mi 1° 90. WIDDELBURGSCHE Donderdag 1874 COURANT. 16 ApriL Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2e° Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen, De prijs per 3/m.franco is 3.ÖO. Middelburg 15 April. Zoowel wegens het late uur waarop heden namiddag de zitting van den gemeenteraad alhier geëindigd is als uithoofde van gebrek aan de noodige ruimte, kun nen wij het vers'ag van het in deze zitting verhandelde niet in dit nommer opnemen. Wij bepalen ons dus heden tot de vermelding van de voornaamste der genomen besluiten. Aan den heer J. F. W. Conrad is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid der plaatselijke commis sie van toezicht op de scholen voor middelbaar on derwijs. Van den heer Ch. G-. J. Pieterseningenieur te 's Gra- venhage, is een adres ingekomen, houdende verzoek om ondersteuning, h6tzij zedelijk, hetzij materieelvan een door hem bij de regeering gedaan verzoek om conces sie tot den aanleg en de exploitatie van een tramway van Middelburg Daar Vlissingen en van Middelburg naar Domburg. In afwachting van het antwoord der regeering op het verzoek van den adressant, is de be raadslaging over het- adres aangehouden. Nog is ingekomen een adres van de heeren O. Brin- cour, koopman, R. Dufanr, directeur der mijnen, beiden te Dortmund in Duitschland, Potel, ingenieur te Brussel, en H. Spillemaeckers, commissionair te Antwerpen, met verzoek om concessie voor den aanleg eener waterleiding in en door Middelburg en de buiten gemeenten. Daar nog eene concessie voor dezelfde zaak loopt V8n den heer D. Dronkers albier, is, tot zoolang omtrent deze laatste nader bericht is ontvaDgende beraadslaging en de beslissing op dit adres aangehouden. Naar aanleiding van een door gedeputeerde staten genomen besluit op de ingediende bezwaarschriften van aangeslagenen in de plaatselijke directe belasting op de inkomsteD, is het kohier voor 1874 gewijzigd als volgt: teruggebracht zijn P. J. J. Ie Marcband van de 9e naar de 8% W. Leenbouts Az. van de 13* naar de 12®, de wede. A. de Blok van de 3e naar de 2e en G. W. Bergman van de 8e naar de 6® klasse. Daarentegen zijn gehandhaafd de aanslagen van K. Meertens jr. J. Brakman, W. J. J. Koole, P. Duyvekot en C. Qua- dekker. Het totaal van het kohier is alzoo met /"29.22] verminderd en bedraagt thans 65,732.514- De staat van oninbare posten derzelfde belasting over 1873 is vastgesteld op f 353.85 en die tot het geven van restitntie over hetzelfde jaar op f 32.53]. Op voorstel van burgemeester en wethouders is beslo ten het bedrag van f 150 dat jaarlijks uit de gemeen tekas verstrekt wordt voor eene feestviering tegen Pinksteren voor de kinderen der scholen voor on- en minvermogenden, niet meer daarvoor te besteden maar die som te stellen in handen der plaatselijke school commissie, teneinde de beste leerlingen der genoemde scholenin plaats van die zoogenaamde Pinksterpartij, een feestreisje te laten doen. Ten behoeve der feestviering op 12 Mei a. is besloten a met 8 tegen 5 stemmen, om aan de plaatselijke schoolcommissie f 350 te verleenenteneinde daarvoor aan de leerlingen der scholen feestpenningeo of platen uit te reiken en de leerlingen der scholen F en G (voor min- en onvermogeuden) feestelijk te onthalen zooals op den len April 1872; en b met 11 tegen 2 stemmen, om aan burgemeester eu wethouders een krediet te verlee nen van hoogstens /400 tot illuminatie van het raad huis en tot medewerking bij de feestviering daar waar de gemeente gelijke belaDgen heeft als particulieren, alsmede ter bestrijding van eenige bij elke feestviering onvermijdelijke kosten. Tegen het eerste voorstel stem den de heeren Snoeiers, Jeraa, Nagtglas, van Eekelen en de Wind, tegen het tweede de heeren Snijders en Nagtglas. Het voorstel van burgemeester en wethouders aan gaande de bank van leening is niet voorgelezendoch volgens medodeeling van den voorzitter strekt de con clusie om niet over te gaan tot de oprichting eener nieuwe bank. De stukken zijn voor de leden ter inzage gelegd en de beraadslagingen aangehouden. Bij de uitloting van éen aandeel in de geldleening der gemeente is getrokken n° 148 en bg de nitloting van drie aandeelen in de geconverteerde schuld der n" 114, 399 en 138. Vanwege het Vüssingsche departement der Maat schappij tot nut van 't algemeen heeft gisteren avond de plechtige uitreiking van medailles plaats gehad aan de heeren G. vau Breen, winkelier, en Adriaanse, loods bij bet Belgische loodswezen, voor het redden van drenkelingen; en aan J. van Zwijndrecht, meesterknecht bij den heer P. G. de Vey Mestdagb, boekhandelaar, voor 25jarigen trouwen dienst. De bijeenkomst werd opgeluisterd door muziek en zang, uitgevoerd door een gezelschap muziekliefhebbers en de kinderen van de zangschool van den heer O. J. Bekker, terwijl de jongeheer 11. Bekker het publiek vergastte op de uitvoering van een duo voor viool en piano. Een talrijk publiek woonde deze bijeenkomst bij. Eergisteren heeft graaf Sievers, 1® secretaris der Russische legatie te 's Gravenhage, zich naar Vlissingen begevenom zich te overtuigen ot alles daar in behoor lijke gereedheid was voor de ontvangst van zijn souve- reiu bij zijne dootrei3 Daar Engelanden volgens het Dagblad van 's Gravenhage met genoegen bevonden, dat de gemaakte toebereidselen niets te wenschen over laten. De uitslag der te Sint Kruis gehouden verkiezing van een lid voor den gemeenteraad is dat de heer A. Lako is gekozen met 12 van de 23 uitgebrachte geldige stemmen. De heer P. B. Dhondt verkreeg 11 stemmen, de heer J. Brakman 1 stem. In de Staats-courant van heden is opgenomen een door den rijks archivaris aan den minister van binuen- landsche zaken aangeboden overzicht van den toestand van het rijksarchief, van de aanwinsten die het ver kregen heeft en van hetgeen door de ambtenaren ver richt is. Onder anderen blijkt daaruit, dat door den heer Winkelman, burgemeester van Vlissingen, in bewaring werd gegeven eene paskaart van de kust van Brazilië, op perkament geteekend in 1631. De zegelverzameling van het rijksarchief ontving weder eenige vermeerdering door de toezending van afdrukken onzer oude gemeentezegels, onder meer van den heer Slicher van Domburg at drukkenzoo in lak als met inkt, van de latere zegels van Tholen, Sta- venisse, St. Philipsland Poortvliet, Oud-Vossemeer, Scherpenisseen St.-AnDaland. Voor Zeeland ontbreken thans nog Aardenburg, Axel, Domburg, Hulst, Oost- burg, Sluis en Westkapelle. Aan de Haagsche Nieuwsbode wordt als een gerucht medegedeeld, dat ook Z. M. de koning van Wurtem- berg, de broeder onzer koningin, het kroningsfeest te Amsterdam op 12 Mei zal Eene mededeeling van den burgemeester in de zitting van den Haagschen gemeenteraad van gisteren beves tigt, dat Z. M. de koning den 15'" Mei in de residentie zal terugkeeren en dat die dag te 's Gravenhage het kroningsfeest zal gevierd worden. In overeenstemming met het advies van gedepu teerde staten van Zuid-Hollandheeft de regeering be slist, dat renten van geldleeningen niet uit het bedrag dier leeningen zeiven mogen worden gevonden. Dien tengevolge is de begrooting voor 's Gravenhage gewij zigd moeten worden en zijn de hoofdelijke omslag en de opcenten op het personeel vei hoogd. Onder de vele feestplatenwier aantal nog dagelijks toeneemt, bekleedt, behalve de reeds vroeger door ons vermelde, ook een niet onwaardige plaats die welke onder den titel van „De Oranjeboom" bij de heeren H. do Hoogh en C°. te Amsterdam is uitgegeven en die de portretten van de voornaamste vorsten uit het huis van Oranje benevens voorstellingen van eenige der belangrijkste gebeurteniseen uit bun leven bevat. Een bij de plaat behoorend boekje .levert eene beschrij ving van hetgeen daarop aanschouwelijk is voorgesteld. Een staaltje vau ergerlijke onbekendheid met onze toestanden en van echt Duitsche grofheid wordt door de Volks-Zeitang geleverd, die anders in vele opzich ten gunstig afsteekt bij haar Duitsche zusters. Zij verhaalt aan hare lezers, dat de Nederlanders een nieuw leger voor hun Indische bezittingen willen aanwervenomdat do oorlog tegen Atchin ongelooflijke offers vorderde en tot nog toe zonder gevolg bleef. „Daar zij het bij de wervingen daarvoor zoo gaat de Volks Zeitang voort voornamelijk op Dnitschers voorzien hebben, kan niet uitdrukkelijk genoeg worden gewaar schuwd tegen de dienstneming in dat leger. Het kli maat is voor een Europeaan moorddadig, daar zelfs in tijd van vrede de sterfteverhouding 14 tot 17 pereent bedraagt; daarenboven blijven de plaatsen van officieren en zelfs van onderofficieren voor Nederlanders gereser veerd. De behandeling, die de aangeworven vreemde manschappen vao de Nederlandsche officieren en onder officieren ondervindenwordt algemeen als waarlijk aischuwelijk geschilderd." Benoemingen en besluiten, leger. Overgeplaatst in rang bij het regiment gre nadiers en jagers de kapiteins J. E. Simonvan het 8®, benevens jonkheer A. M. C. H. Bowier en jonk heer A. W. van Reigersberg Versluys, van het le regi ment infanterie. Benoemd tot adjudant des konings in buitengewonen dienst de op pensioen gestelde adjudant in gewonen dienst de generaal majoor van den grooten staf jonk heer J. F. A. van Panhuys. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Scheveningen J. L. van Gennep, thans ontvanger der- zelfde middelen te Spaarndam c. a. Eervol ontslag verleendop verzoekaan H. van Hall uit zijne betrekking van ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Strijen ca., behoudens aan spraak op pensioen; opgeheven de ontvangkantoren der directe belastingen en accijnsen te Heinenoord c. a.t en te Strijen c. azooals die thans bestaan; ingesteld een ontvangkantoor der directe belastingen en accijnsen te 's Gravendeel c. a., bevattende de burgerlijke ge meenten 's GravendeelStrijen, Maasdam en Putters, hoek; de burgerlijke gemeenten Heinenoord, Mijnshee- renlaud en Westmaas toegevoegd aan het kantoor der directe belastingen en accijnsen te Oud-Beierland c. a., onder voortdurend beheer vau van den tegenwoordigen titularis J. Hoeflake. Onderwijs. Voor de eerste maal sedert de invoering der wet op het lager onderwijs, heeft zich een adspirant bij de commissie van het examen in Noord-Brabant aange meld, om de akte te verkrijgen voor de landbouw kunde, volgens art. 1 dier wet. Het examen werd afgenomen doof den rondgaanden leeraar Corten en liep ten gunste van den candidaat af, zoodat hem akte werd verleend. lÉunstnieuws. Wij vernemen dat de dagen voor het hier te hou den muziekfeest op den 5en en 6en Juni a. bepaald zijn en dat "de heer Carl Hill de uitnoodiging heeft aangenomen om de titelpartij van de Bonifacius, bene vens eenige liederen te zingen. Een vrij talrijk publiek had gistereu avond blijkbaar goede verwachtingen gekoesterd van de opvoering van „Asschepoetster" in den schouwburg alhier, eene ver wachting die deerlijk werd teleurgesteld. Op een Franscb toooeel vlug afgespeeld door Fransche acteurs en voor een Franscb publiek, moge een dergelijk stuk kunnen voldoen, zooals wij het gisteren avond zagen was het vrij vervelend. Het onderwerp is dood een voudig Mevrouw Fontenay beeft twee dochters waar van zij de jongste hartstochtelijk bemint en de oudste, de moderne Asschepoetster, geheel verwaarloost, zóo zelfs dat zij deze wil uithuwelijken aan een leelijken dikken neef, een schatrijken landeigenaar, een echten ongelikten beer, terwijl de jongste zal trouwen met den burggraaf de Spare. Evenals ieder ander uit hare omgeving merkte deze echter weldra het ongelijk Marie, (de oudste dochter) aangedaan, wordt op haar verliefd en wil Blanche (de jongste dochter) voor baar opgeven, die wanhopig dreigt te worden over het verlies van haar beminde. Om dit te voorkomen wil mevrouw de Fontenay Marie, die reeds geweigerd had, nood zaken om de hand van baar neef aan te nemen, doch thans breekt de verongelijkte met baar passieve hou ding; in deze éene passage kwamen de gioote talenten van mejuffrouw Beersmans, wier rol daartoe overigens weinig gelegenheid gaf, schitterend nit, en ontwik kelde zij een oogenblik al de krachten waarover zij beschikt. Als Marie ziet, boe ongelukkig bare moeder het verdriet van Blanche maakt, besluit zij eindelijk het laatste offer te brengen en den burggraaf in de armen van hare zuster terug te voerendoch als de moeder bedenktdat daardoor Marie ongelukkig wordt, volgt de verzoening en Marie stort zich, gelukkig over de herwonnen liefde, aan haar moeders hart; op dat oogenblik had het scherm moeten vallen; maar neen, op het tooneel wordt een geëxalteerd verzoeningstoo- neel afgespeeld, dat het publiek hindert of doet lachen, omdat het veel te laDg duurt, eer Blanche biunenkomt. Nu volgt het slot, men kan niet zeggen: de ontknoo- ping der intrige; de geheimzinnige draad wordt in het stuk gemister wordt een einde aan gemaakt door een huwelijk van Blanche met den burggraaf, van Marie met den huisonderwijzer Claude Parisot en van mevrouw de Fontenay metbaar neef den land eigenaar. Dat Victor Driessens in de rol van laatst genoemden geheel op zijn plaats was behoeven we niet

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1