MIDDELBURGSCHE F 108. Donderdag 1874. COURANT. 7 lei. blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2« Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.50. BIJ DEZE COURANT BEHOORT EEN BIJVOEGSEL. Middelburg 6 Mei. Onze kie8bevoegde lezers in deze provincie worden herinnerd dat morgen (Donderdag) tusschen 9 en 5 uren de inlevering moet plaats hebben van de stem biljetten voor de verkiezing van leden voor de provin ciale staten in Zeeland. Vrijdag avond zal alhier de eerste feestelijkheid plaats hebben ter eere van het vijf en twintigjarig jubileum van den koniDg. In de groote zaal van het Schuttershof zullen door de leerlingen van de beide afdeelingen dc-r zangschool van den heer J. H. van Linschoten, 75 in getal, eenige vaderlandslievende liederen worden voorgedragenmet medewerking van strijk- eD pianomuziekuitgevoerd door eenigeMiddelburgscbeen Vlissingsche dilettanten, onder leiding van den heer J. Bekker uit Vlissmgeu. Voor deze gelegenheid is aan het orchest in genoemde zaal een nette decoratie van groen en vlaggen aauge- brachtwaarin de busten van den koning en de koningin zullen prijken. De zeer laag gestelde entreé prijs (25 cents) zal wel niemand behoeven te weerhouden om deze feestelijkheid, waarvoor de ontwerpers zich veel moeite en opofferin gen hebben getroost, bij te wonen. Men schrijft ona uit Vlissingen: Onze reede begint weder eenigszins het aanzien eener oorlogshaven te verkrijgen. Van het Nieuwediep zijn heden alhier aangekomen Z. M. ramtorenschepeu Buffel en Schorpioen; de monitor Heiligerlee ligt reeds sedert gisteren ten anker en Z. M. stoomschip de Valk wordt spoedig van Hellevoetsluis terug verwacht. Het station aan de haven wordt op vorstelijke wijze voor de komst van Z. M. den keizer aller Russen in gereedheid gebracht en versierd. Naar men verzekert zal aan de hooge reizigers eeo souper worden aange boden waaraan ook Z. K. H. onze kroonprins en eenige autoriteiten zullen deelnemen. De prins van OraDje zal vermoedelijk aan boord van Z. M. stoomschip de Valk overnachten en den volgen den dag naar Amsterdam terugkeereu. Het volgend telegram, welks onnauwkeurigheid wij wel niet nader behoeve aan te duiden, werd gisteren door Reuter's office uit Penang geseind. Luidens alhier ontvangen berichten, blijven nog 1000 man Nederlandsche troepen en twee oorlogschepen met het garnizoen te Atchin achter, wegens de vijandige houding der Atchineezen in de nabijheid van den kraton. Te Tiel is overleden mr. W. F. C. van Lidth de Jeude, oud lid van de tweede kamer der staten generaal. De koning en de koningin hebben de uitnoodiging van burgemeester en wethouders der residentie tot bij woning van een feestmaal, hun op deD 19" Mei a. bij gelegenheid van het kroningsfeest aan te biedenaan genomen. Uit Breda wordt ons gemeld dat aldaar den 18" en 19cn Mei a. ter viering van 's koniDgs kroningsfeest een muziekfeest plaats zal hebben, met medewerking van een koor van 120 zangers en zangeressen waaronder mejnffrouw Gips uit Dordrecht en andere bekende zan gers van elders. De opbrengst zal strekken ten voordeeïe der armen. Ten behoeve der nagelaten betrekkingen van de be manning van den verongelukten loodskotter Eems n° 1 is door Z. K. H. prins Hendrik eene som van f 200 en door prins Frederik f 100 afgestaan en in handen ge steld van den hoofd-inspecteur over het loodswezen jonkheer H. P. de Koek. Z. K. H. prins Hendrik heeft te Amsterdam eene vergadering der werklieden-vereeniging „Velen en toch éen" gepresideerd en bij die gelegenheid eene toespraak gehouden. Curatoren van het Stolpiaansch legaat aan de univer siteit te Leiden, hebben in hunne vergadering van 1 Mei 1874 besloten de navolgende prijsvraag uit te schrijven: Men verlangt: „Eene verhandeling over Blaise Pas cal als zedenleeraar." De prijs voor het goedgekeurde antwoord is de gou den medaille ter innerlijke waarde van f 250 en 100 in geld; of wel, naar verkiezing, degebeelesom in geld. De verhandelingen moeten, in de Latijnsche of Neder landsche taal geschreven, met eene spreuk geteekend en met bijvoeging van een biljet, dat dezelfde spreuk tot opschrift heeft en waarin des schrijvers naam en adres is opgegeven, vrachtvrij gezonden worden vóór 1 December 1875, aan den hoogleeraar A. Kneneo, voorzittend curator vaa het legaat. De Nederlandsche Roomsch-Katholieken hebben van den paus dispensatie der vasten- en onthoudingswet verkregen op de aanstaande kruisdagenden llen, 12cn en 13,n Mei a. Benoemingen en besluiten. POSTEBIJEN. Benoemd tot commies der posterijen van de tweede klasse, J. P. 'Van Nieuwkuyk, J. H. de Boer, J. de Vriese, L. J. van Ingen, E. W. L. Wüp- perman, H. Eekhont, G. van West en J. W. Vorster, tbar.s commiezen der posterijen 3e klasse: van de derde klasse, J. A. Seefatf A. J. A. baron Mallert, H. Hel ling en J. A. R. van Hasselt, thans surnamerairs der posterijen. LEGER. Op nonactiviteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt de le luitenant F. J. Raebel van het 6e regiment infanterie. Kerknieuws. Heden en morgen wordt te Utrecht in het gebouw voor kunsten en wetenschappen eene vergadering ge houden van predikanten en gemeenteleden behoorende tot de zoogenaamde middelparty. Verschillende kerke lijke vraagstukken zullen daarbij ter sprake gebracht worden. Na afgelegd examen zijn heden door het provin ciaal kerkbestuur van Noord Brabant tot bet predik ambt bij de Nederlandsche hervormde kerk toegelaten de heeren J. G. Klomp, candidaat in de godgeleerdheid aan de hoogeschool te Utrecht en R. H. Drijber, can didaat in de godgeleerdheid aan de hoogeschool te Groningen. Marine en leger. Naar aanleiding van 's konings besluit van den 2cn Mei 1874, wordt de kapitein-luitenant ter zeeJ. A. Greve, met den laatsten dezer, eervol ontheven van het bevel over Zr. M8. wachtschip te Amsterdam, ter wijl dat bevel met den eersten Juni aanstaande wordt opgedragen aan den luitenant ter zee lc klasse K. O. van der Veen. De miliciens van de lichting 1873 zullen, voor zoover zij nog onder de wapens zijn, den 10en Juli met onbe paald verlof naar huis gezonden worden. Kunstnieuws. Dat ook de Nederlandsche schilderkunst bij de aan staande Dationale feesten niet achterwege blijven, maar op eene haar waardige wijze aan de algemeene vreugde deel nemen zou, was te verwachten. Het denkbeeld om al onze meesters daartoe te doen medewerken was eigenaardig en werd van den aanvang met ingenomen heid begroet, 't Is toch niet alleen de kunstwaarde hoe hoog voor het overige te schatten, welke hier in aanmerking komt, maar ook de goede wil om, ieder naar zijne krachten, tot het bul debewijs aan den koning het zijne toe te brengen, welke aan het geschenk der kunstenaars zijne eigenaardige waarde verleent. Niet minder dan tweehonderd onzer schilders hebben naar het penseel gegrepen ouiin een werk van kleinen omvang, hun aandeel in het gemeenschappelijk geschenk te leveren. Hunne stukken zullen in 12 of 13 verschil lende groote lijsten, ieder met 16 doeken of paneelen, van ongeveer drie palen lengte op twee palm hoogte, gevat en in dien vorm den koning aangeboden worden. In de Société du conservatoire te Parijseene muzi kale vereeniging waar bijna uitsluitend klassieke muziek wordt opgevoerd, heeft dezen winter eene soort van schandaal plaats gehad, door de uitvoering eener com positie van een NederiancLach componistdie niemand anders was dan de graaf vau Zuylen van Nyevelt, onze gezant bij de tegenwoordige republiek. De Fransche toonkunstenaarsdie hunne meest ver dienstelijke werken niet opgevoerd knnnen krügen, roepen ach en wee over het feitdat men slechts een hoogen post in de diplomatie behoeft te bekleeden oin aanstonds op het programma der Société te worden toegelaten. Het werk van graat van Zuylen is voor het overige een niet onverdienstelijk Btükdat den naam Maria Stuart draagt en in 's Gravenhage meermalen ten gehoore is gebracht. Het Rotterdam^ch Opera-gezelschap gaf in het afgeloopen seizoen 125 voorstellingenwaarvan 83 in den schouwburg te Rotterdam. 34 verschillende opera's wei den opgevoerdwaaronder drie voor de eerste maal Der HaideschachtDiana von Solange eu Die Regiments- tochter. De financieele uitkomsten van het seizoen zijn, dank zij de mildheid der Rotterdarnscbe kunstliefhebbers, bevredigend. Ook in den volgenden winter hoopt de directeur, de heer Pflaging, indien het benoodigde snbsidie van f 20,000 bijeengebracht wordtde tooneel- campagce te kannen ondernemen. Koloniën. De regeering van Britsch-Indië heeft zich tot ons bestuur te Batavia gewend met het verzoek, teekeningen en beschrijvingen te mogen ontvangen van de water werken op Java voor de bevloeiing der rijstvelden aan gelegd. Aan dit verzoek zal voldaan worden. Volgens besluit van den gouverneur-generaal zullen drie inlanders, namelijk een Batakker, een Soendanees en een Javaan, alle reeds bij het inlandsch onderwijs werkzaam, onder de leiding van den hoofd onderwijzer bij de kweekschool voor inlandsche onder wijzers te Tanah-Batoe, Willem Iskander, naar Neder land vertrekken, teneinde zich aldaar gedurende twee jaren voor hunnen werkkring verder te bekwamen. Tot het bouwen van een nieuw paleis voor den gouverneur-generaal te Batavia zal worden overgegaan. De kosten worden geraamd op f289,250. De rapporten van den opperbevelhebber der expe ditie tegen Atchin behelzen verschillende bijzonderheden omtrent kleine aanvallen, door welke het kampeinent verontrust werd, doch die zonder moeite of verlies werden afgeslagen. De werken der versterking vorderden goed. De gezondheidstoestand bleef ongunstig; koorts heersehte veel; ook cholera-gevallen kwamen nog altijd voor. Gemengde berichten. Vrijdag avond te 7 oren zullen de gewone uitvoe ringen van het muziekkorps der dienstdoende schutterij alhier, op het Molenwater, weder een aanvang nemen. Op het voor dien avond vastgestelde programma komen de volgende stukken voor: N° 1 Marsch; (Zulck); n° 2 Wals, (Kroll); n° 3 Ouverture, (Patri); n°4 Potpouri le Wnletier, (Adam); n* 5 Mazurka, (Ascher); n° 6 Marsch uit de ruïne van Athene(Beethoven); n° 7 Staadehen, (Schubert); n° 8 Potpouri populaire, (Clément). De heer Nijgh, oprichter en uitgever van de Nieuwe Rotterdamsche courant heeft dezer dagen den eersten steen gelegd voor eeD nieuw gebouwdat voor

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1