MIDDELBURGSCHE C O U R A N T. F 100. Dinsdag 1874. 28 April. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2« Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/na., franco is f 3.50. BIJ DEZE COURANT BEHOORT EEN BIJVOEGSEL. Middelburg 27 April. Een heden bij de regeering ontvangen telegram van luitenant-generaal van Swieten van den 22en dezir meldt, dat te Gighen onder een saluut van 21 schoten de Nederlanlsche vlag is geheschen, een belangrijk feit hetwelk vermoedelijk gunstige gevolgen op andere plaatsen zal hebben. Pedirdat tot dusverre zeer vijandig was, heeit een aanbod tot toenadering gedaaD. liet gerucht, dat van dien staat vele hulptroepen naar Atcbin waren ver trokken ia onwaar. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad van Vlissingen is besloten alle inschrijvingen voor de geldleening tot den minimum koers van 95 pet. aan te nemen. De inschrijvingen van het arm-gast- en weeshuis en van de zeemans- en visschersbeurs, samen tot een bedrag van ƒ100,000, zijn echter niet aangenomen, uithoofde van een gebrek in den vorm. Men fchrijft ons uit Vlissingen: Gisteren is alhier ter reede gekomen en In het nieuwe dok binnengG8chut het Russische stoomjacht Livadia, kommandant Crown, komende van Nicolajeff. Ook het Amerikaansche oorlogstoomschip Franklin, met nog me6r oorlogsbodems van die natiewordt eerst daags alhier ter reede verwacht. Het gevolg van den czaar bij zijn voorgenomen reis zal bestaan uit den Russischen staats-kanselierprias Gortschakoff, adjudant-generaal graat Adlerberg, graaf Schouwaloff; de generaals Ryleieff, WoyeicowSolty- koff en Werder: aides de camp prins Metcherskygraaf Adlerbergkapitein prins Dalgoroukide geheimraad Hamburgerde staatsraad prins Gortschakoff en dr.Carel, geneesheer van den czaar. Hertog Alexis Aiexandrowitch zal vergezeld werden door zijn adjudant, baron Schilling, de grootvorst Wladimir Aiexandrowitch door den schout bij-nacht Bock en luiten, graaf Schouwaloff, en de grootvorst Konstantijn Nicolajewitch door kolonel Kireieff en ka pitein-luitenant graaf Lutke. U.t Aardenburg schrijft men ons van 26 dezer: In de vergadering van den gemeenteraad alhier is jl. Vrijdag voor het trakteeren der schoolkinderen op 12 Mei a. 100 toegestaanwelke som door een raads lid met 100 uit eigen middelen is verhoogd. Zaterdag avond werd eeno vergadering van ingeze tenen gehoudenwaarin door een achttal heerendie de oproeping hadden gedaan, de vraag werd gesteld of men hier ook feest zoude vierenen zoo ja of men er geld voor over had. Dit werd toestemmend beant woord, daar dadelijk voor ƒ245 werd ingeschrevenen bovendien do toezegging van eene aanzienlijke bijdrage werd gedaaD. Er is eene commissie benoemd, waarvan eere-voorzitter is de heer C. L. Reepmaker; leden zijn de heeren J. Blindenbach Jz.M. W. ten Bengevoort, Vorsterman van Oijen, M. S. van den Broecke, van O.stenwijk Stern, A. J. Buyck, H.Coops, J.de Muynk en L. J. Hussem. Een der mede-oproepers, de notaris Yerdooren had wegens drukke bezigheden verzocht niet benoemd te worden. Al de leden der eerste en tweede kamer zijn genoodigd op het groote diner, dat de stad Amsterdam Z. M. den koning den 12cn Mei in het Paleis voor volksvlijt zal aanbiedeD. Naar het Dagblad verneemt is het corps diplomatique door de stad Amsterdam reeds uitgenocdigd tot bijwo ning der plechtigheid in de kerk op 12 Mei a.tot deelneming aan het officieel diner en tot het bijwonen van de gala-voorstelliDg in den stadsschouwburg. Het te Amsterdam vastgesteld algemeen programma voor de liberale partij, waarvan, wij in ons vorignom- mer reeds met een enkel woord melding maakten luidt als volgt: I. Volledige scheiding van kerk en staat. Eerbiediging van de zelfstandigheid der kerkgenoot schappen wering van alle inmenging der kerkgenootschappen in het staatsbestuur; streven naar de losmaking van den financieelea band tusschen den staat en de kerkgenootschappen, ouder waarborging van verkregen rectiten. II. Ouderwijs. Bevordering van de verstandelijke en zedelijke ont wikkeling des volks door goedgoedkoop, waarnoodig kosteloos lager onderwijs van overheidswege. Voor zooverre stoffelijke en zedelijke middelen tegen schoolverzuim tekort schieten, invoering \an leerplich tigheid, waar onoverkomelijke bezwaren aan de toe passing niet in den weg staan zorg voor voldoende opleidingeu zooveel noodig voor lotsverbetering der onderwijzers; uitbreiding van het middelbaar onderwijs als alge meen beschavend element, en tot opleiding voor beroep en bedrijf inrichting van het booger onderwijs op zoodanigen voet, dat het dienstbaar zij aan de bevordering van de wetenschap en aan de opwekkiDg van wetenschappe- lijkeu ztn. III. Uitbreiding van het stemrecht. Allereerst door de verlaging vac den census in de groote gemeenten, waardoor die in betere evenredigheid wordt gebracht met den census in de landelijke dis tricten. Bij uitbreiding van het stemrecht worde in acht genomen, dat zijn greDS moet worden gesteld, waar het gevaar loopt te kunnen worden uitgeoefend door hen, van wie een zelfstandig oordeel en eene zelfstan dige keuze niet kunnen worden verwachtmaar dat aan de andere zijde zoo min mogelijk worden uitge sloten zij, die de waarborgen aanbieden van geschikt heid en zelfstandigheid. IV. Hervorming van 's lands verdediging a door betere en raimere toepassing en aanmoediging van het stelsel van aanwerving van vrijwilligers en verbetering van hun toestand; b door de afschaffing der plaatsvervanging, met opheffing der bezwaren voor sommigen uit eeu maat schappelijk oogpunt aan de vorvulling van den dienst plicht verbonden; e door invoering van verplichte oefening in den wapenhandel, in verband met eene verbeterde inrich ting der schutterij. V. Rechtspleging. Verbetering der strafwetgeving, zoowel door de invoe ring van een nieuw wetboek van strafrecht, en wijzi ging van het wetboek van strafvordering als door hervorming der bijzondere bepalingen, welke te dien aanzien voor land- en zeemacht gelden voortzetting der partieele herziening en wijziging van onze burgerlijke en handelswetgeving Verbeteringen vereenvoudiging van de rechtspleging; vermindering van bet aantal rechterlijke colleges in verband met verhoogde bezoldiging der rechterlijke ambtenaren min kostbare, snelle en deugdelijke rechtspraak, voor ieder verkrijgbaar; betere regeling van de administratieve rechtsmacht, in verband met algeheele uitvoering van de laatste van artikel 146 en de tweede van artikel 150 der grondwet. VI. Sociaal vraagstuk. Bevordering van datgene, wat hot stoffelijk en zede lijk welzijn des volks kan verhoogen,in het bijzonder: wettelijke beperking van den fabrieksarbsid van kin deren invoering van postspaarbanken verzekering van den rechtstoestand der Coöperatieve vereenigingen door wettelijke r VII. Hervorming van het belastingstelsel. In de richting van een zooveel mogelij k evenredigen druk der belastingen op de ingezetenen, overeenkom stig bunno draagkracht, door opheffing van alle accijn- sen op de eerste levensbehoeften, afschaffing of vermindering der lasten, aan den over gang van onroerende goederen verbonden, herziening van de belastbare opbrengst van bebouwde en onbebouwde eigendommen, intrekking of hervorming van de patentwet en invoe ring eener algemeene directe rijkebelasting op den grondslag van het vermogen of de inkomsten. Bij deze hervormingen worde eene verbetering der verhouding tusschen rijks- en gemeentebelastingstelsel in acht genomen en losmakiDg der Nederlaudache finan ciën van het koloniaal batig slot in het oog gehouden. VIII. Op koloniaal gebied: Geleidelijke opheffing van persoonlijke diensten, met inachtaeming der plaatselijke omstandigheden; uitvoering van de agrarische wet in deo meest vrlj- gevigen zin; verbetering van de middelen van vervoer, gemeen schap en waterbesproeiing voortzetting van do kadastrale opmeting van Java, en in verband daarmede, ter vervanging van bet land rentestelselgeleidelijke invoering van eene grondbe lasting aangevuld door andere belastingen ter voor ziening zoowel in de algemeene als in de gewestelijke en plaatselijke behoeften opheffing van de belemmeringen, die aan de vesti ging van Europeeërs in onze overzee3che bezittingen mochten in den weg staan; hervorming van de koffiecultuur iu eene vrije teelt, ook als voorbereiding tot de opheffing der verplichte levering aan het gouvernement; handhaving van het stelsel van vrijen handel en uniforme rechten: krachtige uitbreiding van bet onderwijs onder de inlanders, en voorts ontwikkeling van een vrijzinnig koloniaal regeeringsbeleid op ieder gebied. Te Amsterdam wordt, in navolging van hetgeen reeds in het vorige jaar met uitstekend gevolg heeft plaats gehad, in Augustus 8. weder eene tentoonstelling van bloemen gehouden, uitsluitend gekweekt door den arbeidenden stand. Da deelnemers behooren zich vóór of op den 29en Mei aan te melden bij bet bestuur der Vereeniging Floralia. Aan de lijnopzieners by de rijkstelegraaf is door den minister van financien eene belangrijke verhooging van bezoldiging toegekend. De heer L. E. J. Scheurleer verdedigt zich in een ingezonden stuk in het Handelsblad tegen de door commissarissen der Overijselsche bank tegen hem inge brachte beschuldiging dat hij, met zijn mededirecteur Wolff, het geheele kapitaal der bank in beslaggenomen zou hebben om eene operatie te Parijs ten uitvoer te brengen: „Mijn goed vertrouwen, zegt bij, heeft de Overijselsche bank en mij in het ongeluk gevoerd, doch ik draag de overtuiging met mijalles gedaan te heb ben wat mij mogelijk was om haar staande to houden." Wol ff moet zichvolgens de bewering van den heer Scheurleer, niet aau de gemaakte afspraken gehouden hebben en van alles de schuld zijn. Benoemingen en besluiten. raad van state. Pensioen verleend, ten bedrage van ƒ3334 'sjaars, wegens ouderdom en diensttijd, aan jonkheer mr. P. J. Elout van Soeterwoude, lid vau den raad van state. rechterlijke macht. Benoemd tot raadsheer in hot provinciaal gerechtshot in Gelderland mr. E. H. Karstenthans rechter iu de arrondissements-rechtbank te Tiei. Ouderwijs» Door den gemeenteraad van Almelo is benoemd tot directeur der hoogere burgerschool met driejarigen cur-

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1