MIDDELBURGSCHE cunt t. r us. Vrijdag' 1874. 15 lei. Wit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2ec Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.50. BIJ DEZE COURANT BEHOORT EEN BIJVOEGSEL. Middelburg 14 Mei. De keizer van Rusland is gisteren middag te 4 aren te Dover aangekomen. Na afloop der parade verspreidden de wandelaars zich gisteren door de verschillende straten dezer gemeente, teneinde de aangebrachte versieringen meer van nabij in oogenschouw te nemen. Van 2 tot 4 uren werd op de Markt eene muziekuitvoering gegeven. Het eerste gedeelte van het programma werd nitgevoerd door De groote Harmonie van Lier, directeur de heer J.F. Jans- eens; het tweede gedeelte door het muziekkorps der Middelburgsche schutterij luitenant-directeur A. de Jong. Des namiddags gebruikten een zeventigtal heeren uit Lier het diner in het hotel de Abdijwaarbij onder anderen als genoodigden aanzaten de heeren W. A. baron van LijndenJ. J. H. Doorenbos en J. W. de Raad als voorzittersecretaris en penningmeester der feest commissie, alsmede de heeren mr. W. A. van Hoek en W. J. Spr engerofficieren voor de muziek der schutter ij. Onderscheidene toasten werden uitgebrachtonder meer op de koningen van België en Nederland. Inmiddels lokte de veel verbeterde weersgesteldheid velen andermaal tot eene wandeling uit en begonnen zich onze straten van lieverlede meer met vreemdelingen te vullen. Te vijf uren werd het carillon van den Abdijtoren nogmaals bespeeld. Des avonds hield onze burgemeester jonkheer mr. J. W. M. Schorer die in den namiddag uit Amster dam was teruggekeerd in de sociëteit De Vergenoeging tot de daar vereenigde leden der groote Harmonie van Lier een hartelijke toespraak, welke namens de Liere naren door den heer Ildefonse de Cae even hartelijk beantwoord werd. Te halt acht had in de fraai verlichte muziektent op de Markt weder eene muziekuitvoering plaats, waarbij evenals des namiddags eerst de Harmonie van Lier en daarna het muziekkorps onzer schutterij zich dedeu hooren. Tegen alle verwachting was het weer zóo ten goede gekeerddat de voorgenomen illuminatie niet alleen voortgang kon hebben, maar zelfs over bet algemeen volkomen geslaagd mag genoemd worden. Het Marktplein met zijne schitterende verlichting leverde een fraai gezicht op. De illuminatie van het raadhuis gelukte volkomen en maakte een schoon effect. De gevel der sociëteit De Vergenoeging was met gas geïllumineerd. Voor het Nederlandsch koffiehuis van den heer P. Bol terijs ver sterkte een groote zon met lampions de verdere ver lichting, terwijl een chassinet aan de woning van den heer W. P. van de Kamer de woorden„Den koning heil!" te lezen gaf. In de Gravenstraat hadden sommige bewoners voor eigen rekening hunne woningen versierd. De Korte Gortstraat was met guirlandes en ballons langs de huizen getooid en verlicht. In de Larige Gort straat bij den heer J. M. Dupuij gat een chassinet de portretten van den koniDg en de koningin te aanschou wen. De op de Vischmarkt geplaatste eerepoort was versierd en verlicht. Op de Turf kaai trok een keurig geïllumineerd scbip reeds van verre de aandacht. Van de Heerenstraat tot de Dwarskade maakte de verlichting der langs de boomen aangebrachte guir landes een aangenamen indruk, evenals die tegenover de Commercie-compagnie op de Werf. De gevel der woning van den heer mr. N. O. Lambrechtsen van Ritthem op de Rouaaneche kaai was gedeeltelijk geïl lumineerd, en op de Rotterdamsche kaai was aan het Oost-Indisch huis eene gasverlichting aangebracht, ter wijl voorts ook deze kaai met geïllumineerde guirlandes prijkte. De Dam was ook des avonds een bezoek overwaard. Het monument kwam door de verlichting goed uit. De schoonheid van het geheel werd nog verhoogd door de verlichting, met gas, van de woning van den burge meester, de illuminatie bij de heeren Sprenger, P. J. de Cloedt en P. de Maret Tak. In de Korte en Lange Delft waren de langs de huizen aangebrachte guirlandes en bogen fraai verlicht.In de Korte St. Pieterstraat was de gevel van den heer J. M. van der Minne geïllumi neerd. In de Lange St. Pieterstraat boeide de verlich ting van de fraaie eerepoort voor het gebouw der rijks hoogere burgerschool zeer de aandacht. In dezelfde straat was een illuminatie aangebracht bij den beer J. H. de Stoppelaar. In de Lange Giststraat was het huis van den heer J. L. van Sorge net geïllumineerd, en de gevel van den winkel van J. Broeke met groen en bloemen versierd en verlicht. De Spanjaardstraat muntte uit door tal van fraai gedecoreerde en geïllumineerde eerebogen. Boveudien wa3 de gevel van het huis van den heer J. A. van Puf- felen toepasselijk gedecoreerd. Bezienswaard was vooral ook do decoratie en illuminatie van het lokaal der WerkmaDS-vereeniging in da Koepoortstraat. De Singelstraat verspreidde licht door eene illuminatie bij den heer J. P. I. Buteux en mejuffrouw Buteux, alsmede door eenige verlichte ballons bij den heer van Breda.' De gevel der woning van jonk heer W. H. de Jonge op het Molenwater was evenzeer gedeeltelijk geïllumineerd. Do op de Balans ge plaatste fraaie eerepoort was door lampions met olie verlicht. Aan het huis van jonkheer Boddaert aldaar was mede eene illuminatie aangebracht. De illuminatie vau den net versierden gevel der woning van den heer Mathon in de Wagenaarstraat maakte een schoon effect. Bij jonkheer P. D. van (Jitters in dezelfde straat was ook eene illuminatie aangebracht. De eerepoort voor het hofgebouw op het Hofplein was met lampionB ver licht. De Korte en de Lange Burcht leverden door de aan gebrachte verlichting ook een schoonen aanblik op. Alleraangenaamst was voorts eene wandeling door de Korte en Lange Noordstraten, met hare verlichte guirlandes enz. De decoratie op het water der HeereDgracht aangebrachtwas mede verlicht, doch had veel van den wind te lijden. De verlichting der Pot- tenmarkt en de Langeviele maakte een flink effect. De decoratie bij het gebouw der infirmerie was mede geïllumineerd. In de Houttuinen was verlichting aan gebracht bij de heeren B. A. Fokker en Alberts, bij den laatstea met gas, evenals op het Seisdam bij den heer E. J. W. Kochvoorstellende de leters N. en 0., omgeven door een lauwertak. Een bewoner der Seis- straat had eene beeltenis van den koning tentoonge* steld. Het Seisplein was verlicht en een chassinet bracht hulde aan koning Willem III en vermeldde de jaarcijfers 1849 en 1874. De in de Ne derstraat ge plaatste eerepoort was mede geïllumineerd. De guirlandes over de straat, door de bewoners der Vla3inarkt en Krommeweele aangebrachtleverden met hare vele ballons en de net versierde pyramide een zeer aardigen aanblik op. Op de VJasmarkt trok voorts nog wegens zijue versiering de aandacht de winkel van G. Broeke. Tal van winkels muntten zoowel des avonds als bij dag door smaakvolle etalage uit. Bovendien waren bij verschillende ingezetenen, bij enke len op recht BmaakvoUe wijze, in de verlichte voor kamers hunner huizen bloemen geëtaleerd, waarvan bovenal vermelding verdient die ten huize van den heer Hisser in den Langen Delft. Bij anderen daaren tegen waren wel de verlichte voorkamers met bare meer of minder fraaie meubels zichtbaar, doch ontbrakeu de bloemen. Tot laat in den nacht waren vele feestvierenden op de been, en ongetwijfeld zijn allen zeer voldaan over hetgeen de dag van gisteren hen te zien en te hooren gaf. Heden voormiddag te 1121 m. ia de Groote Harmonie van bier, na vooraf nog eene muzikale promenade door de stad gemaakt te hebben, per spoortrein naar Vlis- singen vertrokken, om van daar per stoomboot naar België terug te keer en. Ztj weid tot VliBsingen uitge leide gedaan door het muziekkorps onzer schutterij met zijne officieren en door leden der feestcommissie. Op het perron van het station alhier sprak de voor zitter der feestcommissie, de heer van Lijnden, een woord van dank tot de heeren uit Lier en veront schuldigde zich, dat huiselijke omstandigheden hem toi; zijn leedwezen verhinderden hen tot Vlissiogen te vergezellen. Vervolgens nam de heer Mathon, bij afwezigheid van den burgemeester, het woord om de heeren uit Lier namens het gemeentebestuur en namens de inge zetenen hartelijk te bedanken. Hij verzekerde dat, toen de mare der komst van de Groote Harmonie zich hier verspreidde, iedereen gerustgesteld was ten aanzien der feestviering, wetende dat de medewerking dier Harmonie tot opluistering zou strekken. De gekoes terde verwachting is niet beschaamd, maar zelfs nog overtroffenzoowel door de verdienstelijke muzikale uitvoeringen als door de opnieuw betoonde sympathie der Lierenaren jegens Nederland en Oranje. Het feest door hen thans bijgewoond was een leest der vrijheid; innige banden hechten do vrije Noderlandsehe natie, onder eene constitutioneele regeering, aan het huis van Oraoje-Nassauen hij achtte Belgen het best in staat om de beteekenis daarvan te waardeereu, omdat de Belgen geregeerd worden door de dynastie hunner keuze. Luide toejuichingen vielen hier den spreker ten deel en weiden nog luider toen hij de overtuiging uitsprak dat, waar wij de leuze bevestigen „Je main- tieudrai", het antwoord vau gene zijde zal gegeven wordeu met de leuze: „l'Union fait la force." Men zegt aldus ongeveer eindigde de heer Mathon men zegt bij het scheiden tot vrienden niet: vaartwel, maar tot wederziens! De heer Ildefonse de Cae van Lier bedankte het ge meentebestuur en de feestcommissie voor het genoten onthaal. EeD goed onthaal hadden de leden der Groote Harmonie verwacht, op grond der ervaiing bij haar bezoek aan Middelburg in 1872 opgedaan; maar het onthaal van gisteren heeft alle verwachting overtroffen. Alleu zeggen daarvoor iunigen dank en voegen er de verzekering bij het altijd in aandenken te zullen houden. Een „Leve Middelburg!" met geestdrift hierop aan geheven, werd gevolgd door een even warm „Leven de Lierenaren!" waarna do trein vertrok, onze gasten ouder de luide hoera's van het publiek met zich voe rende. Op daartoe ontvangen verzoek vermelden wij gaarne, als aanvulling van het gisteren medogedeelde betref fende de godsdienstige herdenking van het feest in de Nieuwe kerk alhier, dat bij deu aanvang der gods dienstoefening de heer J. van 'tKruijs op het orgel heeft gespeeld variatiêu op het Volkslied door J. A. vau Eijken, ea bij het einde, nadat het koor het couplet van het Volkslied vierstemmig gezongen had, de jonge heer M. H. vaa 't Krnijs de variatiën van Marina A. Brand Bugs op het Wilhelmus. Te Domburg had een zestal ingezetenen zich tot eene feestcommissie gevormd, die door vrijwillige bijdragen der ingezetenen in staat werd gesteld de plaatsgehad hebbende feestelijkheden te bekostigen. De plaatselijke schoolcommissie reikte des voormid dags feestplaten aan de schoolleerlingen uit, en de bedeelden werden des middags in de groote zaal van het Schuttershof, op eenvoudige, doch zeer doelmatige wijzeonthaald. De schoolleerlingenin de school samengekomenbegaven zich in optocht naar het Schut tershof, voerden er eenige zangstukken uit en ontvingen versnaperingen. Des avonds begaven zij zich weder op dezelfde wijze naar genoemde zaaldie toen a giorno was verlichten werden andermaal onthaald. De feestelijkheden werden met het afsteken van vuur werken besloten. Uit Cortgene wordt ons gemeld dat het kroningsfeest aldair, na de godsdienstige herdenking in de kerk, gevierd is door eene uitreiking van levensmiddelen aan de armen en van leestboekjes en platen aau de school kinderen. Des middags hielden deze laatsten met de

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1