MIDDEL BURGSCHE C O U R A N T. F 114. 1874. Donderdag 14 lei. Proclamatie des Konings. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2ec Paasch- eu Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/zn., franco is f 3.50. Middelburg 13 Mei, Geliefde landgenooten en onderdanen in Nederland en zijne overzeesche ge westen Een hartelijk woord tot U op dezen heu- gelijken dag Vijf en twintig jaren geleden heb Ik de regeering over het Nederlandsche Volk plech tig aanvaard. Ik beloofde de vrijheden en rechten van alle Mijne onderdanen te beschermen en hunne welvaart te bevorderen met alle mid delen, die de wetten ter Mijner beschikking stellen. Mijn ernstig streven is geweest dat Konink lijk woordzooveel in Mijne macht was, gestand te doen. 's Lands Vertegenwoordiging heeft Mij daarbij gesteund. Gij, geliefde Landgenooten, hebt Mijne zorgen beloond door Uwe gehechtheid aan ordeUwe gehoorzaamheid aan de wet, Uw noeste vlijt, maar vooral door Uwe onver flauwde liefde voor Mij en Mijn Koninklijk Huis. God heeft ons gemeenschappelijk werken met rijken zegen gekroond. Is er een tijdperk in de geschiedenis van ons Vaderland, dat op meer ontwikkeling, meer vooruitganggrooter vrijheid in elke richting, grooter welvaart en bloei kan bogen dan datwaarop wij heden terugzien 1 Op mijn vijf en twintigjarig feest zie Ik Mij aan het hoofd van een trouw en geluk kig Volk, en de hechte band, door onze geschiedenis gewevendie hedenzoo innig als ooit te voren, Mijn Huis en Mijn Volk verbindt, boezemt allerwege eerbied in. Dat vervult Mijn hart met diepgevoelde erkentelijkheid. De blijde tonen, die alom in den lande zicli jubelend doen lioorengetuigen dat een zelfde gevoel allen bezielt. Ook uit onze eenstemmige vreugde spreekt luide de eendracht, die onze macht maakt. Gaan wij zoo nauw vereenigd, op den tot hiertoe gevolgden weg voort! Spannen wij, elk in zijn kring, onze krachten inom de belangen van het Va derland, dat ons dierbaar iste bevorderen, om het op de plaats, die het te midden der beschaafde volken inneemt, met eere te handhaven. Niettegenstaande het ongunstige weder waren giste ren avond een aantal genoodigden vereenigd in de tot receptiezaal ingericüte loods nabij het havenstation to VlissiDgen. Dit lokaal was net gedrapeerd en in het middelgedeelte gedecoreerd inet de wapens en vlag gen van Rusland en Nederland. Een aantal lichtkro nen, ongeveer 250 kaarsen dragende, waren opgehangen. Langzamerhand kwamen daar de veiechillende auto riteiten, tot ontvangst van Z. AI. den keizer van Rus land bijeen. De kornmandanten der te Vlissingen liggende oorlogsbodems werden aan den commissaris des konings in deze provincie voorgesteld. Later kwa men ock de viee-admiraal Gregory en de generaal- majoor van der Schrieck met hunne adjudanten op het feestterreiu. Eenige Russische zee-officieren zoomede eenige EngeJschö vlag- en hoofdofficieren, met Z. IC. H. den hertog van Edinburg, gisteren middag aan boord van het Eogelsche stoomjacht Galathea te Viissingen aangekomen, mengden zich vervolgens in den drom der van goud en ridderorden schitterende uniformen. Een bataljon van het 3® regiment infanterie stond van de loods tot aan de aanlegplaats geschaard, waar het Russische jacht aan d8 kade den keizer lag op te wachten. Omstreeks tien uren verkondigde het van verre weerklinkend gefluit vau den spoortreiude rnili- t-,ire kommando's aan do troepen en d8 niet te be schrijven beweging van spanning, die onder eene wach tende menigte zich bespeuren laat zoodia het oogen- blik nadert dat hare verwachting bevredigd zal worden, de nadering der vorstelijke personen aan. Ongeveer kwart over tieoeu kwam Z. M. de keizer van Rusland met de beide grootvorstenvergezeld van Z. K. H. den prins van Oranje en prins Hendrik met den particulieren treiu aes keizers aau. Bij het por tier werden de vorstelijke reizigers verwelkomd door den hertog vau Edinburg, en door den commissaris des konings en de verdere verzandde autoriteiten gecom plimenteerd. Na eenige minuten iu de receptiezaal vertoefd te hebben, waar nog sommige der autoriteiten aan den keizer werden voorgesteldbegaf Z. AI. zich met den hertog van Edinburg en de Nederlandsche prinsen aan boord van het Russische jacht. Inmiddels deed de stafmuziek van het 3e regiment intanterie beurtelings de Nederlandsche en Russische volksliederen hooreo. Na eenigen tijd aan boord van het jacht vertoefd te hebben kwamen de Nederlandsche prinsen in de loods terug, teneinde van daar het vertrek van den keizer lijken bezoeker te aanschouwen. Een weinig ovec half twaalf verliet het sehoone jacht de kade; op de reede weerklonken de saluutschoten, vau alle zijden werden vuurpijlen opgelaten en de vorschillende gekleurde iliu- minatiën der oorlogschepen maakten eene sehoone uitwerking. De illuminatiën aan de inschepingsplaats miaten door den harden wind en den regen veel vau haar effect. Tusschen de Russische en Nederlandsche wapens zag men de woorden „Vive l'Empereur" en op eene andere plaats de beide datums „30 Avril" eu „12 Mai 1874." (de eerstgenoemde naar de in Rusland nog gevolgd wordende oude of Juliaansche tijdrekening) ia schitte rend schrift, naarmate de gasvlammen nu en dan toe lieten het te onderscheiden. Ondanks den gvooten toeloop van reizigers aan het station te Vlissingenhad het vertrok van de buiten gewoon lange extra-treinen naar Middelburg in goede orde plaats en kwamen de meeste nieuwsgierigen, nat en bibberend, maar, naar wij hopen, tevreden omdat zij „den keizer gezien" haddenbehouden weder in hunne woningen terug. Het keizerlijk Russische jacht is gisteren avond bij hot uitstoomen der haven te Vlissingen op het beloop van den kop des Oostdams omhoog geraakt en eerst heden morgen te halt elf uren met hoog water vlot gekomen. De keizer heeft een uur later de reis naar Engeland voortgezet. Te zeven uren verkondigde heden het carillou van den Abdijtoren d'at het lang verbeide feest in deze gemeente een aanvang nam. En wie toen regen en wind trotsee- rendeeens eon kijkje ging nemen langs de verschillende straten, kaden en pleinen, ontwaarde met leedwezen dat de aangebrachte versieringen hier en daar reeds veel geleden hadden. Voorzeker weinig bemoedigend voor hen die voornemens waren om nog de laatste hand aan de decoratiën te leggen. Intusschen werd het negen uren cu spoedden velen zich naar de twee kerken der Neuerduitsche hervormde gemeente, waar het feest godsdienstig zou herdacht worden. Ia de nieuwe kerk trad de heer E. J. VV. Kocb als spreker op. Hij koos als grondslag zijoer toespraak de woorden van den psalmist: „Loof den heer mijn ziel en vergeet geen van zijne weldaden." Die woorden moeten, naar bij meende, ODzen vorst in deze belang rijke dagen voor den geest hebben gezweefd. Hij toch heeft liefde, gehechtheid eo trouw vaa zijn volk on dervonden in zoodanige mate dat men zeggen mag: het is eea sehoone roeping koning te zij a over het volk van Nederland. Voorts herinnerde de rede naar aan den rijkdom van gebeurtenissen die in het 25jarig tijdvak van 's vorsten regeeriog hebben plaat3 gegrepen, die vruchten hebben opgeleverd, ook voor de toekomst, eu aan den ondervonden zegen en voorspoedvrede en welvaartia net rijk, in dit gewest eu ook iu deze stad. Die vrede en die welvaart werden ons onder de redering van het buis van Oranje geschonken, waarmede wij sedert ruim driehonderd jaren innig verbonden zijn. Ilij sloeg ver der enkele gescbiedbladcn op betreffende vroegere vor sten uit het Oranjehuis, ten bewijze van het vooraf aangevoerde, en merkte op dat onze tegenwoordige koning de beiofie, waarmede hij zich bij zijne troons bestijging aan zija volk verbond, gehouden heeft. Na gewezen te hebben op de toestanden welkè in andere landen c-n vroeger ook wel in Nederland voorkwamen, in tegenstelling met den vrede en de welvaart, tiie thans in ons vaderland heersehen, noemde spreker bet een zegen, door God aan Nederland geschonken, toen Hg vorst eu volk aan elkaar verbonden heeft. H;j uitte voorts de beste wenschen ook voor de toekomst, wees op de verplichtingen der natie, die eeue Christelijke natie heet, cn op de noodzakelijkheid van matigheid, zede lijkheid ea godsdienstzin, opdat het blijken moge dat wij beter dan onze vaderen wenschen te zijndat wij waarachtigen vooruitgang en nauwgezette plichtsbe trachting op prijs stellen bij een gewenschte handhaving onzer nationaliteit. Hij eindigde zijne toespraak met do bede, dat het randschrift onzer munt: „God met ons" de leuze onzer toekomst zijn moge. De rede van den spreker werd afgewisseld door het zingen van liederen op tekende psalmwijzen door de gemeente alsmede door vierstemmige koralengezongen door eenige zich op het orgel bevindende dames en heeren, die zich daartoe -welwillend bereid hadden verklaard. Ten slotte zongen alle aanwezigen staande het bekende couplet van het Nederlandsch volkslied, aanvangende met de woorden Baschevm, o God! bewaak dcu grond. In de Oostkerk hield de heer J. P. Nonhebei eene rede, naar aanleiding van de woorden uit het boek Samuel: „De koning leve Iu de volgende drie boofd- afdeelingen ontwikkelde de redenaar achtereenvolgens zijne denkbeelden: Leve do vorst van Oranje! Leve de koning der Nederlanden! Leve Willem III! Door tusschenkomst der Vereeniging tot het bezoekeu j der armen bad eene buitengewone uitdeeliDg van levetis- I middelen plaats aan de behooftigen van allcgezindten. Tegen den tijd dat de spoortrein verwacht werddie de muziekvereeniging De groote Harmonie uit Lier moest medebrengenbevond zich een talrijke volksme nigte in en bij het station. Op het perron werden de gasten verbeid door do feestcommissie, bet muziekkorps der schutterij en de officieren voor de muziek, alsmede door verschillende corporatiën met hunne banieren. Bij aankomst heette de heer W. A. baron van Lijnden als waarnemend voorzitter der feestcommissie, de bee- ren uit Lier voorloopig welkomwaarna wederzijds de Belgische en Nederlandsche volksliederen werden ge speeld en men zich langs den voorgeschreven weg in optocht begaf naar het Schuttershof De elde'.e handboog.

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1