MIDDELBUR GSCHE F 94. Dinsdag 1874. COURANT. 21 April. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2« Paasch- en Piuksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.50. Middelburg 20 April. Het bij de regeericg ontvangen en reeds in ons vorig nommer in hoofdzaak medegedeelde telegram van den luitenant-generaal van Swieten, godagteekend 14 dezer, luidt in zijn geheel als volgt: Van de stateu aan de Oostkust was nog geen enkel bericht ontvangen. Aan de Noordkust had, behalve Gigbenook Endjoeng de Nederlandsche souvereiniteit erkend. Den llen dezer heeft de vijand een sedert laDg aan- gekondigden aanval op onze legerplaats gedaan, waar van bij zich veel succes en onze verdrijving had be loofd. Wanneer dit de maat moet zijn van 'svijands agressieve kracht voor de toekomst, dan is zij zeer gering. Ofschoon door de vijandige hoofden alle krachten zijn ingespannen, was de opkom3t niet sterker dan ongeveer tweehonderd man. De aanval werd gemak-: kelijk afgeslagen, met een verlies bij den vijand van 25 dooden, terwijl aan onze zijde slechts 3 licht ge kwetst werden. De onderwerping bleef nog ontbreken, al schijnt de massa van het volk het vechten moede. Het logies ^oor de achterblijvende macht is bijkans voltooid. De hoofdmacht zal einde van April of begin van Mei op Java zijn. Door sommige dagbladen is, bij wijze van gerucht, medegedeeld dat het Zeeuwsch geschenk voor den koning op den 12en Mei niet gereed zou kunnen zijn. Het Utrechtscb dagblad, van Zondag, dat in zyu laatst- voorgaand nummer hetzelfde bericht vermeld had, schrijft daaromtrent thans het volgende „Van goederhand deelt meu ons omtrent het Zeeawsch geschenk voor Z. M. mededat het berichtals zoude dit niet op tijd gereed komenop eene vergissing moet berustendaar men ons ten stelligste verzekeren kan dat zonder tegenspoed het stuk gereed komtwaartoe op de fabriek van den heer van Kempen alle krachten worden ingespannen." Namens de hoofdcommissie voor het geschenk ont vangen wij dienaangaande de welwillende mededeeling dat de commissie verzocht heeft in de gelegenheid te mogen worden gesteld het geschenk den 12en Mei e. k. Z. M. den koning aan te bieden, en dat zij namens Z. M. in voor Zeeland hoogst vleiende bewoordingen bericht heeft ontvangen, dat de koning gaarne het geschenk op den feestdag op het paleis te Amsterdam zal aanvaarden. Voor het overige bestaat de zekerheid dat het ge schenk den 6en of 7en Mei in gereedheid zal zijn. Onder het opschrift Wandalisme wordt in de Neder landsche spectator in een stukje, geteekend B., uit Mid delburg gewezen op het wenschelijke om de Muntpoort alhier als een voor geschiedenis en kunst belangrijk monument voor vernietiging te bewaren. „De poort zegt de schrijver o. a. draagt het jaartal 1580. „Van de bouwkunst uit dien tijd ia zoo weinig over gebleven dat het nog bestaande eene zeldzaamheid mag heeten. „Maar wat vooral gelden mag, uit het oogpunt van kunst is die poort belangrijk. „Ter weerszijden vau den boog, die met een flinke lijst is gedekt, staan twee kolommen met Korintisch kapiteel, waarvan het eece geheel verweerd en afge brokkeld, doch het andere nog in goeden staat en schoon gebeiteld is; ter zijde van die kolommen zijn in den muur twee steenen geplaatst, met een Latijnsch opschrift in een vierkant. „De poort grenst ter weerszijden aan gebouwen die het rijk toebehooren. Onze regeering geeft te veel bewijzen van belangstelling in hetgeen voor geschie denis en kunst belangrijk is, dan dat ik niet de hoop zou mogen koesteren, dat ook dit monument zal be houden worden. „Het geld besteed tot instandhouding van het schoone is niet verloren". De raad van commissarissen der 0verijeelscbe bank heeft jl. Vrijdag, blijkens de Prov. Overijselscbe en Zwolscbe courant, eene circulaire aan de crediteuren dier bankverzondeDwaarin hij mededeelt, dat hij zich ia den aanvang des jaar:- gevleid had aan de aan deelhouders eene balans te kunnen overleggen meteen zeer bevredigend resultaat, doch dat sedert 1 Maart eene verschrikkelijke ramp ds instelling getroffen beeft. De beide directeuren der bark hebben namelijk in die maand, buiten voorkennis van commissarissen ec bui ten weten van de raadgevende commissie, in strijd met de statuten, bijna het geheele kapitaal ter huDner per soonlijke beschikking geuomen en geëngageerd in eene operatie te Parys, in aandeelen der Banque territoriale d'Espagae, die sedert gesloten is. De directeuren zijn door commissarissen voorloopig in hunne betrekking geschorst en de plaatsvervangende directeur is ont slagen. Tegen a. Zaterdag 25 dezer is eene verga dering van crediteuren der baak te Zwolle bijeengeroe pen teneinde aldaar de middelen te beramen om zoo veel mogelijk schade te ontgaan. Eene bij de circulaire gevoegde globale balans wijst een cijfer aan van ƒ1,118,528.94 aan baten en ƒ811,223.454 aan lasten, dus een saldo van ƒ307,305. Onder de baten komt een post voor van ƒ284,436.61 ten name van J. Wolff (de naam van een der directeuren). Reeds jl. Zaterdag dus éen dag na de verzen ding van de genoemde circulaire is de Overijsel- sche bank echter bij vonnis der rechtbank in staat van faillissement verklaard. Genoemd blad verneemt 'nader, dat de beide ge schorste directeuren de stad verlaten hebben. Volgens de Fracsche biaden is een"aünnerde heer Jacob Wolff, te Parijs in hechteuis genomen, en wel als me debestuurder van de Banque territoriale d'Espagte, wier hoofd-administrateur, de oud-minister Clement Duvernois, zich ook in handen der justitie bevindt. Met hen zijn nog iu hechtenis genomen de heeren Louis Wolff, Rassetti, vroeger procureur bij de burgerlijke rechtbank te Parijsex-chef van de coutentiease zaken der Banqne territoriale, en Jaurets, vroeger redacteur van la Presse en secretaris-generaal van de maatschappij. Zij zouden vervolgd wordea wegens overtreding van de wet op de vennootschappen en handelingen die aan de Banque territoriale d'Espagne een passief van meer dan acht millioen franken hebben berokkend. De consul der Nederlanden te Parijs schijnt de arres tatie van den heer Wolff te hebben verzocht omdat deze zeer vele aandee'en in de bank van den heer Duvernois (men beweeit 25,000 stuks) zou hebben gekocht met fondsen van de Overijselsche bank. Te Maassluis is door den nieuwen Maasmond binnen gekomen de eerste Oost-Indievaarderwelke van dit vaarwater gebruik maakt, namelijk het driemastschip Maassluis, gezagvoerder Kuchler vanTjilatjap. Hierbij moet echter in het oog gehouden worden dat het schip op zijne reis Londen had aangedaan en zijn diepgang dientengevolge slechts 45 decimeters, niet meer alzoo dan de talrijke stoombootenwelke sedert lang van den nieuwen waterweg gebruik maken, bedroeg. Gisteren had te 's Gravenhage in de zaal Diligentia de aangekondigde vergadering van leden der Neder landsche werklieden-vereeniging plaats, welke door afgevaardigden van honderd vereenigingente zamen meer dan 12,000 leden tellende, zoomede door verschei dene volksvertegenwoordigers werd bijgewoond. Het vroeger op de Rotterdamsche meeting vastgestelde besluit werd na een debat van drie ureu met algemeene stemmen op zes na aangenomen. Hieruit volgt dat de werklieden den dienstarbeid van kinderen in het alge meen beneden den twaalfjarigen leeftijd verboden wen- schen te zien. Van het volgende j .ar tot het vijftiende wil men dea arbeid beperken tot zes uren per werk dag, met verplichting tot een dagelijksch onderwijs gedurende drie uren. In navolging van betgeen reeds in Ergeland geschiedt behooren speciale ambtenaren, door de regeering te benoemen, met het toezicht op de naleving dezer bepalingen belast te worden. De aanwezige volksvertegenwoordigers werden met warmte aangespoord om het hunne tot de wettelijke regeling van het onderwerp toe te brengen. De vergadering werd besloten met de bekrachtiging, bij acclamatie, van het verlangen om in het belang der arbeiders beweging ook de coöperatie op wettelijke wijze te regelen. De vergadering van geneeskundige inspecteurs heeft do navolgende wenken tot bevordering der goede wer king van bet koninklijk besluit betreffende de wet op de besmettelijke ziekten medegedeeld. Zoodra ons land door eece besmettelijke ziekte wordt bedreigd worde gezorgd dat eene voldoende hoeveel heid van de verschillende in het koninklijk besluit aangewezen ontsmettingsmiddelen voorbanden zijten einde bij het eerste ontstaan van die ziekte al dadelijk behoorlijk gewapend te zijn, en, is deze eenmaal uit gebroken de ontsmettingsmiddelen voor een ieder gemakkelijk eu spoedigvoor de behoeftigen daarenboven kosteloos, verkrijgbaar te kunnen stelleD. Het voor handen hebben van die aangewezen entsmett ngsrnid- delen is vooral noodig ia kleinere gemeentenwaar niet al die middelen altijd te verkrijgen zijn. Voor de desiufectatie wordt het ruw carbolzuur aanbevolen, als zijnde geschikt te achten; het vloeibare, vrij zuivere pheriylzuur (Duitsch fabrikaat), dat bij alle groothaar delareu in chemicaliën bij eenige hoeveelheid te verkrijgen is tegen ƒ1.80 a 2 het kilogram, kan worden aanbe volen voor ontsmetting van allo stoffen, die door be- rooking met zwavelig zuurgas, of door af wassching met ruw carbolzuur zouden bederven. De oplossing vau chloorijzer bezit groote waarde voor het zuiveren van drinkwater. Dit geschiedt op de volgende wijze: ineen ton of een emmer met water doet men ongeveer zoo veel druppels van de chloorijzer oplossing als er liters water zijn. (Een kleine emmer bevat omstreeks 10 liters, een groote ongeveer 15). Dan roert men het water om en laat het 24 uren stil staan. Het water is dan ge klaard en men vindt op den bodem een dik bezinksel. Het heldere water kan nu voorzichtig wordeu alge- schonken of afgekweld. Gebruikt men voor de klaring een ton, dan kan het worden afgetapt door een houten kraan, ongeveer een decimeter (palm) boven den bodem iu het vat bevestigd. Vooral voor zuivering van water uit rivieren of vaartenis dit middel uitnemend geschikt. Ten opzichte der wettelijke regelen voor het ont smetten, of vernietigen van besmette voorwerpen wordt nog het volgende opgemerkt: Wanneer voorgeschreven wordt de voorwerpen met phenylzuur-oplossing te be sprenkelen, moet daaronder worden verstaan goed te bevochtigen. Met uitzondtriüg van veeren, wol of paardenhaar moet elk ander vulmiddel van besmette bedden, matrassen enz. worden verbrand. Van eene vrij kostbare stoomzuivering tot ontsmetting van stoffen van geringe waarde kan toch wel geene sprake zijn. Het is aan te raden, de stoffen, langs verschillende wegen ontlast door lijders aan Aziatische cholera of febris typhoidea te verbranden of te begraven. Bij bet begraven van de stoffen zij men cr op indachtig, dat de stoffen vooraf moeten zijn ontsmet; dat men die stoffen niet begrave op een afstand van minder dan 12 meters van woningen, drinkwaterputten of regen bakken; dat op eenzelfde plek, plaats of terrein niet eene al te groote hoeveelheid stoffen begraven worde. Men kieze daartoe verschillende plaatsen. Het verbran den verdient onvoorwaardelijk de voorkeur en alleen dan zal men do stoffen moeten begravenwanneer tegen het verbranden onoverkomelijke zwarigheden bestaau. Ontsmetting van lijkenhuizen behoort te geschieden telkens wanneer een Jijk van iemand, die aan eene besmettelijke ziekte is overleden daaruit is verwijderd. Mestvaalten en dergelijke groote verzamelingen van vuil moeten niet worden weggeruimd; privaatkuilen, zinkputten enz.moeten niet buiten noodzakelijkheid geledigd worden gedurende het epidemisch voorkomen vau cholera of typhus, maar dit moet vóór het ont staan der epidemie geschieden.

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1