopiiiejen en aanbestedingen. Gisteren avond is alhier te koop aangeboden een huis met uitgestrekten tuin aan den Vlissingschen rijweg onder Middelburg, wijk V n°. 90, groot 24 aren en 94 centiaren. Opgehouden op f 2900. Te Westkapelle zijn gisteren te koop aange boden 64 aren en 15 centiaren bouwland en sprink, gelegea in die gemeente. Verkocht voor f 1150.50. Gisteren zijn aanbesteed de werken tot zeewering en oeververdediging aan het calamiteuze waterschap Waarde. Aannemer is geworden de heer J. Filis, te Vlis8ingen, voor 11,528. Thermometerstand. 22 Mei 's a v. 11 n. 58 gr. 23 'smorg.7u.61 gr.'smidd. lu. gr.71s'av.6u.69gr. Staten-generaal. TWEEDE KAMER. Censusverlaging. Het voorloopig verslag der tweede kamer is ver schenen van de overweging, in de afdeelingender stukken omtrent den uitslag vau het onderzoek naar de voorgestelde verlaging van den census. Het algemeen verslag was, dat de ontvangen opgaven geen stap verder brengen tot het beoogde doel. Aan drang bij de regeering om het onderzoek te hervatten en uit te breiden, zou, nu deze op nieuw heeft laten doorblinken dat geen afdoende resultaten te verkrijgen zijn, niet baten. Er schiet dus, werd vrij algemeen gezegdniets anders over dan de ont vangen opgaven ter zijde te leggen. Maar wat het nog steeds aanhangige wetsontwerp betreft, bleef de overgroote meerderheid tegen bet beginsel van de regeeringsvoordraebt om, op enkele uitzonderingen na, den minimum-census van/20 over geheel het rijk aan te nemen. Er waren leden, die in 't geheel geen censusverlaging wilden. Een grooter aantal wilde haar beperken tot de voormalige steden. Zeer vele leden wilden eene eenigszins meer alge- meene censusverlaging. Maar het wetsontwerp zooals het daar ligt, zou worden afgekeurd. Die uitkomst zou men zeer betreuren en wilde men voorkomen. Daartoe werd een middelterm aangewezen tusschen het regeeringsvoorstel en het stelsel der leden, die censusverlaging wilden, maar binnen de engst mogelijke grenzen beperkt. Dit denkbeeld vond bij velen bijval en werd uitgewerkt. Yoor het meer rijke deel der plattelandsgemeenten zou de census f 28 kunnen bedrageu; voor anderen f 20. Wat de steden betreft, zouden Amsterdam Rotterdam en 's Gra- venhage een census van f 80, f10 en f 60 kuDnen erlangen Dordrecht f 50terwijl de overige steden in vijf groepen waren te vcrdeelen, met een census vau 40, f 36, 32, 28 en ƒ24. Zeer vele leden wilden op dien grondslag een vergelijk treffen met de regeering, die daartoe dan het initiatief tot wijzi ging van het ontwerp zou moeten nemen. Verscheidene leden hadden echter bezwaren tegen deze beginselverzaking1° van de zijde der kamer, die zoodoende het beginsel der plaatselijke gesteldheid zou verlaten; 2° van den kant der regeering, die steeds beweerd beeft dat het normaalcijfer van den census overal op het minimum moest worden ge bracht. Hierop werd geantwoord, dat er toch een evenre dige verlaging zou komen door het aangegeven stelsel en dat, wat de regeering betreft, aan haar zelve moest worden overgelaten in hoeverre zij van een eenmaal aangenomen beginsel kon afwijken. Met welwillende bedoelingen werd op het inslaan van een middelweg aangedrongen en het was dus in elk geval van be lang, dat de aandacht der regeering daarop werd gevestigd. Algemeen overzicht. Saóez vous que cela commence a nüenmyer zou maar schalie Mac-Mahon tot den heer d'AudiffVet-Pasquier hebben gezegd in eeue conferentie over de samenstel ling van het nieuwe ministerie, waarbij de eischen der verschillende partijen en fractiën werden besproken, 't Is dan ook geen wonder, dat het gehaspel der poli tici den ouden soldaat begon te vervelen, en hij heeft er een einde aan gemaakt, doornadat de heer de Goulard zijn mandaat had nedergelegd, zelf een kabinet te vormen, welks benoeming heden in het Journalofïïciel werd tegemoet gezieD. Dit kabinet zal het militaire en Oileanistische karak ter van het Fransche gouvernement verhoogendaar de nieuwe minister van oorlog, generaal de Cissey, tevens zal optreden als vice-president van den minis terraad. Evenals in de combinatie-de Goulard zal de hertog Decazes belast worden met de portefeuille van buitenlandscbe zaken, en voorts do Fourtou, met die van binnenlandsche zaken; Magne, financiënGaillaux, openbare werken; Grivart, koophandel; Cumontonder was; Tailband, justitie; Montaignacmarine. Dit ministerie zegt een Parijsch correspondent is nog meer Orleanistisch dan het vorige, dat zeer Orleanistisch was, en daarom is gevallen. Terwijl in de couloirs druk over de ministerieele combinatiën werd onderhandeld, was in de openbare zitting der nationale vergadering een voorstel van den heer Lavergnetoen nog minister van koophandel in spe aan de ordestrekkende om eene commissie te benoemen tot het instellen van een onderzoek naar den toestand in Algeriëen het ontwerpen van een wetsontwerp op het bestuur van die kolonie. De afgevaardigden van Algerië hebben daarop een tegenvoorstel ingediend, strekkeode om te bepalen, dat in de wijze van bestuur der kolonie geen verandering zou worden gebracht dan door de wet en niet bij decreet. Het belangrijkste van het over dit onderwerp ge voerde debat was eene rede van den 70jarigen Crémieux, die de aandacht der vergadering gedurende geruimen tijd wist bezig te honden en van haar verkreegdat zij de prise en consideration van het voorstel der Algerijnache afgevaardigden aannamzoodat dit in behandeling zal worden genomen en naar de commissie is gezonden, die het voorstel van den heer de Lavergne heeft onderzocht. De vergadering is zóo ijverig, dat zij een voorstel om de werkzaamheden tot Dinsdag a. te schorsen heeft verworpeneu heden verzoekschriften zou behandelen. Niettegenstaande de strenge wetten in Pruisen tegen de kerkelijke agitatiën gemaakt schijnt men aldaar toch nog niet er van te zullen worden bevrijd. Ver schillende bladen verzekeren, dat het voornemen be staat om den zetel van de ultramontaansche agitatie op (ie Luxemburgscbe grenzen te vestigen, voornamelijk te Echternachdat het hoofdkwartier van de clericale oppositiën tegen de regeeringsmaatregelen zou worden. Hoewel zalk bestooken van buiten zeer onaangenaam iszal het toch wel niet zoo gevaarlijk zijn dan wan neer de stookers zich in het land zelf bevinden, doch mocht het blijken dat zij ook buiten de grenzen ge vaarlijk werden, dau zal men, zegt de Nortdeutsche allgemeine Zeitung, de middelen wel weten te vinden om hen tc bestrijden. 'tZou een goed argument kunnen worden voor de annexatie van Luxemburg I In plaats van den beer von Armin zal waartchij nlijk de heer von Werther, eveneens voormalig gezant te Parijs, ais zoodanig naar Constantinopel gaan, daar de sultan heeft verklaard met de eventueele benoeming van dien diplomaat genoegen te nemen. Na tot volkomen overeenstemming in hunne beslis singen te zijn gekomen zijn gisteren de zittingen der Oostenrijksch-Hongaarsche delegatiëu namens den keizer door graaf Andrassy gesloten. De presidentde heer Rechbauer, hield eene Bluitingsredewaarin hij den wensch uitsprak, dat weldra een einde zal komen aan de zucht om zich te wapenen, die in den laatsten tijd zoo sterk in Europi heerscht, en dat de volken meer zonden deelnemen aan den vredelievenden strijd voor den vooruitgang. Een ernstig woord uit Frankrijk. Het incident-Picconin verband gebracht met een artikel in the Times betreffende een gesprek van Victor Emmanuel en Bismarck, de daarop gevolgde interpellatiën in het Engelsche lagerhuis en de Hon- gaarsc'oe kamer, omtrent den politiekeu toestand in Europa, en de uitlegging door de Provincial Corres- pondenz aan het antwoord van lord Derby gegeveD, hebben in deu laatsteu tijd de aandacht zeer goves- tigd op den in Frankrijk heerschenden geest. Van alle zijden hoort men dat Frankrijk alleen be op wraak; iedereen beweert, dat revanche Ja van alles wat ia Frankrijk wordt ond( Van hetgeen echter de Frantchen zeiven oratrei bedoelingen en plannen zeggen neemt men wc titie, en toch is het zeker niet meer dan bi ook ben te hooien ea niet maar alleen af te de verzekeringen en beschuldigingen der buite Audi et alteram partem Op het onbillijke oordeel, dat elders over i ming der Fransche natio wordt geveld, vestig dagen 1' Opinion nationale de aandacht. W opinie hebben, zeide dat blad terwijl in F de massa der bevolking in stilte werkt om zijc zen te heratellen en zijn politieke mannen zie nen om de organen en functiën van het nation te reconstrneerende andere natiën over oni zeker wij ondervinden tot troost in ons oDge en warme sympathie, maar voor zekere vree ra is Frankrijk slechts een voorwerp van mede onrust. Zouden hunne klachten over onzehaa wraakzucht wel uit een zuivere bron ontstaan De wraak! het is waar, de Framscben het niet veel meer gedaan dan groot geweld gemaak zij weten hunne hartstoehte 1 niet te verberg praten veeldat is hun gebrekea aan zekere g heid die men hun voor bet beroep van komed kent, paren zij niet bet taleat om te huicbelei wanneer, helaas! sprakeu zij vau wraak? SI midden van hun tegeospoeden en ongelukken. Hebben zij niet het zenuwachtige temperam zoo dikwijls door eigen zwakheid zich opw zijn zij geen afstammelingen van die Gallic terwijl zij met doorboorde borst en gebroken a te zieltogentoch den vijand nog uitdaagden Bespottelijke dwaasheidals het toch tot ni( Veel beter is het, wij hebben het reeds dikwijl herhaald, om stil in het geweld te berusten god van den overwinnaar te aanbidden. Maar zij de heidenen van het Christendom schijner hebben de Franschen het dogma van het nooc leeron eerbiedigen, en terwijl zij zich gaarne denkers opwerpenhebben zij niet de gave on anderen het meest theoretisch idéalisme met d ideale praktijk te vereenigen. Zeer naïef he het recht tegenover het geweld ingeroepen, gend Enropa opgeroepen voor de rechtbank j menschelljk geweten, en de eer van Frankrijk tegenover deD roem van Pruisen. Tegenover de t van het germanisme hebb8n zij andere theoriëen Gedrukt door het gewicht van hét oogenbl ben zij hnn hoop gevestigd op de toekomi een beroep op hun eigen geschiedenis hebbel toogd, dat iedere schending zoowel van een als van een pbysieke wet vroeg of laat moet geboet; dat daar Pruisen de leer van verovi berooving heeft toegepastde ruwe hartstot begeerten heeft opgewekt en heeft leeren genil de weelde en genoegecs van rijkdom zonde^ het ook evenals andere volken de gevolgen dal ondervinden. Op het devies Vae victisheefj rijk geantwoord Vae victoribus! Maar toen de eerste smart voorbij was hei Franschen gezwegenen begrependat veri en eothousiasme niet opwegen tegen ware den dat de eenig waarlijk vaderlandschlievende taa met geduld en gemeenschappelijk het land te he Evenals voor het zegevierende Dnitschlacd de taak is om het nieuwe keizerrijk te organiseei is het de plicht van het overwonnen Frankrij kj inwendig te reorganiseeren. Wat wenscht Frankrijk dan eigenlijk Dec Welke zijn zijne hulpmiddelen? Arbeid en tij dj is zijn politiek? Het recht te doen eerbiedig^ rechtvaardigheid te huldigen zoowel door de bej volken als door zijn eigen burgers. Door bet 1 recht te stichten heeft het zijn rang in de wei kregen, en van de rechtvaardigheid, waarbij lang hebben verwacht het zijn hulp. Welk vol individu zou verzekerd zijn, dat zijn grondgi de vruchten van zijn arbeid geëerbiedigd zouden als het geweld gebeel vrij was? Is er niets om aan dien toestand van spanning en voort koortsachtigheid, van jammerlijke crisis en oorlogen waarvan het interr.ationale leven z; niet heeft kunnen bevrijden, een einde te m althans dien te verzachten Engeland en A hebben door hnn geschil voor een internationaal gerecht te laten beslechten, getoond wat de 1 geest voor het welzijn der inenschheid vermag Frankrijk ook niet zijn rol te spelen en behe niet de wensch om een dergelijke rol te vervi Engeland en Amerika de denkbeelden der nat: toen hare wapenen geslagen waren door den v den held der Pruisische politiek? De eer van Frankrijk zoo betoogt de schrijver is ongeschonden, en er bestaat thans maar éei waarvoor het karakter der Franschen doet

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 2