Tevens heeft de heer de Lange medegedeeld dat Woensdag aan den minister van koophandel in Enge land tweo brieven zijn verzonden, waarin hem wordt tc kennen gegeven dat voortaan geen koopvaardijscbe peo het kanaal zullen kunnen passeeren a!s zij niet vooruit do wettig en regelmatig vastgestelde rechten zullen hebben voldaan. A&u de admiraliteit is tegelij kertijd bericht, dat ook de Engeische oorlogschepen voortaan, alvorens in het kanaal te worden toegelaten, de bepaalde rechten zullen moeten bolalen. Da Suez-maatschappij schijnt dus voornemens te wezen om haar opinie te handhaven en de rechten te blijven ineen overeenkomstig de eenmaal vastgestelde tarieven. De tusschenkomst der Rransche rpgeering bij den beer de Lesseps heeft geen gevolg gehad, en de heer Disraeli beeft zich vergist toen bij meende, dat de heer de Lessees wel zon toegeveD. Wat du geschieden zal is nog niet te voorzien: mochten echter de mogend- beden b®iluiten, om de Suez-maatschappij te dwingen tot naleving der bepalingen door de internationale commissie, dan bestaat er kans, dat de heer de Xissseps zijne bedreigingen vervult en bet kanaal sluit. Dit zal dan don de Egyptische regeering worden geëx ploiteerd, maar het is zeer de vraag of eene exploitatie van een in vele opzichten nog zoo gebrekkig gouver nement als het Egyptische wel in bet' belang van den nationalen handel en het nationaal verkeer zou zijn- Voor een dergelijkeexploitatie ziin buitengewone energie en groote talenten op verschillend gebied eerste ver- eischten en deze ontbreken bij de Egyptische regee ring. Ongetwijfeld zou het ecu groot verlies wezen voer het kanaal wanneer de beer de Lessepe zich daaraan onttrok. Door de hervatting van den parlementairen arbeid winnen de buitenla ndecfce politieke berichten aan be langrijkheid, vooral daar in de meeste vertegenwoor digingen onderwerpen van groot gewicht, maar van zeer velschillend karakter, aan de orde zijn. Ia de Vereenigde staten van Noord-Amerika en in Italië houdt de financieele quaes tie vooral de gemoederen bezig. Zooals wij in ons nommer van den 17en dezer vermeldden heeft bet Amerikaanecbe congres op den 14en April jl. met 14.0 tegen 102 stemmen een wet aan genomen, die reeds door den senaat was goedgekeurd, strekkende om de uitgifte van greenbacks en van biljet ten der nationale bank ieder tot 400 millioen te verhoogeD, en met 128 tegen 126 stommen eene waarbij alle be perkende bepalingen op de uitgifte van bankbiljetten door particuliere banken werden opgekeveD. Tegen deze wetten heeft generaal Grant gebruik gemaakt van zijn recht van veto op grond dat de vermeerdering van papieren munt in strijd is met de v. are economische beginselen en dat door die vermeerdering de door het congres verleende waarborgen zouden worden geschonden. De president dringt er sterk op aan, dat spoedig weder de betalingen in specie en de inkoop van papier voor geld zullen worden hervatterwijl bij verhooging van belastingen aanbeveelt tot dekking van de uit gaven, die door de verwisseling van de papieren- munt worden veroorzaakt. Deze beslissing van den president heeft in New-York een goeden indruk ge maakt vooral ook omdat daardoor wordt voorkomen, dat de waarborgen die de banken moeten opleveren, geheel zouden worden opgeheven. Men gelooft dan ook, dat het congres het wetsontwerp op de vrijheid der banken, gewijzigd overeenkomstig de inzichten van generaal Grant, zal aancemeo. Eergisteren heeft do Italiaansche minister van finan ciën zijn financieel programma uiteengezet, uadat de kamer reeds eoLige dagen de door hem voorgestelde financieele wetsontwerpen had onderzocht. Deze wets ontwerpen bevatten te zamen een geheel stelsel van belastingen, waardoor pene aanzienlijke verhooging van inkomsten moet werden verkregen. Hoewel de commissie uit de kamer belast met het onderzoek van deze wetsontwerpen zich in beginsel met allen had vereenigd, bestond toch nog groote vrees, dat de kamer, althans aan sommigen, hare goedkeuring zou onthouden. Dit gevaar ia waarschijnlijk aanzien lijk verminderd door eene mededeeling, waarmade de heer Mingbetti eergisteien zijne rede kon aanvangen, ui. dat, tengevolge van een door hem gesloten over eenkomst met de zuidelijke spoorwegmaatschappijen, de uitgaven op het budget voor 1874 met 35 milioen en op dat veor 1875 met 25 millioen zouden vei min deren. Hij ging vervolgens over tot de verdediging van drie der belangrijkste voorstellennl. van dat strek kende tot uitbreiding der tabaksregie op Sicilië, dat tot heffing van 15 opcenten op de belasting op de gebouwde eigendommen en dat betrekkelijk de nietig heid van ongeregistreerde akten. Voorts beloofde bij hervorming van de grondbelasting en van do octrooien, maar verklaarde tevens dat geeu enkele belasting zou bunnen worden afgeschaft zonder dat daarvoor een equivalent werd in de plaats gegevenof het evenwicht op bet budget zou worden verbroken. Hoezeer hij overtuigd is dat niets kan worden gemist blijkt ook nog daaruit, dat hij er afzonderlijk op aandrong om zelfs van de voorgestelde wetsontwerpen geeu enkele te verwerpen zoader aDdere bronnen van inkomsten in de plaats daarvan aan te wijzen. Na de financieele quaestie verdient de kerkelijke onze aandacht, die in de Duitscbe landen nog altijd de question brul arde is. De Duitscbe rijksdag nan: eergiste ren 1 aan van het wetsontwerp houdende maatre gelen van vervolging tegen weerspannige geestelijken, die Da uit hun ambt ontzet te zijndit toch blijven uitoefenen. De paragraaf werd evenwel niet onveranderd goedgekeurd, daar een amendement van liberale zijde werd aangenomen, volgens hetwelk de geestelijken tegen welke door de burgerlijke autoriteit bevel is gegeven tot interneering of uitzetting binnen acht dagen van dat bevel in beroep bunnen komen bij een kerke lijk gerechtshof. Het Oostenrijksche hecrenhuis opende eergisteren de algemeene beraadslagingen over bet tweede coniessionoele wetsontwerp, betreffende da erkenning van kerkelijke veroenigingen. Door graaf Lobkov/itz en de kardinalen Rancher en SchwarfseóBurg werd een voorste! verde digd, strekkende dat het buis zou besluiten om over te gaan tot da orde van den dag. Met 66 tegen 20 stemmen werd besloten om over te gaan tot de behan deling dor artikelen. Van het oorlogstooaoel in Spanje zijn de berichten weder sckaarseh. Generaal Goncba, die te Laredo zijn toebereidselen beeft gemaakt voor de voortzetting van den strijd, werd Woensdag te Santander ver wacht, terwijl men dacht dat morgen de aanval zou plaats hebben. Het aantal zieken schijnt ouder de repubükeinsche troepen vrij groot te wezenwellicht tengevolge van het ongunstige weer; althans Dinsdag avond kwamen verscheidene stoombooten met zieken te Santander aau. Primero de Riveia is reeds in zoo verre hersteld dat bij naar Madrid is vertrokken. Het eenige politieke nieuws uit Madrid isdat Cas- telar een manifest heeft openbaar gemaakt waarop Salmeron en Pi y Margall zullen antwoorden. Do graaf van Charcbord heeft het voornemen gehad om in Ge volgendo maand een bezoek aan Frankrijk te brengen. Thans wordt echter uit Frohsdorff gemeld, dat hij dit plan heeft opgegeven. Hij zal hebben be grepen dat er voor hem in Frankrijk geen heil te vinden is. Het Ecgelsche budget voor marine, Omtrent den toestand van de Engeische vlcotdat troetelkind van John Builwaren id den laatsten tijd op de Britsche eilanden ongunstige berichten in om loop gekomen, die wij, bewone.s van bet vasteland, zeer geneigd waren als een gevolg van het spleen te beschouwen. Nu eens heette het, dat de Engeische vloot niet tegen die vaa Amerika of Frankrijk bestand zou zijn dan weder dat de sterkte, de soort der schepen en de bemanning niet voldoende waren, maar in den regel werden dergelijke zwaarmoedige gedachten door den minister van mariDe geheel ODgegrond genoemd. Terwijl bij ons reeds lang do overtuiging bij de natie was doorgedrongen, dat de toestand van de Neder- landsche marine veel te wensclien overliet, leefde het Eugelsche volk nog in bet stellige geloof, dat zijn vloot volkomen in staat was, om de Britsche eilanden, zijn koloniën en iu alle oorden der wereld verspreide koopvaardijschepen te beschermen. De debatten echter, die Maandag avond in het lagerhuis over de begroo ting van marine werden gevoerd, waren wel geschikt om deze vaste overtuiging eenigszics aan het wanke len te brengen, want niet alleen oude admiraals, die nooit tevreden zouden zijn zelfs al werd tweemaal meer voor de vloot gedaan maar ook jonge, onpartijdige deskundigen cn zelfs de nieuwe minister van marine Ward Huüt, erkenden openlijk, dat de tegenwoordige staat van de oorlogsvloot veel to wensehen overlaat. De reeds gedurende zoovele jaren gevoerde strijd of en in hoeverre het doelmatig is om den bcuw van nieuwe oorlogschepen op particuliere of op rijkswerven te doen plaats hebben is ook in Engeland nog uiet geëindigd, en al ware deze quaestie daar opgelost, dan zou dit nog niet het geval voor andere landen wezen, (laar Engeland op het gebied van scheepsbouw iu ec-n zeer zelfstandige positie verkeert, en in deze zaak voor ieder land do toestand van zijn eigen industrie en werkkrachten beslissend moet wezen. Van veel meer belang daarentegen, ook voor Neder land, is wat de minister van marine mededeelde om trent de ijzeren schepen van nieuwe constructie en de ongehoorde onderhoudskosten die zij vereischen. Negen van dezo ijzeren kolossen moeten geheel worden ver beterd en vernieuwd; wij noemen hier slechts de drie, die bet meest bekend zijn: Warrior, Defiance en Re sistance. De Warrior, die 7^ jaar in dienst is kostte 350,000 pond sterling en vereisebte gedurende dien tijd reeds 121,000 pond sterling aan kosten van onder- boud. Yoor de Defiance en de Resistance, die 230,000 en 240,000, pond sterling hebben gekost, werden 65,000 pond sterling aan reperatie bestesd. Niette- gënötaande die uitgaven hebben deze schepen thans dringend behoefte aan groote verbetering waardoor de sommen die voor hen zijn besteed nog onge looflijk zullen stijiren. Vooral de stoomketels ver oorzaken tegenwoordig aanzienlijke kosten, daar bij de nieuwe methode van verhitting de ketels onbegrij- lijk snel onbruikbaar worden, zoodat in vergelijking met vroeger de werkzaamheid der vloot thans veel meer ko9t; het is daarom dan ook hoogst waarschijn lijk dat later nog een supplementaire begrooting door den minister van marine zal worden aangeboden, en mocht dit ook voor oorlog blijken noodig te wezen, dan .is het nog niet zeker, dat do lord kanselier met zijn sthoone berekeningen zal kunnen uitkomen. Daar het echter voor het nieuwe kabinet niet aange naam zou wezen om zijn eerste begrooting met cen- deficit te sluiten werd het budget voor marine voorleopig op dezelfde som gebonden, waarop het door het minis terie Gladstone was gesteld, nl. op de ronde som van 10 millioen pond sterling, waarvan 8 millioen voor den effectieven dienst en 2 millioen voor den niet effectieven dienst. Van die 8 millioen is de helft bestemd voor het personeelmet inbegrip van de mariniersde kustwacht en marine-reserve, zoodat. elechts de betrek kelijk kleine som van 4 millioon pond overblijft voor aaDbonw van nieuwe 3cbepen en verbetering van oude, voor de arsenalen, de wetenschappelijke instellingen der marine enz. De tegenwoordige ministerWaird Hunt, schoof dc schuld van den slechten toestand waarin zich da ge pantserde schepen bevonden op het vorige ministerie, dat uit verkeerd begrepon zuinigheid de noodzakelijke verbeteringen op de lange baan heeft geschoven. Tegen deze beschuldiging kwam de vorige minister van marine, de heer Goseben, ten sterkste go, en beriep zich op het feit, dat de marine-vloot in de vijf laatste jaren met 50 schepen, die een inhoudsver mogen van 100,000 tonnen hebben, vermeerderd is; niettegenstaande de meerdere duurte van de arbeidslooneu eaé&t materieel. Hoe dit mag wezen, ongetwijfeld heeft het Maandag avond gevoerde debat een onaangenaaien indruk ge maakt, daar men geschokt is in zijn vertrouwen op de vloot. Als de artikelen der begrooting zullen worden behandeld zal eerst blijken of de indruk blijvend is geweest. ■Sfctijöingen. Volgens ontvangen brief van den gezagvoerder Pb. Hoek van bet barkschip Burgemeester van Mid delburg, lag hij 20 Februari zeilklaar te New-Castle N. S. W. naar Scerabuija. tja'aöelsOericSitcn. Graait markten enz. Gent, 24 April. Roode en witto tarwe op staal fr. 29.75 rogge op staal met vraag fr. 21.gerst fr. ha ver fr. 17.50; boekweit fr. 20.paardenboonen fr. 20.25; koolzaad fr. 38.lijnzaad fr. 38.lijnkoeken fr. 30.75 koolzaadkoeken fr. 21.50; boter fr. 3.10 per kilogram; eieren fr. 1.95 per 26 stuks. Vlissingen 24 April. Boter f 1.25 a f 1.18 per kilogram. Amsterdam, 24 April. Raapolie op zes weken 35. Lijnolie op zes weken f 33}. Prijzen yan effecten. Amsterdam 24 April. Nederland. Certific. Werkelijke schuld. 2^ pet. 59 dito dito dito 3 70& dito dito dito 4 93 Aand. Handelmaatschappij 4§ 139-J dito exploitatie Ned. Staatssp. 110 België. Certificaten bij Rothschild 2* Frankrijk. Inschrijvingen3 55} dito5 Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 dito Hope G°. 1855 6® serie 5 871 dito f 1000 18645 „100 dito f 1000 18665 100$ dito L. 100 18725 98 Loten 18665 Oblig.ïïope&C.Leening 1860 4$ 92$ Certific. dito4 76} Inscript.Sfieglitz&C°.26a4L. 4 Obiigatiën 1867—69 4 81$ Certificaten6 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 2421 Oblig. dito4 Aand. Baltische 3poorweg 3 124$ Obl. spoorweg Poti-TiHis 5 98$ dito dito Jelez Orel 5 97$ dito dito Charkow Azow. 5 Polen. Schatki8tobligatiën 4 Oostenrijk. Oblig.metall.inzilverJan./Jali. 5 64-J dito dito April/Oct. 5 65 dito in papier Mei/Nov. 5 604 dito dito Febr./Aug. 5 Aand. Nation. bank 3 1021

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 3