F 109. MIDDELBURGSCHE Vrijdag 1874. COURANT. Mei, Dit Wad verschijnt dagelijks met uitzondering yan den Zondag, den 2« Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per Slm., franco is f 3.50. Middelburg 7 Mei Aan de heden gehouden verkiezing van vijf leden voor de provinciale staten in Zeeland in het kiesdis trict Middelburg is in deze gemeente door 214 van de 474 kiezers deelgenomen. Bij de vorige verkiezing in 1871 stemden in deze gemeente 254 en bij de herstemming 250 kiezers. De bewoners van het Noordbolwerk alhier hebben bet voornemen bij gelegenheid van het aanstaande kroningsfeest aan den ingang van dat bolwerk een ver sierde eerepoort te plaatsen. De commissie van uit voering bestaat uit de heeren A. de TroijeL. de Pagter, J. Schriers en A. van Iren. Vermeldden wij ten vorigen jare onder de bekroonde leerlingen der koninklijke academie van beeldende kun sten te Antwerpen den zestienjarigen L. M. den Hollander, thans kuDnen wij mededeelen dat deze jeugdige stad genoot den 4" dezer in de tweede afdeeiing van het Jager onderwijs aan genoemde inrichting den prijs van uitmuntendheid, een zilveren medaille, voor boetseering heelt verworven. Met zekerheid kunnen wij aangaande de komst van Z. M. den keizer van Rusland te Vlissingen het volgende mededeelen. De keizerlijke trein v.rtrekt den 12'n Mei te 4 ureD 20 minuten uit Amsteidam en te 8 uren 25 minuten uit Roosendaalteneinde te 10 uren te Vlissingen aan te komen. De keizer wordt begeleid door Z. K. H. den prins van Oranje, prins Hendrik, den grootmeester van's ko- nings hnis baron van Tuyll van SerooskerkeD, den gene- raal-majoor van der Scbrieck en eenige personeo, tot bet gevolg dier autoriteiten behoorende. De beide Nederlaudscbe prinsen zullen aan boord van Zr. M\ stoomschip de Valk overnachten en den volgenden morgen weder afreizen. Behalve de Livadia, wordt nog een keizerlijk jacht, de „Derjana", door een Russisch oorlogschip begeleid te Vlissingen verwacht. Mochten deze schepen door bet ijs belet worden de haven van Kronstadt te verlaten, dan wordt de overtocht gedaan met het jacht Livadia. Te oDgeveer drie uren des namiddags wordt een ex tra-trein te VlissiDgen verwacht, waarmede de bagage van den keizerlijken bezoeker wordt overgevoerd. Het schijnt zoo goed als zeker te zijn dat de keizer de terugreis over Antwerpen doen zal. Van een souper of van bezichtiging der werken i9 tot dusverre geen Bprake. Het programma der feestelijkheden te Vlissingen op 11 en 12 Mei a, ter vieriDg van 's konings kronings feest is samengesteld als volgt: Op 11 Meides avond3 te 8 urenin de zaal van den heer Kuijpers, buitengewone openbare voorstelling door de rederijkerskamer Amicitia, met welwillende medewerking van eenige dames en heeren zangers. Dinsdag 12 Mei: Muzikale promenade. Plechtige dankstond in de Noderduitscbe hervormde en Lutbereehe kerkeD, door koraalzang afgewisseld. Groote wapenschouwing van schutterij en garnizoen. Eerewacht tot het afhalen der koninklijke Belgi sche faufaren-maatschappy. Feest-concert door laatstgenoemde fanfare-maatecbappij. Muziekuitvoeringen. Mastklimmenenz. Oplating van luchtballons. Bengaalsch vuurwerk. Verlichting A giorno van de Groote Markt. Te VlissiDgen is aangekomen en in het hotel Wel lington afgestapt de vice-admiraal F. A. A. Gregory, kommandant van hef op de reede liggende Nederland- sche eskader, met zijn adjudant, den luitenaut ter zee 1* klasse S. Krayenhoff van de Leur. Zr. M8. stoomschip de Valk is in den afgeloopen nacht aldaar van Hellevoetsluis binnengekomen en ligt thans in de binnenhaven. Het schip is voor de ontvangst van Z. K. H. den prins van Oranje in orde gebracht. Men meldt ons uit Groede 6 Mei. Door de feestcommissie alhier worden groote toebereidselen gemaakt voor het feeBt van 12 dezer, dat bij uitstek schitterend belooft te zijn. O. a zal een allegorische optocht gehouden worden bestaande uit corporatiën en vereenigingen met hunne banieren, een eerewacht, 14 versierde wagens, waaronder een zegewagen Nederland, rijk gedrapeerd, waarop de Nederlandsche maagd om geven door jonge meisjesdragende de wapens der provinciën, een wagen mot eene in werking zijnde smederij enz., 10 dragers van naamborden vermeldende de voornaamste feiten uit 's konings regecricg enz. In een op het marktplein opgerichten muziektempel zullen muziek- eu zanguitvoeringen plaatshebbeu; ver schillende volksspelen zullen gegeven wordende kamer van rethorica Jacob Cats zal eene buiteugewone voor stelling geven, terwijl 'savonds eene schitterende ver- ichting van het park en een vuurwerk het feest zullen besluiten. Aan de armen in de gemeente wordt een maaltijd verschaft, terwijl ook aan de schoolkinderen door eene vereeniging van ingezetenen eene verrassing wordt bereid. Men schrijft ons uit Neuten 6 dezer: „Nu het beslist is, dat Neuzen vesting blijft, ver neemt men ook dagelijks vele nieuwtjes, die bij ge ruchten worden rondgedragen: de vesting zal worden uitgebreid, forten in de nabijheid aangelegd, eene Dienwe kazerne gebouwd; de stukken op de wallen zullen worden gemonteerd, het garnizoen versterkt ook door artillerie, enz., zooals ik zei de, alles niets dan losse geruchten. Zeker is het echter dat gisteren alhier per stoomboot van Vlissingen zijn aangekomen, de generaal-majoor van Oldenbarneveld genaamd Witte Tnllingh, directeur van het artillerie-materieel, en de geneiaal-majoor jonkheer van Thije Hannes, inspecteur generaal der fortificatiën ieder van zyn adjudant ver gezeld welke de vestingwerken en omstreken hebben opgenomen, en 'snamiddags over Ellswoutsdijk en Goes naar hunne standplaatsen zijn teruggekeerd. De onderstelling dat deze komst en opname in verband met een of ander der loopende geruchten staatkan dan ook wellicht gegrond wezen." Het kindergeschenk zal den 13tu Mei te half elf uur op het paleis te Amsterdam Z. M. den koning worden aangeboden. De aanbieding zal door tien jongens en tien meisjes, alle uit de hoofdstad, in tegenwoordigheid van het centraal-comité en vau dei vervaardiger, pro fessor Stracké, plaats hebben. Een der jongens zal den koning toespreken. In den brief, waarin Z. M. heeft toegestaan dat hem het geschenk np de voorgeschreven wijze worde over handigd, verklaarde de vorst diep geroerd te zijn door de hartelijke gevoelens van de Nederlandsche kinderen. Z. M. zou met de commissie ook gaarne zijne lieve en trouwe „kleine onderdanen" ontvangen. De Staats-courant van heden bevat de wet van den 16en April jl.houdende goedkeuring der met ambachts gerechtigden van Oud- en Nieuw-Vossemeer eu Vrij- berghe gesloten akte van dading betreffende buiten gronden in de Eendracht, het Slaak en de Mo9selkreek. In hetzelfde nommer is opgenomen de wet van den 18en April jl. tot regeling en voltooiing van het ves- tingstelsel. De kamer van koophandel te Schiedam heelt eea adres tot de tweede kamer gerichthoudende bezwaren tegen de als equivalent voor don af te schaffen accljosopde zeep door de regeering voorgestelde verhooging van de belasting op het gedistilleerd. Bij den raad van state is thans aanhangig het wets ontwerp tot aanleg van spoorwegen met ondersteuning van staatswege. Den 15,n Mei wordt door de Nederlandsche Centraal- spoorwegmaatschappij een speciaal tarief in werking gebracht voor het vervoer tnsschen haar stations van graan, meel, aardappelenpeulvruchten, cichorei-wor- telen, lijn- en raapkoeken. Een uitvoerig levensbericht met portret van onzen beroemden sterrekundige, den hoogleeraar F. Kaiser, wordt in Westermann's Illustrirte Monats-Helte aange troffen. Onder zijne werken wordt daaiiD, ook uit let terkundig oogpunt, hooge lof toegezwaaid aan zijn be roemden „Sterrenhemel", die in het DuitschFransch- Engelsch en Deensch vertaald is. „Kaiser, wordt aan het slot gezegd, was een uitstekend geleerde en een practicus zooals er slechts zelden een gevonden wordt. Zijne metingen van dubbelsterren, van de middellijnen der groote planeten behooren ongetwijfeld tot het beste, dat in den laatsten tijd in de sterreknade ge leverd is." Volgens het jaarverslag der stoomvaartmaatschappij Nederland is gedurende het jaar 1873 een zuiver wiust- saldo behaald van 193,879, of ruien 5$ pet. over het kapitaal van 3^ millioen. Dit saldo is, gelijk reeds vroeger gemeld werd, gebruikt om het tekort over de vorige rekening te bestrijden, dat daardoor geheel ge dekt wordt, terwijl een batig saldo van f 3707 in bas werd gehouden. De vloot zal véor het einde desjaavs bestaan uit zes stoomschepente zamen groot 13,085 gemeten tonnen ea voorzien van machines van 1600 paardekrachten effectief. De rekening loopt over 9 uit en 8 thuisreizen met eigen stoomschepen. De troepen- verzendingen naar Atchin gaven veel drukte, doch betrekkelijk weinig voordeel, daar de tarieven voordat vervoer te laag zijn, sedert de kosten van het Suez- kanaal met 40 pet. verhoogd zijn. De krachtige hulp en medewerking van den cere-voorzitter Z. K. H. prins Hendrik, heeft toegelaten reeds tot de bestelling van het zësde stoomschip voor de Maatschappij 07er te gaan. Van de commissarissen zijnvolgens den rooster, aau de beurt van aftreding de heeren de Monchy en mr. C. A. Crommeiin. Tot directeur werd in de alge- meene vergadering van 21 Mei 1873 beaoemd de lui tenant ter zee lc klasse P. S. Tegelberg. Benoemingen eu besluiten. BIDBEROBDEN. Verguuuing verleend aan den heer L. Mulder, eervol ontslagen majoor der infanterie te Utrecht, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der kroonorde 4e klasse, hem door Z. M. den koning vau Pruisen, keizer van Daitschlond, ge schonken. Onderwijs. De raad der gemeente Haarlem heeft besloten tot de oprichting van eene hoogere burgerschool met driejarigen cursus, die, tegen een matig schoolgeld, zal voorzien in de behoefte van d,.t groote doel der bur gerij dat voor nering eu handeladministratieve werkzaamheden enz. opleiding verlangt. Deze school zal worden overgebracht ia het gebouw der meisjes school. Tevens wordt in dat gebouw de aldaar geves tigde school voor meer uitgebreid lager onderwijs voor jongens veranderd in en vervangen door eene oplei dingsschool voor jongens tot de middelbare scholeu en de Latijnsche school. Voor de meisjes-hoogere bur gerschool zal een nieuw gebouw worden opgericht in het midden der stad. Het voornemen bestaat om die nieuwe hoogere burgerschool reeds in September te openen, voorloopig in daartoe io te richten hulplokalen. Korkuieu ws. Bedankt voor het beroep tot predikant bij de Ne der duitsche hervormde gemeente te Vlissingen door den heer Imminkte Kollum.

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1