Gedurende dat tijdperk heeft zich hier te lande bijna op elk gebied een opmerkelijke vooruitgang vertoond en heeft Nederland zijne eervolle plaats in de lij der be schaafde staten loffelijk gehandhaafd. „Door volijverige toewijding aan de belangen van het dierbaar vaderland hebt gij siretot het verwerven of behouden van al dat goede krachtig medegewerkt. Gij hebt nijverheid en kunst aangemoedigd, met milde hand weldaden verspreid enwaar een deel des lands door zware rampen werd getroffenu tot de edelste zelfopoffering bereid getoond. De herinnering van dit alles stempelt, ook in de schatting van de tweede kamer der staten-generaal, den dag van heden tot een onvergetelijk nationaal feest. „Moge het God behagen, de regeering van uwe majesteit nog een tal van jaren te verlengen, onder bestendiging van de voorrechtenwaarin wij ons thans verheugen! Moge de koning, met de hoogvereerde koningin aan zijne zijde, in de liefde en trouw van zijn volk het loon vinden voor zijn volhardend streven Mogen de banden, die sedert eeuwen Nederland aan uw doorluchtig stamhuis verbinden, en voor welker duurzaamheid uwer majesteits zonen ons een waar borg te meer aanbieden, onverbreekbaar blijven tot in lengte van dagen!" De uitvoering der feest-cantate slaagde uitmuntend. Bij de aanvaarding van het nationaal feestgeschenk betuigde de koning zijn dank aan het Nederlandsche volk en verklaarde Z. M. hel bedrag te zullen aanwen den ten behoeve der verminkte en hulpbehoevende krijgslieden van ons Indisch leger. Het weder dat zich des morgens goed liet aanzien, veranderde te 9 uren. Te elf uren viel er een plas regen en tot in den namiddag bleef de weersgesteldheid hoogst ongunstig. Ter gelegenheid van de feestviering van heden waait van deD toren, van alle publieke gebouwen en van verreweg de meeste huizen der ingezeteuen in onze stad de Nederlandsche vlag. De aangekondigde parade van het garnizoen heeft te 12 uren op het Molenwater plaats gehad. Bij een feest voegt feestelijke dos. Dit heeft niet alleen bet gemeentebestuur en de Middelburgsche feest commissie, maar ook een groot deel onzer medeburgers begrepen. Vandaar dat verschillende wijken onzer gemeente nu reeds een recht feestelijk aanzien hebben, niettegenstaande de „bekrooning van bet gebouw" natuurlijk eerst morgen zal plaats hebben. Van betgeen te zien is, of morgen zal te zien zijn, willen wij hieronder eene uit den aard der zaak onvolledige schets geven, als vingerwijzing voor onze ingezetenen en voor hen die zich van elders hier heen zullen begeven. Wij beginnen met het Marktplein, het eigenlijke centrum der feestviering. Dit maakt een recht aange- Damen indruk. In het midden bevindt zich een nette muziektent, met toepasselijke decoratiëndoor bloemen engroea omgeven. Rondom de tent zijn de wapenschilden der Nederlandsche provinciën aangebracht aan masten, met testoenen aan elkander verbonden, terwijl van de toppen verschillende banieren waaien. Een kromlijnige figuur sluit het geheel in. Daarin zijn masten op dezelfde wijze verbonden, die schilden dragen met de zinne beeldige voorstellingen van: koophandel, nijverheid, fabriekwezenambachten en neringenlandbouw vee teelttuinbouw, groote en kleine scheepvaart, visscherij, onderwijs, kunsten en wetenschappenwaterstaat, stoomvaart enz. Deze schilden zijn afgewisseld door een zestal andere vermeldende „eenige werken des vredes," onder de regeeriDg van den koning tot stand gekomen, als: a kanaal door Zuid-Bevelaud en WalchereDafdam ming 0o8terschelde en Sloe; i havenwerken en dokken te Vliasingen; c aanleg van staatsspoorwegen, brug- genbouw;rf voltooiing der droogmaking van het Haar lemmermeer; e onderwijs, kunsten en wetenschappen; f Rotterdamsche waterweg, Holland op zijn smalst. Vóór de pui vau het stadhuis is, in een groep groen en bloemen, geplaatst het borstbeeld van Z. M. den koning, ter linker- en ter rechterzijde een beeld der faam als zinnebeeldige uitdrukkingzoowel van den roem van den feestvierenden vorst, als van de vreugde zijner onderdanen. Aan de boeken van het gebouw staan standaards met de naamcijfers in kleuren van H.H. M.M. In den te illumineeren gevel van het raadhuis stelt een chassinet het wapen van Nederland voor. Ook de sociëteit De vergenoeging zal geïllumineerd worden. Bovendien zijn langs de gevels der huizen verschil lende versieringen aangebracht. Nog een ander plein, de Dam, is alleszins beziens waard. Eene monumentale versiering vanwege de feest commissie stelt voor een 12 meter hoog monument, op welks top zicb bevindt de Nederlandsche maagd met de band rustende op de grondwet, afgekondigd vol gens het daarbij rustende schild in 184b. Lager: de wapenborden van Nederland, Oranje en Wurtemberg. Op een drietal andere schilden leest men de jaartallen 1853herinnering aan de voltooiing der droogmaking van het Haarlemmermeer; 1861 aan de menschlievende daden van Z. M.tijdens den watersnood in Gelderland, Noord-Brabant enz., 1862 aan de plechtige opening van htt 1 oloniaal invalidenhuis, waartoe door den koniDg het landgoed Bronbeek werd afgestaan. Ter weerszijden van bet Nederlandsche wapen staan de busten van Z. M. den koning en H. M. de koningin. Ook dit monument wordt morgen avond verlicht. Onder de toebereidselen tot illuminatie merken wij ook op die bij den burgemeester. Nu de straten en kaden. Van de laatsten weten wij alleen, dat van de Rouaansche- tot de Turfkade langs de boomen guir- landos van groen zijn aangebracht waaraan ballons a giortio enz. des avonds hun licht zullen verspreiden. De Pottenmarkt en Langeviele zijn getooid met ver schillende te verlichten eerebogen en kronenwaaron der in het midden een zoogenaamde „koningskroon." De infirmerie, tegenover de Langevieie, is gedecoreerd met groen. De gevels der huizen in deKrommeweele en de Vlas- markt zijn door guirlandes aan elkaar verbonden, ter wijl aan het einde der laatstgenoemde straat eene priamide is geplaatst, door bloemen en groen omgeven. De versiering van het Seisplein getuigt mede van de goede bedoelingen zijner bewoners. Op de Balans is eene fraaie eerepoort geplaatst door de zorg der bewoners van verschillende straten. Van hier uit versieren kruiselings boven de straat aange brachte guirlandes en kleinere eerepoorten de Korte en Lange Burg. In de Wagenaarstraat verdient aandacht de versierde gevel van den lieer E. H. F. W. Maihon. Bovenaan twee zuilen, omringd door groen, vermeldende de jaartallen 1849 en 1874; daaronder eene bloemen-ver- siering, het wapen van Nassau en het naamcijfer des konings. Van onderen is het Nederlandsche wapen aangebracht, aan weerszijden door de cijfersXXV her innerende aan de beteekecis van den dag. Het geheel is voorts met groen en bloemen getooid en zal des avonds verlicht worden. Een eind verder trekt de eerepoort voor den gevel van het hofgebouw attentie, die aan de spits het wapeu van Nederland draagt en tot onderschrift heeft: „Gulielmo III curia Zeelandiae." De Lange en Korte Noordstraat zijn beiden net ver sierd met guirlandes langs de huizen, vlaggen, schil den, banieren enz. Op de Heereogracht bij de St. Joris-brug is eene ter verlichting bestemde decoratie boven het water aangebracht, die bij gunstig weder ongetwijfeld een goed effec zal maken. Een zon omstraalt het jaar tal XXV. Op den voorgrond staat het naamcijfer des konings. Voorts standaards en banieren met de wapens van 0ranje-Na8sau en Nederland, en de jaartallen 1849 en 1874. Het Molenwater mag niet onopgemerkt blijven, want de bewoners van het Noordbolwerk hebben, nabij den botanischen tuin, een sierlijke eerepoort uit groen en bloemen samengesteld, in welker spits een „Leve het huis van Oranje" en daaronder een gekroonde W de beteekenis ondubbelzinnig aangeven. Naamcijfers en vlaggen omgeven het geheel. Voortwandelende zou men zeker geen dienstbewijzen aan de bewouers der Nederstraat indien men ook niet daar even een kijkje nam. Zij hebben een eerepoort opgericht van groengetooid met bloemen. In een te verlichten chassinet aan den bovenkant bevinden zich aan weerszijden de beeltenissen van den koning eu de koningin. Op de zijkanten leest men op vier schil der. „25jarig kroningsfeest, voor vorst en vader land." Bovenaan dragen twee standaarden de jaarcijfers 1849 en 1874, en achter de schilden zijn aan weerszij den een zestal kleine vaandels aangebracht. Het ge heel zal worden geïllumineerd. De Rotterdamsche kaai is van de Brakstaat naar de Schuitvlotstraat langs de huizen, doch overigens, even- als de Noordzijde van den Dam en de Dwarskade langs de boomenmet guirlandes versierd. Óp den Dam sluit de versiering der woning van den heer J. D. Oerlemans zich aan die van de Korte en Lange Delft aan, bestaande uit guirlandes langs de huizengroenbloemenballons enz. In de laatstge noemde straat zijn op verschillende punten net gedeco reerde eerebogen aangebracht. Behalve de nette étalage in verschillende winkels en de toebereidselen tot illuminatie, vraagt ook de deco ratie van den heer Pennock aldaar een oogenblik de aandacht. Een groote buste van Z. M. den koning is door bloemen omgeven, terwijl vier schilden vermelden „12 Mei 1849" „Hulde aan het koninklijk echtpaar", „25jarig kroningsfeest" en „12 Mei 1874." In de Korte St. Pieterstraat bemerkten wij een illuminatie-inrichting bij den heer J. M. van der Minne, doch reeds in de verte trok het gebouw der rijks hoogere burgerschool den blik der nieuwsgierigen. Door de zorg der leerlingen is voor den gevel eene fraaie eerepoort opgericht, beBtaande uit groen,'aan de achter zijde met rood doek bekleed. In het midden staat het borstbeeld van Z. M. den koning; bovenaan eeu Victoria- beeldje en in de pilasters de bustes van Apollo en Diana. De naamcijfers des konings en der koningin ter weerszijden eu het cijfer 25 voltooien het geheel, dat een schoon effect maakt. De Spandjaardstraat is door tal van eerebogen ver sierd. Aan den ingang, bij de Balans, vindt men op een daarvan de volgende opschriften op schilden: „Oost Indië, Borneo 1850, Banjermasing 1860, Bali 1868, Atchin 1874"; aan de andere zijde: „Willem III, koning der Nederlanden12 Mei 18491874." Het kroningsfeest werd heden morgen doordelloomsch- katholieke gemeente alhier plechtig herdacht. Op eene door den pastoor gezongen mis werd het „Te Deum laudamus" van v. Heukom aangeheven, en vervolgens het Gebed voor den koning gezongen. Te Goes hebben de feestelijkheden heden morgen te half twaalf uur een aanvang genomen met eene muziek uitvoering op de Groote inarkt door de maatschappij van Zele en de harmonie „De volharding" van Goes ond.er directie van de heeren Cb. Joz. Geerinck en M. Edzard Grefe. Nadat te 12 uren eene inspectie over de schutterij was gehoudenwaarbij zich dezelfde muziekkorpsen deden hoorenhad te 12$ uur weder een muzikale uit voering op de Groote markt plaats onder leiding van den heer Edzard Grefe, met medewerking van vijf muzikale vereenigingen. Te halt twee uur werd een groote optocht gehouden, gedurende welke door een zangkorps van 60 jongelieden feestliederen werden gezongen. Naar ons per telegraaf werd gemeld bad de uitvoering van het bovengemelde gedeelte van het programma met goed gevolg plaats. De optocht was prachtig; eene groote menigte was op de been onder welke de meeste opgewondenheid heerschte. De straten zijn algemeen versierd. Ook uit VlissiDgen wordt ons gemeld, dat totnog toe de feestelijkheden overeenkomstig het programma geregeld zijn afgeloopon, terwijl een menigte men- schen op de been is en van de openbare gebouwen en particuliere huizen de vlaggen wapperen. Het keizerlijk Russische stoomjacht is gistere mid dag te drie uren onder het spelen van het Nederland sche volkslied, de haven van Ylissingeu binnenge- stoomd. Men meldt ons uit Neuzen: „De toebereidselen voor de feestviering worden ook hier druk voortgezet. De feestcommissie, door milde bijdragen der ingezetenen en door eene toelage van het gemeentebestuur, in staat gesteld iets groots ten uitvoer te brengen, zet met allen ijver baren taak voort. Het marktplein is reeds voor een groot gedeelte met eerebogen en groen versierd. De allegorische optocht, welke des namiddags zal gehouden worden, belooft schitterend te zijn. Deze zal in hoofdzaak bestaan uit twee muziekkorpsen; verder uit verschillende corporatiën en vereenigiDgeu met hare banieren; eeu rijk versierde triomfwagen; verder drie versierde zegewagens: Nijver heid en Koophandel; Zee-en riviervaart; Landbouw; alsook eene net versierde sloep, Neptunus. Voor de illuminatiealsook voor eene verlichting van den grooten toren, worden mede drukke aanstalten gemaakt, ter wijl men van het vuurwerk veel verwachting heeft. Het feest zal worden geopend met een koninklijk saluut van de batterijen der vesting, hetgeen de9 mid dags en des avonds zal worden herhaald, terwijl dea middags gedurende een uur de verschillende klokken zullen worden geluiden door het muziekgezelschap Apollo van Neuzen en het muziekkorps St. Cecilia van St. Nicolaa8 in den loop van den dag en des avonds om eene kiosk op den markt muziek wordt gemaakt, en zangstukken door de zaugvereeniging: Neuzen'a mannenkoor worden voorgedragen. In verschillende deelen der stad zullen vol kspelen plaats vinden. Extra- treinen zullen des nachts te 11 en 12 uren van hier naar St. Nicolaas en Gent vertrekken. De Nederlandsche dagbladendie ons heden in handen komen dragen alle zonder uitzondering het stempel van de feestelijke stemming, waarin het Nederlandsche volk verkeert. Alle beginneD zij bun numrn r van heden met een hootd-tevens feestartikel; vele geven ook door buitengewone versieringen van hunne ingenomenheid met den dag van heden blijk. Door smaakvolle so berheid en nette uitvoering munt alleen eeu bijvoegsel tot het Amsterdamsche handelsblad uit, dat in eene omlijsting van do wapens der provinciën, door eiken en lauwertakken omslingerd, met het portret des konings en de muze der historie in front, een gedicht

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 2