MIDDELBIJRGSCHE I 91 Vrijdag 1874. COURANT. 17 April Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den Paasch- en Pinksterdag en een der IDe prijs per 3/m., franco is f 3.50. Middelburg 10 ApriL Uit een telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië van 12 dezer niet op de Atchi- neesche aangelegenheden betrekking hebbende is gebleken dat de eerste luitenant A. M. H. Badiogs, van het 14e bataljon infanterie, in Atchin aan de cholera overleden is. Staats cour.) Heden en morgen wordt in het Schuttershof alhier de een en twintigste tentoonstelling van de Vereeniging tot bevordering van den tninbouw in de provincie Zeeland gehouden. De commissie van beoordeeling van het ingezondene is samengesteld nit de heerenmr. G. van HenDekeler, voorzitter; J. van Sluijs, J. Koole, J. M. Kakebeeke, te Goes, mr. C. P. Lenshoek, te Wolfaartsdijk, en F. D. Sprenger, de laatste als secretaris. Zij hgett de volgende prijzen toegekend; A. Voor liefhebbers of hmme tuiniersVoor de 8 best gekweekte en meest bloeiende Azalea Indica: de zilveren medaille is niet toegekend; de bronzen medaille aan J. P. Langejan, tuinbaas bij mejuffrouw Ackermans alhier. Voor de 8 best gekweekte en meest bloeiende Rhododendrnmde zilveren vergulde medaille aan J. P. Langejan, tuinbaas bij mejuffronw Ackermans alhier; de zilveren medaille is niet toege kend. Voor de 8 best gekweekte en meest bloeiende Camellia Japonica: de zilveren medaille is niet toege kend; de bronzen medaille aan J. P. Langejan voor noemd. Voor de schoonste verzameling van 15 groote planten: de zilveren vergulde medaille is toegekend aan J. P. Langejan voornoemd; de zilveren medaille aan F. D. G. Klinkenbergtuinbaas bij mevrouwde weduwe de Bruyn van Melis- en Mariekerke, te Koudekerke. B. Voor handeldrijvende kweekers ea bloemisten: Voor de verzameling van minstens 12 best gekweekte en meest bloeiende Azalea Indica: de zilveren medaille en f 6 zijn toegekend aan A. Blaas Ez.bloemist te Middelburg; de bronzen medaille en f 2.50 zijn niet toe gekend. Voor de 12 best gekweekte en meest bloeiende Camellia Japonica: de zilveren medaille en 6 zijn toegekend aan A. Blaas Ez. voornoemd; de bronzen me daille en f 2.50 zijn niet toegekend. Voor de schoonste verzameling van 25 groole plantengekweekt in tobben of pottenter versieringde zilveren medaille en f 15 zijn toegekend aan C. van de Potte, bloemist alhier; de bronzen medaille,,en f 10 zijn niet toegekend. C. Voor alle inzenders zonder ouderscheid: Vooreene bloeiende Rhododendrumuitmuntende door grootte en kweek: de zilveren medaille is niet toegekend; de bronzen medaille aan J. P. Langejantuinbaas bij mejuffrouw Ackermans alhier. Voor 2 bloeiende Azalea Indica, uitmundende door grootte en kweek: de zilveren medaille is Diet toegekend; de bronzen medaille aan J. P. Langejan voornoemd. Voor schoonste verzameling van minstens 30 bloeiende oran jerie- en kastplantende zilveren medaille en 10 zijn toegekend aan A. Blaas Ez., bloemist alhier; de bron zen medaille en 5 aan A. Antheunisse, tuinbaas bij mr. N. C. Lambrechtsen van Ritthem alhier. Voor de 6 schoonst bloeiende Erica en 6 dito Epacrisde zilveren medaille is toegekend aan W. M. de Witte, tuinbaas bij mr. A. P. Soouck Hurgronje alhier; de bronzen medaille aan A. Blaas Ez.bloemist alhier. Voor de 8 fraaist bloeiende en best gekweekte rozen, in de meeste verscheidenheid: de zilveren medaille is toegekend aan denzelfde; de bronzen medaille is niet toegekend. Voor de schoonste verzameling van 20 bloeiende Cineraria: de zilveren medaille is toege kend aan A. Blaas Ez. voornoemd; de bronzen medaille aan denzelfde. Voor de schoonste verzameling van minstens 10 bloeiende Primula Chinensis: de zilveren medaille is niet toegekend; de bronzen medaille aan A. Antheunisse, tuinbaas bij mr. N. C. Lambrechtsen van Ritthem alhier. Voor de schoonste verzame ling van minstens 10 bloeiende Primula, voor den vrijen grondde zilveren medaille is toegekend aan A. Antheunisse voornoemd; de bronzen medaille aan F. D. G. Klinkenberg, tuinbaas bij mevrouw de weduwe de Bruijo van Melis- en Mariekerkete Koudekerke. Voor de schoonste verzameling van minstens 20 Calceo- loria: de zilveren medaille is toegekend aan jonkheer m'. C. van Citters, te Heinkenszand; de bronzen medaille is niet toegekend. Voor de schoonste ver zameling van minstens 12 Reseda's: de zilveren medaille is toegekend aan A. Blaas Ez., bloemist alhier; de bronzen medaille aan C. van de Putto, bloemist albier. Voor de schoonste verzameling van minstens 6 Scarlet Pelargonium: de zilveren medaille is toegekend aan A. Blaas Ez., bloemist alhier; de bronzen medaille aan J. P. Langejantuinbaas bij mejuffronw Ackermans alhier. Voor de schoonste verzameling van 10 sier planten de zilveren medaille is toegekend aan J. P. Langejantuinbaas bij mejuffrouw Ackermaus alhier; de bronzen medaille is niet toegekend. Voor de 20 schoonste Coniferende zilveren medaille en f 6 zijn toegekend aan C. van do Putte, bloemist alhier; de bronzen medaille en f 3 aan denzelfden. Voor de beste verzameling van minstens 10 heesters met ge kleurde besseu (Aucuba, Arditia, Skimia enz.): de zilveren medaille is toegekend aan den heer Job. Luteijn alhier; de bronzen medaille is niet toegekend. Voor de schoonste verzameling van minstens 20 groen blij vende heesters voor den vrijen grond: de zilveren medaille is toegekend aan C. van de Putte, bloemist alhier; de bronzen medaille is niet toegekend. Voor de schoonste verzameling van minstens 20 Hulsten: de zilveren medaille is toegekend aan C. van de Pufte, bloemist alhier; de bronzen medaille iB niet toege kend. Voor bet sierlijkst geschikt Bouquet van gedroogde bloemen en grassen: de zilveren medaille is niet toegekend; de bronzen medaille aan den heer Joh. Lateijn alhier. D. Voor tuinbazen en kweekersVoor de beste ver zameling vervroegde groenten: de bronzen medaille en ƒ10 zijn toegekend aan J. P. Langejan, tuinbaas bij mejuffrouw Ackermans alhier; de bronzen medaille en f 5 aan P. de Wittetuinbaas bij mr. C. P. Lenshoek, te Wolfaartsdijk. Voorts zijn nog toegewezen de volgende beschikbare medailles: eene zilveren aan een verzameling planten, ingezonden door W. M. de Witte, tuinbaas bij mr. A. P. Snouck HnrgroDje alhier. Eene zilveren aan eene ver zameling planteningezonden door M. Bothwerkzaam by den heer Joh. Luteijn alhier. Eene zilveren ver gulde aan eene verzameling sierplanteningezonden door F. D. G. Klinkenberg, tuinbaas bij mevrouw de weduwe de Bruijn vau Melis- en Mariekerke, te Koudekerke. Eene bronzen aan eene verzameling Cinerariaingezon den door L. Blaas, tuinbaas bij m'. W. Ph. Vis, te Grijpskerke. Eene zilveren aan eene verzameling bloeiende planten, ingezonden door F. Blaas, tuinbaas bij mr. H. Lantsheer, te Oostkapelle. Eene zilve ren medaille aan eene verzameling planteningezonden door A. Antheunisse, tuinbaas bij mr. N. C. Lambrecht sen van Ritthem alhier. Eene bronzen aan een kop pel Aspiditia's fol. var.ingezonden door den heer Job. Luteijn alhier. Eene zilveren aan eene verzameling varens, ingezonden door W. Blaas, tuinbaas by jhr. van Doorn van Koudekerke, te Koudekerke. De giBteren avond alhier gehouden vergadering van het Middelburgse!/ departement der Maatschappij tot nut van 't algemeen werd door den heer mr. J. W. T. Swaters van Sehaumburg, die voor de eerste maal als voorzitter zitting nam, met een welkomstgroet en een woord vau aanbeveling geopend. Ten aanzien van de administratie der bewaarscholen, onder toezicht van het departement staande, in ver band met de jaarwedden der onderwijzeressen, is be sloten de zaak onveranderd te laten. In de vorige vergadering werd aan het bestuur opgedragen, om met het bestuur der spaarbank in nader overleg te treden omtrent een door laatstgenoemd bestuur voorgestelde wijziging van art. 4 van zijn reglement, teneinde de twee zittingen per week met eene avondzitting te vermeerderen en dientengevolge naar een ander lokaal nit te zien. Uit de gebonden conferentie is geblekendat de beoogde maatregel slechts voorloopig zal zijnin afwachting van de resul taten die hij zal opleveren. Na eenige bespreking is het voorstel van het bestuur der spaarbank goedge keurd. Voorts kwam in behandeling het ontwerp van wet, aan de algemeeue vergadering van 1874 aangeboden, waarop de departementen wijzigingen kunnen voordra gen, die later wordeD onderzocht door de commisie van wetsherziening, welke daarop aan het hoofdbe stuur advies uitbrengt. Het resultaat der vrij lang durige beraadslaging wasdat een amendement is aangenomen van een der bestuursleden, strekkende om art. 1 van het ontwerp hetwelk onveranderd is ge laten en luidt: „Het doel der Maatschappij is: door de bevordering van godsvrucht en goede zeden, overeen komstig de beginselen van den Chrisfelijken godsdienst, en door het voortplanten van nuttige kundigheden, voornamelijk onder mingeoefendenalgemeen volksge luk te verspreiden" aldus te lezen: „Het doel der Maatschappij is: de verspreiding van algemeen volks geluk door het voortplanten van nuttige kundigheden, voornamelijk onder mingeoefenden." De aan de orde zijnde benoemingen zijn tot een volgende bijeenkomst uitgesteld. Uit den Haag wordt gemeld dat het i gerucht omtrent een bezoek van den koniDg van Wur- temberg aan ons land, bij onderzoek gebleken is on gegrond te z^n. Daarentegen wordt de prius von Wied met zijne gemalin gedurende de kroningsfeesten te Am sterdam verwacht. De Amsterdamsche gemeenteraad heeft bet voorstel van burgemeester en wethouders om op den 12enMeia. de beurs te sluiten aangenomen. Door het centraal comité voor de aanbieding van het kindergeschenk aau den koning worden in een ingezonden stuk aan het Handelsblad de oorzaken uiteengezet, welke aanleiding geven dat bet geschenk niet op den 12en Mei gereed kan zijn. Aan nalatig heid of te late bestelling is hier niet te denken. Men wilde niet voor den dag komen met een of auder blin kend woorwerp, in eene fabriek te Parijs of elders aangekocht. Voor de vervaardiging van het model wendde men zich tot een Nederlandsch kunstenair, den heer Strackó, en voor de uitvoering in zilver tot den heer vau Kempen. Onmiddellijk bij deze bestel ling ontving men de mededeeling dat het werk ongeveer een jaar tijds zou kosten. Het monument wordt I meter breed en diep, bij 2 meters hoogte; het bevat, behalve de bas-reliefs, een aantal beelden en figurenwelker afwerking met zorg en zonder overhaasting meet kansen geschieden. De vervaardiging, zoo in gips als in zilver, is aan bekwame hauden toevertrouwd en zal, naar de over tuiging der commissie, volkomen slagenmaarzegt zij, alles moet zijn tijd hebben en kunst is kunst. Volgens bericht van het Algemeen dagblad van Zuid- Holland en 'sGravenhage wordt graaf Sievers, sedert dertig jaren eerste secretaris van het Russische gezant schap bier te lande, benoemd tot consul-generaal van Rusland te Amsterdam. In de Staats-courant van heden is opgenomen eeüe door den bibliothecaris der koninklijke bibliotheek aan den minister van binnenlaudsche zakea toegezonden volledige opgaaf van de boekwerken, waarmede die bibliotheek in het afgeloopen jaar verrijkt werd. Vooral uit Nederland waren de geschenken overvloedig en zij muntten, naar de bibliothecaris verklaart, tevens uit door belangrijkheid. rienoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan J. Israëls, C, Bisschop en J. Bosboomkunstschilders te 's Gra-

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1