5,000 onge- ongetwij den Yoor- 3krachtigd, provincie der gron- ïsche plas- Altxantier begin zal den heer billijken 1 wet vaa gediende lene voor- rering vaa vreemde le nieuwe (artt. 20 die door laatsten en aanlei- erscheude linet ver volgen I bijeen- noodig te dat de door de openbaar ;der Parij- re bladeu uinisterie, ring heeft die haar lankelijk. en hare pers ver- tegenover schillende arom toch de leden nog veel niet het Dinet de door de ïh nemen, publiek er succes prefecten ie onder- Deze toch naningen te protes- azien vau depar- rgevallen zal aauleiding geven tot eene interpellatie door do republikeitschgezinde leden in de permanente commissie der nationale vergadering, die den 23en dezer eene zit ting zal houden. De zittingen van genoemden depur- tementalen raad zijn voorloopig geschorst, in afwachting dat het geschil tusschen den prefect ea den president over de uitoefening der politie in de zaai zal zijn besliBt. Dö berichten uit Spanje beginnen weder uitvoeriger ta worden. Volgens een telegram uit Madrid aan the Times was door generaal Topete de vrede hersteld tusschen de leden van bet ministerie en waren deze overeengekomen alle punten van geschil te laten rusten totdat Bilbao zou zijn ingenomenhetwelk tot 5 Mei geapproviandeerd moet wezen. De strijd tegen de Carlisten zou met kracht worden voortgezet, terwijl het denkbeeld om eeno overeenkomst met don Carlos te sluiten eheel was opgegeven. De krijgstoerustingen worden op het oorlogstooneel van weerszijden althans naar bet schijnt krachtig voortgezet, en beide strijdende partijen melden, dat zij versterking hebben ontvangen. GeQevaal Conchadie ta eene conferentie met Serrano te San Martinaan het hoofd van het derde legerkorps is geplaatstheeft met dat legerkorps, ongeveer 12,000 man 3terbSan tander verlaten en is naar den vijand opgeruktterwijl een ander legerkorps van 12,000 man uit verschillende deelen van Spanje wordt bijeengebracht om dat van Concha te Santander te gaan vervangen. De berichten zoowel van republikeinsche als van Carlistische zijde komen hierin overeen, dat het hevig stormachtige weer van den laatsten tijd het voortzetten der operatiën had verhinderddoch dat dezenu bet weer beter werd, weldra zouden worden hervat. De Duiteche bondsraad heeft met geringe wijzigingen de voorstellen van het rechtsgeleerde comité voor liet wetsontwerp op de drukpers aangenomenzoodat de inbeslagneming van een blad door de politie voor een eenvoudige overtreding niet dan in de hoogste nood zakelijkheid kan plaats hebben als zij noodig mocht wezen om de openbare veiligheid te waarborgen. Door de Russische regeering is aan den onderkoning van Egypte machtiging verleeud om het kanaal van Suez te exploiteeren op kosten van de Kanaalmaat schappij ingeval de heer de Lesseps het kanaal mocht sluiten. Een kerkelijk-politieke quaestie in Duitschland. Tegen heden was in den Duitschen rijksdag aan de orde gesteld de behandeling van het wetsontwerp hou dende strafbepalingen tegen geestelijken, die, onbevoegd verklaard zijnde, toch voortgaan hunne functiën uit te oefenen. Dat de uitvaardiging van een derge lijke wet noodzakelijk is blijkt duidelijk nu de aarts bisschop van Posen en Gnesen, graaf Ledochowski, door het gerechtshof voor kerkelijke aangelegenheden te Berlijn van zijn ambt is ontzet. Wat toch is het geval Volgens Roomsch kerkelijk recht is die uitspraak van genoemd hof van nul en geener waarde niet alleen, omdat de katholieke kerk de kerkelijk-politieke wetten van Mei 1873 niet heeft erkend, raaar zelfs zijn zij die dat vonnis hebben uitgesproken of daartoe hebben mede gewerkt, daardoor alleen reeds, in den grooten ban. Ten aanzien van Rome is en blijft dus monseigneur Ledochowski aartsbisschop van Posen, en wordt alles wat hij, of de doorhem aangestelde vicaris-generaal, doet, als volkomen wettig beschouwd. Geheel anders is het echter ten opzichte van den Pruisischen staat; deze erkent de heer Ledochowski niet meer als aarts bisschop en verklaart alles wat door of namens hem wordt gedaan als van onwaarde. Komt hij uit zijn gevangenis dan is hij tegenover den staat niets dan een gewoon geestelijke zonder ambt. Feitelijk beerscht dus thans in het aartsbisschop Posen, zeolang het kapittel aldaar aan het Roomsch kerke lijk recht vasthoudt, volkomen stilstand; er is niemand die bevoegd is een wettige administratieve handeling op kerkelijk gebied te doen; geen ambt kan worden begeven, geen prebende toegekend, geen dispensatie worden verleend, geen kerkelijke uitspraak van kracht zijD. liet spreekt van zelve, dat Rome niet zal toe geven want door dat te doen en den aartsbisschop te ontslaan zou bet de kerkelijk-politieke wetteu van Mei 1873 erkennen en zich zeiven een slag in het aangezicht gevenmaar de staat kan nog veel minder toegeven de aartsbisschop weder in zijn ambt te herstellen zou eene toegevendheid zijn die door de curie als eene schit terende overwinning zou worden uitgekreten terwijl de staat daardoor zijn onmacht tegenover de hiërarchie der kerk zou erkennen. De strijdende partijen zullen dos wel geen van beide toegeven. De heer Ledochowski zou echter, om een einde aan het conflict te maken, afstand kunnen doen van zijn ambtmaar ook hiertoe zal hij niet willen overgaan, omdat bij daardoor even eens de suprematie van den staat zou erkennenterwijl, indien bij er toe mocht willen besluiten, de paus zijn.; toestemming wel niet zou verleenenzouder welke geoa aarlsbisschop zijn ambt kan neerleggen. Wanneer dus de straftijd van den aartsbisschop om is en hij in vrijheid komt, dan laat het zich aanzien dat, wanneer vóór dien tijd geen andere toestand in zijn bisdom in het leven is geroepen, nieuwe conflicten te wachten zijndaar bij weder zijne functiën zal willen uitoefenen, die door den staat niet zullen worden erkend, terwijl deze toch geen macht zal hebben hem te dwingen die uitoefening na te laten. Het thans in behandeling zijnde wetsontwerp zal, wanneer het tot wet wordt verheven, toch niet op den aartsbisschop vau toepassing zijn, tenzij er opzettelijk voor dit ge val terugwerkende kracht aan mocht woiden toege kend, en geschiedt dit niet dan is de eenige macht waarvan men in deze quaestie redding verwacht die van het eigeubelang. Indien nl. bet kapittel van Posen en Gneaen een bisschop wilde benoemendan zou deze wel niet door Rome worden erkend, maar de staat zou zich daarover niet bekommeren en ongetwijfeld dien bisschop het exequatur verleeoenwaardoor dan do door hem gedane benoemingen en toegewezen prebenden als wettig zou den worden beschouwd, en het zou niet te verwonderen zijo als de geestelijkheid van Poseu en Gnesen, die zeker alle voordeelen waarover de staat beschikt niet gaarne laDg zal prijs geven, hiertoe te eeniger tijd zal overgaanhoewel thans nog de zoowel bij haar als tij een groot gedeelte der bevolking heerscheade om tui- ging, dat de regeering wel vrede zal makeu met de eestelijkheidhaar daarvan terughoudt. Belgische brieven. Gent 19 April. De verkiezing van Donderdag voor een lid van den senaat, in vervanging van wijlen den heer van de Woestijne, had zonder tegenkanting plaats. Men weet dat de katholieke partij, tot welke de overledene be hoorde, zich onthouden heeft, om reden, zeide zij, het de moeite niet waard was de buitenkiezers te deran- geeren, daar erin Juni aanstaande eene algeineene ver kiezing in ons arrondissement moet plaats hebben. Het getal kiezers, dat opgekomen ia, was zeer groot; nooit in eene gedeeltelijke verkiezing, waar geen strijd was, zag men zooveel stemmers. Het getal ingeschre vene kiezers was 7070. 1972 kiezers namen deel aan de stemming. Er waren 7-3-witte of vernietigde briefjes in de buszoodat de heer graaf de Kerchove de Deuter- ghem, burgemeester van Gent, met 1895 stemmen tot senator werd verkozen. Deze uitslag werd door de tal rijke aanwezigen met luidruchtige bravos begroet. Iu een verkieziug welke in 1868 onder dezelfde voor waarden plaats had voor een lid van den senaat, werd de heer Delcour gekozen met slechts 700 stemmen, zoo dat het getal opgekomen kiezers nu meer dan dubbel is. Donderdag en Zaterdag geeft ons koninklijk conser vatoire twee volks concerten van klassieke muziek. Indien er onder uwe landgenooten liefhebbers van klas sieke muziek zyn, dan spoor ik ze aan een dezer con certen te komen bijwonen. De uitvoering van de muziek is zoo keurig dat men ze volmaakt mag noemen en de gekozene stukken zijn allen van de grootste meesters Ik verzeker hen dat zij zich de reis niet zullen beklagen. irctijöingm. Heden is in de haven van Ylissingen binnengekomen de Nederlandsche schooner Adriana Wilhelmina, gezag voerder Reijnhout, en het Nederlandsche kofschip Maria Christina, gezagvoerder A. A. de Vreeze, beiden met kolen van Engeland bestemd voor Vlissingen. Het stoomschip Nina, van de koninklijke Nederland sche stoomboot- maatschappij, is met man en muis vergaan. Het lijk van den gezagvoerder Visser is, aan een red dingsboei gehoudente Turriby aan wal gedreven Men zegt, dat het schip zwaar geladen van Amsterdam naar Kopenhagen is vertrokken. Uit Shields wordt gemeld dat in den avond van den 14en dezer eene gasontploffing heeft plaats gehad aan boord vaa het schip Johanna Mathilda gezagvoerder Olsen, met steenkolen naar Riga bestemd. De luikeu waren geschalmd en het volk was bezig met het dek schoen te maken toen het achtergedeelte van het schip plotseling in de lucht vloog. De stuurman werd omhoog geslingerd en was onmiddellijk dood. Drie man der equipage werden ernstig gewond. Het achterdek, de kajuit en de kombuis zijn geheel vernield. t)anöelsbcric!]tcii. Graanmarkten enz. Rotterdam 20 April. Tarwe met ruimen aanvoer traag als voren; rogge met goeden aanvoer vaster; wintergerst met kleinen aanvoer prijshoudendzomer-

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 3