IÏDDELBÜRGSCHE C O U R A N T. 1° 95. Woensdag 1874. s 22 April. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2*° Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/rxi., franco is f 3.50. liddelburg 21 April. De Staats courant van beden bevat een koninklijk beöluit van den 15tB dezer, waarbij met herziening van het besluit van 10 December 1822 (Staatsblad n° 50) do gemeente Middelburg wordt aangewezen als lichtiugplaats voor schepen, bestemd naar losplaatsen in Zuid-Holland. Dinsdag den 5en Mei zal aan het ministerie van marine te 's-Gravenhage, onder nadere goedkeuring bij inschrijving worden aanbesteed het bouwen van een woongebouw voor twee lichtwachters op een terrein gelogen in den Eendraehtpolder, gemeente Zaamslag, bij Neuzen. Door bet muziekkorps der dienstdoende schutterij alhier werd gisteren avond eene serenade gebracht aan zijn luitenant-directeur, den heer A. de Jong, bij ge legeoheid der hem te beurt gevallen onderscheiding. Graaf de Perponcber, gezant van het Daitsche rijk, bij de Nederlandsche regec-ringzalnaar met zekerheid wordt gemeld, in dezeltde hoedanigheid worden over geplaatst naar Brussel. De minister van financiën vestigt de aandacht van belanghebbenden op de gelegenheid tot verzending van correspondentie met het stoomschip Hampton van de Commercial Steamship company, zullende de daarvoor bestemde brieven uiterlijk in den namiddag van den 2en Mei te Rotterdam behooren te zijn aangekomen. Het Handelsblad meldt het volgende, dat wij met volkomen instemming overnemen: Naar wij van goeder hand vernemen, hebben reeds sedert den aanvang van dit jaar herbaalde bijeenkomsten plaats gehad van een zeker aantal leden der tweede kamerhe hoor en de tot de verschillende nuances der liberale partijmet het doel om eene betere aansluiting tusschen de liberale leden onderling en een nauwer verband tusschen hen en het liberaalgezinde deel der natie te vestigen. Die poging moet uitnemende resultaten hebben opgeleverd. Zijn wij wel onderricht, dan is men bet in die bijeen komsten volkomen eens geworden ten aanzien van de hoofdbeginselen, volgens welke de hervormende maat regelen die op zoo menig gebied zoo dringend worden vereischt, tot stand zouden kunnen gebracht worden. De bedoeling schijnt te zijn die hoofdbeginselen te formnleeren in een algemeen programma, dat openbaar zou worden gemaakt. Zoodanig programma zou den leiddraad zijn voor de liberale partijzoowel wanneer zij „regeerende partij" als wanneer zij oppositie" is, en tevens den grondslag kunnen vormen voor een vas ter verband tusschen de liberalen in ons land. Wij zullen wel niet behoeven te zeggen, dat wij de open baarmaking van bedeeld programma met verlangen tegemoet zien. Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden heelt als naar gewoonte te Rotterdam de jaarlijksche vergadering van het Zeemanshuis eu die van de commissie tot onderzoek naar de verschijnselen op den Oceaan van welke beide instellingen de prins beschermheer ismet zijne tegenwoordigheid vereerd.. Aan het einde der laatstgenoemde vergadering en nadat de medailles voor het inleveren van goede meteorologische journalen aan scbeepsgezaghebbers waren uitgereikt, hield de prins eene aanspraak, waarvan de Nieuwe Rotterdamschc courant in de volgende bewoordingen melding maakt: „Wij wagen het niet van deze rede verslag te ge ven zegt zijomdat wij zouden vreezen den omzichtigen vorm te verbreken, waarin Z. K. H. zich bewoog; we mogen Z. K. H. noch teveelüoch te weinig laten zeggen. Zeker ia het dat 'a prinsen uitvoerig betoog een diepen indruk maakte. Dien indruk zuilen we trachten weer te geven. De Btemming waaronder men was geraakt, was deze: De tijdsomstandigheden zijn eri-stig. Er is schijnbaar toenadering tusschen de nationaliteiten, maar in hei wezen der zaak be staat er de grootst mogelijke zelfzucht van iedere nationaliteit. Nederland alleen maakt daarop eene uitzondering. Nederland heelt altijd kennis en kapitaal veil voor den vreemde, en wat doet de vreemdeling voor ons Het antwoord op die vraag ban niet gunstig luiden. Iedeie vreemdeling is ons lief en trekt voor deel van onze overzeescbe bezittingen eu van bet moederland, terwijl de vreemdeling ons zijne hulp zoo gemakkelijk met schenkt. Schatten Hollaudscb geld worden in allerlei vreemde, niet zelden uiterst gewaagde ondernemingen gestoken. Vraagt men daarentegen den Nederlander geld voor Nederlandsche ondernecningeu, dan is schier geen kapitaal te vinden, al blijkt het dat zij aan dringende behoelten voldoen en op solido grondslagen rusten. Het gebeurde met de dokken in Indië moge daarvan tot bewijs strekken. Het nationaliteits gevoelin de laatste maanden gelukkig meer opgewekt, is niet levendig genoeg. Er is gemis aan nauwe aan eensluiting van plaatselijke krachten. Nederland is klein het kan aan grondgebied niet giuoter worden gemaakt dan het is maar het kan grooter worden dan bet is, wanneer de kennis en het kapitaal, die hier aanwezig zijnzich verbinden tot bevordering van het eigen belang van het gemeenschappelijk vaderland, waardoor bet vanzelf elk individu beter zal gaan dan thans. Vriendschap eu vrede met den vreemdeling, maar onze kennis eu ons geld aangewend tot bevorde ring van plaatselijke belangen. Zóo kan, beter dan thaco, nijverheid, handel en scheepvaart tegelijk met het algemeen volkswelzijn in Nederland oneindig beter worden bevorderd, dan, gelijk ir. de laatste jaren bet geval was, hulpen steun •-i-.n Nederlandsche belanicen te onthouden om die, niet zoldeu met jammerlijke uitkomstenaan den vreemdeling te schenken. Ziedaar waarover ieder peinsde, nadat de prins zijne rede geëindigd bad en 'algemeen was toegejuicht. *Onze Haagsebe correspondent schrijft ons20 dezer, het volgende: „Er is een algemeen verbreid geloof dat het onmo gelijk is een lang gesprek fluisterend voort te zetten, en de ontknoping van eén aantal romans eu tooneel- stukken is op dit geloof gebouwd. En toch is't niets meer dan eeu bijgelooi, gelijk de tweede kamer aan den dag heeft gebracht. Zij, de luidruchtige, de wel- (althaus veel) bespraakte, heeft het kunnen uithouden vier a vijf dagen met gesloien deuren te beraadslagen over een onderwerp, waarbij de ministerieele crisis in het spel kan zijn! Er behoort eene grootere mate van zelfverloochening toe dan waarvoor ik de nationale ver tegenwoordiging debiteerde, om vrijwillig zijne oratori sche talenten zoo zeer onder de korenmaat te verber gen. Maar gelukkig is het comité-generaal hedeD vol gepraat en zal de gelegenheid morgen reeds gegeveu worden om nog eens over hetzelfde onderwerp te redekavelen ten aanhoore des publieks. Het komt mij voer dat nagenoeg alles, wat in de geheime zittingen over de zaken van Atchin aan de orde wa3,ookinde openbare aan de oide zal komen. „Nagenoeg" omdat natuurlijk de internationale correspondenties!, althans die waarbij Engeland en de Vereenigde staten be trokken zijn, om baren inhoud niet zeer vatbaar zijn voor publieke behandeling, willen we het verwijt niet op ons laden van den stokebrand onder de mogend heden te willen spelen. Voor zoover de corresponden tie met Turkije betreit, komt bet mij minder gevaarlijk voor die in de openbare zitting toegankelijk testellen voor de ministers van buitenhmdsche zaken in spe of in ruste; niet Turkije behoeven wij nu niet zoo omzichtig te zijn enDaar ik verneemmoet de overgelegde correspondentie vau de zijde der Portezoo niet van een diep besef van nationale waardigheid dan toch van eene zeer vriendelijke stemming jegens Nederland blij ken geven. De Porte most met andere woorden hebben geschreven dat zij er wel ooren naar had om zich iu de quaestie met Atchin te mengen, maar daartoe niet zou overgaan wanneer Nederland dat liever niet zien zou. Trouwens de zeer krachtige steundien Turkije op de Amsterdamsche beurs en bij de Nederiaadsche geldbeleggers ondervindt, geeft ons wel eeuige aan spraak op welwillendheid van het Turksche gouverne ment. Ook op het platte land, van Zuid-Holland althans, beeft Turkije in de secrétaires der boeren tegenwoordig Oostenrijk voor een groot deel vervan gen; als za in de stad komen om hunne duitjes te beleggen, dau koopeu onze landbonwer3 meestal,zoo als zij de stukken naar de Arabische karakters, waarmeê ze bedekt zijn noemener een paar „theekisten" bij. „Nieuws uit de geheime zittingen zult ge niet van mij verwachten. Alleen kan ik mededeelen dat de be raamde aanval op het ministerie wel even goed misluk ken zal als die ontworpen ontzaglijke aanvallen vau de Atcbineezen op ons legerkamp, wairvan de tele- graaimeu van den generaal van Swicteu voor eenige weken gewag maakten. Schoon,,voor zoover ik weet, op de Bezuidenhout of in het Noordeinde geea kar bouwen geslacht zijn ooi bet verbond te bezegelen, zijn er toch andere pogingen te werk gesteld omdoor Vcieeuiging aller malcontenten, een overmacht te vor men tegen het leger dat den Nederlandschen kraton, de groeoe tafel in de tweede kamer, bezet houdt. Maar het gerucht dat de anti-revolutionaire moekim niet zoude opkomen is reeds gebleken gegrond te zijn. Toekoe Kuiper en Panglima van Wasstnaer willen met opkomenen er moeten zelfs voorteekeaenwelke eene aanstaande onderwerping voorspellenbij ben en hunne volgers te bespeuren zijn. Wat biervan'zij, bij de be raadslaging over de interpellaiie-Messchert in cle open bare zitting zal de waarheid van dit bericht spoedig kunnen blijken. „Bij het. geheim der discussie in de tweede kamer, trekt, de bonding van onzen gemeenteraad ter zake van het onderwijs dubbel de aandacht. Zij verdient, dat wel: in dezelfde zitting van den gemeenteraad wordt het minerval van het gymnasium met 50 pet. verhoogden staken de stemmen over een voorstel om het schoolgeld op de hoogere burgerschool met 33 pet. te verhoogeD. Het eerste voorstel waarvoor zich NB. de meeste leden verklaardeu die tot de liberale partij gerekend willen worden, en dat zelfs voorgesteld werd door een liberaal lid berustte op het motief dat ieder gymnasiast aan de gemeente f 400 'sjaars kost dat alleen jongelui van „den rijkdom" het gymnasium bezoekenen dat me i de inkomsten van de gemeente zooveel mogelijk moet verhoogen. Dit laatste is waar; de gemeenteraad leeft zoo onbesuisd met bet geld, ver spilt zooveel aan de opera en aan de Seheveningsche badinrichting, jaa-tt sommige ondernemers van openbare werken zoo veel winsten ten boste der gemeente in den zak dat het tijd wordt naar nieuwe middelen om te zien, willen we niet weldra aan den grond raken. Maar waarom dan maar terstond niet liet minerval op f400 gebracht „Voor het vobrstel betreffende de hoogere burger school zijn de motieven nog. niet volledig bekend. Schoon morgen de raad opnieuw over het voorstel zal te stemmen hebben, is het verslag van bet verhandelde in de vorige zitting nog niet in het licht, en weten de ingezetenen, die toch sterk in de zaak betrokken zijn, nog zelfs niet wie zich bij het staken der stemmen vóór of tegen dezen aanslag op de volksontwikkeling hebben verklaard. Geen onzer drie locale dagbladen heeft dat vermeld. De houding der iugezetenen tegen over deze besluiten is echter merkwaardig Haagscfc. Er is een adres ontworpen door de ouders, die thans kinderen op het gymnasium hebbenwaarin zij ver zoeken dat op hunne kinderen althans de verhooging van minerval niet zal worden toegepast. Maar tegen het veel grooter gevaar dat op de hoogere burgerschool dreigt bomt niemand op, hoewel dat nog geea fait accompli en dus misschien nog te keeren is. In plaats van eene algeuieene stem van verontwaardiging over eenen toeleg om de gelegenheid tot wetenschappelijke ontwikkeling van de kern der burgerij te bemoeilijken, verneemt men iu de residentie niets anders dan het verzoek van weiuigendie een bij de grondwet ver boden privilegie in belastingzaken verlangen. 'tls waar, met de wetten springt men hier soms vreemd rond. Nog dezer dagen is iemand tot lid der kamer van koophandel verkozen aan wiens verkiesbaar heid met grond getwijfeld werd. Zoo werd voor een paar j-xren iemand tot lid van diezelide kamer verkozen die den wettelijken leeftijd Diet bezat, en dus niet toege laten werd. Het fraaiste van dit geval was echter dat een der leden van de kamer bij de behandeling der geloofsbrieven ontkende dat men eerst met den dertig jarigen leeftijd verkiesbaar werd, en, toen men hem uit het organiek besluit bet tegendeel had aangetoond, beweerde dat hij er dan niets van begreep omdat hij zelf lang vóór dien leeftijd tot lid verkozen en toege laten was gewordöDzonder dat iemaaa daar ooit aanmerking op nad gemaakt. Toen een ander lid iets vroeger zijn iidraaatschap had nedergeiegd wegens zijne benoeming tot consulherinner ik mij dat een zijner medeleden mij verklaarde dat hij dit al heel gek vond. Ik las hein daarop uit het organiek besluit voordat de bedoelde betrekking met het lidmaatschap van de kamer onvereeuigbaar wasmaar kreeg ten antwoord „Oeh kom'. Ateot daar geen mouw aau te passen was. Ik wed dat niemand er iets vao gezegd had, zoo*** lid van de banier van koophandel gebleven was, want hij is een goed lid." Wat zegt ge vau zulk eeu eer bied voor de wet in de vorstelijke residentie!" iSeuoeanugen eit beslniteu» NOTARIAAT. Eervol ontslag verleend, op verzoek, met ingang van 1 Juli 1874, aan H. Duyl jes als notaris te Utrecht. sCHUTTERtJÊN. Eervol ontslag verleendop verzoek, aan J. H. Moll als 2e luitenant a la suite bij d9 dienst doende schutterij te Zierikzee eu hem benoemd tot 2e luitenant bij de dienstdoende schutterij te Hoorn. Onderwijs. D<\ van Vleuteu van "Wormerveeris benoemd tot leeraar in de scheikunde aan de Twentsche industrie ën handelsschool.

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1