MIDDELBURGSCHE C O IJ R A N T. Vrijdag 1 lei. 1° 103. 1874. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2« Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3lm., franco is f 3.50. Middelburg 30 April. De commissaris des kouiogs in Zeeland heeft aan burgemeester en wethouders der gemeenten iu deze provincie eene circulaire gericht, waarin hij ter kennis' brengt, dat aan hot voorschrift tot oprichting, bij de begraafplaatsen, van een lokaal voor tijdelijke bewa ring van aan besmettelijke ziekten overledenonvervat in art. 12 der wet van 4 December 1872, Staatsblad n® 134, uitvoering behoort te zijn gegeven vóór 1 Mei dezes jaars. Mocht nochtans een dergelijk lokaal op de begraafplaatsen nog niet zijn opgericht, dan zou hij dit gaarne spoedig vernemen en tevens de redenen waai om tot dusver niet aan de wet is voldaan. In de gisteren door bewoners van de Vlasmarkt en Krommeweele gehouden bijeenkomst, ter bespreking van de op 12 Mei a. aan te brengen versieringis een8 voorloopige commissie benoemd, bestaande uit de beeren jonkheer P. D. van Citters, P. Sonius en W. de Rijke. Ter aanvulling van het gisteren medegedeelde om trent de te Goes gehouden paardenmarkt en tentoon stelling van paarden, vermelden wij nader dat behalve de genoemde toegewezen prijzen en premiën van de afdeeÜDgen der Maatschappij van landbouw, Dog prijzen waren uitgeloofd door het gemeentebestuur van Goes, die behaald werden als volgt: eerste prijsvoor deD kooper van de meeste paarden, aan den heer Zeilbosch, te 'bGravenhagetweede prijs, voor den aanvoerder van de meeste paarden, aan den heer G. J. van den Bosch, te Wilhelminadorp; derde prijs, voor het paard van den versten afstand aangevoerd, aaD J. van den Bossche, te Gapinge. De 12' Mei a. zal ook te Aagtekerke feestelijk worden gevierd. Eene commissie, bestaande uit de heeren P. Wisse Sr., J. Peper, J. J. Plagge, J. Kwek- beboom, J. P. van Kamer, H. Peper en W. Dekker, heeft zich bereid verklaard de regeliog der feestelijkheden op zich te nemen. Tengevolge van vrijwillige hijdra- gen van de inwonenden en door een drietal vrienden buiten de gemeente daarin geholpen, heeft zij het plan opgevat om de schoolkinderen en de ouden van dagen in het armhuis te onthalen, alsmede de school en de hoofdstraten der gemeente in feestgewaad te tooien en des avonds het dorp te illumineeren en vuurwerk af te steken. Z. K. II. prins Alexander heeft Dinsdag jl. aan de te Nieuwediep aanwezige oorlogschepen een bezoek gebracht. Het Handelsblad deelt een brief mede van den heer W. A. van Oosterzee, consul van Spanje te Amsterdam, waarin kennis wordt gegeven dat „volgens ontvangen mededeeling, de obligation der serie E-, uitgegeven voor rente der binneulandsche Spaansche schuldecht. en verhandelbaar zijn." De Nederlandsche consul in Noorwegen heeft dea heer N. Grove-Knutsen aangesteld tot vice-consul te Lnurvig. Bij do Hollandscbo spoorwegmaatschappij is de heer P. C. Beelenkampthans controleur dier maatschappij, tot hoofdinspecteur benoemd. Het Handelsblad deelt mede dat eene betere postge- meecschap met Eogehmd ontworpen is. De Great Eastern spoorwegmaatschappij zou voornemens zijn eene dage- lijksche gemeenschap tusscben Londen en Rotterdam via Harwich en ('.oor den nieuwen Maasmond in het leven te roepen, en dan tevens trachten het brievenvervoer op die route te brengen. De treinen zouden Londen deB avonds te 8 ot 9 uren verlaten, de booten te 10 a 10^ uur van Harwich vertrekken en tegen 8 uren des morgens te ^Rotterdam aankomen, zoodat de pas sagiers en brieyen voor Amsterdam nog met een op die boot loopenden sneltrein naar den Rijnspoorweg gebracht en tegen 10 uren te Amsterdam bezorgd kon den worden. Dit plan zou reeds aau hot oordeel der regeeriog onderworpen zijn en de Rijnspoorwegmaatschappij zoude zich geneigd verklaard hebben om daartoe mede te werken. Het toelatingsexamen om als ksveekelicg aan 'srijks veeartsenijschool te Utrecht te worden opgenomen zal den 6ïn Juli en volgende dagen gehouden worden. Verzoeken om toelating moeten vóór of t>p 15 Juni a. bij den directeur der school ingezonden yrordeo. Tegen betaliDg van f 200 'sjaars kueneu a!^' kweekelingen j worden opgenomen zij die 1 Se tomber a. niet ouder dan 24 jaren en lichameiyk genoeg ontwikkeld zijn tot smedenomgaan met grootcre huisdierenbij het examen blijken goed leesbaar te kunnen schrijvon en kenm's te hebben van de vakkun omschreven bij de in de Staata-eourant van gisteren geplaatste oproeping. Aan betzelfde examen zijn onderworpen zij die tegen betaling van f 50 'jaars in de school alleen onderwijs en niet tevens huisvesting weoschen te outvangen. Volgens het Vadorland hebben de conferenties van een twintigtal liberale kamerleden over eeoige hervor mingen die naar hunne meeniDg thans iu de eerste plaats dienen ter hand genompïi te worden, voorloopig tot een gUDStig resultaat geleid. Op drie punten, belas tingstelsel, levende strijdkrachten en rechtspleging, is reeds do noouige eenstemmigheid verkregen. Waar schijnlijk zal het daarbij ook v sl vooreerst blijven. Het ia niet te doen om eon bepaald politiek manifest uit te vaardigen ook niet om een programma voor eene politieke partij samen te stellenmaar alleea om, meer dan vroeger het geval was, door voorafgaand overleg te voorkomen dat rationeele pogingen tot het verkrij gen van wenscbelijke hervormingen afstuiten op over dreven individualismegiootendeels het gevolg van gebrek aan samenwerking. Openbaarmaking van de re sultaten der conferentie, die slechts zouden kunnen bestaan in een omschrijving van de grondslagen, waarop naar de meening van do volksvertegenwoordigers ver schillende liberale hervormingen dienen te worden ge baseerd kau dan ook vooreerst althans niet worden tegemoet gezien. De Arnhem8che courant deelt mede, dat de overleden mevrouw Ekstein, die bij testament haar vermogen aan de vrijmetselaren vermaakt heelt, niet wel bij bet hoofd was. Bj gelegenheid van ee; e reis van Parijs naar Wurtemberg moei zij, naar men zegt, door eeo val of schok op een spoorweg in haar verstand zijn gekrenkt. Daarna is zij in Canstadt onder de hoede geweest van dr. Körner. Maar sedert, bij in spanning tegenover vreouideo uiterlijk vrij welwas de vroeger zoo geestige vrouw voortdurend onderhevig aau zinsbegoochelingenvooral van het gehoor. Zij ked zeerdoordien zij voor hetgeen zij zag en de stemmen haar zeiden bij anderen geen geloof vond. In eeue vergadering van effocten-bandelarenDinsdag avond in de Effecten-sociëteit te Amsterdam gehoudtn, zijn de volgende besluiten aangenomen: 1° dat op 11 Mei geene officieele prijscourant zal opgemaakt wor den; 2° dat bet bestuur gemachtigd is, zoo noodig, ook den 13en Mei geen oüicieele prijscourant op te maken3° dat de levering van verkochte stukken ge durende de feestdagen niet zal plaats hebben en de eerste leveringsdag zal zijn Vrijdag 15 Mei. Do hoofdcommissie van het Nederlandsch schoolver bond heeft e8n adres tot. de tweede kamer gericht ter ondersteuoing van het eerste gedeelte van het wetsvoorstel van den heer van Houtenstrekkende tot beperking van den arbeid door kindeieD. Benoemingen en besluiten. MARINE. Eervol uit den zeedienst ontslagenop verzoek, de luitenant ter zee 2e klasse T. Dalhuisen en de adelborsten le klasse C. M. Kooy en jonkheer D. van Heem8kerck van Beest. Bepaald dat in dit jaar de bij art. 29 van het regle ment voor het koninklijk ins'.iUiut voor de marine te Willemsoord bedoelde commissie tot bet afnemen van het eindexamen van de adelborsten 2e klasse zal be staan uit: J. M. Obreen voorzitter der commissie tot het examineeren van zeeofficieren enz., als voorzitter: Uen kapitein ter zee R. L. de Haes, nonactief; de kapitein luitenants ter zee A. Dronkers, kommaodant van het stoomschip Valk, J. B. A. de Josselin de Jong, nongetief; en den luito.iant ter zee i° klasse jonkheer E. P. E. de Stuers, lid der commissie tot het exami- neeren van zseofficieren enz., als leden. REGISTRATIE. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan H. Budde, uit zijae betrekking vaa ontvanger der registratie en domeinen te Enschedé behoudens aan spraak op pensioen. Kerknieuws. Bedankt voor bet beroep tot predikant bij de Neder- duitsche hervormde gemeente te Domburg door den heer H. Rombach, te Babyloniën broek. Bedankt voor het beroep tot predikant bij de Christelijk gereformeerde gemeente te Bruinisse door den heer M. Keulemans alhier. J). Zondag heelt de heer A. Adama van Scholteraa zijne intreêrede. gehouden als predikant bij deNederduit- sche hervormde gemeente te Londen naar aanleiding van 1 Thess. 5 vers 25. De Amsterdamsehe predikant Ter- nooy Apèl leidde den nieowberoepene iu eu de heer Adama van Schelcema sr. had zijn zoon bevestigd. Onder de talrijke aanwezigen bevond zich ook de Nsderlandsche gezant. Landbouw. In de tweede helft der maand September a. zal in het Palais de l'industrie te Parijs eene tentoonstel ling vau nuttige en schadelijke insecten en hunne voort brengselen, benevens een insectknndig congres worden gehouden. Belangstellenden kucnen zich tot het beko men van nadere inlichtingen wenden tot de Holland- sche, Gelderscho en Limburgsche maatschappijen van landbouw, de Nederlandsche enthomologische vereeni- ging en de redactie van de Landbouwcourant. Koloniën. Bij beschikking van dea miuister van koloniën, van den 27*n April, is de werktuigkundige ingenieur J. D. Donker Duyvia gesteld ter beschikking van den gou verneur-generaal van Nederland&ch-Iüdië, om te worden benoemd tot ingenieur tweede klasse van het stoom wezen daar te lande. (•etuenguo berichteu. Iemand te Viissingen heeft het voornemen Z. M. den koning op den 12en Mei een stel massief gouden dobhel- steenen aau te biedenom te dienen bij een triktrak- epel, en zoodanig in een étui liggende dat bet getal 25 zichtbaar is. Het is bewerkt door den heer 11. C. Weyens, die zich aldaar als goudsmid gaat vestigen. De naam van den gever wordt nog niet genjemd. Naar wij vernemen is gisteren op den weg tusscheu Meliskerke en Grijpskerke con met planken geladen wagenwaarop een algemeen geacht landbouwer uit Zoutelande gezeten was, omgevallen. De bedoelde landbouwer kwam in de sloot teiecbt en is levenloos daaruit, opgehaald. Als een bewijs van medewerking van ue zijde der ingezetenen van Goes voor het aanstaande konings feest, deelt de Gcessche courant mede, dat de gezamen lijke timmerlieden aldaar de estrade voor de muzikale uitvoering op de Groote Markt gratis plaatsen en de boekdrukkers hebben aangeboden het feestprogramma, 'om niet. to drukken.

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1