*3uttmlanb. Naar wij vernemen zullen de godsdienstoefeningen op 13 Mei des voormiddags in de Nieuwe- en Oostker- ken alhier te houdenmet het oog op 't geen later dien dag zal geschieden, aanvangen te negen uren. Voorts zullen bij de godsdienstoefening in de Nieuwekerk eenige toepasselijke liederen op bekende psalmwijzen door de gemeente, en door eenige leden en oud-leden der Mid- delburgsche koraalvereeniging een drietal vierstemmige koralen worden gezongen, waarvan de tekst Dinsdag middag en Woensdag morgen bij eenige boekhandelaren verkrijgbaar zal worden gesteld. Een zeer talrijk publiek was gisteren avond in de groote zaal van het Schuttershof alhier bijeenter bij woning van de aangekondigde feestelijkheid ter eere van het 25jarig jubiló van Z. M. den koning. De leer lingen van de beide afdeeiingen der zangschool van den heer J. IT. van Linschoten een zeventigtal meisjes en knapen, allen keurig netjes gekleed en getooid met oranje, wit en blauwoogstten veel bijval in door de wijze waarop zij, onder begeleiding van blaas- en strijk instrumenten eenige vaderlandslievende liederen voor droegen. Vooral het Triomflied, alsmede het Vlaggelied van Boieldieuen Neerland cn Oranje van J. van Ros- surnbleken bijzonder voldaan te hebbenwant de toejuichingen waren zóo luide, dat die stukjes ten deele nogmaals gezongen werden. De decoratie, die vóór het orkest was aangebracht was eenvoudig, doch net. Aan weerszijden waren de busten van Z. M. den koning en H. M. de koningin, omgeven door kransen van groen en bloemengeplaatst tegen twee kolommenop welker voetstuk de volgende versregelen te lezen stonden Den Heer der legerscharen Zij eenig lof en dank! Dat velden, bergen, baren Weergalmen dezen klank: 't Geheim van allen zegen, Oranje en Neerland! Hoort! Is in Gods vrees gelegen Zijn dienst, Zijn gunst, Zijn woord. Het geheel was verbonden door een draperie met de nationale en oranjekleuren en een lint, met het randschrift: „De koning leve! Welvaren zij in uwe paleizen!" Voor het orkest zag men onder het beeld van een leeuw het jaarcijfer 1849/1874 met het rand schrift „25jarig kroningsjubilé van Z. M. Willem III", terwijl eene banier zich daarboven verhief met de spreuk, Hanc tumurhac nitimur. (Dezen beschermen wijhierop steunen wij.) Nadat de uitvoering geëindigd was bracht de heer J. P. Nonhebei een woord van dank en hulde aan de medewerkers en vooral ook aan den heer van Linschoten, waarna op zijne nitcoodiging alle aan wezigen staande een tweetal coupletten van het „Wien Neêrlands bloed" zongen, nadat die vooraf door den heer Nonhebei waren gereciteerd. Alle aanwezigen zijn ongetwijfeld zeer voldaan huis waarts gekeerd. De bewoners der Vischmarkt richten ook een eerepoort op voor tet aanstaande kroningsfeest. Het hervormd diaconie armbestuur te Vlissingen heeft beslotenom op aanstaanden Dinsdagzijne armen door eene extra bedeeliog, een aangenamen dag te bereiden. Men schrijft ons uit Vlissingen: Zooals bekend is, is in het jaar 1854 tijdens het uitbreken van den oorlog tnschen de Westersche mogendheden en Rusland, hier binnengeloopen de Russische korvet „Navarino", een schip door de Russen op de Turken veroverd in deu slag bij Navarino, en dat alhier voer afbraak verkocht werd teneinde alle aanleiding tot reciamatiën voor te komen. Het schip werd geslooptdoch het beeld, dat tot versiering op den voorsteven geprijkt had, op het etablissement der marine alhier bewaard. Later toen de marinewe.f werd opgeruimd io dit beeld met vele anderen, bij eene boutveiling in bet openbaar vei kocbt, en alzoo in het bezit gekomen van iemand, dio het uit aardigheid bewaarde, en bij ver schillende feestelijke gelegenheden daarvan gebruik maakte tot versiering van de straat. De eigenaar ia thans op den inval gekomen dat beeld, bij deze gelegenheid, aan de Russische marine ten geschenke aan te biedentot welk doel het zeer netjes gerestaureerd is. Naar ik verneem is toestem ming ontvangen om het aan deu kommandaut van het Russische jacht Livadia aan te bieden die in last heeft het van den eigenaar over te nemen. Men schrijft ons heden uit Vlissingen: Op den avond van den 12en Mei omstreeks 10 uren belooft de aanblik op de reede van Vlissingen prachtig te zijn. Het geheele Nederlandsche eskader bestaande uit Zr. M\ stoomschip de Valkmet de admiraalsvlag in top twee ramtorenschepen, de Schorpioen en do Buffel, en drie monitors, de Tijger, de Krokodil en de Heili- gerlee, zullen schitterend verlicht op de reede gestatio neerd zijn en met volle lading en onder het oplaten van vuurpijlea en het ontsteken van blikvuren, het keizerlijk jacht de Livadia salueeren en uitgeleide doen tot in de Noordzee. Op het oogenblik dat Z. M. de keizer zich aan boord van de Livadia begeeft zal de stafmuziek van het 3C regiment infauterie het Russische volkslied spe len; een bataljon van het 3" regiment uit Vlissingen zal onder kommando van den majoor van Boecop nabij de plaats van inscheping zijn opgesteld. Nabij het bavenstation is een prachtig gedecoreerde loods tot receptiezaal ingericht; het is nog niet geheel zeker dat tot die zaal andere personen dan de bevoegde autoriteiten toegang zullen hebbenofschoon het plan bestaat toegangskaarten daarvoor uit te geven, zal die uitgifte in alle geval zeer beperkt worden. Nog worden dagelijks verwacht een Russisch jacht en een Russische oorlogsbodem en het Amerikaansche oorlogstregat de Franklin. Gisteren is uit Hellevoetslnis de Zeemeeuw hier aan gekomen, die ter beschikking is gesteld van den kom man dant van het loodswezeu. De gewone weekmarkt te Vlissingen zal, wegens de invallende feesteo, in plaats van Dinsdag 12 Mei op Maandag deu llen a. plaats hebben. Het programma der feestviering te Heinkenszand op 12 Mei 1874 is samengesteld als volgt: Voormiddags van 910 uren godsdienstoefening van de verschillende gezindteD. 10 uren schoolfeest en prijsuitdeeling. Namiddag 1 uur optocht, bestaande uit de volgende groep >n. 1. Vaandrig te paard met het wapen der gemeente. 2. Eerewacbt te paard le gedeelte 20 paarden. 3. Handboogschutterij St Sebastiaan. 4. Tuinbouw, praebtwagen met bloemen van Jonk heer mr. van Citters. 5. Koraalvereoniging met banier. 6. Timmerlieden met feestwagen. 7. Fanfare „Prins Hendrik". 8. De schooljeugd met baniereD. 9. Handboogschutterij „Soranus". 10. Kleermakers en barbiers op feestwageD. 11. Arbeidersvereniging met bauier. 12. Oudstrijders van 1830 op feestwagen. 13. Smederij op feestwagen. 14. Deelnemers aan do volksspelen. 15. Schoen- en klompenmakers op wagen. 16. Koophandel en Nijverheid, allegorische voorstel ling op triomfwagen. 17. Eerewacbt 2e gedeelta 20 paarden. 18. Versierde ezels en ezelskarren. 4 tot 6 uren volksspelen, mastklimmenzakloopen enz 6 uren muziekuitvoering van de fanfare „Prins Hendrik, afgewisseld met zang van de schooljeugd, en de ko raalvereeniging. 8 uren illuminatie en verlichting met Bengaalsch vuur vau het feestterrein, vuurwerk enz. Volgens een bij ons ontvangen voorloopig bericht uit Breda is de uitslag der verkiezing tot leden der provinciale staten van Noord-BrabaDt, aldaar als volgt: Gekozen J. A. van Aken(aftredend lid), Jos. van Hal, mr. Jac. W. van dec Biesen en mr. Max van Dam, (alien clericalen.) De liberale aftredende leden J. A. van der Burgh, mr. A. H. de Bruijn en mr. G. A. van Dam zijn gevallen. Bij de verkiezing van leden voor de provinciale sta ten te 's Gravenhage heeft ook Z. K. H. prins Hendrik van zijn recht als kiezer gebruik gemaakt. Daar dit naar ons inzien zeer gewoon feit, dat een lid van ons vorstenhuis zich niet van zijn staatsbur gerlijken plicht onthoudt, door andere b'iader. als eene bijzonderheid bericht wordt, meenen ook wij bette mogen vermelden. Het huldeblijk van de officieren der Nederlandsche schutterijen zal Z. M. den koning den 13 Mei a. op het paleis to Amsterdam aangeboden worden door eene commissie samengesteld uit de kommandanten der schutterijen te Amsterdam, te Haarlem, te 's-Graven- bage, te Amersfoort, te Arnhem, te Zwolle, te Assen, te Groningen, te Leeuwarden, te Middelburg en te Venlo. Voor de provincie Noord-Brabant zal aan die commissie deelnemen de president van den bond dei- officieren van de schutterij ia die provincie. De ver- eeniging van officieren der schutterijen in Nederland wordt in de commissie vertegenwoordigd door den kolonel Knight, den luitenant-kolonel Wilkena en de majoors de Constant Rebecqueen Wertheim. Bovendien bekooren nog tot de commissie de eervol ontslagen hoofdofficieren der schutterij Kerdijk en Ekkert, luite nant-kolonels en Broes Coopmans en jonkheer Teding van Berkhout, majoors. Blijkens een bericht van het Nederlandsch consulaat te Elmina van 2 Aprilzijn de kustplaatsen Cape Co*st en Assynie voorloopig voor den handel opengesteld, in afwachting der definitieve opheffing van de blokkade. (Staats courant.) Benoemingen en besluiten. TELEüRAPHiE. Benoemd tot directeur van een der rijkstelegraafkantoren de telegrafist der derde klasse H. Croese. Thermometerst and. 8 Mti 's av. 11 u. 46 gr. 9 'smorg.7u.46gr.'smidd. lu. 5 gr. s'av. 6 u. 52 gr. Algemeen overzicht. De discussiën, die gisteren in de Belgische kamer van afgevaardigden zijn gevoerd, herinnerden aan een Poolschen landdag en aan de Fraiiscbe nationale ver gadering. Zij be .tonden uit een reeks van incidenten, die gceu gunstigeu invloed zullen uitoefen op de ver houding der partijen, en waaraan het laatste vooral betreurenswaardig was, omdat het aanleiding gaf tot verbittering tusschen twee leden, wel van verschillende fractiën, maar toch van de liberale partij: de heer Fiére Orban, en de heer Guillery van de uiterste lin kerzijde. Naar aanleiding van de heftige aanvallen in een vorige zitting door den heer Bara tegen den heer Solvyns gericht, en waarvan ook Bprake is in den in ons Bij voegsel voorkomenden Belgische brief, heeft de heer Solvyns aan eerstgenoemden heer een brief geschreven, met het doel om zich te verdedigendoch waarin hij slechts uitvluchten zocht en de intriges, die hem ten laste zijn gelegd, eenvoudig onaangeroerd laat. De heer B.;ra deelde den inhoud van dien brief mede en trok daaruit eenige conclusiëD, die voor den schrijver niet zeer vleiend waren, waarop de clericaleafgevaardigde van Roulers, de heer Duraortier, voor welk district de heer Solvyns in den senaat zit, diens verdediging op zich namdoch hij deed dit op zoo b9leedigende wijze, dat de geheele linkerzijde als éen man zich bij dea heer Bara aansloot, en voldoening eischte. Daar ook de rechterzijde niet opbaar gemak scheen, zag de heer Dumortier zich wel genoodzaakt om toe te geven, althans hij trok de beleedigende woorden terug, waarna ook de heer Bara, de beschuldiging dat de heer Dumortier gelogen had introk. Dit alles was echter slechts het voorspel van hetgeen volgen zou. De heer Wasseige had in het debat her innert aan een incident dat tien jaren geleden tusschen den Leer Guillery lid van de uiterste linkerzijde eu den heer Fröre Orban was voorgevallen, waarbij laatstgenoemde eveneens zijn tegenstander een leuge naar had genoemden toen door den president tot de orde was geroepen. Toen nu de quaestie tusschen de heeren Buaea Du mortier geschikt was kwam de heer Fröre Orban cp die herinnering van den heer Wasaeige terug eu verklaarde dat hij om het wcord „leugenaar" toen door hora ge bruikte niet tot de orde was geroepen, eu in dezelfde omstandigheden zou hij het herhalen. Daarop stoof de heer Guillery weder op tegen den heer Fröre Orban, en dit had een hevigen woordenstrijd ten gevolge, die eindigde met de verklaring van den heer Fröre Urban dat bij niet do bedoeling had gehad om deu heer Guillery le b9leedigen. De vrede is echter tusschen deze heeien nog niet hersteld. L'Iadépendance meldt, dat de president der kamer de beeren Fröre Orban en Guillery bij zich in zijn kabinet genoodigd heeft, teneinde te beproeven eene verzoening tusschen deze afgevaardigden te be werken, doch te vergeefs. Ieder heeft de houding door hem in de vergadering aangenomen gehandhaafd. Volgens een in omloop zijnd gerucht hebben beide par tijen eeiiige hunner vrienden aangewezendie met elkander zullen overleggen, wat in de bestaande ver houding moet geschiedeD. „Wij erkennen gaarne zegt de Temps dat de polemiek over het septennaat en zijn meer of minder spoedige organisatie, waarmede men zich gedurende het reces heeft bezig geboudeu, voor het publiek zeer eentonig en vervelend moet worden. Zij die de dag bladen schrijven zijn er evenzeer van voldaan als zij

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 2