weder deed ecbter het gemeentebestuur besluiten dit gedeelte der feestviering uit te stellenevenals met den voorgenomen gecostumeerden optocht van leerlingen der hoogere burgerschool en van het gymnasium het geval was. Volgens de Nieuwe Rotterdamsche courant bedraagt de inschrijving, welke als nationaal geschenk den ko ning is aangebodeneene som van f 180,000. Het Nieuws van den Dag bevat bet volgend verslag der aanbieding van het kindergeschenk aan den koning, dat wijals aanvulling en verbetering tevens vau ons gisteren aan het Haageche Dagblad ontleende bericht, overnemen, 't Was niet een burgerweosjoDgen die deu koning het kindergesch9nk overreikte; wel zijn ecbter ongeveer de gemelde woorden tot het „van Speijkje" gesproken. De aanbieding bad onder de volgende om standigheden plaats. 26 kinderen, begeleid door de leden van het centraal comitéhadden zich omstreeks half elf naar het paleis begeven. Nadat de kinderen als de vertegenwoordigers van de jeugd van Nederland en van die der kolonie Suriname door den voorzitter vau 't comité, den heer J. H. Hinsa, aan Z. M. waren voorgesteld, hield een der jongens, Felix Westerwoudi, op terme en toch kinderlijke wijze eene toespraak, waarb i hij uit naam van ongeveer 400,000 Nederland- sche kinderen Z. M. verzocht 't geschenk als een bewijs van hunne kinderlijke hulde te willen aanvaarden. Hij sprak den kouing als volgt aan „Sire. „Indien allo kinderen in het land op dezen dag zich om u konden vereenigen gij zoudt in ieders oog liefde lezen, uit ieders mond blijdschap verstaan, en uwe blik ken wij weten het zouden met welgevallen rusten op die breede jubelende schare van jeugdige burgers. Ontvang dan, Sire, uit onzen mond de wenschen, die zij allen u zoo gaarne zouden toebrengen, in eenvoudige, maar uit het hart vloeiende taal. „God spare u en H. M. onze geliefde koningin nog lang. Hij schenke u alles, wat u gelukkig kan doen zijn. Hij spare u ook tot heil van het lieve vaderland en verleene u de kracht om te voldoen aan de begeerte uws hartende bevordering van het welzijn uwer onderdanen. „Wij wenschen u een blijk van onze liefde voor nen van onze blijdschap voor uw feest aan te bieden. Aan vaard bet, Sire, en vergun aan de jeugd van Nederland en van de kolonie Suriname, dat zij uw paleis tooie met een voortbrengsel van vaderlandsche kunst. De arbeid, die er aan best ed moet worden, is oorzaak dat het niet gereed kon zijn. Moge wat hier aanwezig is, u eene voorstelling geven van ons feestgeschenk. „Nog ésn woord, Sire, eene belofte. Wij Nedeiland- sche jongens en meisjes, willen er ernstig naar streven, vrome en bekwame mannen en vrouwen te worden, opdat wij den schoonen naam van Nederlanders meteere mo gen dragen en onzen koning uit het beminde stamhuis van Oranje reden geven om zich over zijn volk te verblij den. „God BChenbe n, Sire, en uw huis en het vaderland Zijne beste zegeningen." Zichtbiar geroerd dankte de koning zijne jeugdige onderdanen voor 't blijk van hunne liefde en verklaarde dat dit geschenk zeker Diet 't minst aaDgename was van de vele, die Z. M. dezer dagen werden aangeboden. Nog eenigen tijd onderhield Z. M. zich op zeer miDzame wijze met de kleinen en nadat professor Stracké, de ontwerper van bet te geven kunstwerk, eenige ophel deringen gegeven badverliet de deputatie 't paleis. Alle standen en richtingen werden by deze gelegenheid door de kinderen vertegenwoordigd. Kunst nieuws. De te 's Gravenhage woonachtige kunstschilders heb ben besloten een aantal teekeningen als geschenk voor H. M. de koningin te vervaardigen. Deze keurige verzameling wordt in eene fraaie cbagrin-ledercn portefeuille lila-grond met zilveren randen en in 't midden van het dekblad prijkend met het gekroonde naamcijfer der koningin aangeboden. Het eerste blad behelst in smaakvol letterschrift de opdracht, ter wijl het sluitblad eene schoone feekening in waterverf van den heer J. G. Smits bevat, voorstellende het front van bet paleis der koningin in het Haagsche bosch, door een bloemenkrans omgeven. Vier kunstenaressen bieden II. M. een ander gemeen schappelijk vervaardigd schilderstuk aan, dat op de kunstliefde en de weldadigheid der vorstin zinspeelt. In bet midden daarvan heeft mevrouw Bisschop een drietal weesmeisjes geschilderd, van welke de jongste der vorstin bloemen toestrooit, terwijl de oudste haar toewenkt niet verlegen te zijn. Dit bevallig ovaal wordt omlijst door een krans bloemen, voor de eene helft geschilderd door mejuf frouw van do Sande Bakhuijzen, voor de andere door mejuffrouw Roozenboom, terwijl mevrouw Mesdag onderaan een gezicht op's Gravenhagevan de duinen te zien, heeft geschilderd. Het geheel is vervat in een bruin eikenhouten lijst, waarin palmtakken zijn gebeeldhouwddie van onderen het naamcijfer der koningin en den datum van het jubilé omvatten, terwijl zij zich van boven vereenigen in twee oranjeappels. De Nestor onzer Ncderlandsche schilderschool, de beer B. J. van Hove, heeft zijn vijftigjarig huwe lijksfeest gevierd en bij die gelegenheid van de zijde zijner kunstbroeders en vereerders vele blijken van sympathie ontvangen. Gemengde berichten. Heden namiddag had de stoker, tevens machinist, op den 8toomhontzaagmolen van den heer Alberts alhier bet ongeluk met. zijn linkerhand in aanraking meteen der zagen te komen, tengevolge waarvan vier vingers geheel en een gedeelte van den duim in ceDS afgezaagd werden. Hy is oogenblikkelijk naar het gasthuis ver voerd. Heden middag is uit de Nieuwe haven te Vlis- BiDgen opgehaald het lijk van een manbehoorende tot de bemanning van een der sleep'oooten. Vermoedelijk is do ongelukkige, in den avond naar boord willende gaandoor de duisternis misleid en ia het water ge- loopen. Thermometerstand. 15 Mei 's av. llu.44gr. 16 'smorg.7u.48gr.'smidd. 1 n. 53 gr. s'av. 6 u. 51 gr. ©uitmlanö. Algemeen overzicht. In de regeerings- en parlementaire kringe i te Versailles beerschte gisteren een buitengewone leven digheid, eene spanning en opgewondenheid, die tooa- den dat een crisis werd verwacht of althans dat een heftige strijd op handen was. Die strijd is ech ter nog niet uitgebarsten, het is gisteren nog maar gebleven bij het uitzetten der voorposten en verken ningen van het terreinheden zal de groote slag wor den geleverd. Dat die tot heden is uitgesteld schijnt een gevolg te wezen van de gisteren nog bestaande oneenigheid tusschen de verschillende fractiën der rech terzijde over de orde van werkzaamheden vóór de zitting der nationale vergadering hebben nog verschil lende bijeenkomsten plaats gehaddie echter tot geen voldoend resultaat schijnen te hebben geleid om den slag te dnrven aannemen. Wel waren verschillende geruchten in omloopomtrent pogiogen tot overeen stemming, maar welke waarde zij hebben zal eerst later moeten blijken. De zitting der nationale vergadering werd geopend met eeue rede van den heer Buffet, waarin deze zijn dank betuigde voor zijne herkiezing tot president. De vice president van den ministerraad de hertog de Broglie, beeft vervolgens het wetsontwerp betreffende de instelling van een eerste kamer aangaboden en daarbij eene rede gehouden, waarin bij de motieven voor die aanbieding ontwikkelde. De vergadering zeide hij o. a. heeft voor het eerst gebruik gemaakt van haar constitueerende rechtendoor aau maarschalk Mac-Mahon voor zeven jaren het uitvoerend gezag op te dragen: het constitueerend recht is dus niet meer in ziju ge heel. De vergadering heeft in het verleden van den maarschalk, dat geheel vreemd is aau alle politieke tegenstrijdigheden, een waarborg gevonden voor de verschillende partijen om rustig te kunnen arbeiden aan de reorgauisatie van Frankrijk. Daarom heeft zij geen definitieven regeeriagsvorm willen instellen, en, boewei de regeering er niet onverschillig voor iswil zij echter de vergadering niet dringen om daartoe over te gaan. De verdeeldheid der partijen en de belangen van het land vorderen, dat ruen nog niet voor de toekomst be- slisse. Iq de eerste plaats moeten de partijen vereenigd worden. Daartoe doet de regeering een beroep op de vergadering en stelt een wapenstilstand in den partij strijd voor. Men moet het bestaaude gezag doen eerbie digen en om dat te bevorderen moet men het instel lingen gevendie bet beperken en biDnen zekere grenzen bepalen. Io de uitvoerige memorie van toelichting, die bij het wetsontwerp is gevoegd zegt de regeeringna het doel van haar voorstel te hebben ontwikkeld verder, dat de vergadering niet verantwoordelijk is voor de poli tieke verdeeldheid die in haar boezem bestaat, omdat deze ook in het land lieerscht, maar de vergadering zoa een zware veran'.woordelijkheid op zich nemen als zij bet bestaande gezag niet organiseerde. Daarom raadt de regeering de aanneming van dit wetsontwerp aan, waardoor de vergadering een nieuw bewijs van ver trouwen aan maarschalk Mac-Mahon zal geven. Het wetsontwerp stelt voor, dat wanneer de natio nale vergadering op reces zal zijn uiteengegaan, de eerste kamerdie den naam zal dragen van Grand conseil, zal worden samengesteld, en bestaan zal uit leden die gekozen zullen worden volgens de departe menten, uit leden die vsd rechtswege zitting zullen hebben, uit leden die door den president derrepabliek in den ministerraad zullen worden benoemd. Kiezers in de departementen zullen wezenvolks vertegenwoordigers en voormalige volksvertegenwoor digers, leden van de departementale raden en arron dissementsraden presidenten en vice presidenten van de rechtbankenaartsbisschoppen en bisschoppen, pre sidenten der coesistorien, rabijnen, presidenten van de kamers van koophandeldekens der orde van ad vocaten, presidenten van de kamers van pleitbezorgers en notarissenleden van het legioen van eeruitge nomen de ridders, en voor een zesde gedeelte de hoogst aangeslageneu van het departement. Ziedaar een allercurieust lijstje van kiesgerechtigden! Voor iedere 200,000 inwoners zal een lid in den Grand conseil zitting nemen; de verkiezing zal plaats hebben in de hoofdplaatsen van het arrondissement. Do leden die ipso jure zitting nemen ziju de kardi nalen, maarschalken, presidenten van het hof van cas satie en van het hof van appel. Zij die, ten getale van 150 door den president der republiek zullen wor den gekozenzullen bestaan uit leden en voormalige leden van de nationale vergadering, voormalige minis ters, raadsheeren uit de hoven van caesatie en appel, aartsbisschoppen, bisschoppen, presidenten van conBis- torienrabijnen, voormalige ambassadeurs, divisie-gene raals, vice-admiraals en verschillende ambtenaren, in specteurs van administratiënregenten van de bank van Frankrijk. De ledeu van den Grand conseil zullen voor zeven jaren zitting nemen en noch traktement noch vergoeding genieten. Voorts regelt het wotsontwerp de attributen van de eerste kamer aan welke de ministers verantwoordelijk zullen zijo, zoowel persoonlijk als solidair. Zij vonnist over de ministers zoowel als over den president der republiek in geval van misdrijven tegen den staat. De beide kamers vereenigd kunnen den president ontslaan. De ontbinding van de nationale vergadering wordt door den president der republiek uitgesproken in overleg met de eerste kamer. In geval van ontstentenis van den president der republiek neemt de president der eerste kamer het uitvoerend gezag waar. Na het einde van het septennaat of iDgeval dit mocht vakant komen zullen de beide kamers vereenigd vergaderen om in de regeering te voorzien. Uit het telegram is nog niet duidelijk op te maken hoe de verhouding tusschen de gekozen en de benoemde leden zal zijn; oogenschijnlijk echter verzekert de regeo- ring zich reeds door laatstgenoemden het overwicht in de eerste kamer, op welks samenstelling zij daaren boven nog rechtstreeks kan inflaenceeren door de aan stelling van personen tot zoodanige betrekkingen waar- aau van rechtswege bet lidmaatschap der eerste kamer verbonden is. De gebeele constructie van het ontwerp is zóo kunstmatig en gewrongen, dat liet duidelijk is dat de regeeriDg alle denkbare middelen heeft uitge dacht om zich van de macht te verzekeren, eo wanneer zij voor dit ontwerp eene meerderheid kan verkrijgen, dan is ongetwijfeld uiet alleen het septennaat gewaar borgd maar ook de vestiging der monarchie verzekerd, tenzij de natie tusschenbeide kome, wat niet anders zal kunnen geschieden dan door bet oude middel: de revolutie. Het wetsontwerp is aan de coustitutioneele commissie gezonden, terwijl de discussion der vergadering tot heden werden verdaagd. Pruisen heeft thans de kerkelijke wetten waaraan het nog behoefte hadslechts de onderteekening des konings ontbreekt nog, en deze zal ongetwijfeld spoe dig worden verkregen. Met 51 tegen 46 stemmen heeft het heerenhuis de wetten betreffende de a iministratie in bisdommen ingeval de bisschopszetel vacant is, en cp de opleiding en benoeming vaD geestelijken onver anderd aangenomen. De stemmenverhouding toont voldoende dat de strijd in het hoerenhuis vrij scherp is geweesten het is zelfs eenigzins verbazingwekkend, dat de Pairschub van het vorige jaar geen dieper indruk heeft nagelatenmaar dat, niettegenstaande de herin nering daaraannog 46 leden durfden tegenstemmen. De debatten over de financieele wetsontwerpen worden in de Italiaansche kamer geregeld voortgezet. Zij heeft verschillende bepalingen aangenomen, die aan de gemeentebesturen de bevoegdheid gevea om van sommige zaken belastiDg te beffeno. a. vat) pbotograpbiëD. Het recht op de piano's is echter verworpen, doch aan genomen werd de bepaling, dat de gemeente zei ven in de kosten voor de nationale garde zullen moeten voorzien. Srctijöingm. Uit de haven te Vli9singen is naar de reede vertrok ken de Engelsche brik George, gezagvoerder Hoggentt.

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 2