MIDDELRURGSCHE \jfW COURANT. F 105. j, j 1874. Maandag 4 Mei. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2« Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m.franco is f 8.50. BIJ DEZE COURANT BEHOORT EEN BIJVOEGSEL. Middelburg 2 Mei: den gemeenteraad van Schiedam van 31 Maart jl., tot instelling eener commissie uit den raad voor het ver slag zijner handelingen aan welk besluit do burge meester, kraehtens art. 70 der gemeentewet, uitvoering weigerde te geven tot 1 Augustus a. wordt geschorst. Gemengde berichteu. Gisteren middag i3 te Vlissingen een knaap van onge veer 9 jaren spelende op den Westdijk, van denhoogen zeemuur in het staketwerk gevallen, met bet ongelukkig gevolg dat hij op de plaats dood bleef. Een andere jougen had het ongeluk, al spelende, van den kant der kade in het water te vallendoch werd er door zijne makkers spoedig weder uitgehaald. Volgens het Geïllustreerd politienieuws werd onlangs, op verzoek van eene vrouw' uit den bandwerkstand het lijk van haar in 1869 g storven echtgenoot opge graven wijl de weduwe meende dat do overledene effecten of andere papieren van waarde op het bloote lichaam gedragen en met zich ia het graf genomen zou hebben. Hare betastiDgeu van het lijkwaarbij zij op vrij ruwe wijze te werk zou gegaan hebbenhadden echter geen gunstig gevolg, evenmin als de nog minder eerbiedige pogingen van een haar twee zonen, die met een schop in de kist begon te roeren. De commissaris van politie maakte ten slotte een einde aan het erger lijk toonee). Een der oudste in leven zijnde dagbladen van Eu ropa, de Jenascbe Zeitung, heeft het SOOjarig feest van zijn bestaan gevierd. De Nederlanders in België woonachtig ziju nitge- noodigd geworden om een adres van gelukweneching te teekenen aan Z. M. den koning der Nederlanden bij gelegenheid van zijn 25jarig regeeringsfeest. Het adre3 zal van 2 tot 5 Mei ter teekening liggen aan het Ne- derlandsch consulaat te Brosse!. De gemeenteraad van Brussel heeft in zijn laatste zitting een som van 100,000 franken toegestaan ter verbetering van de decoratiën, het materieel en de costumes van het Theatre de la Monnaie. Thermometerst-aml. 1 Mei '8av. 11 n. 46 gr. 2 Vmorg.7u.48gr.'3midd. lu.hOgr. 'sav.6 u. 49 gr. Ntnten-generaal. tweede kamer. Zitting van Vrijdag 1 ftfei. Nader verslag.) De algemeene beraadslagingen over het wetsvoorstel van Houten betreffende den overmatigen arbeid en de verwaarloozing van kinderen werden voortgezet. De beer Moens had met genoegen de eenstemmigheid waargenomen omtrent de noodzakelijkheid tot regeling van den fabrieksarbeid en hoopte dat dezelfde eenstem migheid zou blijken te bestaan ten opzichte van do middelen om tot het doei fe geraken. Hij besprak daarna in het breede den leerplicht, verdedigde met warmte het beginsel dat te gemakkelijker uitvoerbaar was hier te lande bij het b staan der neutrale school, welker behoud hij tegeGOver den heer C. van Nispen bepleitte. Toch wilde ook hij de samenkoppeling van het beginsel van den leerplicht aan de qnaestie vau den fabrieksarbeid n:etvooreerst omdat wij niet ge noegzaam goede onderwijzers hebbenanderdeels omdat hij den leerplicht in de toekomst algemeen wil en hij dien derhalve niet door een particulieren maatregel als deze iu discrediet wilde gebracht zieo. Hier rast eone taak op de regeering voor het guheeie land, zon der in dat opzicht de gemeentebesturen vrij te laten. De heer van Houten erlangde daarop het woord tot verdediging zijner voordracht. Allereerst wraakte hij de woordeu van sommige sprekers, die ongerustheid aan den dag hadden gelegd omtrent zijne politiek. Wat hij wilde had bij verklaard iu een kort na zijne promotie versohenen geschrift waarin hij het betreurde, dat zoovelen onzer Datnurgenooten zoo niet van hon ger sterven toch aan zooveel kommer en ellende bloot staan; dat overmatigen en vroegtijdiger! arbeid velen zoo laag doet staan op den trap van geestelijke ont wikkeling, omdat zij al hunne krachten moeten aan wenden om in stoffelijke behoeften te voorzien. Met dat denkbeeld voor oogen heelt hij steeds de sociale wetenschap bestudeerd en in dien geest riep hij de aandacht in voor de sociale kwalen. Maar .daarbij heelt hij meer dan eens onverdienden blaara ondervonden, thans gecompenseerd door onverdienden lof. Het thans aanhangig vraagstuk had voor hem nauw verband met de iconomiscüe organisatie der maat schappij. Niet alleen dan ook ilbi misbruik, ook het gebruik van arbeid wil hij beteugelen. De socia listische richting rat et niet van den staat organisatie, Een heden bij de regeericg ontvangen telegram uit Batavia, gedagteekend 2 Mei, meldt, dat generaal van Swieten met zijn staf in goeden welstand te Batavia is aangekomen. Ofschoon zich uit de bewoners van den Korten Burcht alhier geen bepaalde commissie gevormd heeftzullen die bewoners toch bij gelegenheid van hot feest van 12 Mei a. hunne straat versierenwaarvan de kosten uit onderlinge bijdragen bestreden worden. De commissie ter versiering van do Vlasmarkt en de Krommeweele, bestaande uit de heeren jonkheer P. D. van Citters, P. Sonius en W. A. de Rijcke, is er, naar wij vernemen, in geslaagd aan haar voorloopig plan uitvoering te geven. Heden namiddag heeft te Vlissingen de opening plaats gehad van de ingeleverde biljetten van inschrijving voor de nog niet geplaatste aandeden in de geldlecning def gemeentegroot 200,000. Het aantal nog niet geplaatste aandeelen bedroeg 15, ieder ad 1000, rentende 5 pet. Er is ingeschreven als volgt: P. J. Siegers 3000 ad 97 pet. en 3000 ad 96 pet.; J. B. de Groof 15G00 ad 96 pet.P. J. Siegers f 3000 ad 95 pet. en dezelfde voor J. Filis f 5000 ad 95 pet.Th. van Uije Pieterse /4000 ad 95 pet.J. O. de Koster f 2000 ad 95 pet. en 1000 ad 95 pet. Hiervan zijn toegewezen 3 aandeelen ad 97 pet. en de overige 12 bij loting ad 967, pet. De état-major van het Russische stoomjacht Livadia is in een bijzonder gehoor bij Z. M. den koning ont vangen en door den Russischen gezant aan Z. M. voorgesteld. Na het gebruiken van een diner bij den gezant zijn de officieren weder naar Vlissingen terug gekeerd. Professor Vissering heeft in een brief aan de Amster- damsche kiezersveieeniging Burgerplicht zijne zelfvol doening te kennen gegeven over het feit dat blijkens het getuigenis van zoovele wakkere manDen in den lande, de gevoelens, geuit in zijn bekend schrijven aan het lid der 2C kamer mr. Oldenhuis Gratama, door de algemeene opinie gedeeld worden. Te Rotterdam werd gisteren een algemeene vergade ring van aandeelhouders iu de Nederlandsch-Ameri- kaansche stoomvaart-maatschappij gehouden. De heer Muller deelde, uit naam der commissie van onderzoek der rekening van het afgeloopen jaar, mede dat de verkregen resultaten gegronde hoop doen koesteren voor de goede toekomst der maatschappij. Het divi dend kou, met het oog vooral op verschillende om standigheden, als de dure prijs der steenkolen, het charteren van vreemde booten enz., zeer bevredigend genoemd worden. Do commissie acht bet zeker dat steeds beteie resultaten zullen worden bereikt. Zij Bpoort aan tot uitbreiding met omzichtigheid en vertrouwt dat op deze wijze uit Amerika beter winst te trekken i3 dan wel eens door andere middelen vruchteloos beproefd is. Op eene vraag van een der deelhebbers, of de nieuwe booten te Rotterdam of te VlissiDgen geladen zullen worden, antwoordde de heer van der Hoeven dat de bedoeling is, om te Rotterdam diiect te doen laden. Spoedig hoopte men met de grootste vaartuigen van den nieuwen Rotterdamschen waterweg gebruik te kunnen rnakeD. Mochten in afwachting daarvan, bui tengewone maatregelen noodzakelijk zijndan zou Vlissingen voor de veiligheid van personen en goederen het meest geschikte punt van afvaart zijn. De Slaats-conraut van heden bevat het koninklijk besluit van den 27" April j)., waarbij bet besluit van In de Staats-couraDt van lieden is opgenomen het aan den minister van binnenlatdsche zaken uitgebracht verslag aangaande dea staat der koninklijke muziek school over het jaar 1873. Uit dit verslag blijkt onder andereu, dat het getal der jongelieden, wier vorderingen geheel onvoldoende bevonden wer denhetzij wegens nader gebleken gebrek aan wezenlijken aanleg, .hetzij wegens onverbeterlijke nalatigheid, betrekkelijk geiiog was; slechts aan vijf leerlingen moest na den afloop van het examen, te dier zake, dc verdere toegang tot de lessen ontzegd worden. In de koorgezangkla9seu kon slechts aan negen leerlingen geene bevordering tot eene hoogere klasse worden verleend. Met diploma werden drie leerlingenna den gehee- len cursus loffelijk volbracht te hebbeneervol ontsla gen, te weten: mejuffrouw G. Poutsma, van Follega in Friesland, met diploma voor solozang, piano en theorie, welke zich als muziekonderwljzcres te Leeuwar den gevestigd heeft; de heer H. N. Bosnians van 's Graven- hage, met diploma voor violoncel, trompet en theorie, die sedert een gewenschte plaatsing te Groningen heeft gevonden; de heer H. A. de Witt, van 'sGravenhage, met diploma voor oboëtheorie en altviool,aangesteld als 2e oboïst in het orchest dér opera te's Gravenhöge. Het nieuwe schooljaar 1873;74 werd in Augustus bij de zangschool geopend met 182 leerlingen, waar van 12 sedert om velschillende redenen zijn afgevallen. Ia de onderscheidene klasseri der muziekschool worden thans onderwezen 200 leerlingen, waarvan de meesten in meer dan éen vak onderricht ontvangen. Behalve de leerlingen uit 's Gravenhage zijn er thans 6 uit Leideu, 3 uit Delft, 1 uit Zutten, 1 uit Breda, 1 uit Helmond, 1 uit Vlissingen en 1 uit Beetgum in Friesland. De leerlingen geven over het algemeen stof tot tevredenheid. Benoemingen en besluiten. polderbesturen. Benoemd tot gezworen van den polder Oud-WolfaartsdijkJ. Smallegange; tot gezworen van den polder Zonnemaire, F. van den Bant Cz.tot dijkgraaf van den polder Westcrenban van Schcuwen, C. M. Bolle. eëRETEEKENEN. Toegekend de bij koninklijk be sluit van 22 September 1855 ingestelde bronzen me daille, alsmede een loffelijk getuigschrift, aan H. F. C. van der Hagen, politiedienaar te Amsterdamals blijk van Zr. Ma. goedkeuring en tevredenheid wegens de redding van eene drenkeling aldaar. MARINE. Eervol uit den zeedienst ontslagenop verzoek, de luitenant ter zee 2e klasse E. P. H. graaf van Limburg Stirum. koloniën. Benoemd tot procureur-generaal in de kolonie Suriname m'. F. H. van Affelen van Oorde, lid van het hof van justitie in die kolonie. Mariue en leger. De kapitein-luiteuant ter zee B. D. van Trojen en de officier van administratie 2e klasse F. W. L. A. Hirschmann, laatst behoord hebbeLde tot het eskader in Oost-Indië en den 24«n April jl. van daar in Neder land teruggekeerdworden met dien datum op nonac tiviteit gestold. De scheepsklerk F. Leasing wordt met den 6" dezer geplaatst aan boord van Zr. M\ wachtschip te Willemsoord, Landbouw. Te Eist zal io de maand Juli of Augustus a. eene tentoonstelling van koren- en grasmaaimachines plaats hebben, welke door do afdeeling Over-Befuwe der Geldersche maatschappij van landbouw gehoadeu wordt. Een aanzienlijk bedrag is daarbij voor prijzen uit geloofd.

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1