MIDDELBUBGSCHE I 92. Zaterdag 1874. COURANT. 18 April. Dit Wad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2^ Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is 3.50. Middelburg 17 April. Blijkens een gisteren morgen bij het departement van koloniën van den gouverneur-generaal van Neder - landech-Indië ontvangen telegramniet op do Achi- neesche zaken betrekking hebbende, is de korporaal Hendrik Kruiderink, algemeeD stamboek nommer 68290 (vermeld op blz. 7 van het bijvoegsel tot de Neder- landsche Staatscourant van 8 April jl., n° 82)niet ge sneuveld, maar in verpleging te Padang. Staats cour.) In navolging van het voorbeeld onlangs door eenige bewoners van de Lange Delft gegeven, hebben gis teren avond ook eenige bewoners van den Langen Burcht alhier het besluit genomen, om die straat bij gelegenheid van de aanstaande feestviering te versie ren onder anderen door de oprichting van drie eerebogen en des avonds te illumineeren. Tot leden der conmissie van uitvoering zijn benoemd de heeren J. G. van der Harst, voorzitter, M. Volkrijk Liebert, J. P. Simons, L. Thewis en J. A. Rosset. In het bijvoegsel der Staats-courant van heden is opgenomen het koninklijk besluit van 9 Februari jl. waarbij op verzoek van J. J. van den Broeke, direc teur der Maatschappij der eerste kunstmatige oester- en mcsselcnltuur ia Zeeland, te Goes, de koninklijke bewilliging is verleend op het daarbij overgelegd ont werp der akte, houdende wijzigingen in de akte van oprichting van gemelde naamlooze vennootschap. De Staats courant van heden bevat de wet van den 15®* dezer houdende de bepaliDg dat, met afwijking van het voorschrift van art. 5 der wet van 6 Juli 1850 (Staats blad n° 39) de gewone verkiezing van leden der pro vinciale staten dit jaar op 7 Mei zal plaats hebben. Aan de Zwolsche courant wordt gemeld dat eenige te St. Petersburg gevestigde Nederlanders, grootendeels geboortig van Almelo, voornemens zijn op den 12en Mei Z. M. den koning eene nabootsing in miniatuur van bet standbeeld van Peter den Groote, dat in de hoofdstad van Rusland prijkt, aan te bieden. Het voetstuk van het geschenkuit malachiet bestaande, zou alleen 1200 kosten. Het koninklijk museum van schilderijen in het Mau- ritshuis te 'sGravenhage is van den 20en dezer gedu rende eenige dagenwegens daarin te verrichten werk zaamheden, gesloten. De datum der wederopenstelling zal later worden medegedeeld. Tot chef der afdeeling handelszaken bij de maat schappij tot exploitatie van staatsspoorwegen is in plaats van den heer J. J. Froger Wz. benoemd do heer J. B. H. E. M. Engeringh. In het overzicht, dat wij in ons nommer van Woens dag jl. gaven van het verslag der commissie nit den Zaandamschen gemeenteraad over de opheffing der bank van leening, bepaalden wij ons kortheidshalve bij voor keur tot de meest positieve beweegredenenwelke volgens het oordeel der commissie voor die opheffing pleitten. Zij zelve verklaart, zich met opzet te hebben onthouden van alle argumentendie min of meer be spiegelend konden genoemd worden. Met mathematische zekerheid wilde zij het betoog leveren dat de bank aan de gemeente uit een financieel oogpunt niets dan nadeel opleverde en tevens door de ingezetenen zeer goed gemist kon worden. Het behoeft echter nauwelijks betoog dat bij eene zaak als deze ook beschouwingen van anderen aard voorkomenwelke niet minder de aandacht waardig zijn. Slechts eenige daarvan worden door de Zaandamsche commissie in het voorbijgaan aangestipt. Zware beschuldigingen brengt zij tegen de banken van leening in het algemeen in. Vaak, zegt zij, is de back de heelster van gestolen goed; dikwijls worden onontbeerlijke voorwerpen van huis raad verpand om het daardoor verkregen geld in weinige oogenblikken te verkwisten. Vrouwen en kinderen vin den somtij cis in de bank het middel om, zonder voor kennis van de hoofden der gezinnen, zich geld te verschaffen, en dat zulke knoeierijen tot den ondergang vao het gezin voeren begrijpt een ieder. Voorbeelden genoeg zijn bekend dat een voorwerp, in den winkel aangekocht, doch niet ten volle betaald, weder ver pand wordt om den winkelier het nog verschuldigde te kunnen voldoen. In al deze gevallen verblindt het oogenblikkelijke, schijnbare voordeel, de mogelijkheid om dadelijk aan geld te komen, de oogen voor de meer verborgen nadeelen, de buitensporige rente, de onkos ten aan het inbrengen verbondendo moeilijkheid om het beleende voorwerp later terug te bekomen enz. De waarde welke men aan zijn stuk huisraad hecht, dat met moeite, soms door maandenlange spaarzaamheid verkregen isgaat verloren door de gewoonte om dat zelfde voorwerp tijdelijk uit de handen te geveu ten einde aan eenig geld te komen. In dien zin kan men met de Zaandamsche commissie naar waarheid zeggen dat banken van leening de groote hinderpalen zijn voor spaarzaamheid en overleg. De voorstellen der commissie strekten om door een laDgzamen overgaDg den minderen man te gewennen aan het denkbeeld dat zijn vroeger toevluchtsoord, de bank, hem spoedig ontvallen zou. Zij hoopte hem daardoor te bewegen zich zei ven terug te trekken, iets wat niet geheel onmogelijk scheen, daar reeds nu het feit zich had voorgedaan dat het aantal panden dadelijk niet onbelangrijk verminderd was, nadat de commissie voor de bank van leecing met goedvinden van het dagelijkscti bestuur bepaald had dat niet meer dan twee panden te gelijk zouden worden aangenomen. In dezen geest wenschte de commissie te bepalen: 1* dat van af 1 Juli dezes jaars geen voorwerpen meer zouden worden beleend, die minder dan twee gulden waarde hebben; 2° dat van af 1 November e. k. door een en denzelf den persoon niet meer dan twee panden op een en denzelfden dag in beleening mochteu worden aange boden 3° dat van af 1 Mei 1875 op kleederen geen geld zou worden voorgeschoten, en 4° dat na 1 Februari 1876 de bank voor beleening geheel gesloten zou blijven, om daarna tot 1 Mei 1877 alleen gelegenheid te geven tot het terughalen der ver pande goederen. Met deze voorstellen heeft de Zaandamsche gemeen teraad zich vereenigd. iSeuoemingen en besluiten. lager onderwijs. Benoemd tot schoolopziener in bet 1" schooldistrict van Friesland jonkheer mr. J. JË. A. van Panhnys, te Bergura. leger. Op pensioen gesteldop verzoek's konings adjudant in buitengewonen dienst de generaal-majoor F. C. H. baron van Tuyll van Serooskerkeoplaatselijk kommandant le klasse te 's Gravenhage, waarnemend gouvernenr der residentie, ten bedrage van f 2400, en de majoor G. J. Engeien van het regiment grenadiers en jagers, ten bedrage van f 1300 's jaars, met toe kenning aan laatstgenoemden van den rang van lnite- tenant-kolonelalsmede 's konings adjudant in buiten gewonen dienst de generaal majoor A. E. Mansfeldt, kommandant van de 3e divisie infanterie, ten bedrage van 2400 's jaars. Benoemd bij den plaatselijken staf tot generaal- majoor, plaatselijken kommandant 1" klasse, te'sGra venhage, do kolonel G. H. J. Michelhoff, kommandant van het 2e regiment huzarenbij het wapen der infan terie, bij het 3° regiment, tot kolonel, de luitenant kolonel C. M. H. Pel, kommandant van het korps; bij het 6° regimenttot kolonel en kommandant van het korps, de luitenant-kolonel W. B. Bunnik, belast met het bevel over het korps; bij het wapen der cava lerie bij het le regiment huzaren, tot ritmeester 2e klasse (naar ouderdom van rang), de le luitenant W. H. Nolthenius, van het korps; tot 1" luitenant (naar ouderdom van rang), de 2e luitenant jonkheer A. C. baron van As beck, van het korps; bij het 2e regiment huzaren, tot kolonel en kommandant van het korps, de luitenant-kolonel jonkheer J. G. A. van Spengler, van het korps; tot luitenant-kolonel, de majoor C. L. Hermeen, van het 4e regiment huzaren; bij het 3eregi ment huzaren, tot luitenant-kolonel, de majoor C. L. Scheidier List, van het korps; tot majoor, de ritmees ter F. C. D. M. Hinlopen, van het korps; tot lïn lui tenant (naar ouderdom van rang)de 2e luitenant W. A. Storm de Grave, van het 2e regiment huzaren; bij het 4® regiment huzaren, tot majoor, de ritmeester J. N. Kohn, van het korps; tot ritmeester 2® klasse (naar ouderdom van raog)de le luitenant jonkheer F. A. de Jong van Beek en Donk, van het 2* regiment huzaren. Onderwijs. Het hoofdbestuur van het Nederlandsch onderwijzers genootschap heeft aan eene commissie van vijf leden nit verschillende provinciën opgedragen verslag nit te brengen omtrent de veranderingen welke in de wet op het lager onderwijs wenschelijk worden geoordeeld. Aan het verslag, opgenomen ia het blad Ons onder wijs, ontleenen wij de volgende hoofdpunten: De commissie is vóór gemeente-tegen staats-onderwijs, en verklaart zich voor de invoering van den algemeeuen eerplicht. De kosten van het lager onderwijs moeten gedragen worden voor de helft door de gemeente, voor een vierde door het rijk en voor een vierde door de provincie. Zij stelt voor artikel 23 der wet te doen luiden als volgt „De lagere school moet door onderwijs en tucht een opvoedende strekking hebben in dien zin, dat de ont wikkeling der verstandelijke vermogens wordt bevor derd, de leerlingen hun plichten als meusch en als burger leeren kennen en tot een nauwgezette deugds- en plichtsbetrachting worden opgeleid. „De ouderwijzer onthoudt zich van alles, wat te kort doet aan den eerbied voor den godsdienst. Hij mag niets doen of toelaten, wat in strijd is met de gods dienstige begrippen van erkende kerkgenootschappen die op zijn school vertegenwoordigd zijn." Voorts wenscht de commissie dat het getal onder wijzers worde vastgesteld naar evenredigheid van éen op elke veertig leerlingendat voor hunne bezoldiging worde aangenomen een minimum van f 900 voor do hoofd en f 500 voor de hulponderwijzers; dat de eischen bg de examens voor mannelijke en vrouwelijke aspiranten gelijkgesteld en do akte-examens eenmaal in het jaar door 5 commissiën afgenomen zullen worden. Ook acht zij de instelling van een afzonderlijk ministerie van onderwijs noodigen wenscht zij het getal inspec teurs op vijf, dat der schoolopzieners op hoogstens vijftig gesteld tc zien. De plaatselijke school-commis- siën moeten volgens het gevoelen der commissie behou den blijven. Het 's Gravenbaagsche dagblad deelt met zekerheid mede dat dr. I. Cramerpredikant te Amsterdam, voor het beroep a's hoogleeraar in de godgeleerdheid aan de hoogeschool te Groningen bedankt heeft. Kunstnieuws. De verkooping der schilderijen-verzameling van den baron van Reede van Oadtsboorn te Amsterdam is afge- loopen. Van de voornaamste schilderijen hebben wij ge lukkigalleen den Israels te betreuren, die naar Engeland overgebracht wordt. Een zeestuk van L. Meijer bracht f11,000, een landschap van B. C. Koekkoek f 7260 op. Jammer dat de beide meesters niet meer in leven zijn om van den opgang, dien hanne werken thans maken, getuige te wezen. Gelukkig is in dit opzicht onze Bles, die op de verkooping zelve een zijner stukken voor f 6710 gaan zag. De geheele verzameling, die bij dea aankoop misschien f70,000 gekost heeft, bracht 150,000 op. Het bezit ten van een zoo fijnen smaak als die van den baron vau Reede levert dus ook nog iets anders dan zuiver aeathetisch genoegen op.

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1