was en bij daarenboven, naar het schijnt, met steenen geworpen werd, trok de gendarme den sabel, om zijn aanvallers af te slaan. Hij werd echter overmand en mishandeld terwijl zijn paard insgelijks aan mishan deling blootstond. Hij is per rijtuig naar Straelen teruggekeerddoch het paard bleef te Venlo. De politie onderzoekt de zaak. Door de Werklïeden-vereeniging te Helder werd op den lan Januari 1873 begonnen aan de leden ver schillende levensbenoodigdbeden te verkoopen. Het totaal van dien verkoop, het brood daaronder niet begrepen, bedroeg in 1873 ƒ24,823, waarop eene zuivere winst van 1691 behaald werd. Hiervan werd f 1221 onder de leden verdeeld en het overige in de reserve kas gestort. Bovendien leverde men voor ƒ23,000 brood, ook aan ingezetenen welke niet tot de vereeniging behoorden. De leden verkregen het brood met eene prijsvermindering van 15 pet. De op dit artikel bo vendien behaalde winst werd in de kas gestort. In den afgeloopen winter is men begonnen ook steenkolen te verstrekken. De boekhandelaren Gebroeders Tuinzing te Bot terdam hebben 20,000 exemplaren van den tekst van het „Wien Neêrlacdsch bloed" en van het „Wij leven vrij" gratis verspreid. Door den heer A. J. Versteegh en 15 andere grondeigenaren te Amerongen en Leersum is in een adres bij de 2e kamer op de aanneming van het wetsontwerp tot intrekking der jachtwet aangedrongen. De opening van den Oosterspoorweg voor het gedeelte AmsterdamAmersfoort en Hilversum—Utrecht zal in de helft van Mei door den raad van tcezicht op de spoorwegdiensten plaats hebben. Vanwege de spoorweg-maatschappij Tilburg Nijmegen worden nogmaals pogingen aangewend om in der minne de benoodigde gronden aan te koopen, welk plan in het vorige jaar op de overdreven eiscben der eigenaars is afgestuit. Te Leeuwarden treedt eersfdaags iu werking de coöperatieve Frieacbe handelsdrukkerijonder leidiug van den heer V. Rommerts, den bekenden werkman schrijver en redenaar. De misbruiken van Engelsche reeders, die hunne schepen in enzeewaardigen toestand naar zee zenden, welke door het parlementslid Plimsoll tot het onder werp eener enquête gemaakt zijn, zalleo ook op meer populaire wijze aan de kaak gesteld worden. Dp be kende schrijver Charles Reade schrijft namelijk een roman over dit onderwerp, waartoe de heer Plimsoll de bouwstoffen levert. Daitsche bladen waarschuwen tegen een persoon die zich generaal Blumenberg noemt en uit Amerika op reis most zijn gegaan met effecten (bonds) van het district Columbia als koopwaar bij zich, die voor den kooper niet de minste waarde zouden bezitten. Op Bishops rock, een rots gelegen buiten bet zuid westelijkste der Scjily eilanden, verheft zich een vuurtoren die, bijna geheel op zichzelf staande in den Atlaotisehen Oceaan, van het verkeer met de buiten wereld zoo goed als afgesloten is. Welk een angst de wachters in den toien gedurende de hevige stormeD der vorige week hebben uitgestaanlaat zich beter denkeu dan beechryven. Het stevige gebouw waggelde op zijne grondvesten onder het gebeuk der golven, die er met een geluid als van gelost wordende kanon - sehoten tegen aan kwamen. De hoogste zee vloog over deu toren heen en verbrijzelde de groote lens van het lichttoesteleene volgende brak de andere lensendoofde alle lichten uit en bedekte de galerij, die rondom den top des torens loopt, met zand afkom stig van den bodem des Oceaanswelke hier een diepte van dertig vademen heeft. De oorlog door de Amerikaansche vrouwen tegen de whisky is thans naar Engeland overgebracht. In Manchester heeft in de open lncht eene verga dering van vrouwen plaats gehad, waarin door een twaalftal, die allen meer of minder van dronken vaders of man nen te lijden hebben, het woord gevoerd entegen den grawel der dronkenschap te velde getrokken werd. Te Manchester wordt eene tentoonstelling ge bonden van inrichtingen tot besparing van brandstof, welke reeds door veertig duizend personen bezocht is. Het proces-Ticb.borne is reedt» voor het tooceel in beslag genomen. Een ItaliaaBsch directeur heeft eene opera doen componeeren, welke onder den naam la Causa Ticciborni eerstdaags op een der theaters van Rome zal worden opgevoerd. De veroordeelde treedt daarin op als Ruggiero Ticciborni. De Colonial Assurance Company te Londen heeft zich verdienstelijk gemaakt door de vaststelling van eeu tarief, hetwelk ieder in staat stelt om de waarde van zijn lichaamsdeelen zeer nauwkeurig te bepaleD. Een tabel van vergoedingen voor ongelukken voor iemand die geheel voor 1000 pond. sterling is ge assureerd bepaalt: voor het verlies van éen oog 140 pond sterling, beide oogen 350, éen arm 140, beide armen 350, éen of meer vingers 35, éen been 40, beide beenen 350, óen band 70, éen voet 140, éen of meer teer en 70 pond sterling. Ook breuken zijn zorgvuldig berekend; zoo wordt b. v. voor een dub belen sleulelbeenbreuk 70 pond sterling, voor een enkelen 42 pond10 shillings vergoed. Alle ledematen zijn nauwkeurig berekend; slechts aan éen heeft men niet gedacht den neusdeze wordt in de tabel niet vermeld. Zondag werd te Brussel de tentoonstelling geslo ten van schilderijen die door den Nederlandschen gezant aldaar, den heer van Lansberge, was georganiseerd ten behoeve van do Sociéló royale de philantropie en de Sociélé pour les pauvres bonteux. De tentoonstelling had ruim 9000 franken zuiver opgebracht en door eerst genoemde maatschappij werd als eeu bewijs van erken telijkheid aan den heer Lansberge in bet gatthnis voor blinden een krib gesticht die zij a naam zal dragen en voor altijd ter beschikking zal blijven van door de maatschappij aan te wyzen zieken van Nederlandsche geboorte. Thermometerstand. 22 Apr. 'sav. 11 n. 54 gr. 23 'smorg.7u. 54gr.8'midd.lu.68,er.7sav.(iu.G6gr. Stat en-generaal. TWEEDE KAMEB. Zitting van Woensdag 22 April. (Nader terslag.) Iq de eerste plaats kwam in behandeling de conclu sie van het rapport der commissie over het besluit van den g- uverneur-generaal van Nederlandsch-Indiëwaarbij aan mr. C. P. K. Wir.ckel te Samarang het verblijf in Nederlandsch Indië is ontzegd geworden. De meerderheid der commissie (bestaande nit de heeren Wintgei.s, Godelroi, van Honten, Mirandolle en van Nispen van Sevmaer) stelde voor 1° het besluit vcor kennisgeving aan te nemen; 2° het verzoekschrift van dén heer Winckel', met de daarbij beboorende bescheiden, opnieuw in handen te stellen van de com missie voor de petitiën De heer Mirandolle, als lid der meerderheidbestreed de conclusie op de volgende gronden. Art. 55 regee- ringsreglement is, onder voorbehoud van contiö'c door de wetgevende macht, in het regeeringsreglement op genomen. Deze bad des nit te maken of de maat regel gerechtvaardigd was. Dit was bij riet, omdat er geen aanleiding was geweest, voor de strafactie den politieken maatregel in de plaats te stellentenzij er overwegende redenen bestonden en die waren hier niet medegedeeld, gelijk het de plicht der regeeriDg was, die bij de vaststelling van het reglement de toepassing van art. 45 slechts in zeer exceptioneele gevallen had toegezegd. Worden de motieven, welke den gouverneur- generaal bewogen hadden' den politiekeu maatregel toe te passen, niet. medegedeeld, dan geeft de kamer het recht van contröle uit de hand en bevordert zij mis bruik. Ook namens den heer van Houten stelde hij derhalve voor het eerste deel der conclusie aldus te lezen: „De kamfr, van oordeel dat door de motieven, in het besluit van den gouverneur generaal medegedeeld, de maatregel niet wordt gerechtvaardigd, neemt de overgelegde stukken voor kennisgeving aan." Dat voorstel wc-rd verdedigd door de heeren van Eek en van Houten. De heer van Eek erkende dat de toon der geïncrimineerde artikelen afkeuring ver diende, maar dat, zoo wellicht de artt. 23en 24 van het drukpersreglement daarop toepasselijk konden worden geacht, van „verstoring der openbare orde en rust", waarop het gebruik maken van de bevoegdheid in art. 45 gegeven, gegrond was, geen sprake kon zyD, terwijl de buitengewone omstandigheden waarop men zich beroept, ook niet in het feit dat de oorlog met Atchin gevoerd werd, konden wordeD gezocht. Zoowel deze sprei-er als de heer van Houten merkten boven dien op, dat andere Indische bladen zich op niet min der heltigeu toon over deo gouverneur-generaal en het Indisch bestuur hebben uitgelaten dan de Samaraagscbe courant. De heer 's Jacob sloot zich bij de meerderheid aan, hoofdzakelijk omdat aan het politiek gezag uitsluitend is gelaten de waardeering van het begrip van gevaar voor de openbare orde in Indië. De kamer kan dns bet besluit niet intrekkeD. Alleen de regeering kan den gouverneur generaal gelasten de wet in dezen of genen zin toe te passen. Alsdan ontstaat een conflict, maar het besluit blijft, onherroepelijk. De afkeuring van de handelingen van den gouverneur-generaal door de kamer ware uit een politiek oogpunt hoogst on raadzaam. Maar de moraal van deze zaak is, dat er behoefte bestaat aan eene verbeterde strafwetgeving, die wegens drukpersdelicten uitsluit gebruikmaking van het recht van uitzetting. De heer Godelroi, als rapporteur der commissie, ver dedigde de conclusio, die alleen beteekeut, dat ouder de bestaande omstandigheden geen terrneu zijn om te verklaren dat misbruik i3 gemaakt van het recht van uitzet!iDgzonder dat de handeling van den gouverueur- geneiaal absoluut wordt goedgekeurd, maar ook niet wordt afgekeurd. Critiek staat der kamer vrij; men kan aanwijzen dat er misbruik van macht is gemaakt, indien de feiten daartoe aanleiding geven. Dit was echter hier niet het geval. Er waren wel degelijk buitengewone omstandigheden, die een buitengewoon middel noodzakelijk maakten, vooreerst omdat een deel der geïncrimineerde artikelen tot judicieele vervolging geen aanleiding gaf eu ten andereu omdat zelfs de open bare behandeling voor den rechter van het onderwerp der terugroeping van de eerste expeditie een politiek schandaal zou hebben opgeleverddat zeker met wen- schelijk was bij de bestaande spanning. De gouvernenr- generaal kon, in de gegeven omstandigheden en de aanvallen niet willende ignoreerenniet anders handelen dan geschied was. De minister van koloniën zette ten slotte het stand punt uiteen van de regeering, wees op de onbeperkte macht in deze aan den gouverneur-generaal toegekend, op de buitengewone omstandigheden waaronder hij handelde en op het onstaatkundige eener afkeuring van zijn besluit. In den loop dezer discussiëu was een levendige woor denwisseling ontstaan tusschen de heeren van Eek, van Houtenvan Zinnicq Bergmaun en C. van Nispen, naar aanleiding van de omstandigheid dat de heer van Eek, lechtskundig raadsman van den beer Winckel, diens zaak in de kamer bepleitte. Hij achtte dat vol komen geoorloofd, evenals hij het nuttig achtte dat commissarissen van spoorwegondernemingen enz. bet nut hunner ervaring aan de kamer deden deelachtig worden. Hij verklaarde echter geenerlei geldelijk be lang te hebben bij de adviezen die hij aan mr. Wiockel gaf, maar alleeu uit bewustzijn van diens onrecht, hem wilde helpen. Do overige sprekers achtten die dub- hele hoedanigheid feitelijk niet verboden, maar inde- licaat. Ten slotte werd het voorstel der meerderheid van de commissie aangenomen met 45 legen 16 stemmen, die van de heeren Kappeyne, Bredius, Mees, Mirandolle, Hingst, van Eek, Zylker, Jonckbloet, Kuijper, Len- ting, Gevers, de Lange, van ÜouteDBergsma, Stiel tjes en de Roo. Het tweede gedeelte (r.nvooi van het adres naar de commissie voor de petitiën) werd met 55 tegen 5 stemmen aangenomen. Daarna werden goedgekeurd de conslusiën van de commissie, die voorstelde de stukkeu wegens de onge regeldheden op Curasao op 24 November 1872, voor kennisgeving aan te uemen en ten aanzien van de ouderbandsche concessie voor het graven van guano op het eiland Klein-CuraQao nadere inlichtingen te vragen. Ten slotte kwam nan de orde de conclusie van het rapport der commissie van onderzoek der stukken be trekkelijk de spoorweg van Rotterdam naar den Hoek van Hoilaud. De commissie stelt voor: „de meening uit te sprekeD, dat voor de verbinding van ons spoorwegnet wet den nieuwen Maasmond geen vergunning behoort te worden verleend, indien niet het in aanbouw zijnde station van de staats- en Hollandscho spoorwegen te Rotterdam als uitgangspunt wordt genomen en levens den wensch te kennen te geven, dat alvorens dergelijke vergunning verleend wordt, de vraag of de bedoelde werken niet bebooreu te worden aangelegd voor rekening van den staat, nauwkeurig worde overwogeD en, in dat geval, in overleg met de vertegenwoordiging beslist." De heer van Zuylen van Nijevelt ontwikkeldenader zijne vroeger uiteengezette meening dat in deze zaak het algemeen belang te veel was opgeofferd aan het particulier belang van Rotterdam en van de handels vereniging, tegenover wie sprekers advies in de kamer was aangevallen op eene wijze, die overeenkwam met het zoozeer afkeurenswaardige stelsel van intimidatie dat betracht wordt door een deel der pers. De meer derheid der commissie uit de kamer had z. i. te veel de belangen van de exploitatie-maatschappij voor oogen gehouden. De heer Kappeyne antwoordde hierop, dat de com missie is uitgegaan van het ruim gezichtspunt, dat de staatsspoorwegen in directe verbinding moeten zijn met onze groote zeehavens en deze spoorweg alzoo eene voortzetting is van ons staatsspoorwegnet in 't belang van het internationaal handelsverkeer. Zitting van Donderdag 23 April. (Per telegraaf.) De kamer heeft met 51 tegen 5 steramen aangenomen de couclusie der commissie betrekkelijk den spoorweg van Rotterdam naar deu Hoek van Holland waardoor verviel een amendement van den heer van Naamen van Eemces, strekkende om iedero vergunning dezer spoor wegverbinding albankelijk te stellen van de goedkeuring der vertegenwoordiging. Vervolgens zijn de beraadslagingen aangevangen over het wetsontwerp, inhoudende eenige wijzigingen inde wettelijke bepalingen betreffende de commiasiouai-s (ver vanging der artikelen 80 tot 85 van het wetboek van koophandel). Gemeenteraad van Vlissingen. Zitting van Dinsdag 21 April. (Vervolg). Van A. Amadio, gepensioneerd sergeant der infante rie, wonende te Doesburg, is een verzoek ingekomen om in het gasthuis te Vlissingen als verzorgde voor eigen rekening te worden opgenomen. In het vorige jaar is een gelijksoortig verzoek van denzelfden adressant ingekomen, waarop toen op advies van regen ten, afwijzend is beschikt. Thans is geene beslissing genomendaar het adres op ongezegeld papier geschre ven en dus niet vatbaar voor behandeling was. De heer M. Pot, die aan de beurt van aftreding is als lid der commissie van de zeemans- en visschers- bcurs, wordt met algemeene stemmen op éen na opnieuw benoemd. De heer Kleyohens verkreeg l stem. Van de commissie voor de zeemaus- eu visscliersbeurs is voorts eeu voorstel ingekomen tot wijziging van art. 1 alinea 2 van de verordening, door daarin te bepalen dat de commissie het recht heeft ter vervulling van vaca tures eene aanbeveling te doeu. Dit punt is aangehou den in afwachting eener door burgemeester en wethou ders voor te stellen redactie van het artikel. Van de heeren Baart en Louvverse is een verzoek ont vangen om een in de KolveDierstraat bestaauden brand gang, die sinds jaren in onbruik is, in eigendom te verkrijgen. Daar die brandgang voor de gemeente geen

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 2