C O R A N T. 1° 98. Zaterdag 1874 25 ApiiL ry^ Dit Wad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2« Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f S.50. Middelburg 24 April. In vele gemeenten en ook in de onze worden nu en dan klachten geuit over het gebrék aan orde bij het aanwenden van bluschmiddelen tor gelegenheid van brand. Met het oog hierop achten wij het niet ondoelmatig, ook in het eigen belang der ingezetenen, eenige daarop betrekking hebbende bepalingen uit het, bij besluit van burgemeester en wethouders van Mid delburg van den 8en December 1873 goedgekeurd, herzien reglement voor de dienstdoende schutterij alhier onder de oogeii onzer lezers te brengen. Art. 5 der daarin voorkomende bijzondere bepalin gen betreffende het brandreglement bevat onder anderen het volgende: Tot het door wachtposten der schutterij afgeslo ten terrein van den brand wordt alleen toegang verleend aan den heer commissaris des konings in Zeeland, den burgemeester en de wethouders, de ambtenaren van justitie en politie, officieren in nniformcommis sarissen en alie ambtenaren en manschappen aan het brandwezen verbonden, daaronder begrepen die van de vereeniging Schuttevaêr, van de brandspuit door militairen bediend en van de weesjongens, en eindelijk de leden der Vereenigiog tot het redden van goederen; d de kommandant van het brandpiket is voor do ricbtigö uitvoering verantwoordelijk. Bij verzet tegen de wachtposten is hij bevoegd den overtreder onmiddellijk te doen arresteeren. Daarentegen is hij bevosgd personen op het terrein toe te latendie zich op eene noodzakelijke reden voor hunne aanwezigheid aldaar beroepeD. Hij kan echter in dat geval hun een korporaal of schutter tot geleide toevoegen e personen eenmaal binnen het afgesloten terrein zijnde, kunnen zich daaruit zonder uitdrukkelijk verlof van den kommandant van het piket niet verwijderen. Hiervan zijn uitgezonderd de sub c genoemde autori teiten en de ambtenaven der justitie en politie. Naar wij vernemen zal Z. K. H. de prins van Oranje op 12 Mei a. Z. M. den keizer van Rusland van Am sterdam naar Vlissingcn vergezellen en na diens vertrek dadelijk weder naar Amsterdam terugkeeren. Omtrent het reisplan des keizers kunnen wij verder met zekerheid mededeelen dat bet vertrek uit St. Peters- burg bepaald is op 1 Mei. De keizer zal vervolgens te Berlijn en te Stuttgart eenige dagen vertoeven en den 12" des avonds te 10 uren te Vlissingen aankomen. Met ingang van heden is het rijks telegraaf kantoor te Hulst geopend: op werkdagen van 8 uren voor-tot 1 uur namiddagsop Zon- en feestdagen van 8 tot 12 uren voormiddags. De Staats-courant van heden bevat onder anderen de wetten van den 17fn dezer, houdende naturalisatie van de landbouwers Henri Joseph Sandersgeboren te Slype (België), en van Franciseas Beruardus de Coster, ge boren te Watervliet (België)beiden wonende te Biervliet. Een buitengewoon gezant van koning Leopold van België zal onzen koning bij gelegenheid zijner vijf en twintigjarige regeering op den 12" Mei te Amsterdam komen gelnkwenschen. Volgens eene correspondentie ia de Nieuwe Arnhem- scfae courant moeten in het comité-generaal over Atchin voornamelijk drie punten behandeld zijn. lu de eerste plaats eene uitvoerige notadoor den minister van bnitesilandsche zakeu tot de Turksche regeering gericht, in antwoord op het aanbod van deze om als bemidde laarster op te treden. De nota had vooral ten doel den sultan onder het oog te brengen dat hij niet als hoofd van het Islamisme te Atchia beschouwd wordt. Ten tweede de nota's, door onze regeering aan het gouver nement der Vereenigdo staten gericht, om zich te be klagen over den agent der republiek te Singapore, die onderhandelingen met de Aichineezen zou hebben aan geknoopt. En ten derde een depêche van den gouver neur-generaal waarin de redenen worden uiteengezet, die dezen bewogen hebben on af te wijken van de instrnctiën, die de minister hemden 19" Februari 1873 heeft toegezonden. Vrees voor eene tussehenkomst vau Amerikaansche zijde zou den landvoogd bewogen heb ben binnen 24 uren den oorlog te verklaren en de eerste expeditie af te zenden. Het bestuur der liberale kiesvereeniging de Grondwet te Amsterdam heeft aan de leden dier corporatie eene schets van een algemeen programma voor de liberale partij rondgezonden. Dat ontwerp is ca rijp beraad door onderscheidene ingezetenen van Amsterdamtot verschillende schakeeringon der liberale richting be- boorende, vastgesteld en schijnt dus eenige kausen op te leveren om de zoo gewenschte eenheid in de partij, voor zooveel betreft Amsterdam althans, te hers:elleu. Gaat de hoofdstad voor, wie weet hoe spoedig het geheele land dan volgen zal. Hetzelfde programma is ook reeds in tie kiesver eeniging Bargerplicht voorgesteld. Het Handelsblad drukt ia een hoofdartikel den wensch uit dat de bescheiden stsp, door den minister van finauciën op den weg der verbetering van ons be lastingstelsel gedaandoor de indiening van het wets ontwerp tot afschaffing van den zeepaccijns, spoedig gevolgd moge worden door een maatregel van grooier belang, do afschaffing of aanmerkelijke verlaging na melijk der rechten op do suiker. Het voorbeeld van Engeland dwingt ons daaitoe. Komt het voornemen van den Engelechen minister van financiën tot uitvoering, om een gedeelte van het overschot der geldmiddelen tot op heffing der suikerbslasting aan te wenden, dan wordt voor onze suikeiraffinaderijen de concurrentie op de buitenlaudsehe markten zoo goed als onmogelijk, daar de suiker-accijns bij ons te lande op het oogeüblik bijna zooveel bedraagt als de waarde van bet artikel bij den invoer. Wat het aequivalent betreft voor de vijf raillioen, die de suiker-belasting aan de schatkist opbrengt, daar voor ziet het blad geen ander middel dan het invoeren eener directe belasting die door hare rekbaarheid ons in staat stelt allengs ook andere schadelijke aceijnsen op te beffen. De minister behoort door het lotdat de inkomsten-belasting getroffen heeftzich niet af ie laten schrikken van den plicht om het zijne te doen voor de instandhouding van e- n zeer gewichtigen tak onzer nijverheid. Bij koninklijk besluit van den 21" dezer is goedge keurd, dat de vereeniging tot veredeling en bevorde ring van volksvermaken te Utrecht voortaan den naam zal voeren van: Vereeniging tot veredeling van volks vermaken te Utrecht. Ondanks de premie van f 6000 welke toegekend wordt aan artsen, die bereid zijn en aan de eischen voldoen om als officier van gezondheid 2e klasse bij het Indische leger geplaatst te worden, heeft zich tot dusverie ais zoodanig nog niemand aangemeld. De schrijver van een ingezonden stnk in bet Han delsblad drukt deu weoseh uit dat, nu men toch bezig is aan de partieels herziening van ons rechtswezenook artikel 445 van het burgerlijk wetboek herzien worde. Dit artikel legt aan voogden en regenten vau gods huizen en andere gestichten de verplichting op de gel den onder hun beheer te beleggen in inschrijvingen op het grootboek der 2} pet. nationale schuld. Op het oogenblik is voor den aankoop van zulk eene inschrij ving, groot f 500, reeds f 590 a f 595 henoodigd. Ten gevolge van de afkocpbaarstelling der tienden en der verplichting om de afkoopsommen der domaniaietien den almede te besteden tot het aankoopen van iusctrij vicgen op het grootboek, zul do koers dezer fondsen nog meer rijzen, ten nadeele der gestichten en minder jarigen, wier gelden op die wijze belegd moeten wor den. De schrijver acht daarom eoue wijziging van het wetsartikel cp dit punt, met behoud der overige daarin voorkomende bepalingen, dringend noodzakelijk. kJenoeiiimgen en besluiten. eereteekbs2n. Vergnnniag verleend aan deu voor den dienst in Oosfc-Iodië bestemden soldaat J. Sehil- bachvan het koloniaal werfdepot, tot het dragen'der Duitsche medaiüe, ingesteld ter heriiütaring aan dan veldtocht tegen Frankrijk in 1870/71. leger. Op nonaetiviteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt de 2° luitenant A. de Koter van het le regiment infanterie. Onderwijs, Gisteren had alhier bet opeobaar eindexamen aan de burger avoudsehoo! met driejarigen cursus plaats. De drie candidaten, die zich hadden aangeroeidleerlingen der derde klasse vas die school, Dirk de Kat, Johan Nicolaas Jan vau Klayve en Jakob Marines Rijkse, slaagden allen. Heden is hun het getuigschrift uitgereikt. Mejuffrouw Jacobs, van Sappeneer, heeft met goed gevolg aan de hoogeschool te Groningen haar candidaats examen in de geneeskunde afgelegd. De regceriag beeft aan den Rotterdamschen ge meenteraad hare bijzondere tevredenheid betuigd over de goede zorgen, door Rotterdam aan bet middelbaar ouderwijs besteed. Marine en leger De lniteoant ter zee lc klasse J. P. Noordoyn, die nende aan boord van Zl M8. wachtschip te Hellevoet- slnis, werdt met den laatsten dezer cp nonaetiviteit gesteld en met den len Me; a. vervangen door den luitenant ter zee 1° klasse J. L. Dakcr, terwijl de lui tenant ter zee 2e kiasse E. P. H. graaf van Limburg Sïirnm, dienende aan boord van Zr. M>. monitor Tijger, mede op nonactivffeit gesteld en vervangen wordt door den luitenant ter zee 2° klasse M. J. P. West veer. Kunst nieuws. De heer Lamme, directeur van bet stedelijk musoiui Boymacs te Rotterdam, heeft aan den gemeenteraad kennis gegeven dat het museum van eece dochter van Ary Seheffer, te Parijs woonachtig, een fraaie schil derij van haar vader tot geschenk bekomen heeft. In het afgeloopen seizoen is door de Rotterdam- sehe Duitsche opera elf malen der Haideechachfc, een nieuw toonwerk van Franz von Holatein, opgevoerd. Eene twaalfde voorstelling derzelfde opera, aanstaan den Dinsdag ter benefice van het koorpersoneel gegeven wordende, zal door den componist zei ven, die tevens, ook den tekst gedicht heelt, worden bijgewoond. De Maatschappij tot nut van 't algemeen beeft vëor eenigen tijd met het Nederlandsen tooneelverbond onderhandelingen geopend teneinde tot de gemeen schappelijke oprichting eener tooneelsehool Je geraken. Het gevolg dier onderhandelingen is dat in de maand September of October van dit jaar eeno zoodanige school zal worden geopend te Amsterdam, ineen daar toe ingericht gebouw op de PUcseagracht. EOÏOXIÏÖO* Een officier van een der na de inneming van den kraton te Atchia aangekomen bataljons sckrijit aaa de Huarlemsche courant het volgende. „Bij het aan wal gaan en het verder cpmurcheercn zagea we overal de overblijfselen van de versterkingen der Atcfciaeezpti. Ge kunt u geen idee vortnen van de sterkte dier werken eu men moet den moed bewon deren der soldatenwelke over al die hinderpalen hebben gezegevierd. Een Eugelsch kapitein werd bij het zien der stoutheid onzer troepen zoo enthousiast, dat hij zijne muls in de hoogte wierp en uitriep.Hoera voor de Hollanders l welke kreet door de geheele cqui- p:ge van zlja sclr'p werd aangeheven. Or.3 bataljon is

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1