griffie ter inzage van de leden, op grond dat omtrent de uitzetting, waarover het adres handelt, reeds vroeger door de kamer eene beslissing is genomen. Thans was nog aan de orde het wetsontwerp op de rechterlijke tucht, maar het werd van de ordo van den dag afgevoerd, omdat de tijd tot behandeling daarvan te kort zou schieten vóór het op handen zijnde reces. De vergadering is hierop tot nadere bij een roeping ge scheiden. Gemeenteraad Yan Middelburg. Zitting van Vrijdag S Mei. Voorzitter de heer Schoren Afwezig de heeren Fokker, uitlandig van Hoek en Nagtglas wegens ambtsbezigheden. De notulen van het verhandelde in de vorige zitting worden na voorlezing goedgekeurd. De voorzitter deelt mede dat is ingekomen het pro vinciaal blad van Zeeland ,n°. 41, bevattende (de onzen lezers bekende) circulaire aangaande sommige politic- bepalingen voornamelijk betreffende het bouwen. Aan gezien een nieuw politiereglement in werking is, hetwelk thans door de commissie voor de strafverorde ningen onderzocht wordt, wordt op zijn voorstel besloten, bedoelde circulaire mede naar die commissie te ver zenden. Voor kennisgeving wordt aangenomen de mede- deeling dat het kohier der plaatselijke directe belas ting op de inkomsten voor 1874 door gedeputeerde staten is goedgekeurd. Een verzoek van P. J. Stappers, gewezen tijdelijk kommies bij de plaatselijke belastingen alhier, om hem eene gratificatie of pensioen te verleenen, wordt zonder hoofdelijke stemming, op voorstel van burgemeester en wethouders, afwijzend beschikt, op grond dat adressant volgens de verordening daarop geen aanspraak kan doen gelden. De voorzitter deelt mede, dat van den heer Dyserinck, te Haarlem, uit oude relatie tot Middelburg, teu ge schenke is ontvangen een door hem onlangs uit de kunstverzameling van dr. A. van der Willige, te Haar lem, aangekochte schilderij van J. H. Koekkoek, voorstellende het graven van het kanaal door Walcheren in net begin dezer eeuw. Met acclamatie wordt besloten dit geschenk te aanvaarden en den gever clank te betuigen. De rekening der plaatselijke gezondheidscommissie over 1873 wordt goedgekeurd in ontvang bedragende 75 en in uitgaaf 66.55j, dus sluitende met een batig saldo van 8.44^. Evenzeer wordt voorloopig vastgesteld het kohier voor de plaatselijke directe belasting op de honden voor 1874, tot een bedrag van 1526.50. Reclamaties tegen dit kohier, hetwelk veertien dagen ter inzage heeft ge legen, zijn niet ingekonen. Na een korte zitting met gesloten deuren de openbare werkzaamheden hervat zijnde, wordt op voorstel van burgemeester en wethouders beslotenop 12 Mei a. een adres van hulde aan Z. M. den koning aan te bieden. Wordt gelezen een rapport van burgemeester en wet houders omtrent een ingekomen adres van de heeren Ditraars Pagé J. A. PennockJ. Holm en B. A. Fok ker alhier, houdende verzoek om van het Seisbolwerk een anderen uitweg te maken dan dwars over de touvv- baan. Burgemeester en wethouders hebben een onder zoek doen instellen waarbij hun echter gebleken is, dat een weg naar bet Baanstraatje of naar het Seisplein zooals door adressanten gevraagd is respectieve lijk ƒ855 en ƒ564 zou kosten. Deze sommen zijn bun zoo hoog voorgekomen dat zij zwarigheid maken daar toe een voorstel te doen, te meer daar door het effenen van den weg het schoone der wandelplaats voor een groot deel zou worden weggenomen. Teneinde echter zooveel mogelijk in de bestaande moeilijkheid te voor zien stellen zij voor hen te machtigen aan de gebruikers der perceelen op het Seisbolwerk toe te staan om, in afwijking van art. 35bis der verordening van algemeene plaatselijke politie, met hunne wagens te rijden over het wandelpad van het Seisbolwerk voor het geval dat de touwbaan tot het einde bezet is. Aldus wordt besloten. Aan de orde is het voorstel van burgemeester en wet houders betreffende de bank van leening. Daar de stuk ken voor do leden ter inzage hebben gelegen en de voorlezing daarvan veel tijd zou vorderen, wordt besla ten ze als voorgelezen te beschouwen. De conclusie strekt, om niet over te gaan tot de oprichting van een nieuwe bank vanwege de gemeente. De heer de Wind de eenige die over dit voorstel het woord voerde gaf als zijne meening te kennen, dat de banken van leening geen philantropisehe instel lingen zijn, daar zij geen armoede voorkomenmaar veel eer tot pauperisme leiden. Hij heeft in de stukken gezien, dat de meerderheid der leden van de commissie van bestuur de leenbank toch als nuttig beschouwt voor hen die in tijdelijke verlegenheid verkeerenen dit gevoelen deelt hij, maar met het oog op den treurigen financieelen toestand der gemeentehet vooruitzicht op I tekorten in het vervolg, die op de belastingschuldigen drukken zouden, cn de omstandigheid dat slechts wei nigen door zoodanige instelling gebaat wordenis hij ook tegen de oprichting eener nieuwe bank. Het voorstel wordt daarop met algemeene stemmen aangenomen. De voorzitter stelt vervolgens voor om de beslissing over alles wat de oude bank betreft, ook omtrent de ambtenaren, aan te houden tot na de liquidatiewaartoe wordt besloten nadat de heer Luteijn gewezen had op de wenschelijkheid dat eenige posten van leening afgedaan werden en de commissie spoedig de finale rekening op- make: waarop de heer Lambrechtsen van Ritthem ant woordde dat dezelfde punten ook bij de commissie reeds ter sprake zijn gebracht en bij haar ook het voornemen bestaat om zoo spoedig mogelijk daaraan gevolg te geven. Zonder hoofdelijke stemming wordt aangenomen het voorstel van burgemeester en wethouders, om af te wij zen het verzoek om vergunning tot oprichting eener par ticuliere bank, door P. de Leef, A. Klaijsen en J. G. de Zeeuw gedaan. Het ontslag en de bevordering van eene hulponderwij- zeres en van hulponderwijzers op de scholen A en C heb ben wij gisteren reeds gemold. De voorzitter stelde vervolgens voorom voor de va cature van eerste hulponderwijzeres op school A, in de plaats van mejuffrouw A, M. Gert, h van Wijk, eene oproe ping van sollicitanten te doen op eene jaarwedde van 700, zijnde 100 hooger dan tot dusver, op grond dat naar het oordeel van de schoolcommissie voor 600 zich geen geschikte sollicitanten zullen voordoen. De heer Snijders gaf den weusch te kennen, dat men althans beginnen zou met te beproeven of men voor 600 niet eene geschikte hulponderwijzeres verkrijgen kan. Gelukt dit niet, dan blijft de gelegenheid nog be staan om te verhoogen. De heer van Visvliet vroeg, of er ook een statistiek bekend is omtrent de jaarwedden in andere plaatsen van gelijkeu rang als Middelburg. De lieer Mathon merkte opdat het denkbeeld van den heer Snijders ook bij de schoolcommissie besproken is, maar zij van oordeel was, dat voor eene school van zoo danige uitgebreidheid als school A verhooging van het traktement der eerste hulponderwijzeres noodzakelijk is, te meer daar zij de akte van hoofdonderwijzeres bezit ten moet. Ook wenscht de commissie zelfs een verge lijkend examen te doen houdendat wel niet verplich tend is, maar toch facultatief gelaten. Hij is echter niet tegen het nemen eener proef zooals de heer Snijders verlangt. Do voorzitter zeide, dat burgemeester wethouders niet hebben durven voorstellen wat de heer Snijders wenschtomdat ais zich na eene oproeping geen sollici tanten voordoen de plaats in den regel gediscrediteerd is. De heer Snijders legt vervolgens een schriftelijk voorstel over, om te beproeven of men voor f 600 eene hulponderwijzeres kan krijgen. Dit voorstel naar cisch ondersteund zijnde, voegt de voorsteller bij het door hem reeds aangevoerde nog de opmerking, dat nog kort geleden het traktement ver hoogd en do werkkring der eerste hulponderwijzeres gewijzigd is door de aanstelling van een leeraar voor de zoogenaamde exacte wetenschappen. Hij i3 niet tegen de uoodige uitgaven voor onderwijsmaar wel tegen verhooging daarvan zoolang de noodzakelijkheid daartoe Diet gebleken is, omdat hij de belastingschuldigen niet noodeloos nog meer bezwaren wil. De heer van Berlekom is tegen het voorstel van den heer Snijders, omdat hij gelooft dat 700 niet te hoog is voor eene onderwijzeres wie zoodanige eischen ge steld worden als bij deze betrekking het geval is. Tegen over de beswaring van belastingschuldigen staat dan dat we ook goede scholen zullen krijgen. Ook de heer Lambrechtsen is tegen het voorstel om eene proef te nemen, daar hij vreest dat die tot teleur stelling zal leiden. Als men in de courant zal lezen dat verhooging van traktement waarschijnlijk is als zich voor ƒ600 geen sollicitanten aanmelden, dan zal men vermoedelijk liever tot zoolang wachten en niet sol- liciteeren. De heer de Jonge is voor het nemen eenor proef, omdat daartoe tijd genoeg bestaat, daar het ontslag eerst met 1 Juli ingaat en daarop spoedig de groote vacantio volgt. Tc Dordrecht onder anderen is eene hulponder wijzeres, eene Franqaise, die 700 heeft; als zoo iemand voor dat traktement zich in een vreemd land komt vestigen ziet hij niet in dat men voor ƒ600 geen Mederlandsche onderwijzeres zou kunnen krijgen. De voorzitter acht het zeer waarschijnlijk dat zich voor 600 wel sollicitanten zullen opdoen, maar de school van mejuffrouw Gerth van Wijk is bijna gelijk aan eene school voor middelbaar onderwijs, en niet te vergelijken wat den omvang van het onderwijs betreft, met de scholen van inej. Achilles en van mej. Klaar, waar gewone hulponderwijzeressen voldoende zijn. Voorts antwoordt hij, op eene daartoe strek kende vraag van den heer Snijders, dat het bezit der akte voor middelbaar onderwijs niet verplichtend wordt gesteld, maar als aanbeveling geldt, daar de tegenwoordige eerste hulponderwijzeres ook de akte voor middelbaar onderwijs in de Engelsche taal heeft. Het voorstel van den heer Snijders wordt daarop in stemming gebracht en aangenomen met S tegen 6 stemmen. Tegen steraden de heeren van Visvliet, Lambrechtsen van Ritthem, van Berlekom de Wind, Damme en de voorzitter. Dientengevolge zal eene oproeping van sollicitanten gedaan worden voor 600. Het ingekomen jaarverslag der kamer van koophandel en fabrieken over 1873 wordt voor de leden ter inzage gelegd. Voor kennisgeving wordt aangenomen de mededeeling van het proces verbaal der opneming van de boeken en kas van den gemeente-ontvanger, waaruit blijkt dat zich 24,283.36i in kas bevond. Na de (in ons vorig noraraer reeds vermelde) mededee ling omtrent de consessie voor de duinwaterleiding, wordt de zitting gesloten. Belgische brie ren. Brussel 7 Mei. Hoe langer de politieke discussie in de kamer van afgevaardigden duurt zooveel te onhoudbaarder wordt de positie van het kabinet-Malou-do Thenx. Tot nogtoe is door de rechterzijde slechts éeu merk waardige rede gehouden; de heer Jules Malou heeft zich niet weten te verdedigen tegen den heer Frèro Orbanen de beer Bsernaert hoeft zich tegen den heer Bara niet beter weten te verdedigen dan door don heer Jules Malou te verontschuldigen. Da heer Jacobs, afgevaardigde van Antwerpen en oud-minister van financiën in het Laagrandiatiscbe kabinet, heeft met onmiskenbaar talent gesproken. Hij is een politiek man, die zijne denkbeelden in be schaafde en sierlijke taal ontwikkeld; hij is een koel bloedig man en bestuurt de pijlen waarmede hij gewapend is met vaste hand. Misschien is bij een weinig te ver gegaan door op heftige wijze Duitsehlaud aan te valleD. Dit is niet goed. Mea is te Berlijn zeer gevoelig. Da heer de Balan heeft ook nog eu stellig zal hij den een of anderen dag zekere waarschuwingen tot den minister van bnitenlandsche zaken en bet hoofd van het kabinet richten. De heer Bara heeft met zijn repliek een goed succes behaald. „Bierhuis-redenaar" heeft de heer Jaiei Malou heen eens met verachting in een particulier gesprek genoemd. De heer Bara mikt niet op het hoofd maar rechtstreeks op het hart van het clericalisiue. Do ont hullingen der cloricale kunstgrepen door bem op do tribune gedaan, de wijze waarop bij een dercoryphéen van de clericale partij to Gentbet lid van den senaat Solvynsbeeft aan de kaak gesteld, die zich van deze strafoefening we! niet meer zal kunnen herstellen, dit alles is als een elektrieke schok door het laud gegaan. Dc clericale partij beeft voor het verlies van haar meerderheid. De heer Deehacops, minister van staat, die zich Dadat bij zich nifc het openbare leven beeft terugge trokken zijn tijd doorbrengt met brieven aan bet Journal de Brnxelles te schrijven, voorziet reeds do overwinning der liberale partij btj de verkiezing in Juni, en het schijnt wel, dat doze voorspelling zal worden vervuld. Iu de geheele liberale partij heefecht oen sterke be weging tot aansluiting. Het „l'Union fait la force" tie Belgische wapenspreuk oefent weder zijn machtigen invloed uit; men stelt alle verdeeldheid tor zijde bij den strijd om het bezit van bet terrein. Heeft men dat eenmaal veroverd, dan zal de verdeeldheid terug - keeren, maar het is te hopen dat do liberale partij zal nebben geleerd uit de lessen die zij heeft ontvangen. De heer Fiére Orban heeft gelegenheid gegeven tot belangrijke opmerkingen. Is bij het niet go-veest die hei besluit der liberale partij heeft tegengehouden om de wet van 1842 te herzienbetreffeade do interventie dor geestelijkheid als machthebbende in de openbare scholen? Het behoud van een wet, die door den heer Frère Orban zelve eene iaconst.tntioneele wet was ge noemd, wai eea der grootste grieven van do geavan ceerder Terwijl do politieke discussie de kamer in span ning houdt en de hartstochten opwekt, en de invloed daarvan zich in het gebeele land doet gevoelen zijn de koning en do koningin mot hunne kinderen naar een kasteel in do Ardennen vertrokken. Ik meen te weteu, dat de parlementaire debatten deu koning zeer hebben teleurgesteld. Hij is boos op Frère Orban oen zijn hevitfen aanval en op Jules Malou om z'jn zwakke verdediging. Maar de zaken liggen er toe en de koning kan er niets aan doen. Hij heeft partij gekozen en gezegd, dat hij wil profiteeren van den tijd van rust, die hern nog vóór de verkiezingen rest, dat is vóór de ministeriel? In crisis en do ontbin ding, die er het. gevolg van zullen zijn. EI.I DE GEBROEDERS ABRAHAMS TE MIDDELBURG.

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 6