öuitcnlanö. Beroepen tot predikant bij de Nederduitsche her vormde gemeente te 's Eeerenhoek de heer J. van der Kaadencandidaat bij het provinciaal kerkbestuur van Friesland. Het zestal ter beroeping van een predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Vollenhove bestaat uit de heeren: J. C. Eijkmau, te Koudekerke; C. H. Koopman, te Waspik; J. Kromsigt, te Kort- gene; J. Krull, te Edens en Spannum; L. Okken, candidaat bij het provinciaal kerkbestuur van Gronin gen, en W. Zegers, te Gorinchem. Marine en leger. Naar aanleiding van 's konings besluit van den 12 dezer, wordt Zr. Ms. schroef stoomschip 4e klasse Pontianak, liggende te Amsterdam, met den 25en Mei a. in dienst gesteld, met bestemming naar Oost-Indië, en het bevel daarover opgedragen aan den luitenant ter zee le klasse J. H. Cooimijs. In overleg met den luitenant-kolonel, provincialen adjudant in Zuid-Holland, heeft de commissaris des konings in die provincie bepaald dat al de verlof gangers (miliciens)die op 30 of meer kilometers van hun garnizoen wonen, zich rechtstreeks, voorzien van reisgeldnaar hunne korpsen moeten begeven, met uitzondering alleen van diebestemd voor de garnizoenen van Middelburg en Vlissingen voor wie als verzamelplaats is aangewezen het terrein van het station van den staatsspoorweg te Dordrecht. Kunstnieuws. Het geschenk der Nederlandscbe kunstschilders aan den koning wordt thans te Amsterdam, tegen een toegangsprijs van 50 cent de persoonin Arti ten toon gesteld. Koloniën. Bij beschikking van den minister van koloniën van 13 dezer is de heer B. KrnysCzn., scheepsbouwkundig ingenieur, gesteld ter beschikking van den gouverneur generaal van Nederlandsch Indiëcm te worden benoemd tot ingenieur le klasse bij het vak van scheepsbouw daar te lande. Koloniën. Aan de Oost-Indische mailberichten van 11 April ontleenen wij het volgende Het feit, dat in de eerste plaats vermelding verdient, is dat het stoomschip Jason, van de Nederlandsch-Indische stoomvaartmaatschappijop 1 Mei a. s. de voorgenomen reeks proefreizen zal openen tot het organiseeren van eene geregelde stoomvaart-communicatie tusschen Java en Australië. De proefvaartdienst zal bestaan uit min stens vijf of wel tien reizen, waarbij de volgende havens geregeld zullen worden aangedaan: Adelaide, Melbournej Sydney en Brisbane, terwijl het de maatschappij vrij staat meerdere havens in Australië, Timor, Koepang en Soerabaya te bezoeken. Den 5eD6en en 7en zijn van Batavia vier stoomers direct naar Atchin vertrokken teneinde de terugkee- rende troepen te halen die den 23en waarschijnlijk scheep gaan. Steenkolen en een menigte materialen worden overgevoerd. Te Batavia en te Soerabaya zijn commissiën ijverig bezig om de terugkeerende troepen eene feestelijke ont vangst te bereiden. In verschillende plaatsen op Java worden toebereidselen gemaakt om op plechtige wijze de vijf en twintigjarige troonsbestijging van Z. M. den koning te vieren. Te Batavia worden tot dusverre daartoe geene voorbereidin gen gemaakt. De Javasche courant van 7 dezer bevat het koninklijk besluit betreffende de reorganisatie van het hoog gerechtshof van Nederlandsch-Indiëterwijl die van den 10en de belangrijke en reeds zoolang verwachte ordon- nauciën tot reorganisatie van het rechtswezen ter West kust van Sumatra inhoudt. Te Padang en Priaman worden landraden gevestigd; de rapats zullen elders blijven bestaan op de hoofdplaatsen der residentiën en assistent-residentiën. B{j eene andere ordonnancie wordt het eigendomsrecht van den staat op woeste gronden op Sumatra uitgemaakt en regelen gesteld voor de uitgifte in erfpacht, ten hoogste van 75 jaar tegen eene jaarlijksche erfpachtsom van f 1 per bouw. Ter verzekering van het koffie-monopolie verklaart voorts eene resolutie, dat onder de door de inlandsche bevolking geteelde koffiie wordt gerekend alle koffie, afkomstig van boomen, door de inlandsche bevolking aangeplant. De plannen en de begrootiDgen voor den aanleg van eene haven bij Batavia te Tanjong Priok en te Onrust zijn ingediend. Met 1 April zijn de briefkaarten voor den Indisehen archipel ingevoerd. Te Buitenzorg werden groote toebereidselen voor de feestelijke ontvangst van generaal van Swieten gemankt. De cholera heerschte sedert 1 April weder te Batavia. De Mexicaansche doelar zou voortaan tegen den koers van 2.50 in 's lands kas worden aan genomen. Mr. T. H. der Kinderenlid in den raad van Indië, vierde den 6 April het voor Indische ambtenaren vrij zeldzaam 25jarige verjaarfeest zijner aankomst in Indië. Gemengde berichten. Vermeldden wij in ons vorig nummer het ongeval, aan den stokertevens machinistop den stoom- houtzaagmolen van den heer Alberts alhier overkomen, thans moeten wij berichten dat den verwonde Zaterdag avond in het gasthuis de gekwetste hand is afgezet. Zijn toestand is voor het overige vrij bevredigend. Ter berinnering aan zijn jubilé heeft Z. M. de koning aan den maarschalk president der Fransche republiek het grootkruis der orde van de Eikenkroon doen toekomen. Eene deputatie van het 2C regiment huzaren van Westphalen, genaamd „Koning der Nederlanden", samengesteld uit den ritmeester prins Salm Horstmar, den luitenant-adjudant graaf Wolff Metternich en den luitenant baron Nagell, heeft Z. M. den koning met zijn 25jarig kroningsfeest te 's Gravenhage geluk gewenscht. Het onbeschadigde gedeelte van het vuurwerk op het Y te Amsterdamdat voor den 12eu Mei bestemd was geweest, zoomede de illuminatie op de hoogeslnis, zouden Zondag avond worden ontstoken. Uit Steenwijk wordt aan het Handelsblad ge schreven: „Het kroningsfeest heeft hier een voorstel ling opgeleverd, die gewis éenig is iu de rijen der feesten. Een aantal mannelijke personenvoorzien van natuurlijke „bochels", hebben zich op een versierd rijtuig, door de stad laten rondleiden, onder 'tge juich der menigte." Door de te San Francisco gevestigde Nederlan ders is Z. M. den koning een album metphotografische gezichten in Californië als huldeblijk aangeboden. Op het bouwterrein, gelegen aan den Hommel- scben weg te Arnhemalwaar men bezig is de fundee ringen te graven voor nieuw te bouwen huizenis een goudstuk gevonden onder een oud overblijfsel van een pot. Het goudstukaan metaalwaarde p. m. 5i waard, is van stempels en letters cog geheel onge schonden en geeft duidelijk aandat het een muntstuk is uit de regeering van den Romeinschen keizer Valen- tinianua. Op de voorzijde ziet men het borstbeeld met de letters d.n. yalentiniany3 s.p.f. a.v.c. Op de keerzijde een gewapend beeld, waaronder staat E.MA.O., en dat omschreven is door restitvtor reipvblicae. Wanneer men nagaat dat Valentinianus in 364 na Cbristus tot keizer werd verkozen en op een tocht tegen de Quadea den 17en November 375 stierf, kan men opmaken, dat dit goudstuk circa 1500 jaren oud is. Uit Munchen wordt gemeld, dat de soldaat Karl Rothenanger tot een jaar gevangenisstraf en degra datie is veroordeeld, omdat hij bij eene inspectie de herinnerings-medaille aan den veldtocht van 1870/71 niet droeg en verklaarde die ook niet te willen dragen. Bij het banket, tot viering van het kroningsfeest door de te Londen gevestigde Nederlanders gehouden, bevond zich onder de genoodigden ook de grijze ad miraal sir William Hall, die in 1813 als adelborst het bevel over de sloep voerdewaarmede de prins van Oranje aan het strand te Seheveningen aan wal werd gezet. In antwoord op een hem toegebrachten feest dronk, gaf de onde zeeman een verhaal van den over tocht met de Warrior, het schip waarmede de prins de reis van Engeland naar Nederland deed. Burgerlijke stand. (Van 1118 Mei.) Middelburg. Ondertrouwd: W. P. C. Brons, jm. 34j., met J. A. Baden, jd. 33 j. J. de Vriese, wedr. 68 j., met M. Dorleijn, jd. 41 j. I. Luteijn, jm. 25 j., met P. van Sighem, jd. 23 j. A. Otte, jm. 30 j.met A. Werts, jd. 39 j. Bevallen: M. Flipse, geb. Maas, z. A. M. Kalf, geb. Panders, d. J. Valk, geb. llegeur, d. A. Nederhand, geb. Kooijz. en d. (tweel.) M. A. van Schijndel, geb. Scholten, z. J. Hoogesteger, geb. Bon, d. Overleden: W. M. de Min, vrouw van A. Roose, 57 j. J. Barecdse, 2 m. T. J. Wiliemsen wede. van P. Kasse, 79 j. (Van 9—16 Mei.) Vlissingen. Gehuwd: W. F. Perwez, jm. 27 j.met M. Lust, jd. 21 j. Bevallen: A. L. von Staëdel, geb. Fleischer, d. A. O. Lefevre, geb. Baljé, d. J. Scbeljbeier, geb. Boeije; d. M. C. Vermeesch, geb. Ekkera, d. J. de Neef, geb. Mommaas, d. J. M. van Vlaanderen, geb. Baret, d. H. Adamse, geb. Visser, d. E.T.Naerebout, geb. Akkers, z. Overleden: J. de Pagter, z. 22 j. M. J. Hartman, weduwe van A. J. den Hollander, 74 j. G. P. G. Tei leman, 11 w. W. Roelse, wedr. van J. Vos, 76 j. G. Zuurveld, d. 3 w. A. Krijger, z. 20 j. goes. Gehuwd: J. Bruggeman, wedr. van M. Ver- heule, 36 j.met J. M. Harinck, jd. 34 j. Bevallen: J. S. Paasse, geb. van der Schraaf, z. J. Barends, geb. Labeur, d. G. de Wijs, geb. Ver- beemen, d. E. Rouw, geb. de Dreu, z. C. van derPeijl, geb. Dronkers, z. D. J. Meijler, geb. Wessels, d. J.A. Frenks, geb. Kuijper, z. J.M.Scheele, geb. Robijn, d. F. de Jonge, geb. de Vrieze, z. S. G. van Loghem, geb. de BruijDd. Overleden: M. Reijerse, z. 13 d. J. van Koeveringen, wede. van 1° J. den Boeren 2° van J. L. van Hove 80 j. C. M. Maurice Mellijgehuwd met M. de Jonge Mellij, 78 j. Zierikzee. gehuwd: M. P. P. Hopmans, jm. 30 j., met E. C. Lokker, jd. 33 j. Bevallen: A. Janse, geb. Tromper, z. M. van der Jagt, geb. van der Jagt, d. J. de Bie, geb. Schoen maker, d. C. S. Buijk, geb. Mulder, z. Overleden: W. Bas, z. 5 m. H. van Putte, z. 3 j. J. Catshoek, z. 8 w. C. M. van der Ploeg, z. 1 m. J. Maijs, man van C. den Blaauwen, 36 j. J. C. van Dijk, d. 7 m. Tl) er mornet e r stand 16 Mei 's av. 11 u. 43 gr. 17 'smorg.7u.48gr.'smidd.lu.54gr.'sav.llu.46gr. 18 'smorg. 7u.47gr.'smidd. 1 u.öbgr.s'av. 6 u. 54gr. Algemeen overzicht. De beslissende slag, Zaterdag in de nationale verga dering te Versailles geleverd, heeft do nederlaag van het Orleanistischgezinde kabinet-de Broglie ten gevolge gehad. Het wetsontwerp betreffende de stichting van een eerste kamer heeft de maat doen overloopen. Nadat de voorzitter had kennis gegeven van het ontslag van den haer Dupuy als algevaardigde van la Dröme en van het overlijden vau den heer Parrot, afge vaardigde van l'Oise, besteeg de heer de Batbie, voor zitter van de commissie voor de constitutioneele wets ontwerpen, de tribune, om voor te stellen dat de ver gadering tegen Dinsdag het wetsontwerp betreffende de verkiezingen aan de orde zou stellen. Na hem werd door den heer Théry, van de rechterzijde, de prioriteit gevraagd voor het wetsontwerp betreffende de samen stelling der gemeentebesturen. Terstond werdnu de quaestie geheel zuiver was gesteld, door den heer Raudot eene poging aangewend om tot bemiddeling te geraken op eene wijze waarvan reeds eenige dagen sprake was geweestmaar waarom trent de rechterzijde het niet eens had kunnen worden, nl. dat het wetsontwerp op de algemeene verkiezingen in de eerste plaats aan de orde werd gesteld, en dat dan bij de tweede lezing daarvan tevens het wetsont werp op de gemeentelijke verkiezingen zon worden behandeld. In dien zin zou hij bij de tweede lezing van de kieswet eene motie voorstellen, ingeval de kamer de kieswet het eerst in behandeling wilde nemen. Hij had vernomen, dat de regeering van haar voorstel een quaestie van vertrouwen maakte en hij meende, dat men de zaak niet tot het uiterste moest drijven. Thans kwam de hertog de Broglie aan het woord, die ten stel igste verklaarde dat de regeering bleef vol harden bij haar verlangen om het wetsontwerp op de algemeene verkiezingen in de eerste plaats aan de orde te zien gestold. Hij wenschte wel dat de gemeentewet spoedig en zelfs terstond na de algemeene kieswet zon worden behandeld, maar deze moest vóór alle andere wetsontwerpen aan de orde komen. De wenschen der regeering waren tweeledig: in de eerste plaats onmid dellijke behandeling van de algemeene kieswet, gevolgd door die van de gemeentewet, en ten tweede alles te doen wat mogelijk was om de beide partijen tevreden te stellen. De vice-president van den ministerraad had evenwel de quaestie van vertrouwen nog niet gesteld. Hiertoe werd bij echter aangedreven door een der meest invloedrijke leden van de rechterzijde den heer Lucien Bran, die nog eene poging wilde aanwenden oui den heer de Broglie te redden. Hij betoogde nl. dat daar er slechts sprake was van de regeling der werkzaamheden, het volstrekt niet gold eene quaestie van vertrouwen. Hoewel bij en zijne vrienden in de eerste plaats de behandeling van de gemeentewet ver langden, waren zij toch bereid om terstond daarna de algemeene kieswet aan de orde te stellen, maar de beslissing welk wetsontwerp men eerst zou behandelen was geen quaestie van vertrouwen. Een dergelijke uitlegging van de te nemen beslis sing wilde do regeering niet goedkeuren. De heer de

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 2