Öuitmtanö. van den heer W. J. Hofdijk bevat, getiteld „Eens Volks Getuigenis." Geheel bet feestvierende Nederland mag instemmen met de slotwoorden van den dichter: "Een koningsdiadèem Siert schoon; Maar wat Uw volk U geeft te ervaren Op 't feest der vijfentwintigjaren Dat koning! is Uw schoonste kroon!" Gisteren middag even voor halt twee ure verkondigden kanonschoten de aankomst van den koninklijken trein te Amsterdam. Aan het station van den Hollandschen spoorweg was een vertrek eenvoudig maar net in orde gebracht om de koninklijke gasten te ontvangen. De koning en de koningin traden, vriendelijk buigend, vergezeld van de prinsen en den groothertog van Saksen- Wei mar met zijne gemalin, binnen. De koning en de prinsen waren in groot uniform gekleed, terwijl de koniDgio een lang lila zijden kleed droeg met Oranje satijnen mantel. De burgemeester heette bet vorstelijk echtpaar welkom binnen de hoofdstad. Vervolgens bood zijne jongste doch ter, mejaffrouw Anna den Tex, gekleed in het wit, met de Amsterdamscbe kleuren, rood en zwart, der koningin een bouquet aan. De heer H. J. vanLeonep, voorzitter der feestcommissie en H. L. M. Luden, president der eerewacht, naderden hierna om Z. M. op hunne beurt •welkom te heeten en hun geleide aan te bieden. De koning antwoordde vriendelijk op al deze toespraken, sckadde den burgemeester hartelijk de hand en stelde dezen voor aan den groothertog van Saksen-Weimar en zijne gemalin, ('skonings zuster, prinses Sophia der Nederlanden) voor. De koning verliet nu de wachtkamer en steeg met de prinsen te paard, terwijl de koningin met de prin ses van Saksen-Weimar on met prins Frederik in een open rijtuig steeg. Onder bet oorverdoovend gejuich der dicht opeengepakte menschenmenigte verliet de stoet het station en reed bij de stad binnen. In het paleis op den Dain aangekomen, verscheen de vorstelijke familie op het balken, waar zij weder met gejuich door de menigte begroet werd. Hier defi leerde de schutterij voor Z. M. Voor bet burgerweeshuis werd de stoet door de weeskinderen met gezaDg ontvangen. Een der oudste meisjes overhandigde aan de koningin een ruiker, die onder de vele bouquetten, die het vorstelijk rijtuig bijna geheel vulden, eene plaats verkreeg. Het gevolg des konings bestond: uit de heeren mr. W. A. J. baron SchimmelpenDinck van der Oije, opperceremoniemeesteren A. J. M. C. de Posson, eer ste stalmeester van Z. M., mr. W. baron van Heeckeren van Keil, directeur van het kabinet des konings, be nevens de ordonnauce-officieren H. J. C. baron van Isselmuden, W. M. baron Forstner van Dambenoy, J. H. D. graaf van Limburg Stirum en S. M. S. de Ranitz; het gevolg van H. M. uit den grootmeester der hofhouding mr. L. N. graaf van Randwijck, de groot meesteres mevrouw de Douairière A. v. d. Oudermeulen en de hofdames jonkvrouw Th. Gravinne van Limburg Stirum en jonkvrouw P. B. T. baronnesse van Dedem. Z. K. H. de prins van Oranje had in zijn gevolg de adjudanten jonkheer K. W. de Koek en J. Roosmale Nepveu, terwijl prins Alexander vergezeld werd door zijn adjudant den heer H. Beijerman. Eindelijk nog had prins Hendrik als gevolg de adjudanten kapitein ter zee J. 0. H. Arntzenius en den kapitein-luiteDant ter zee jonkheer N. A. Holmberg de Becklelt. Z. K. H. prins Frederik was vergezeld van zijne adjudanten de heeren L. R. J. A. Roosmale Nepveu en J. D. A. Barre. Ook de hertog van Saksen- Weimar werd door een adjudant vergezeld. BELASTINGEN. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Gieten c.a. C. Pothoff Hulst, thans ontvanger derzelfde middelen te Ruioerwold c. a. NOTARISSEN. Benoemd tot notaris binnen het arron dissement Groningen, ter standplaats de gemeente Haren, T. W. P. Hofstede, candidaat-notaris te Gorinchem, en tot notaris binnen het arrondissement Maastrichtter standplaats de gemeente Sittard, J. L. Palmen, candi daat-notaris te Merkelbeek. SCHUTTERIJEN. Verleend de personeele rang van len luitenant aan den kapelmeester van het muziekkorps der dienstdoende schutterij te Amsterdam J. M. Coenen. Marino en leger. Volgens een bij het departement van marine inge komen bericht, is Zr. M». transportschip met stoomver- mogen Java, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee A. J. van Mansvelt, den 12cn April jl. uit de Simonsbaai naar Nederland vertrokken. Koloniën. De offieieele Javasche courant bevat het volgende telegram vau den generaal van Swieten, gedagteelcend Atchin 23 Maart. „Er komen meer bewijzen vau neiging tot toena dering. „Enkele hoofden van beteekenis hebben brieven of gemachtigden gezondenom hunne betere gezindheid te doen kennen, zonder nog openlijk toe te treden, omdat zij nog niet verzekerd zijn van de onwaarheid van het verspreide gerucht, dat wij met het invallen van den regentijd den terugtocht naar Java zullen aannemen. „Onze vesting wordt echter zóo sterk, dat zij de ernstigste vijandelijke agressie zal kunnen trotseeren en de waan van onzen terugtocht spoedig zal moeten ophouden. „Hoewel de betere gezindheid van hoofden en volk niet onbenut wordt gelaten, verlaat ik, behoudens enkele noodzakelijke uitzonderingen, de afwachtende houdiug niet, die ik heb aangenomen. „Na onwraakbare bewijzen te hebben gegeven van de superioriteit onzer wapenen en krijgskunde, wensch ik ook blijken te geven van onze hoogere beschaving en beter begrip van humaniteit, en niet door offen sieve krijgsverrichtingen verderf te brengen over de deels reeds beter gezinde bevolking. „Dat die gedragslijn niet onvruchtbaar is, blijkt uit het vertrouwenwaarmede vijanden van gisteren in ons kamp komen, om zicbzelven van onze middelen van vestiging te overtuigen en dan zonder schroom te bekennen, dat zij tegen ons gestreden hebben. „Zij komt ook het best overeen met de noodzake lijkheid om geen werkkrachten te onttrekken aan het voltooien onzer nederzetting. „Bedaardheid en geduld zijn betere middelen van overwinning dan overhaasting en ongeduld. „Deze kunnen voedsel geven aan de bewering, dat wij den terugtocht zullen moeten aannemen en als gevolg toenadering terughouden; de andere zijn blijken van het besef onzer kracht en dat wij tijd hebben om af te wachten. „Dit geldt zoowel voor Groot-Atchin als voor zijne onderhoorigheden. „Het laat zich aanzien, dat in betrekkelijk korten tijd, als wij op dezen weg voortgaanallen zich met de souvereiniteit van Nederland zullen verzoenen." De Indische regeering heeft voor de offieieele viering van 's konings krooningsfeest voor geheel Indië de som van 300,000 beschikbaar gesteld. van bevoegdheid tot hare uitoefening en 2° tot re geling van de uitoefening der veeartsenijkunst, heeft de meerderheid der leden zich daarmede ingenomen betoond. Met betrekking tot de behandelde hoofdpunten heeft de minister van binnenlandscbe zaken verklaard dat de leerlingen der veeartsenijschool het akademisch onderwijs niet behoeven by te wonen, maar dat het toch noodig is dat de veeartsenijschool in eene aka- demiestad gevestigd zij. De bestaande school kan uit Utrecht niet vyel worden verwijderd. Voor 's hands heeft de minister van de oprichting eeuer rijkslandbouwschool afgezien om vooraf voor de opleiding van Iandbouwonderwijzers zorg te dragen. Verder worden de hoofdbeginselen waarop de beide ontwerpen steunendoor den minister verdedigd en gehandhaafd. Uit eene daartoe betrekkelijke nota van de com missie van rapporteurs blijkt dat de intrekking der voordracht tot wijziging der inkwartieringswet is ge motiveerd door het bezwaar der kamer om haar te behandelen, wanneer zij niet, zooals het geval was, mede voorgesteld en toegelicht wordt door den minister van binnenlandsche zaken. In het jaar 1873 zijn op de spoorwegbegrooting de volgende werken bekostigd, waarop bij de samen stelling der begrooting niet gerekend was: voor het maken van gebouwen en inrichtingen voor voorloo- pige exploitatie der havens te Vlisaingen tot een bedrag van f 195,297.11; voor het verdiepea van de buitenhaven tot een bedrag van f 63,780, en voor baggerwerk iu- en voor de buitenhaven te Veere ad f 32,477.01, terwijl daaruit nog zullen gekweten moe ten worden uitgaven tot herstelling van de schut sluis aldaar; voorts voor uitbreiding van gebouwen en inrichtingen op de Noord-Hollandsche staatsspoor» weg ad 92,818.13. Met deze sommen is de spoor wegbegrooting voor genoemd jaar verhoogd. Hierte genover staat echter eene evenredige vermindering. Deze regularisatie is aan de goedkeuring der kamer onderworpen. Het voorloopig verslag der tweede kamer over het wetsvoorstel van de heeren Gratema, Idzerda en van Kerkwijk, tot intrekking van de bijzondere bescher ming van de jacht en het jachtbedrijf, is zeer ongun stig. Wel waren er verscheidene ledendie niet ongaarne het vraagstuk omtrent het al dan niet hand haven der tegenwoordige jachtwet aan de orde zagen gesteld en het in beginsel met de voorstellers eens waren, dat een andere regeling beter in overeen stemming met de rechten van den grondeigendom en de belangen van den landbouw, noodzakelijk is; maar ook bij dezen bestonden tegen het voorstel, zooala het daar licht, overwegende bezwaren. Zij konden zich tevens geenszins met al de beweegredenen, in de memorie van toelichting aangevoerd, vereenigen. Dat stuk, en hieromtrent was men het nagenoeg eens, getuigde wel van ijverige studie van het onderwerp, maar vervatte menige beschouwing, die tot de zaak, waarop het hier aankomt, weinig afdeed of waarvan de juistheid betwisbaar was. Er heerschte in dat stuk hier en daar zekere opgewondenheid en over drijving, die een minder aangenamen indruk maakte. Zoo zag men b. v. niet inwaarom in een land als het onze, dat geene bevoorrechte standen meer kent, te dezer gelegenheid van „de macht der aristo cratie" moest worden gesproken, waarom in strijd met de werkelijkheid, de jacht bij herhaling enkel eene zaak vau weelde werd genoemd en waarom de belan gen der jachtliefhebbers zoo scherp aan die van den kleinen landbouwer moesten worden voorgesteld. Het laatste scheen te minder te pastekomeD, omdat het de vraag wasof de kleine man door het in werking treden der nieuwe regeling niet meer zou verliezen dan winnen. Een en ander wordt zeer in het breede in het verslag uiteengezet. Algemeen overzicht- De aanstaande hervatting der werkzaamheden van de Fransche nationale vergadering heeft weder leven doen ontstaan in de politieke wereld in Frankrijk. De verschillende partijen der vertegenwoordiging komen bijeen, om te overlegggen welke gedragslijn zij in den eerstvolgenden parlementairen veldtocht zullen volgen. Eergisteren heeft dé republikeinsche linkerzijde baar eersie vergadering gehouden ouder voorzitterschap van den heer Eugène Duclerc, en uit de rede door hem gehouden kan men opmaken, dat die fractie voorne mens is zich op praktisch terrein te bewegen, teneinde te bevorderen, dat iets definitiefs in het belang van het land worde tot stand gebracht; daarom is zij be reid mede te werken, tot de aanneming der constitu- tioneele wetten waardoor bet septennaat op vasten grondslag moet worden geregeld. De voorzitter drong bij de leden van zijne richting vooral op discipline bij de parlementaire beraadslagingen aan. Daar de verschillende fractiën der rechterzijde nog geen vergadering hebben gehouden weet men niet met zekerheid welke houding zij zullen aannemen. Omtrent de plannen der regeering is men beter ingelicht, en J het blijkt, dat de vrees cnlaDgs door de Temps ge- De minister van binnenlandsche zaken heeft na ge houden vergelijkend examen, benoemd tot 2C" klerk bij zijn departement J. C. Brons en F. H W. Ochs, beiden te 's Gravenhage. Z. K. H. prins Alexander beeft aan den emeritus hoogleeraar dr. van der Boon Mesch te Leiden een be zoek gebracht, teneinde hem dank te zeggen voor het genoten ouderwijs in de natuurkundige wetenschappen. Namens zijn koninklijken vader bood de prins tevens zijn gewezen leermeester een prachtig zilver-verguld servies aan onder betuiging dat Z. M. gaarne in persoon dat geschenk zou overhandigd hebben, doch daarin ver hinderd werd. Uit het verslag der stoomvaartmaatschappij Java Zaterdag te Amsterdam in de algemeene vergadering uitgebracht, blijkt dat na de bij de statuten voorge schreven afBcbrij vingen en na toevoeging eener som van /13.000 aan de reservekas, 85.500 of ruim 8^ pet over het kapitaal van een millioen galden aan de aandeel houders kon worden uitbetaald. Benoemingen en besluiten. MIDDELBAAR ONDERWIJS. Benoemd tot tijdelijk lee- raax aan de rijks hoogere burgerschool te Helmond H. Bingen, te Roermond. Gemengde berichten. Te Utrecht zijn waarschuwingen op Oranjepapier aangeplakt, uitgaande van een werkman, tot bestrij ding van den vijand, die bij publieke feesten iu ons land maar al te dikwijls eene voorname rol speelt, namelijk den sterkeu drank, 'cis te hopen dat deze raad niet in den wind geblage worde en het nationale feest ook in dat opzicht een waardige uiting van een tevreden en ordelievend volk moge zijn. In de gemeente Rumpt (Gelderland) heeft men beslotenbij gebrek aan een muziekkorpseen groote wagen met een huisorgel te doen rondrijden op welk laatste de hoofdonderwijzer der openbare school feest muziek en toepasselijke liederen zal voordragen. Thermometerstand. 11 Mei 's av. 11 u. 44 gr. 12 'smorg.7u.48 gr.'smidd.lu.53gr.s'av.6u.49gr. Staten-generaal. TWEEDE KAMER. Bij het afdeelings onderzoek van de beide wetsont werpen 1<> tot regeling van het onderwijs in de vee artsenijkunde en van de voorwaarden tot verkrijging

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 3