maatschappij met groote meerderheid tot de cnu indiug dier maatschappij besloten is. De manschappen van het regiment grenadiers en jagers worden onder de leiding van den luitenant Krieger dagelijks geoefend in het leggen van sporen, waartoe nabij het station van den Rijnspoorweg te 's-Gravenhage het noodige terrein en materieel is afge staan. De waterstand op den IJsel is thans zco laag dat de scheepvaart op de rivier er door belemmerd wordt. Volgens de Arnhemsche courant luidt de erfstel ling van mevrouw Eksteeo, waarvau onlangs melding werd gema-.kt, aldus: „Ik ondergeteekende H. A. E. Corttheyligers, weduwe P. M. Eksteen wonende op Brinkgreeve onder Diepenveen, verwerpe bij dezen alle vorige uiterste wilen verklare te benoemen tot mijnen erfgenaam de Necerlandsche Vrijmetselarij, mits aan- neemende te bewilligen in het verzoek eener geestelijk ziende, hoorende zints vele jaren, hare kleine nalatenschap te gebruiken voor een algemeen nuttig doel, de volgende uitbetalingen te verzorgen, alsmede zich te herinneren het geziene en gehoorde aan alle menschen behoort naarmate hunner ontwikkeling, zoodat het niet tot nieuwsgierigheid, spet, ODgeloof kan brengen, aan alle menschen, daar bet voor algemeen nut ontvangeö wierdt. Ik weet niets van vrijmetzeiarij als heb begrepen de zelve weldadig is en geen geloof uitsluitde reden van mijn verzoek." Na verdere legaten en besprekingen eindigt het stuk: „Veelmalen in jaren overgeschreven met onbeduidende verauderiu gen, altoos gekweld door de booze geestenwereld doch niet toegegeven er by gebleven." Dit olograpbisch stuk is gedeponeerd 2 Februari 1874, eu gedateerd 27 November 1873. Volgens een bericht nit Munchen stelt het laatste door Kaulbach vervaardigde schilderij, dat nog niet geheel is afgewerkt, de Duit:che Sr Michel voor, zooals hij met opgeheven zwaard de vijanden der beschaving en der meiischheid: het pausdom, de Napoleoniden en het heidendom verslaat. De Beiersche regeering heeft geweigerd den oud katholieken bisschop Reinkensals zoodanig in Beierente erkennen. In de zaal van de onde beurs op de Place de la Monnaie te Brussel is thans tentoongesteld ee&e imitatie in gouden muntstokken van de door Frankrijk aan Duitsch- land betaalde oorlogschatting van 5 milliardeu. Hetgeheele blok, bestaande uit rollen van 2500 stukken van 20 fran ken en een totaal van 250,000,000 stokken, vormt een kubus van 150 meters en zou als het uit werkelyke goudstukken bestond niet minder dan 1,612,930 kilo grammen wegen. De uitgever Calow te Keulen doet mede, door de uitg_ve van eene feestplaat, eene poging om aan de aanstaande Nederlandsche volksfeesten deel te nemen. In zijn prospectus zegt hij: „AanlaDgende de kunst rijke uitvoering dezer plaat is dezelve verheven over alle tot heden verschenen gravuren." Voorts prijkt het kunstwerk met deze versregels: «God schonk den koning zegen, heil en vreden, «Dit is des Nederlanders warme hcde." De heer Calow doet in zyn prospectus nog het volgend verzoek: „Het wordt gebeden bovenstaande rubrieken duidelijk uit te vullen" en belooft den intee- kenaars de toezending „der geaviseerd proefplaat". In het park van La Malmaison bij Parijs werden voor eenige dagen onder leiding van generaal Prin- ceteau proeven genomen omtrent de vervaardiging en de draagkracht van een zeilen-brug. De zeilen hebben de dikte van gewone scheepszeilen. Een stuk van twaalf pond met alles wat er bij behoorde, te zamen meer dan 3000 kilogrammen wegende, werd in de beste orde over de brug gevoerd zonder dat de zeilen eenigszins werden beschadigd. Honderd man paseeerde de brug, die 40 meters lang was, in storm pas en ook deze last droeg zij volkomen goed. In de omstreken van Breslau te Laurahütte en te Schoppinitz hebben ernstige ongeregeldheden plaatsge had onder de katholieke bevolijiug naar aanleiding van de schorsing door het burgerlijk bestuur van een kapellaan in de uitoefening zijner kerkelijks functiën. De inschrijvingen in Engeland ten behoeve van de slachtoffers van den hongersnood in Bengalen bedragen tot nogtoe 100,000 pond sterling, waarvan k/f in Lon den is bijeengebracht. Uit de inteekenlijsten blijkt echter, dat deze som voornamelijk is gegeven door rijke particulieren, handelsfirma's, gilden en corpo- ratiën, doch dat de eigenlijke burgerij nog weinig heeft deelgenomen; daar deze echter gewoonlijk niet minder weldadig is meende men slechts een goede organisa tie noodig te hebben om nog belangrijke sommen in het land te kunnen bijeenbrengen, en om zulk een organisatie in het leven te roepen is in Mansiou House te LondeQ onder leiding van den lord-mayor van Lon den eene meeting gehouden die door een groote menigte met belangstelling werd bijgewoond. Bij gelegenheid van een werkstaking te Genève op den 13eu dezer hadden aldaar ongeregeldheden plaats, waarbij verscheidene personen werden gearresteerd, daaronder komen, z oals thans wordt gemeld, nok twee leden der voormalige Parijsche commune voor: Lebeau en Lacord. Nadat het lijk van Livingstone te Londen was aangekomen in het door eenige geneesheeren geschouwd ooi de identiteit te constateeren. Wegens den verge vorderden staat van ontbinding waarin het reeds ver keerde, moesten zij hun onderzoek bepalen totdesporen van een breuk in den linkerarm die de reiziger voor dertig jaren door een beet van een leeuw had gekregen; dit onderzoek heeft geen den minsten twijfel omtrent de identiteit van het lijk overgelaten. Professor Witte te Halleeen bekend jurist en be oefenaar der Dante-litteratuurvierde den 10en April op 74jarigen leeftijd zijn zestigjarig jubilè als doctor. Hij promoveerde op zijn veertiende jaar. Sedert 1833 is hij hoogleeraar. De Duitsche declamator Herman Linde kent, naar men beweert, al de drama's van Shakespeare woordelijk van buiten. Yan tijd tot tijd houdt hij voordrachten die door velen bijgewoond en zeer geroemd worden. Thermometerstand. 17 Apr. 's av. 11 u. 48 gr. 18 'saiorg.7u.49gr.3'midd.lu.52gr.'sav.6u.52gr, Stat en-generaal. TWEEDE KAMEB. Zitting van Zaterdag 18 April. {Per telegraaf.) Te oc ge veer 4 uren werd de openbare zitting geopend. Na hernieuwing der atdeeliugen werden door dezen de heeren van der Does de Wiileboia, Blussé, Blom, Gevers Deijnoot en van Lijnden van Sandenburg be noemd tot leden der centrale sectie. Hierna is de vergadering uiteengegaan, zonder ver dere bepaling betreffende de orde der werkzaamheden. OuiU". iant. Algemeen overzicht. Het geschil tusschen de Turksche regeeriog en den heer de Lssseps over de tarieven van de scheepsrech ten in het kanaal van Suez heeftj gisteren ook een onderwerp van behandeling uitgemaakt in het Engel- sche lagerhuis. Door den heer Jeukinsoa werd daar omtrent tot de regeering eene interpellatie gericht, waarop de minister president Disraeli antwoordde. Hij bevestigde, dat de heer de Lesseps had gedreigd het kanaal van Suez te zullen sluiten indien de Porte volhardde in haar Yerlaugen om de bepalingen door de international commissie vastgesteld toe te passen. De Fransche regeering had reeds krachtige pogiDgen bij den heer de Lesseps aangewend om hem te bewegen in do besluiten der internationale commissie te berusten en geen maatregelen vau geweld te nemen, en de heer Disraeli was van oordeeldat het hiertoe ook wel niet zou komen. Hij onderstelde, dat de bedreiging van den heer de Lesseps slechts het gevolg was van een tijdelijke ontevredenheid en dat diens helder verstand hein wel zou doen besluiten om zich te onderwerpen aan de omstandighedon. 't Is te hopendat deze ver wachting vau den Engelschen 'premier zal worden ver vuld en althans dat het in deze quaeatie niet tot feitelijkheden zal komen, want de vaart door het kanaal van Suez is tegenwoordig een zóo groot inter nationaal belarig, dat de gevolgen van een plotselinge sluiting daarvan al ware zij dan ook slechts tijdelijk, toch onberekenbaar zouden kunneu zijn. Dat die slui ting niet anders dan van korten duur zou wezen volgt reeds uit bet antwoord door den kkédive gegeven, dat bij zelf het kanaal zou exploiteeren ingeval de heer de Lessep.3 tot de sluiting overging. De lord-kauselier van de schatkist, sir Stafford North- cote, heeft een nieuw financieel voorstel ingediend strekkende om de nationale schuld met 7 millioen pond sterling te verminderen. Tot dat eindo wil hij vaste jaarlijksche aflossingen invoeren, die in 1885 zullen zijn afgeloopen en tot dekking waarvan bjj op het actief der begrooting eene post van 500,000 p..nd sterling wil brengen, die de regeering jaarlijks al ontvangen aan teruggave van door het rijk aan plaatselijke be sturen voorgeschoten gelden. De nieuwe conserva tieve regeering heeft inderdaad geen kiagen over den tieatand waarin zij do schatkist v in haar liberale voor gangster heeft overgenomenen in het parlementaire iand bij uitnemendheid wordt zoo iets gewaardeerd en worden niet do verdienste van de tegenpartij gering geschat of op allerlei wijzen verkleind. Vandaar eene samenwerking die gunstige gevolgen voor 's lands be langen heeft; zóo heeft thans de vorige Engelsche minister vau financiën, lord Lowe, onmiddellijk ver schillende plannen van zijn opvolger goedgekeurd en terstond medegewerkt tot afschaffing van het inkomend recht op de suiker. De tweede lezing van het wetsontwerp op de mili taire organisatie werd gisteren in den Duitschen rijks dag ten einde gebracht. De verschillende paragraphen werden met enkele kleine wijzigingen aangenomen in den zin zooals die door de commissie voor het wets ontwerp waren voorgesteld, terwijl dit tenslotte in zijn geheel werd aangenomen. Terstond na de aanneming van 1 hebben de reichs- freundliche bladen, zooals zij zich noemen, in zeer ge zwollen taal hun blijdschap uitgesproken over bet votum van den rijksdagdat echter door do Volks-Zeitung een votum van wantrouwen jegens de Duitsche natie wordt genoemd. De rijksdag, zegt dat blad, heeft tegen de natie gezegd, „wij vertrouwen niet, dat gij eensgezind zult wezen in uw strijd tegen den vijandWij hebben reden om to vreezendat gij bij de eerste verkie zing geen vertegenwoordigers zult kiezen, die de voor het rijk noodzakelijke legersterkte zullen toestaan! Daarom hebben wij voorzorgen genomen, dat de rijks dag, die ons zal opvolgen de legersterkte niet zal ver minderen! Hierdoor hebben wij het liberalisme gered; want weet: alles wat tot nogtoe een liberale tint aan de rijk8regeering heeft gegeven, was niet het gevolg der innerlijke overtuiging van de leden der regeeringmaar vloeide alleen voort uit het vertrouwen op onze toegevendheid; waren wij niet zoo toegevend, dan zou het met het liberalisme ten einde zijn!" Dergelijke taal van het liberale Berlijnsche orgaan is zeker alles behalve vleiend voor de leden van den rijksdag, die vóór 1 van de militaire wet hebben gestemd. Alvorens over te gaan tot de behandeling der ker- kelijk-politieke wet betreffende de erkenning van gods dienstige vereenigingeDwerd in de Oostenrljkscbe kamer vao afgevaardigden het voorstel van den heer Fux behandeld, tot „uitsluiting van het genootschap van Jezus en de tot haar in betrekking staande orden en congregatiën." Tot verdediging van zijn voorstel hield de heer Fux een langdurige rede, waarin hij de orde der Jeziïeten op heftige wijze bestreed, eu die herhaaldelijk werd toegejuicht; het resultaat van het gevoerde debat was, dat met 148 tegen 21 stemmen werd besloten om het voorstel in behandeling te nemen, terwijl vooral luide werd geapplaudisseerd toen de afgevaardigde Prato, een geestelijke, vóór de behandeling van het voorstel slemde. De berichten uit Spanje zijn zeer schaarsch; de ge ruchten omtrent oneenigheid iu den boezem van het ministerie zijn óf onjuist geweest, óf die oneenigheid heeft geen ernstig karakter gehad althans eea telegram uit Madrid van eergisteren meldt dat het kabinet weder geheel eensgezind '8. Volgens berichten uit Barcelona heeft te Laselva eene schermutseling plaats gehaddie echter vau geringe beteekenis schijnt te zijn. De correspondent van the Timesde heer Marsch, moet in een gevaarlijke positie hebben verkeerd; de Carlis- teu hebben hem willen fusilleerenen slechts aan de tusschenkomst van den Fraoschen consul te Algorta heeft hij zijne redding te danken. Belgische brieven, Brussel 17 April. De senaat heeft het wetsontwerp betrekkelijk de maritieme werken te Antwerpen beter opgenomen dan de tweede kamer. De heer Jules Malou heeft geen enkelen aanval at te weren gehad, welke in hevigheid te vergelijken was bij die, welke in de andere verga dering op hem gericht werden en hem in zijn kabinet tranen van spijt hebben doen storten. De katholieke leden van den seDaat hebben hun best gedaan om balsem op zijne wonden te gieten. Een onzer beschreveu vaderen is zelfs zoo ver gegaan van den minister te vergelijken bij de Romeinsche triompha- tors, waarop natuurlijk de vergelijking volgde van de redenaars der oppositie met de bezoldigde beleedigers, die den zegewagen des overwinnaars volgden. Een van de leden der linkerzijde, de heer Dolez, heelt als antwoord op deze vergelijking protest aange tekend tegen de neiging oio in de eene kamer een oordeel uit te spreken over hetgeen in de andere voor- gevallrr> is. De heer Jules Malou heeft slechts met weinige woor den*- verklaard dat hij in zijn geweten overtuigd was, deze zaak op de meest voordeelige wijze en in het belaag des lands te hebben behandeld, waarna het ontwerp met 34 tegen 8 stemmen werd aangenomen; 5 senatoren hebben zich bij deze gelegenheid van stem ming onthouden. Op dit oogenblik houdt de senaat zich bezig met een interpellatie van graat Vilain XIV betrekkelijk het plan tot herbouwing van de wijk Notre-Dame-aux-Neiges te Brussel. Dit plan is door den stedelijken raad der hoofdstad in een zijner laatste zittingen goedgekeurd en breDgt thans de geheelo bevolking in spanning en ontroering. Niet dat men ontkent dat het noodzakelijk is om

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 2