MIDDELBURGSCHE COURANT. F 123. Maandag 1874. 25 Mei. Dit Wad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2« Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdageu. De prijs per 3/m., franco is f 3.50. Middelburg 23 Mei. Iu het kiesdistrict Middelburg moest de herstem ming voor de verkiezing van een lid voor de provin ciale staten plaats hebben tusschen de heeren mr. Ph. J. Callenfels, te Vlissingen, en D. A. Dronkers, te Middelburg. Daarvoor zijn ingeleverd 444 stembiljetten, waarvan blijkens de opening op heden 5 oningevuld waien, terwijl 6 van onwaarde zijn verklaard. Het getal geldige stemmen bedroeg alzoo 433 en de vol strekte meerderheid 217 stemmen. De heer Dronkers verkreeg 291 en de heer Callen fels 142 stemmen, zcodat eerstgenoemde is gekozen. In het kiesdistrict Middelburg stemden a deze keer, b bij de verkiezing op 7 dezer: a b te Middelburg174 214 vau de 474 kiezers. Vlissingen57 66 278 Veere10 12 29 Oostkapelle15 15 35 Domburg10 10 29 Vronwepolder12 12 33 Serooskerke 15 14 41 Aagtekerke12 13 27 Grijpskerke11 11 25 Westkapelle13 12 49 St. Laurens9 8 25 Meliskerke4 4 32 Zoutelando9 6 25 Biggeberke10 10 40 Oost- en West-Souburg. 20 19 40 Koudekerke24 22 73 Ritthem9 15 24 Nieuw- en St.-Joosland. 17 17 25 Arnemiden18 16 37 444 496 van de 1341 kiezers. Heden ontvingen wij het volgend verslag van de wijze waarop de commissie, balast met de aanbieding van het huldeblijk der provincie Zeeland aau Z. M. den koning, zich Woensdag den 20'n dezer op het koninklijk paleis te 'sGravenhago van die taak gekwe ten heelt. De commissie bestond uit de heerenjonkheer mr. J. W. M. Schorer, mr. W. C. Borsiua, wr. G. A. Fokker, mr. G. N. de StoppelaarJ. H. Bybaumr. B. C. Cau, H. A. A. baron Collot d'Escury, B. G. van der Have, J. M. Hennequin, jonkheer J. L. de Jonge, M. Mazure, P. P. T. Pierssens, J. Schalkwijk, W. C. de Smidt, W. J. Vader en F. Wibaut. Nadat de commissie in 'skonings tegenwoordigheid was toegelaten nam de heer Schorer het woord en betuigde zijne dankbaarheid, dat de commissie door den koning in de gelegenheid gesteld werd H. D. de gelukwenschen der Zeeuwen over te brengeu. Waar overal iu ons vaderland de gedenkwaardige dag van 12 Mei met vreugde gevierd was, daar meende hij dat het wel onnoodig was Z. M. de verzekering te geven van de deelneming der Zeeuwen, die dank baai- erkennen, wat Willem III voor Nederland, voor Zee- laud gedaan heelt en nog voortdurend doet. Tusschen Oranje en Zeeland bestaat echter bovendien een nauwe band van liefde en geheehtheid, een baud die reeds vóór diie eeuwen is gelegd en weêrklank vindt in bet hart van iederea prins uit het huis van Oranje, zoowel als iu dat van iederen Zeeuween baüd, onverbreekbaar, omdat hij bezegeld is door het bloed vau Oranje en van Zeeland. Door alle tijden heen is die baud blijven bestaan en altijd even hecht gebleven. Met groote ingenomenheid is het sedert lang uitgesproken plan opgevat om den koning op dezen feestdag een bewijs te geven dat die band door de Zeeuweu op den hoogste» prijs gesteld wordt en algemeen wenschen zij den koning eu het huis van Orauje een blijvende gedachtenis voor hunne dankbaarheid, liefde en gehechtheid te geven. Zeeland, steeds strijdende met de baren, groot geworden en bloeiende in vereeniging met en onder bescherming van het huis van Oranje, ia bet denkbeelddat zij getracht hebben in zilver weder te geven. In een album vindt de koning de namen zijner tal rijke vrienden uit alle deelen van Zeeland, die alle het hunne hebben bijgedragen. Namens die vrienden werd het geschenk eerbiedig aangeboden, onder verzekering dat zeker geen beter en inniger wenschen voor het heil van den koniDg en het huis van Oranje kunnen gevormd worden dan in de harten der Zeeuwen. De koning betuigde zijne groote ingenomeuheid met het prachtige geschenk, en verklaarde, dat ook hij den vriendschapsband met Zeeland, den hoeksteen van ons vrij volksbestaan, kende, en dat ook het buis van Oranje voor Zeeland hetzelfde was en bleef als vóór 300 jaren. Zeer gaarne aanvaardde bij de gedachtenis. Na het geschenk in oogenschouw te hebben genomen, onderhield Z. M. zich nog gedurende eenigen tijd met de leden der commissie, waarna de plechtigheid was afgeloopen eu de commissie het paleis weder verliet. De keizerlijke treingisteren te 8". 451". uit Vlis- siügen vertrokken, kwam, te 10". 40m. te Roosendaal aaD. Aldaar waren reedstot opwachting van den hoogen gastuit België aanwezig de generaal Chazalde kolo nel van der Straeten, do majoor van Rode, benevens de Russische gezant bij het Belgische hof, graaf Blou- doff. Zoodra de trein stil stond stapteu de vorstelijko reizigers uit, en nadat de keizer van oDzen koning ea de prinsen Hendrik en Alexander afscheid genomen had, vertrok Z. M. te 10». ÏO. naar België, tot het laatste oogenblik door Willem III toegewuifd. Te 10». 15m. verliet ook onze koning per exprestreiu Roosendaal weder. De koning der Belgen was den czaar tot aan het eerste Belgische grens-station tegemoet gereisd. Hier ontving hij te 11». 25™. den keizerlijken gast en kwar tier over twaalven reed de treia het station te Brussel binnen. Eene militaire macht van vijf regimenten wasbe halve het gewone garnizoen van Brussel, op de been om den keizer te ontvangen. Na slechts eenige oogen- blikken oponthoud aan het station reden de koning en de keizer in een open rijtuig naar het koninklijk paleis, aan weerszijden steeds door een rij soldaten ingesloten. Na aan een dejeuner van 125 couverts te hebben deel genomen nam de keizer reed3 te 2 uren afscheid en vertrok hij naar de badplaats Ems, waarheen de groot hertog Alexis hem bereids was voorgegaan De commissaris des konings in Zeeland brengt in het heden uitgegeven Provinciaal blad n° 6U, op verzoek van den minister van binnenlandsche zaken, onder de aandacht der burgemeesters, dat de bevoegdheid in art. 21 der wet van 20 Juli 1870 (Staatsblad n° 131) aan de burgemeesters verleend betreffende het vervoer van besmet of verdacht vee, niet verder gaat dan hunne gemeente. Is vervoer van zoodanig vee naar eene andere gemeente raadzaam, dan mag de vergunning daartoe alleen wordeu gegeven na verkregen toestem ming vaD do burgemeesters der gemeenten door en naar welke het vervoer gewenscht wordt. Intusschen behoort, naar het gevoelen van den minister, bet ver voer van verdacht of besmet vee naar een andere ge meente zooveel mogelijk vermeden te wordeu. In de Staats-courant van heden is opgenomen een koninklijk besluit vau den llen dezer, waarbij aau J. W. van Dalsen, loteling der nationale militie van de lichting van dit jaar, uit de gemeente Scherpenisae, ontheffiog van den werkelijken dienst voor ziju geheeien diensttijd wordt verleend. De tweede kamer der staten-generaal zal, naar men ons bericht, den tweeden Juni hare werkzaamheden hervatten. Het wetsontwerp op de herziening van de cenBuatabel zal nu wel iu de eerste plaats behandeld worden. Z. M. de koning en prins Hendrik zijo gisteren te ongeveer twee uren langs de» rijnspoorweg over Utrecht ia de residentie teruggekeerd. Z. K. H. de peins van Oranje kwam met den groot hertog van Saksen-Weimar en eenige leden der diplo matie des nachts te 3 uren uit Rotterdam terug. Meu schrijft ons uit Breda 22 Mei: De feesten, alhier op 18 en 19 dezer gevierd, zijn, evenals overal in den lande, „zeer mooi" geweest, en wat het merkwaardigste er van was in eene stad als deze, iedereen deed mee: conservatieven en liberalen, ultramontanen pur sang en oprechte vaderlanders wed ijverden, om eikaar in feestvreugd te overtreffen en er van te doen blijken. Ejq verblijdend verschijnsel niet waar, als wij terugdenken aan April 1870, toen we hier zoo erg tegen de heeren ultramontanen te worstelen hadden, om de grondlegging onzer onafhankelijkheid feestelijk te mogen herdenken. Hoe deed het ons goed thans van die heeren velen vol ijver en beweging als leden der feestcommissie werkzaam te ziendie toen rouw droegen in hun hart, en woder schooue versierin gen en toepasselijke étalages te aanschouwen, bij ande ren die destijds hunne huizen sloten. Wel hen, die zich verbeteren. Maar kon 't nu ook wel anders? Ter wijl in 1870 uit de kerk tegen het feest gepredikt werd, beval de geestelijkheid nu haren getrouwen het feestvieren aan en wel onder bijvoeging, dat men moest feestvierenalsof het voor den paus was. Wel een contrast maar laat ons blijde zijn, dat alles zoo goed is afgeloopen naar den zin van iedereen. Wellicht geeft nu de geestdrift van het oogenblik aan leiding, om zoovele politieke zonden, alhier reeds sinds lang gepleegd, weder goed te maken. 't Is te hopen, maar te verwachten is het niet. Zooals bekend is, zijn hier bij de jongste verkiezing voor de provinciale staten ultramontanen gekozen. De liberaal genoemde procureur van Dam is gevallenen in zijne plaats is de ultramoataausche zoon gekozen. Vreemd verschijnsel voorwaar, en hoe de combi natie ook zij de laatste heeft thans voor het lid maatschap bedankt, en nu heeft de logementhouder Rik kers alle kans om binnen kort iu de staten te zitten. Het geldt bier te Breda niet meer, personen te kiezeu, in staat onze belangeu naar eischwaardiglijk en eerlijk te behartigen, maar alleen bliade trouwe volgelingen van Rome en van hunnen priester. De waardige v.d. Burgh, die als liberaal katholiek immer zijn eerijk principe getrouw bleef, die steeds niet alleen met zijn scherpen geest en vasten wil zijne krachten maar zelfs stoffelijke middelen veil had om den bloei van stad en gewest *e helpen bevorderen, v. d. Burgh, de geachte gedeputeerdeis gevallen; maar voor hem is die neder laag iu zekeren zin eene overwinning, nu hij gevallen is tegenover machines, en dit bij het bewustzijn van hetgeen hij gedurende een halve eeuw voor stad en gewest gedaan heeft. Aan hem toch was indertijd het ontwerp van de lijn RoosendaalBreda te danken; hij was de man, die een voornamen stoot gaf aan alle hinderpalen, die de groote Moerdijkschespoorwegbrug in den weg stondenen wat is Noord-Brabant hem niet op het gebied van landbouw en landhuishoudkunde verschuldigdKortomde waardige, werkzame man deelt het lot van zoovelen, die moeten vallen,omdat zij niet willen buigen voor priesterdwang en priester heerschappij. Door de-Kamper courant wordt voorgesteld nu de bestemming, door den koning aan het nationaal hulde blijk gegeven, bekend geworden is, de inschrijvingen opnieuw te openen. Burgemeester en wethouders van Rotterdam betuigen in eene publicatie aan de burgerij hun dank voor de waardige houding door haar bij gelegenheid der feest viering aan den dag gelegd, „waardoor treffender dan ooit is bewezen dat bij de meeste feestvreugde en de grootste geestdrift de beste orde kan worden bewaard, en waardoor het vei trouwen, dat het gemeentebestuur in de burgerij heeft gesteld, op de schitterendste wijze i is bekroond."

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1