C3uitcnlanïr ijanbdsl)mcl]to. de Zwolsche courant nader dat bedoelde geestelijke bezig was naar een doel te schieten en dat een jonge ling van 22 jaren, een oppassend menscb zich naar dat doel begaf juist op het oogenblik dat het schot viel, waardoor hij zoodanig in rug of schouder getrof fen werd dat hij binnen weinige uren bezweek. De justitie van Deventer heeft een onderzoek ingesteld. De ouders van het slachtoffer en de pastoor zijn rade loos van droefheid. Eene feestuitvoering der Nationale zangschool voor handwerkslieden te 's Gravenbasre werd Maandag avond door de geheele koninklijke familie bijgewoond. Z. M. de koniDg, die beschermheer der vereeniging is, betuigde aan den heer Schmidt, president der zang school, zijne tevredenheid en ingenomenheid over de flink geslaagde uitvoering. Do Hollandeche maatschappij der wetenschappen heeft in hare op den 16tn dezer te Haarlem gehoudene algemeene vergadering de groote gouden medaille-Hoij- gens toegekend aan den heer August Kekuli, hoogleeraar te Bonnwegens zijne verdiensten ten aanzien der the oretische beschouwingen over de samenstelling der kool stof-verbindingen. Ten behoeve van het departement van marine zullen zes stoomkanonneerbootentype Stauuch, worden aangebouwd, namelijk drie bij de koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam en drie bij de Noderlandache stoombootmaatschappij Fey noord te Rotterdam. Tevens zulieD twee stoombarkassenbestemd voor den dieust in Oost-lDdië gebouwd worden bij de heeren Christi, Nolet en de Kuyper te Delfsbaven. Uit Deventer wordt gemeld dat de scheepvaart op den IJsel, welke sedert eenigen tijd door den la gen waterstand gestremd was, weder in vollen gang is. Het water is 44 ceuti meters gewassen. De luitenant-kolonel J. J. Meder, te Amersfoort, is door Z. M. den keizer vaD Rusland benoemd tot kommandeur der orde van St. Stanislas. Bij boringen, welke in de laatste week fc Heerlen in de provincie Limburg hebben plaats gehad, is in het zoogenaamde Gijzenveld een rijke steenkolenlaag ontdekt. De bureaux der boofdadministratie van de Neder- landsche Centraal-spoorwegmaatschappij tot dusverre gevestigd te Amsterdam buiten de Wecsper-barrière Z Z n° 20, worden met 1 Juni vereeuigd rr,et c!ie dei- exploitatie te Utrecht, Katharijnekade, n° 759 en 760. Als een gevolg hiervan moeten na genoemden datum alle b.'ieven enz. bestemd voor de maatschappij, ge adresseerd wordeu aan den directeur der Nederland- 6cbe Centraal-spoorwegmaatschappij te Utrecht. Te Leeuwarden is, tengevolge van het initiatief der provinciale Friescbe werkliedenvereeDiging, een coöperatieve winkelvereeniging tot stand gebracht. Bij den Pruisiscben landdag is een wetsontwerp ingediend tot het verleenen van eeD ere diet van 340,000 thaler, teneinde de regeering in staat te stellen de schilderijen-verzameling-Suermoudt uit Aken voor het koninklijk muieam te Berlijn aan te koopen. Deze laatste collectie zal hierdoor verrijkt worden met 219 schilderstukken van den eersten rang benevens een aantal teekeningeu uit de oude Vlaamsche en Duitsche benevens de nieuwere Nederlandsche en Spaansche school. De weder-opbouwing der brug over den Rijn bij Straatfcburg, die gedurende den Franech-Duitschen oor log vernield werd, is thans zoo ver gevorderd dat de eerste pijler aan de zijde van Kehl geheel is voltooid. De Scbwabische Merkur bericht dat keizerin Eugenie voornemens is zich met haar zoon te vestigen op het slot Arenenberg, in het Zwifserscbe kanton Tburgau, aan de Bodeusee gelegenwaar Napoleon III de jaren zijner jeugd doorbracht. Het slot wordt reeds voor de ontvangst der ex-keizeilijke familie gereed gemaakt. Tueschen den heer Magee Engelsch vice consul te San Juau de Guatemala en den heer Gonzales, plaat selijk kommaudant aldaar, bestonden reeds sedert ge- ruimen tijd persoonlijke oneenighedendie zoo hoog liepen dat de laatstgenoemde eindelijk den heer Magee door zijn soldaten tweehonderd zweepslagen deed toe dienen. Groote sensatie werd door dit bericht in Enge land teweeggebrachtwaar men niet gewoon is toe te laten dat tegenover de Britscbe verlegenwoordigeis in het buiteDiand niet alle vormen in acht genomen, veel minder dat zij mishandeld worden. Volgens een tele grafisch bericht van gisteren heeft de regeering van Guatemala echter aan den beleedigden vice codsuI eene schadeloosstelling van 120,000 toegekend, terwijl Gon zales voor de rechtbank zal getrokken worden. Tot zulk een prijs zouden waarschijnlijk nog wel meer lief hebbers zelfs voor eene dracht zweepslagen te vinden zijn. Thermometerstand. 19 Mei 's av. 11 u. 49 gr. 20 'smorg.7a.51gr.,flmidd. lu. gr. 60s'av.6a.56gr. Staten-generaaï. TWEEDE KAMER. (Per telegraaf.) Door den minister van oorlog is een wetsontwerp tot verbooging der begrooting van zijn departementgroot f 225,000 ingediend, tot het aanvangen der voorberei dende werkzaamheden voor de uitvoering der vesting: wet, opdat na goedkeuring der staatsbegrooting voor 1875 dadelijk tot de aanbestedingen kunne worden overgegaan. Algemeen overzicht. Als een staaltje van de bespottelijke geruchten, die thans in Parijs in omloop zijn, vermelden wij dat, vol gens hetwelk maarschalk Mac-Mahon den heer Thiers zou hebben uitgenoodigd om het presidentschap weder te aanvaarden en dat deze de uitnoodiging zou hebben aangenomen. Si non e veroe bene trovato. Hoe dwaas zulke geruchten op zich zeiven ook wezen mogen, zijn zij toch dikwijls de uitdrukking van den voksgeest, en het is best mogelijkdat een groot gedeelte der Fransche natie en misschien ook wel van de politieke personen de weder optreding van Thiers met blijdschap zouden begroeten en van hem verdere redding uit den treurigeu toestand waarin het land, door het reaction- naire kabinet-de Broglie is geraakt, verwachten. In eene positie als waarin Frankrijk op dit oogenblik verkeert, is bet ongetwijfeld van groot belang, dat aan bet hoofd der. regeering een bekwaam policus en een flink parlementair man staat. Maarschalk Mac-Mahon, wiens eerlijkheid, loyauteit en goede bedoelingen boven allen twijfel verheven zijn, en die een bekwaam mili tair ia, mist echter die groote politieke en parlemen taire talenten, waaraan hij minder behoefte zou hebben indien zijne regeering goed ware geconstitueerd en het slechts zijn taak was om de wetten te handhaven. Thans echter moet hp door politiek gechoogel van de balsturige nationale vergadering die wetten zien te verkrijgenen daarvoor is hij volstrekt niet de meest geschikte personenhij heeft zelfs een hekel aau dat schipperen en intrigeeren dat toch in de politiek nog onmisbaar is en het zoa volstrekt eeen wonder zijn, als zijn eeptennaat hem nu reeds mooi begint te ver velen en hij hartelijk naar bet einde verlangt. De vrees van nog grooter onrust te verwekken en misschien het land in de armen der revolutie te werpen weer houdt hem wellicht om zijn ontslag te nementerwijl zijn eerlijkheid hem aanspoort om de verplichtingen, die hij jegens Frankrijk vrijwillig op zich heeft genomen, getrouw te vervollen en bet septenDaat te handhaven tot reorganisatie van het rijk. Of by daarin echter Blagen zal is eeD andere quaestie. De crisis is nog volBtrekt niet voorbij, maar wordt integendeel steeds nog meer ingewikkeld. Het is den heer de Goulard nog niet gelukt om een ministerie te vormenen het eenige wat thans Dog zeker iszegt een Parijsch correspondent, zijn weigeringen. De een vóór en de ander na weigert om plaats te nemen in het kabinet, dat volgens de berichtgever van le Temps te Versailles, nog al sterk Bonapartistisch gekleurd zou wezeD. Dit moet de rechterzijde ook hebben aan gespoord om bij dim maarschalk-president te protes teeren tegen het behoud van den heer Magne, tot wiens ontslag de president echter nog niet kan beslui ten. De overtuiging schijnt dan ook nu reeds te be staan, dat het kabinet-de Goulard reeds vóór zijne geboorte veroordeeld is, omdat geen waarlijk degelijke mannen zitting willen nemen in een ministerie dat onder omstandigheden als de thans heerschende in het leven wordt geroepen. Mac-Mahon moetalvorens de opdracht om een kabinet te vormen aan den heer de Gonlard te hebben opge dragen, dit aan den president der nationale vergade ring c'en heer Buffet hebben aangebodendie echter zou hebben verklaarddat het votum van 16 Mei te zeer tegen zijne populariteit bij de nationale vergade ring getuigt om een kabinets-formatie op zich tenemeD. Nu hebben echter gisteren do heeren Bnffet, de Gon- t lard en Decazes, aan wien de Goulard de portefeuille van buiten 1 andsche zaken wilde opdragen eene con. ferentie met den maarschalk gebad, doch gisteren avond was nog geen kabinet gevormd. De heer de Kerdrel van de gematigde rechterzijde, heeft geweigerd een portefeuille te accepteeren en tevens te kennen gegeven, dat de fractie waartoe hij behoort het onpersoonlijke septennaat niet kan aannemenomdat dit gelijk zon staan met de republiek. Zij wil daarom dat men zich strikt zal houden aan de wet van 19 November, dat wil zeggen, dat men het septennaat van maar schalk Ma c Ma bon zal organiseeren, en niet een septen. naat onafhankelijk van zijn persoon. Het onpersoonlijk septennaat had de heer d'Audiffret Pasquier tot de brug willen maken, waarover de gematigde rechterzijde en het recbter-centrum tot de linkerzijde zouden naderen, door overeen te komen, dat men gezamenlijk het on persoonlijke septennaat zou organiseeren. Dan zou eene meerderheid verkregen zijndoch door de weige ring der gematigde rechterzijde is dit plan in duigen gevallen, zoodat het nu nog een raadsel ïs boe men tot een meerderheid zal komeD. De nationale vergadering heeft intusschen hare werk zaamheden kalm voortgezet. De eerste dagen nadat zij een crisis heeft in het leven geroepen werkt ze meestal zeer ijverig en rustig voort. Zij heeft het wetsontwerp op den arbeid van kinderen in fabrieken behandelden aangenomen. Men zal zich herinneren, dat in de vorige zitting van den PruisBischen landdag door den heer Lasker zeer schandelijke zaken zijn aan den dag gebracht, betreffende de handelingen van spoorweg-concessionaris sen. Tengevolge daarvan werd eene enquête ingesteld» die tot het ontslag van den heer Wagener en het tot stand komen van de wet leiddevolgens welke het aan staatsambtenaren verboden is om concessionaris of administrateur van een spoorweg te zijn. Deze maat regel dreigde den noorderspoorweg te Berlijn met fail lissement, daar verscheidene hooggeplaatste ambtenaren daarbij betrokken zijn. Om deze maatschappij te red den heeft het ministerie een wet aangeboden, waarbij aan die maatschappij rentegarantie voor een leening van 5 millioen Tbalers werd toegestaandoch de land dag verwierp het voorstel met groots meerderheid. Dit heeft vooral prins Putbus aanleiding gegeven om in het heerenhuis zich op de meest heftige wijze over den heer Lasker uit te laten, die echter in den landdag het antwoord niet schuldig bleef, maar den prins een geduchte les heeft gegeven, en zinspeelde op de instel ling van eea raad van eer. Waarschijnlijk zullen de zittingen van den landdag zeer spoedig worden geslo ten, daar zij met zenuwachtige haast hare werkzaam heden afdoet. Volgens de Norddeutsche allgemeine Zeitung is graaf Arnimtot nogtoe Duitsch gezant te Parijs en benoemd tot gezant te Constantinopelbij keizerlijk besluit van den J5en dezer voorloopig uit den dienst is ontslagen. De juistheid van dit bericht is zeker nog niet boven alle twijfel verheven, want den 17en dezer werd nog uit Berlijn aan de Kölniscbe Zeitung geschreven, dat de heer von Arnim was opgeroepen om zich te ver antwoorden over de aan het licht gekomen feiten, en de vragen die hem ter beantwoording waren gesteld waren zeer duidelijk geformuleerd zoodat een even duidelijk antwoord werd tegemoet gezien. De keizer bad zich echter persoonlijk nog niet met de quaestie bemoeid, maar zou waarschijnlijk door von Bismarck wel op de hoogte zijn gesteld. Men zal dus wel doen officieele berichten af te wachten alvorens te gelooven» dat de heer von Arnim ziju ontslag heeft gekregen, wat natuurlijk zou insluitendat zijne verantwoording niet voldoende is geweest om hem in de diplomatie te behouden. De nieuw benoemde gezant vau Duitschland bij de Fransche regeeriDg, prins Hohenlohe is naar Parijs vertrokken om zijne functiën te aanvaarden. De vrees voor een ministerieele crisis in Hongarije schijnt eenigszins overdreven te zijn geweest, althans de kamer heeft met groote meerderheid het wetsontwerp betref fende het uitschrijven van eene leeniog met groote meerderheid aangenomen, wat zij toch wel niet zou hebben gedaaa indien zij het kabinet geen verder ver trouwen wilde schenken. Uit Spanje wordt alleen gemeld, dat het republikein- sche leger te Miranda is aangekomen en dat de hoofd macht ten noorden van de Alava is gepasseerd-, het hoofdkwartier van don Carlos is naar Estella over gebracht. Graanmarkten enz, Amsterdam, 20 Mei. Raapolie op zes wekea f 35, Lijnolie op zes weken f 34|. Prijzen van erlecten. Amsterdam 20 Mei. Nederland. Certific. Werkelijke schuld. pet. 60# dito dito dito 3 72fc dito dito dito 4 951 Aand. Handelmaatschappij 4£ 1381 dito exploitatie Ned. Staatssp. 1101 België. Certificaten bij Rothschild 21 Frankrijk. Inschrijvingen3 0 dito5 Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 1011 dito Hope C°. 1855 6® serie 5 dito f 1000 18645 „1001 dito f 1000 18665 1021 dito L. 100 18725 981 Loten 18665 2671 Oblig .Hope &C°.Leening 1860 4i 94J Certific. dito4 Inscript.Stieglitz&C°.2ea4L. 4 Obligatiën 1867—69 4 82^ Certificaten6 501 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 2441 Oblig. dito4

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 3