Gemengde berichten. Eergisteren is een hier wonende jongeling, die op een van Domburg herwaarts rijdenden vrachtwagen geze ten was, onderweg van dien wagen gesprongen en ge vallen, tengevolge waarvan hij overreden werd en enkele uren later overleed. Voor Rotterdam zijn in de rivier de Maas een weinig beneden de in aanbouw zijnde gemeente-brug, de eerste boeieD, welke ten behoeve der scheepvaart aldaai gelegd zullen wordeogeplaatst. De Rotterdamsche bank beeft haar dividend over 1873 bepaald op 5 per. niet aanzienlijke vermeerdering van hear reserve kapitaalde nationale hypotheek-bank te Amsterdam het bare op 17 j.ct. en do Dordrechtsc'ue ondfrlinge c-redletvereeniging het hare op 6,6 pet. voor aandeelhouders en 5,6 pet. voor crediettrekkende leden, terwijl ook het reserve-kapitaal dezer laatste een uit breiding verkreeg. De gezondheids commissie ta Amsterdam waar schuwt de ingezetenen der hoofdstad dat bij voortdu ring aldaar zoogenaamd „spuitwater" veskrijgbaar wordt gesteld, hetwelk in hooge mate met zware metalen vermengd en a'zoo voor het gebruik schadelik te ach ten is. Gedurende het jaar 1873 zijn van de vreemdelin gen, die zich bij het koloniaal werfdepot te Harderwijk voor den dienst in onze overzeesche bezittingen hadden doen aan nemen 56 na ontvangst van bet handgeld gedeserteerd, nimelijk 37 Fraaschen, 15 Belgen, 2 Dailschers en 2 Zwitsers. De werkzaamheden aan het kanaal door Holland op zijn smalst staan zoo goed als stil; vele arbeiders loopen zonder werk of verku zen naar 'elders; de Engelsche opzichters vertrekken achtereenvolgens en de hoofden van het kanaal in de Noordzee lijdenten gevolge der voorjaarsstormeugeweldig. De opeuing der nieuwe veemarkt te Leeuwarden beeft plaats gehad. Aan het zonderlinge plan tot fees telijke vastmaking der eerste drie dieren schijnt geen gevolg te zijn gegeven. De markt is 16,000 centiaren groot, en bevat plaats voor meer dan 2000 runderen, 1600 kalveren, 3000 schapen en 800 varkens. De aanstaande schietwedstrijd der Amsterdam- sehe scherpschutters-vereeuigiag Neêrlnnda burgerwacht zal ook door Z. K. H. prins Frederik worden bijgewoond. De commissie van adviseurs voor de monumen ten van kunst en geschiedenis te Leiden heeft zich tot den gemeenteraad aldaar gewend met een pleidooi voor het behoud der floogewoerdspoort, welke men voor nemens is te sloopen. Te 's Gravenhage heeft op nieuw een examen plaats gehad van jeugdige beoefenaren der toonkunstdie van de aangeboden gelegenheid rvenschten gebruik te maken om hunne studiën op 's konings kosten voort te zetten Geslaagd zijn: de dames J. Kühne uit Helmond, J. Verhulst uit Amsterdam en M. Boumeester uit 's Gra venhage, en de heer L. Coenen uit Amsterdam, voor de piano; de hoeren J. Sehnitzler uit Rotterdam en \Y. Kes uit Dordrecht, voor de viool; en de heer F. Giese uit 's Gravenhagevoor de violoncel. Een splinternieuw denkbeeld voor het kronings feest is, bet bijeengebrachte geld te besteden tot bet stienten van een ot meer inrichtingen tot bet geven van onderwijs aan de kinderen vanonze schippers. Onze rivieren worden bevaren door ongeveer 6000 ri vierschepen op V, daarvau huist de schipper met zijn gezin aan boord, de kinderen verlaten de vaartuigen zelden en hebben bijoa geen gelegenheid om de scholen te bezoeken. Daarom raadt iemand in de (oude) Rot terdamsche courant aan, op punten waar veel riviersche pen voorbijkomen, zooals te Gouda, te Zwartsluis, te Lemmer enteGorinchem, s fzouderlijke schipp&rsscholen te stichten. De feestschatmeent de schrijver, zal er groot genoeg voor zijn. Waarom echter juist onze tweeduizend schippers-familiën door de uiting onzer nationale vreugde op 12 Mei b j uitzondering bevoor deeld moeten wordenwordt er niet bij gezegd. Het Nederlandsche nationale feest van 12 Mei zal te Wiesbaden met ongewonen luister gevierd worden waartoe onze landgenoot graaf Maurin Nahuys bij den directeur van het Kurhaus de noodige stappen gedaan heeft. Gedurende twee dagen zullen de zalen van het gebouw met de Nederlandsche kleuren gedecoreerd wor den, onze nationale vlag met den oranjewimpel zal van den gevel wapperen terwijl een groot Nederlandsch nationaal concert, met prachtige illuminatie en door een feesthal besloten, gegeven zal worden. De feestgeneo- ten zullen zich aan een diner in deKur-zaal vereenigen. Daar voortdurend een aantal landverhuizers uit Duitschland en Nederland op hun reis naar Amerika te Londen verblijf houden en hun intrek nemen in de armoedige logementen io het oostelijk gedeelte der stad, ontstaat aldaar meermalen een schadelijke opeenüooping van meBBchen. Minder in bet belang van deze land verhuizers dan wel in dat van den gezondheidstoestand in de stad beveelt thans de plaatselijke gezondheids commissie van Londen de oprichting van groote kost huizen aan tusschen Greenwich eii Gravesend aan den oever der Theems of (p de rivier zelve, waarin de landverhuizers oen verblijf zouden vinden. Daar de cholera zich op bet vasteland steeds meer ipidemisch vertoont, vreest genoemde commissie, dat zij door de landverhuizers naar Londen zal worden overgebracht. De directeur van den zoölogiéchen tuin te Berlijn, dr Bodinusis veroordeeld tot schadevergoeding van een paar laarzen aan een bnrger die door den Zebra was aangevallen, welke een zijner laarzen stuk beet. Burgerlijke stand. middelburg. Eerste huwelijksaf kondhimr van den 19en April: H. A. Wierks, jm 25 j., met P. J. Kuipers, jd. 3L j. L. van Eek, jm. 19 j., met E. A. van Gel der, jd. 21 j. J. L. Koning, jm. 33 j., met E. L. Mes- ser,jd. 38 j. D. Gideonse, jtn. 25 j,, met S. de Vis ser, jd. 23 j. P. J. Fiegen, jm. 24 j., met W. du Bois, jd. 21 j. J. de Broekert, jm. 27 j., met J. de Keijzer, jd. 29 j. W. C. Gort, jtn. 23 j.metM. C. Machenaud, jd. 24 j. G. F. Wiessuer, jtn. 24 j., met M. J. Ver- straate, jd. 28 j. (Van 1118 April.) vlissingen. Bevallen: J. A. vao der Steen. geb. Eijke, z. L. Simonse, wede. van J. de Penr, z. L. J. Bax, geb. Bucbel, d. N. Sohier, geb. de Buck, z. W. F. Baels, geb. de Vlieger, z. C. M. Nagelkerke, geb. Klaassen, d. Overleden: A. C. van Maashommel, d. 13 m. E. J. W. Sap, d. 2 j. T. A. de Preker, z. 3 w. H. Firnvrouw van J. F. Brielsman29 j. Goes. Gehuwd: A. J. Bleuzé, wedr. vau G. M. Bos man, 57 j.met J. M. Remijn, wed6, van J. Gunst, 36 j. P. G. Passienx, wed', van T. C. Delnaij, 50 j., met J. van den Ende, jd. 24 j. B. M. van der Bliek, jm. 32 j., met J. Bommeijé, jd. 25 j. Bevalleo: M. Reijuhout, geb. Lief broer, d. J. Meijler, geb. de Graaff, z. A. Verburg, geb. Steketee, z. Overleden: M. Remijnseu, vrouw van C. Remijn, 32 j. J. M. Cornelisse, z. 17 m. M. J, de Ronde, d. 11 m. Zierikzee. Gehuwd: M. Kaan, jtn. 29 j. met J. Schutts, jd. 27 j. Bevallen: J. Gilden, geb. van der Werf, z. M. Beneker, geb. van der Ploeg, d. P. Haringx, geb. vau der Valk, d. J. van Kloeten, geb. Wallig, d. en z. (tweel.) P. Missel, geb. ICnoops, d. Overleden: D. Brandenburg, man van C.Kwist, 82j. J. de Waardt, z. 20 j. J. J. Sies, z. 3 m. Therm ometerstaud. 18 Apr. 's av. 11 u. 48 gr. 19 'smorg. 7u. 49gr.'smidd. lu.54gr.'sav. llu.47gr. 20 'tJtuorg.7u.49e;r.s'midd.lu.52gr.'sav.6u.52gr. Staten-generaal. tweede kamer. 1 «tting van Maandag 20 April. (Per telegraaf De zitting in comité-generaal heeft heden tot half twee uur geduurd. Op verzoek van den minister van koloniëndie weder aan hoofdpijn lijdende waswerd echter besloten de openbare zitting tot morgen uit te stellen en alsdan te eit ufen het debat over de Atchin- aacgelegenbeden te hervatten. De afdeelingen der tweede kamer hebben Zatei dagjl. nog benoemd (behalve de reeds gemelde leden der centrale sectie) tot hare onder-voorzitters de heer en Kappeyce, van Akerlaken, de Bruyn Kops, van Reenen en Scüimmelpenninck; rot leden der commissie voor de verzoekschriften de heeren Bichon, van Hardenbroek van Naameu, Knyper en Teding van Berkhout; tot leden der commissie van redactie voor het hulde-adres, aan den koning de heeren LuybenJonckbloetMoecs van Reenen en van Lijnden van Sandenburg. Bij de overeenkomst met België betrekkelijk het Maastractaat wordt art. 6 van dat tractaat ingetrok ken en verbindt België zich 250,000 franken bij te dragen in de kosten tot verbetering van de rivier de Dommel en hare zijtakken op andere wateren op Neder landsch gebied gelegen en terstond het water te ontvan gen der Belgische bevloeiingen,dat het ten allen tijde over het Nederlandsch gebied moet worden ontlastzonder dat daaruit voor België eenige verantwoordelijkheid ontstaat jegens de Nederlandsche oevereigenaars ot be zitters vao fabrieken langs die wateren. De minister van bionenlandsche zaken heeft thans aan de tweede kamer overgelegd het geheime rapport der commissie voor onderzoek in zake de landsdrukkerij, op welks openbaarmaking de heer Mieling had aange drongen. Het dezer dagen door den minister van financiën ingediend wetsontwerp strekt 1° tot intrekking van de wetten omtrent den accijns op de zeep; 2° tot verhoo ging van den accijns per hectoliter gedistilleerd van 50 pet. sterkte, van f 53 tot f 57, alzno met f 4; 3° tot verheoging van de invoerrecütenbepaald bij de wet van 1865: a voor houtgeest en alle daaruit bereide of daaïmede vermengde vloeistoffen van f 1 tot f 1.15 per liter, en b voor aether snlfuricus, chlorolorme en alle daarmede overeenkomende uit alcohol bereide vloeistof fen van f2 tot f 2.25 per liter. Uit de memorie van toelichting blijkt, dat endanks de verhoogingen die de accijns ondergaan heeft de opbrengst steeds sterk vooruitgaat. In 1873 toch wer den 322,770 hectoliters ad 50 pet veraccijnsd tegen 305,640 in 1872 en 281,630 in 1871. In een tijdvak van twee jaren dus een vermeerdering van verbruik van ruim 41,000 hectoliters. Het voorgedragen aeqaivalent zal, naar 's ministers berekeningen, een verlies van hoogsters145,000onge dekt laten, hetgeen echter, zegt de minister, ongetwij feld ruimschoots zal worden vergoed door den voor uitgang van andere belastingen. De regeering heeft van de staten-generaal de goed keuring gevraagd op eene overeenkomst waarbij jonk heer J. N. J. Jan t zon van Er ff enten van Babyloniëu broek en Capelle te Dordrecht afstand doet van alle aanspraken op tiendrecht van de gronden gelegen iu de droogmaking der plassen in Schielandbeoosten Rotterdam, welke gronden thans uitmaken den polder Prins Alexander, met inbegrip van dieDS ringdijk en waarbij de staat en de provincie Zuid-Holland zich, ieder voor de helft, verbinden om binnen óene maand na afkondiging der wet aan genoemden beer te doen betalen de som van f 20,000. Wordt deze overeenkomst docr de wet bekrachtigd, dan bestaat er zekerheid, dat de staat en de provincie Zuid-Holland, zoowel nu als na dan 7erkoop der gron den, die tot de droogmaking der Schlelandsche plas sen beboeren, en thans den polder Prins Alexander uitmaken, met welken verkoop woldra een begin zal worden gemaaktvan al de aanspraken van den heer Jantzon op tiendrecht in dien polder, langs billijken weg, ontheven zullen zijn. Tot uitvoering dezer overeenkomst is het noodzake lijk eene wijziging te brengen in de begrootiug van het domeinfonds voor 1874. Tot de bedoelde uitvoering is vereischt, dat eeu som van 10,000, alsmede eeu zeker bedrag voor kosten der akten, hetwelk op hoog stens fl50 wordt geraamdbeschikbaar gesteld worden. Te dien .einde heeft de regeering voorgesteld ouder- art. 5 van art. 1 der genoemde begrooting met f 10,150 te verminderen en deze som als een nieuw onderart. 6 van dat artikel voor het bewuste doel uit te trekker. Uit de vergelijking van de bepalingen der wet vaa 1849 met het dezer dagen door de regeering ingediende wetsontwerp houdende regeling der algemeene voor waarden, op welke, ten aanzien van de uitlevering vao vreemdelingen, voortaan alle verdragen met vreemde staten zullen worden gesloten, blijkt, dat de nieuwe regeling hoofdzakelijk beoogt: 1° uitbreiding van de gevallen, waarin uitlevering zal kunnen geschieden, zoowel wat betreft de feiten waar voor de uitlevering kan plaats hebben (art. 2) aio de personendie kunuen worden uitgeleverd (art. 22) 2° meer waarborg dat een misdrijf niet ongestraft blijve (art. 6, 911); 3° meer waarborg voor de belangeu van den vreem deling (artt. 7, 1217); 4° bijstand en strafvervolging ook in de gevallen," waarin geen eigenlijke uitlevering plaats heelt (artt. 20 en 21). SuitenlanD. Algemeen overzicht. De verschillende uiteenloopende opiniën, die door de zoogenaamde ministerieele organen in den laatsten tijd iu Frankrijk werden verkondigd, hebben aanlei ding gegeven tot de thans vrij algemeen heerschende overtuiging, dat in den boezem van het kabinet ver schil van meaning heerscht omtrent de te volgen politiek als de nationale vergadering weder zal bijeen komen. Nogmaals schijnt de regeering het noodig te hebben geacht om de verzekering te geven, dat do ministers volkomen eensgezind zijn, althans door de Correspondance Havas is een olficieuse nota opeubaar gemaakt, waarin wordt gezegd, dat een deel der Parij- sche pers steeds voortgaat in de taal van zekere bladeu het gevoelen te zien hetzij van het geheele ministerie, hetzij van sommige van zijne leden. De regeering heeft echter geen officieus orgaao, en de dagbladen die haar politiek verdedigen doen dit geheel onafhankelijk. De regeering spreekt slechts door haar daden en hare woorden. Deze nota heeft een groote sensatie in de pers ver oorzaakt, en hoe wil men erkent, dat zij tegenover de heftige polemiek van de bladen der verschillende fractiën zeer wenschelijk was, gelooft men daarom toch volstrekt nog niet aan de homogeniteit van de leden van bet kabinet, maar integendeel, dat zij nog veel meer verdeeld zijn dan vroeger. Ware dit niet het geval, zoo redeneert men, dan zou het kabinet de verantwoordelijkheid van de eene of andere door de bedoelde dagbladen verkondigde meening op zich nemen, in plaats vao door zijne stilzwijgendheid het publiek in onzekerheid te laten over hetgeen nu eigenlijk de opinie der regeering is. 't Is te hopen dat deze met deze nota meer succes zal behalen dan met hare circulaire aan de prefecten om te waken tegen het behandelen van politieke onder werpen in de zittingen der departementale raden. Deze toch schijnen zich al zeer weinig te storen aan de vermaningen der regeeringenverscheidene gaan met voort te protes teeren tegen de politiek der regeering ten aanzien vau de gemeentelijke vrijheden. Het incident in den depar tementalen raad van Bouches du Rhone voorgevallen

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 2