MIDDELBUR GSCHE F 93. laandag 1874. COURANT. 20 April. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2<« Paasclr- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3lm.., franco is f 3.50. Middelburg 18 April. Tot aanvulling van bet in ons nomtner van Vrij dag jl. opgenomen bericht omtrent de wijziging, welke door het Middelburgsch departement der Maatschappij tot nut van 't algemeen wordt voorgesteld in artikel 1 van de algemeene wet der maatschappij te breDgen, wordt ons het navolgend afschrift der door het depar tement aan het hoofdbestuur over dat onderwerp ge richte missive toegezonden. „Middelburg 15 April 1874. „Daar bet departement Middelburg van de Maat schappij tot nut van 't algemeen er grooten prijs op stelt dat, bij de herziening der algemeene wet dier maatschappij, art. 3 dier wet niet alleen behouden blijve, maar ook in zijnen waren naam en natuurlijken zio getrouw worde gehandhaafd, teneinde alzoo, bij geschillen over godsdienst en staatkunde, menschen van uiteenloopende meeningen daaromtrent met die maatschappij zouden kunnen blijven samenwerken tot verspreiding van algemeen volksgeluk, en het aan dit departement voorkomt dat art. 1 dier wet, zooals dit artikel thans is geredigeerd, het dier maatschappij, vooral in onze dagen, moeilijk maakt, om zich van partijkeuze in geschillen over godsdienst zorgvuldig te onthouden, heeft dit departement, daarbij gebruik makende van de bevoegdheid, door art. 95 der alge meene wet aan de departementen verleend, en over eenkomstig een in zijne heden gehouden vergadering genomen besluit, de eer zoodanige wijziging van art. 1 voor te dragen dat dit artikel aldus gelezen wordt: „„Het doel der maatschappij is algemeen volksgeluk te verspreiden door het voortplanten van nuttige kundig heden voornamelijk onder mingeoefenden, en door het bevorderen van goede zeden."" Gisteren avond trad in de Waalsche kerk alhier de heer L. J. van Rhijn, predikant te Wassenaar, op ten behoeve van het op te richten seminarie te Depok nabij Batavia. Eenige bekende vrienden der zendings zaak te Batavia woonachtigzooals de heer mr. L. W. C. Keucheniusde predikant Schuurman e. a.staan aan het hoofd der onderneming. Mea verlangt een kapitaal van vijf ton, of wel een jaarlijksch inkomen, met de ren te van dat kapitaal gelijkstaande, teneinde daarmede de kosten van oprichting en instandhouding te dekken. De bestemming van het seminarie is het opleiden van geschikte inlanders voor de prediking van het evangelie onder hunne landgenooten, als het meest geschikte middol tot verspreiding van het Christendom. Aan de benoodigde gelden ontbreekt nog een jaarlijksch bedrag van /3000 of een kapitaal, in staat om deze rente op te brengen. De heer van Rbijn, door het te Amsterdam gevestigd hoofdbestuur afgevaardigd om in de provincie Zeeland voor de bevordering der zaak werkzaam te zijn, ktnt door eigen ervaring Depok en de inlanders, daar hij vóór eenige jaren in het belang der zendingszaak den Indiechen archipel doorreisd heeft. Zijne voordracht werd gisteren avond door het aanwezig publick met belangstelling eu sympathie aangehoord. Men schrijft ons uit Breda dd. 17 dezer: „Heden overleed alhier de beer dr. A. A. van Heus- denoud-hoogleeraar aan de koninklijke militaire acade mie, een man, die gedurende de reeks van jaren, die hij aan genoemde inrichting geplaatst was, steeds met onvermoeiden ijver en erkende bekwaamheden het onderwijs aldaar mede leidde. „Bij de reorganisatie op wachtgeld gesteldbleef hij toch steeds tot voor kort werkzaam aan alles, wat bet onderwijs betrof, ook als voorzitter der plaatselijke schoolcommissie en der commissie van bestuur van de departementale school der afdeeling Breda van de Maatschappij tot nut vaa 't algemeen, van welke afdeeling hy president was. Hij was tevens ridder der orde van den Nederlandscben Leeuw. „Algemeen geacht en bemind om zijne boedanighe den als geleerde en als menschwordt zijn verlies levendig betreurd." De kamer van koophandel eu fabrieken te Rotter dam heeft een adres ran den minister van financiën gericht, teneinde voorziening te verkrijgen in de ge brekkige aankomst der postenspeciaal de Noortduit- sche en de Russischeterwijl ook de Franscbe en En- gelsche brieven oponthoud ondervinden in België. In antwoord hierop heeft de minister te kennen gegeven dat de vertragiDg der Franscbe post niet aan België ligt, maar aan toevallige omstandigheden moet worden toe geschreven; dat pogiDgen om de tweede Engelsche post vroeger te doen aankomen de gewenschte uit komst niet hebben opgeleverd; maar dat ten aanzien van de Noordduitsche post het uitzicht bestaat, de brieven reeds des morgens te half elf uren te Rotter dam te doen aankomen. Dezelfde kamer ontving Van den heer J. de Kater, te Brouwershaven, het verzoek hare medewerking te verleenen, tot de door hem aangewend wordende po. gingen om van de regeering to verkrijgen het plaat sen van boeien op de reede van Brouwershaven, teneinde daaraan de schepen te kunnen vastmeeren en op die wijze het lossen der lading, thans dikwijls met veel bezwaar gepaard gaandete vergemakkelijken. De kamer heeft daarop geantwoord dat het vergeefache moeite zou zijn hierop aan te dringendaar de regee ring waarschijnlijk antwoorden zou dat Brouwershaven wel eene haven is om binnen te loopenmaar niet om te lossen. Wendt Brouwershaven zelf zich tot den mi nister, dan zal de kamer, indien haar advies alsdan wordt ingeroepende zaak iu nadere overweging nemen. De Staats courant van heden bevat het koninklijk besluit van den 16en dezerwaarbij de voorwaarden worden vastgesteld voor benoembaarheid van hen, die tot adjunct-landmeters bij het kadaster in Nederlandscb- Indië wenschen te worden aangesteld. Ooi als zoodanig te worden benoemd moet zijn voldaan aaneen examen, in Nederland of iu Nederlandsch-Indië af te leggen, in de meetkunde, tot en met de inhoudsberekening van de vlakken, in de landmeetkunde en het vlug en vaardig verrichten van de berekeningen noodig voor de toe passing van de onderdeelen in het programma vermeld. Van het examen zijn vrijgesteld: a de personen, ver meld bij n° 1 tot en met n° 4 van artikel 5 van het koninklijk besluit van 24 Januari 1866, n° 92 (Indisch Staatsblad n° 46)b landmeters bij het kadaster in Ne derland c zij die vóór 1 Januari 1873 zijn benoemd tot adspirant-landmeter bij het kadaster in Nederland; d zij die het examen, volgens het programma vaD artikel 4 van het koninklijk besluit van 10 September 1864, n° 47 (Indisch staatsblad n°194), afgelegd, en in het daarbij door hen gekozen vak van landmeten en waterpassen voldaan hebben. Te Groningen en te Nijmegen is de aanneming der vestingwet door de eerste kamer feestelijk gevierd. Door het departement Amsterdam der Nederlandsche maatschappij tot bevordering der pbarmacie is een adres ingediend aan de tweede kamer der staten-gene- raal, strekkende om eene wijziging te brengen in het aangeboden wetsontwerp tot regeling van het hooger onderwijs in de pbarmacie in den vo'genden zin: 1° dat aan de hoogescholen een afzonderlijke leer stoel voor de pbarmacie wordt opgericht, waardoor de gelegenheid wordt geopend deze wetenschap in haar geheelen omvang en zelfstandig te beoefenen; 2° dat nevens de in het wetsontwerp vermelde weten schappelijke titels ook die van artis pharmaceuticae doctor worde opgenomen. Door de commissie voor de te houden tentoonstelling van Zaanlandsche oud- eu merkwaardigheden wordt ons eene circulaire toegezonden, waarin zij tot alle beheer ders van archieven en museaalsmede tot de verza melaars van oudheden en curiositeiten het dringend verzoek richt om die voorwerpen, welke min of meer tot de Zaan en hare bewoners in verband staan in bruikleen af te staan, gedurende den tijd dat de tentoonstelling zal worden gehouden. De commissie stelt zich ten doel eene verzameling bijeen te brengenwaardoor zoowel de geschiedenis der Zaanlandsche gemeenten in het algemeenals het leven en het bedrijf, de gebruiken en de gewoonten van de vroegere bewoners der Zaanstreek in bun eigen aardig karakter worden wedergegeven. Zij verzoekt tevens, teneinde bij tij ds voor de noodige localiteiten en voor de uitgave van een catalogus te kunnen zorgdragenzoo spoedig mogelijk bericht te mogen ontvangen welke voorwerpen men geneigd is af te staan, met vermelding tevens van alles wat op de voorwerpen betrekking heeft. De commissie, uit achttien leden, in verschillende Zaanlandsche gemeenten woonachtig samengesteldheeft de heeren mr. A. Greebe en H. Zwaardemaker beiden te Zaandam, respectievelijk tot haren voorzitter en pen ningmeester verkozen. Gaarne voldoen wij aan het met de toezending beoogde doel, de bekendheid en het welslagen der zaak bevor derlijk te zijn. Onderwijs. Door de onders van eenige jongelieden, welke aan het onderwijs op het gymnasium te 's Gravenhage deel nemen is een adres aan den gemeenteraad aldaar ge richt naar aanleiding van het op voorstel van den heer de Pinto genomen besluit om het schoolgeld van die inrichting te verhoogen. De adressanten zeggen dat zij, hoewel het genomen besluit betreurende, daarin geen aanleiding gevonden zouden hebben om zich tot den raad te wenden, in dien hun niet gebleken was dat het voornemen bestond om de verhooging ook toe te passen op die leerlingen, welke thans het gymnasium reeds bezoeken. Deze toch zijn hunne opleiding aangevangen onder de vroegere voorwaarden en zouden in hunne rechten alzoo ver-' kort worden, indien deze voorwaarden thans meer bezwarend werden gemaakt dan toen zij als leerlingen werden aangenomen. Op grond hiervan verzoeken de adressanten aan het bedoelde voornemen geen gevolg te geven. Men maakt aan de Arnhemsche courant de op merking, naar aanleiding van het in baar nommer van 15 dezer geplaatst en ook door ons overgenomen be richt, dat reeds in 18E9door den heer G.A. Vorsterman van Oijen met gunstig gevolg het examen voor land bouwkunde, volgens art. 1 der wet op het lager onder wijs, is afgelegd. Hij was de eerste aspirant. Kerknieuws. Woensdag werd in de twee te Amsterdam gehouden ochtend- en avond-vergaderingen van moderne theolo gen het debat van den vorigen avond over „deo gods dienst los van alle metaphysica" en het „zedelijkidea-' lisme" voortgezet. Daarna bracht professor C. P. Tiele het nieuwe wets ontwerp op het hooger onderwijs ten aanzien van godsdienstwetenschap en theologie ter sprake. Een der sprekers legde de vrees aan den dag dat, door de theologie van de vrije universiteit naar het dompig seminarie 'te bannen„protestantsche pastoors" ge kweekt zouden worden, en daar de geestelijken ook invloed op do kiezers uitoefenen, zou men dan spoedig in de tweede kamer zelve de werking van het obscu rantisme ondervinden. De vraag wat de kunst in den meest uitgestrekten vorm bedoelt en vermagwerd door dr. G. van Gorkom in den vorm eener causerie en nog door andere spre kers behandeld, waarna de bijeenkomst met een op wekkend woord van den voorzitter gesloten werd.

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1