1° 121. MIDDELBURGSCHE COURANT. Vrjjdag 22 lei. 1874. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.5Ö- Middelburg 21 Mei. Wij herinneren onzen kiesbevoegden lezers in de kiesdistricten Middelburg en Holst, dat morgen (Vrijdag) tasschen 9 ea 5 uren de inlevering moet plaats hebben van de stembiljetten voor de vei kiezing bij herstem ming van leden voor de provinciale staten in Zeeland. Een talrijk, publiek was gisteren avond in de wacht kamers van het spoorwegstation alhier en daarbuiten getuige van de aankomst van Z. K. H. prins Alexander. Op het perron werd de prins opgewacht door den commissaris des kooings in Zeeland, mr. R. W. graaf van Lijnden, en den luitenant-kolonel P. J. de Vassy. Bij het verlaten van het stationsgebouw werd Z. K. H. door de menigte met gejuich begroet. Het gevolg bestaat uit den hofraad H. F. G. N. Camp en den ordonnance officier des konings S. AI. S. de Ranitz. De prins en zrjn gevolg hebben hun intrek genomen bij den commissaris des konings, met wien zij heden morgen te 10 uren zijn uitgereden in de eerste plaats ter bezichtiging van het raadhuis, waar zij ontvangen en rondgeleid werdeu door den burgemeester jonkheer mr. J. W. M. Schorer, den wethouder jonkheer W. H. de Jonge van Campens-Nieuwland, den waarnemenden secretaris J. W. de Raad en den archivaris der gemeente m*. J. H. de Stoppelaar. Voor'.s bezochten zij het museum vau het Zeeuwscb genootschap der wetenschappenwaar zij rondgeleid werden door de bestuursleden dr. A. A. Fokker, mr. M. F. Lantsheer, K. R. Pekelharing en mr. J. II. de Stoppelaar. Heden namiddag te half twee heelt de prins met zijn gevolg zich per rijtuig naar Vlissiugen begeveo, van waar hij te half vijf is teruggekeerd. Te balf zeven gebruikte Z. K. H. het diner bij den commissaris des konings, waarbij bebalve de familie- ledeu van graaf van Lijnden, alsgonoodigdenaanzaten de burgemeester dezer gemeentede heer J. P. I. Buteux, griffier der provinciale staten van Zeeland, en de luitenant-kolonel de Vassy. Uit VlissiDgen schrijft men ons: Heden middag te 21 uur kondigde het bespelen van het carrillon de aankomst van Z. K. H. prins Alex ander aan. De prins kwam met den heer commissaris des konings in deze provincie en nog twee heeren in een rijtuig gezetenvan den Kondekerkechen weg de gemeente binnenrijdenbezichtigde het standbeeld van de Ruyter, vertoefde eenige oogeublikken in het hotel WellicgtOD, teneinde te informeeren of de Russi sche gezant zich daar bevond en begaf zich vervolgens naar het raadhuis. Aldaar werd Z. K. H. door den burgemeester en de verschillende burgerlijke en mili taire autoriteiten verwelkomd. Na vervolgens de merk waardigheden van het raadhuis bezichtigd en eenige ververschingea gebruikt te hebben, begaven de hooge bezoekers zich naar de werken buiten de stad, om die te bezichtigen en vervolgens langs den ouden weg naar Middelburg terug te keeren. Te 5 uren worden alhier verwacht uit 's Graven- hage de Russische gezant en de grootmeester van het huis des konings, baron van Tnyll van Seiooskerke. Per telegraaf wordt ons medegedeeld dat volgens een bericht in de Etoile Beige bij Z. M. den koning der Belgen het plan zon bestaan den keizer van Rusland tot Roozendaal tegemoet te reizenteneinde daar tevens onzen koning te ontmoeten. Uit Bergen op Zoom is te Ylissingen aangekomen een bataljon van het 3e regiment infanterie, met de stafmuziek van dat regiment. Men schrijft ons uit Ylissingen: Maandag avond is alhier door de vereeniging Oefe ning en Genoegen eene buitengewone soiréa musicale et dansante gegeven waarop de officieren van het Neder - i&ndsch eskader waren genoodigd. De balzaal was voor deze gelegenheid met tropeëen, bloemen en vlaggen versierd, terwijl door dames en heeren dilettanten was zorg gedragen voor een aan tijn kunstgenot rijk programma dat uitstekend werd uitgevoerd. Bij den aanvang der soirée werd door een der be stuursleden een feestlied ter eere van het zilveren kro ningsfeest voorgedragen. Gedurende het souper werd een dronk gewijd aan Neerland's marine en door een der monitor-komman- danten beantwoord. Te ruim drie uren was bet bal afgeloopendat tot het laatste oogenblik bijzonder geanimeerd was geweest. Gisteren heeft Z. K. H. prins Frederik aan het hoofd eener commissie van vrijmetselarenvertegenwoordi gende de opperbesturen dier orde in Nederland en de koloniën, aan Z. M. den koning in een plechtig ge hoor overhandigd een gedenkpenning vanwege de orde, in drie exemplaren, good, zilver en brons, bene vens een adres van hulde en trouw aan Z. M. De heer F. 's Jacob, directeur generaal der Maat schappij tot exploitatie van staatsspoorwegenheeft bij gelegenheid zijner benoeming tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw as»n de ambtenaren dier Maatschappij zijn dank betuigd voor de van hen ont vangen blijken van belangstelling en ingenomenheid. „Aau de ontvangen onderscheiding zegt de heer 's Jacob die mij als uw aller vertegenwoordiger ten deel vielhecht ik vooral daarom waarde, wijl zij voor mij het zichtbaar bewijs is van do erkenning der goede dieDSteD, die onze Maatschappij door uwe mede werking en plichtsbetrachting aan het publiek bewijst." Treurig is het, maar waar, dat de te Amsterdam gehoudene scherpschutters wedstrijd zich door ergerlijke knoeierijen schijnt te hebbeu gekenmerkt. De officieren van het korps koninklijke scherpschutters to's-Graven- hage hebben een protest ingediend bij het een tra al- comité van het Nederlandsche weerbaarheidsveibond, welk comité bij den wedstrijd handelend is opgetre den, doch naar het schijnt wegens het voorkomen van verdere ongeregeldheden eer lof verdient dan afkeuring. De heer C. Rutten meldt in een ingezonden stuk aan het Haagscbe Dagblad dat bij, na herhaaldelijk opge merkt te hebben dat schutters-korpsendie als uit muntend bekend stonden, zoo weinig punten behaalden ea daarentegen minder bekende korpsen zich in een verwonderlijk hoog cijfer verheugdenzich eindelijk, op een oogenblik dat eeue vereenigingwelke hij kiesch- heidsbalve niet noemt, weder zoo „prachtig" scheen te schieten, tot den baan-kommandant wendde met bet verzoek een oogenblik met het schieten op te hou den en de schijf te doen onderzoeken. Bij den obser vatiepost van intanteristen, belast met het opteekenen der punten, bevond zich juist op dit oogenblik een lid van het „prachtig" schietende korps. De schijf werd nu onderzocht en hierbij bleek o. a. dat boewei er vier „witte rozen" waren opgegeven, er niet éen was geschoten. De Haagsche vereeniging heeft zich na bjt ontdek ken van dit schandaal aan den wedstrijd onttrokken en van een reeds door haar behaalden prij3 afstand Den weerklank van deze onaangename bijzonderhe den vindt men terug in de volgende toespraak, waar mede de heer Scqueira, voorzitter der commissie, gis teren in het paleis voor volksvlijt de uitreiking der prijzen opende: Mijne Heeren! Heden rust op mij de moeilyke taak, om aau de over winnaars in naam der feestcommissie de gewonnen prijzen uit te reiken; de Vereeniging, alhoewel klein, heeft toch willen trachten het 25j irig regeeringsfeest van onzen beminden koriingharen beschermheerop waardige wijze té vieren; óvfer de! hieraan verbonden moeilijk heden zal ik niet behoeven uit te weidendoch die moeilijkheden zouden minder bezwaarlijk zijn geweest indien de afloop naar wensch ware uitgevallen; vele teleurstellingen zijn gedurende dezen wedstrijd ondervon den. Mijne heerenaanvaard de prijzen met de ge dachte, dat zij aan de rechtmatige overwinnaars met genoegen worden uitgereikt, en met den wensch, dat in het vervolg bij dergelijke wedstrijden de samenloop van omstandigheden, die hier heeft plaats gevonden, zich niet moge voordoen. Dinsdag namiddag is te Arnhem op 76jarigen leef tijd overleden d\ W. Bo9cb, oud-chef van den mili tairen geneeskundigen dienst ia Nederlandsch-Iudië, oprichter der maatschappij tot Nut van den Javaan, en zoolang zijne krachten hem die werkzaamheid veroor loofden, voorzitter van het hoofdbestuur dier maat schappij. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan I. D. Fransen van de Putte, minister van koloniëntot het aannemen en dragen der versierselen van de ridderorde van den Witten adelaarhem door Z. M. den keizer aller Russen eereteekenen. Toegekend de zilveren medaille en een loffelijk getuigschrift aan F. Cassariego, kapitein van de Mexicaansche goelet Vincenta, als blijk van Zr. M*. goedkeuring en tevredenheid wegens zijne hulp tot redding der bemanning van bet in de Golf van Mexico vergaan Nederlaodsch schip Johan Herman Geertsema. posterijen. Benoemd tot commies der posterijen van de derde klasse G. Bruch en P. M. Caland, thans surnumerairs der posterijen. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Purmerend c. a. J. Prins jr., thans ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Buiksloot c. a. consulaten. Benoemd tot consul der Nederlanden te Buenos Ayres W. Paats, tbans vice-consul. Eervol ontslag verleendop verzoekaan A. Delisle als consul der Nederlanden te Montevideoen als zoo danig benoemd L. de Vrij. marine. Eervol uit den zeedienst onstlagen, op verzoek, met den laatstea dezer, de luitenant ter zee 2e klasse J. G. C. van Casteel. leger. Overgeplaatst in rang en ancienneteit bij het wapen der infanterie van het leger in Oost-Iadië, de 2® luitenant F. A. J. Schröter van het 5e regiment infanterie. Kerknieuws. Beroepen bij de Nederdnitsche hervormde gemeente te Ylissingen de heer James, thans predikant te Heer de. Marine en leger. De luitenant ter zee le klasse E. D. E. van Woel- deren, behoorende tot de rol van Zr. M\ wachtschip te Willemsoord, wordt inet den laatstea dezer op non- activiteit gesteld. Kunstuienws. Op eene verkooping van schilderijen in Let lokaal de Brakke Grond te Amsterdam werd voor een stuk van den Zwitaerschen schilder Calame, een gezicht in het Beroer Oberland voorstellendedoor den heer Smit, van Kinderdijk, de som van f 14,658 betaald. Eene schilderij van Troyon, „Eene koe, d.:e door een hond aangevallen wordt" ging voor ƒ6600, terwijl voor een gezicht op Enkhuijzenvaa Springerf 5066 gegeven werd. De uitgever der Göthe-Galerie van Wilhelm van Kanlbacb, Friedrieh Biückmann, te MuDchen, heeft van de erven des grooten meesters overgenomen het recht tot bet uitgeven der nog niet openbaar gemaakte tee- keningen, kartons, schilderijen enz. Deze verzameling zal ruim 200 nummers tellen. Daaronder zullen hoogst belangrijke werken van Kaulbacb voorkomeno. a. iUustraiiëo, penteekeningen enz. haar Shakespeare's wer ken, Heine, Homoras enz.

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1