MIDDELBURGSCHE %|Jr COURANT. F 117. 1874. Maandag «33SS* 18 Mei. Dit blad verschijnt dagelijks met nitzondering van den Zondag, den 2" Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m.franco is f 3.SO. Middelburg 16 Mei. Gisteren avond gaf de concert-vereeniging van Lier, bestaande uit een vijftal executanten, in de groote saai van het Schuttershof alhier den aangekondigden ,vocalen en instrumentalen avondstond". Bij vernieu wing bleek de sympathie onzer ingezetenen voor de bee- ren uit Lier door de ruime opkomst, vooral daar de wcörs- gesteldbeid gisteren weinig uitlokkend was om zich concertwaarts te begeven. Het instrumentale gedeelte werd uitgevoerd door de heeren C. van Iloof, piano; J. Senecaut, fluit; Fr. Meylemans, viool en violoncel; en J. van Dessel, clarinet en saxophone. De verschil lende noinmers van het programma werden met warmte toegejuicht. De heer J. Queeckers zong kluchtliederen, die veler lachlust opwekten. Over bet geheel gelooveu wij dat de Liersche concert-vereeniging reden van te vredenheid heeft over bet bier behaalde succes. Uit Krabbendijke meldt meu ons, dat in de gisteren gehouden poldervergaderingen is benoemd tot dijkgraaf van den Mairepolder (zijnde een binnenpolder) de heer J. Wabeke, in de plaats van A. Blok Az. jr., overle den, en tot plaatsvervangend dijkgraaf C. Blok Johszn. Voorts zijo de volgeude voordrachten voor de betrek- king van dijkgraaf opgemaakt: voor den Krabbend ij ke- polder: de heeren 1° G. C. YVellemandie moest aftreden, 2° D. Blok en 3° Anth. de Kok; voor den Maags polder: de heeren 1° C. G. Wellemftn, die moest af treden, 2° Jac8. Butija en 3° J. Blok; voor den Oostpoider: de heeren L°J. Wabeke, die moest altreden, 2° D. Blok en 3° J. van Liere. Na den afloop van het diner van ingelanden en pol derbesturen werd volgens gewoonte aan de kindereD, die zich da?.rtoe met potjes en pannetjes, soms zelfs van groote afmetiug, aanmelden, bier geschonken, hetgeen volgens onzen berichtgever een vermakelijk gezicht opleverde. Te Borsselen werd het feest van 12 Mei met veel opgewektheid gevierd. Behalve vele versieringen aan de huizen waren op hat plein twee eerepoorteu opgericht. Na de godsdienstoefeningwelkd door het zingen der feestliederen van dr Laurillard werd afgewisseld, had een optocht van 30 jongelieden te paardgevolgd door de schooljeugd, plaats. In het schoollokaal werden door den predikant eenige toepasselijke dichtregelen voorgedragenwaarna volksspelen gehouden werden. Des avonds was het gansche dorp, de kerktoren met Becgaalsch vuur, gtïllumineerd; in de waterkom brand den teertonnen; te elf nren werd eeD vuurwerk afge stoken terwijl de feestelijkheid door een zeer geanimeerd bal besloten werd. Te Breskens wordt den 18en dezer het kroningsfeest gevierd door het onthalen van behoeftige oude lieden, het houden van volksspelen enz. Te Sluis werd, onder een grooteu toeloop van be langstellenden uit don omtrek en uit België, het feest op den 12(n en 13co dezer met luister gevierd. Te 12£ uur werd op het raadhuis eene receptie van de verschillende autoriteiten, corporatiën encommissiën gehoudenwaarbij de burgemeester eene toespraak hieldwelke door een der Brugsche leden van de Sport Nautique, voor zooveel de verbroedering met België betrelt tn het aandeel dat onze nabnren in de Neder- landsche feesten nemen, met warmte beantwoord werd. Tc 2 uren had een optocht van de verschillende aa n het feest deelnemende vereenigingen plaats. Te 3 uren: opening en aanvang van het festival door het muziekgezelschap „la Róunion musicale", waarin optraden: het fanfaren-gezelschap Cecilia van Leffinghe, de Muziekmaatschappij van Moerkerke, het Mannenkoor van Pitthem en de Muziekmaatschappij van Middelburg in Vlaanderen. Te 4 uren: ringrijden in caroussel op de Koele weide buiten Sluis. Te 5£ uur: roei wedstrijd in het kanaal, door de leden der vereenigingen van „le Sport Nautique", van Brugge en Ostende. Te 7J uur: uitreiking van medailles aan en verloting van een zilveren tafelbel onder do verschillende ge zelschappen en vereenigiDgeu. Te 8J uur: concert, wegens het ongunstige weder niet, gelijk bepaald was op de markt, maar in het raadhuis. Den volgenden dag werdeu des middags op de Bees tenmarkt volksspelen gehouden en des avonds door de werkende leden der kamer van rhetorica, genaamd „de Oranjebloem" en bet tooueelgezelsehap Aurora verschillende voordrachten ten beste gegeveD. De voor den 12eo bestemde illuminatie, alsmede het vuurwerk werden wegens den aanhoudenden regen uit gesteld tot den volgenden avond en hadden toen, door beter weder begunstigd, met den besten uitslag plaats. Het klokgelui, dat gedurende een uur van den ge meentetoren en van de Roomeeh katholieke kerk weer galmde, kondigde in den morgen van den 12en dezer te Groededat geheel versierd was en met vlaggen getooid, de opening vaa het feest aan. Nadat eene godsdienstoefening was gehouden en de schoolkinderen op kosten van de vrouwen ia de gemeente waren ont haald, kwamen te 11 uren de hoofd- en subcommisaiën voor de feestviering benevens verschillende autoriteiten in het gemeentehuis bijeenalwaar menig hartelijk woord werd gesproken ter eere van de hooge jubilarissen en hun buis. Niettegenstaande het ongunstige weer werd te half twee unr een optocht gehouden, die een veel grooter plaats tot eer zou hebben verstrekt. Vooraan reden twee gecostumeerde trompetters te paard, vervolgens eene afdeeling eere wacht te paarddaarna volgden: de leden der hoofdcommissie, met banier. Het wapen van Groede. Een zegenwa?cn, Nederland, ge trokken door 4 paarden begeleid door 4 pages; op dezen rijk gedrapeerden wagen zat de Nederlandsche maagd met speer en vrijheidshoed in ue rechterhand, steunende met de linkerhand op de wet; aan hare voeten lag de Igenw, terwijl zij was omgeveo door jonge meisjes, in :t wit gekleed, met bloemkransen om het hoofd en dragende de wapens der verschillende provinciën. Op dezen wagen volgden de gemeenteraad en het dijksbestuur van Groede en leden der provin ciale staten. Een wagen: landbouw en veeteelt (op dezen werd aanhoudend gedorscht en graan schoonge maakt). Een wagen: tuinbouw met bloemen en planten versierd. Het muziekgezelschap van Groede. De com missie voor illuminatie en vuurwerk. Een wagenkoop handel (op dezen stonden opeengestapeld kisten en vaten, vooraan een groot anker, en daarnevens de god des koophandels Mercuriusvoorgesteld door een levend persoon, geheel naar den eisch gecostumeerd). Winkeliers en handelaars. Een wagen: smederij en wagenmakerij (op dezen was men aan den arbeid, waar toe eeu geheele smederij met blaasbalgovenaan beeld enz. was aangebracht). Banierdrager Nederland sche vlag. Wagenadministratie en onderwijs (aan schoolbanken zaten enkele kinderen te schrijven terwijl een kweekeling hun les gaf). Commissie belast met den maaltijd der armen. Deelnemers aan 't mast- klimmeo. Een wagen met teekenaartimmerman en metselaar (allen drnk aan 't werk). Eene deputatie der kamer van Rethotiea met banier. Het koninklijke wapen. Negen naamborden vermeldende de voornaamste punten uit de regeering van koning Willem III. Leden van 't zaDgkoor. Deelnemers aan 't varkeDSvangen. Een wagen met slachter, bakker, visscher (op dezen stond de Blachter vleesch te hakken, de bakker te# kneden, de visscher hing zijn net buiten den wagen waarin enkele levende palingen spartelden). Gedecoreerden met Militaire Willemsorde en Metalen kruis. Wil- Jem de Reu, geboren 12 Mei 1864. Het wapen van Zeeland, Een wagen met kuiper, schilder, manden maker, stijfselmaker (alle deze ambachten werden daarop uitgeoefend). Eene deputatie uit de handboog schutterij Stut Sebastiaan. Een wagen met touwslagerij (op dezen was een volslagen touwslagerij in werking). Het wapen van Nederland. Een wageu met winkelier, parapluie-verkoopermarskramer (zeer aardig voorge steld door menschen die dit beroep uitoefenen en hunne waar aan de toeschouwers aanboden). Vier negers. Een wagen met molenaar, klompenkapper (het eerste voor gesteld door een miniatuur-graanmolen, het tweede beroep werd op don wagen uitgeoefend). De deelnemers aan 'tzakloopeü. Een wagen met kleermaker, schoen maker, gareelmaker, boekbinder (allen druk aan den arbeid). Een viagdrager met Oranjevlag. Een wagen met scheerder, haarsnijder (tot groot vermaak van 't publiek werden deze beroepen op levende personen uit geoefend). Ten slotte tweede gedeelte eerew,acht te paard. Na afloop van den optochtdie twee uren duurde, werd in een op de Markt gebouwden sieilijken muziektempel, muziek en zang uitgevoerd door het muziekkorps van Groede en fcet zangkoor vau school kinderen. Terwijl van 4 tot 7 uren verschillende volksspelen werden uitgevoerd, werd iutusschen te 5 uren in de voormalige Waalsche kerk aan bejaarde armen een maaltijd aangeboden. Na een buitengewone voorstel ling van de kamer van Rhetorica Jacob Cats moest, tengevolge van het ongunstige weder, bet verdere gedeelte van het programma onuitgevoerd blijvea, en werden de illumunatie, het vuurwerk en het uitreiken der prijzen aan de overwinnaars bij de volksspelen tot den volgenden dag uitgesteld. In den voormiddag was een kind van het mannelijk geslacht aangegeven onder den naam van Willem Alexander Paul Frederik Lodewijk. Donderdag 1!. bracht de koninklijke familie te Am sterdam een bezoek aan Artis, den beroemden dieren tuin der hoofdstad. Na door het bestuur ontvangen, door jonge meisjes met bloemen bestrooid, door een 40tal dames met bet zingen eener feest-cantate begroet en door den voorzitter van het genootschapden heer Cramerus, in eene redevoering toegesproken te zijn, deden de vorstelijke personen en hun gevolg eeue wan deling door den tuin en de lokalen van Artis. Ver volgens werden iu de bestuurszaal aan de hooge bezoekers eenige ververschingen aangebodenwaarna de stoet, ditmaal wegens den stortregen die thans nederviël in gesloten rijtuigen, het gebouw weder ver liet. Des avonds was er diner en later eene soirée ten hove. Des middags te half vijf unr kwamen de Belgische scherpschutters aan, die eerst aan het station en later iu het paleis voor volksvlijt feestelijk verwelkomd werden. Den volgenden morgeu te elf uren verlieten de vor stelijke personen onder het luid gejubol der weder samengevloeide meuigte het paleis. Na aan het station van den burgemeester afscheid genomen te hebben, vertrok de koning met zijn familie, onder daverende toejuichingen van het publiek ea bet gebulder van het geschut, omstreeks half twaalf met den spoortrein uit de hoofdstad. Van de ontvangst te 's Gravenbage is eigenlijk alles verhaaldiudien men vermeldt dat do regen en de wind, hier al nun Amsterdamsche spelbrekerij nog overtref fende, alles bedorven hebben. Men bad medelijden gehad met de kindereD, die een optocht moesten hou den en ze eenvoudig naar huis gezonden. Toen het koninklijk echtpaar in het rijtuig steeg, kwam echter de van ouds bekende Oranje-zon juist even door de wolken. Het Te Deumdoor ongeveer 500 leden van verschil lende Haagsche zangvereenigingen onder directie van den heer Hekking vóór het paleis gezongen, verloor in de open lucht veel van den grootscben indruk, dien het bij uitvoering in een besloten lokaal teweeg brengt. Het is een koraalzang, eenstemmig, unisono gezet. Slechts enkele malen wisselen de verschillende partijen elkander af. De versieringen schijnen in den Haag minder alge meen te zijn geweest dan te Amsterdameen groot gedeelte vau de stad droeg geen spoor van eenigen feestelijken tooi. Daarentegen waren de toebereidselen tot de illuminatie buitengewoon algemeen. Het slechte

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1