Mahon zijne denkbeelden moet bekend maken, zijn het volstrekt niot eens over de grondslagen voor eene vereeniging tusschen de leden van da beide centrums, en met iederen dag wint dan ook de overtuiging veld, dat bet ministerie niet meer in zijn geheel ia de nationale vergadering sal verschijnen. De beweging ten gunste der aanneming van de rijks- milita're wetgevingzooals die door de regeering in Dnitschland wordt verlaDgd neemt met iederen dag grooteren omvang aan. Iïet. boaden van vergaderingen en het opstellen van adressen aan den rijksdag ten gunste van het wetsontwerp is aan de orde van den dag en oefent ongetwijfeld een verkwikkenden invloed op prins Bismarck uit, wiers'toestand niet erger wordt. In antwoord op het hem medegedeelde besluit van de vergadering, in de groote zaal der beurs to Hamburg gehondeD, heeft hij kuu, die aan die vergadering deel namen, zijn dank betuigd voor het in bet adres uitge drukte vertrouwen in öe rijks-regeeriog. Hij verklaart voorts er niet aan te twijfelen, dat de in de eerste handelstad van Duitscbland door zoo iuvloedrijke stemmen uitgesproken overtuiging, dat heileger als een organisch lid der natie duurzaam in staat moet wezen den vreedzamen arbeid tegen gewelddadige stoornis te beschermen, weerklank zal vinden in het land, terwijl zij een kostbaar onderpand is voor bet tot stand komen van overeenstemming tusschen de rijk6regeering en den rijksdag. Die overtuiging van den rijkskanselier wordt wel meer algemeen, maar de loden der oppositie schijnen, volgens de taal hunner organen, nog te volharden en zich weinig te storen aan de manifestatiën van het volk. De Voiks-Zeitung drijft daarmede althans den spot en roeent dat de adressen van een gedeelte der kiezers niet veel te hoteekenen hebben. De Oostenrijkecbe regeering is bijzonder geheimzinnig omtrent den inhoud der door baar tot den paus gerichte nota, doch naar hetgeen men er van is te weten geko men moet zij zoo al in beleefde, dan toch in vrij scherpe bewoordingen gesteld zijn geweest, on den paus moet daarin niet onduidelijk een verwijt zijn gemaakt voor de gevaren en moeilijkheden dio uit eene inmenging in de wereldlijke aangelegenheden kunuen voortvloeien. Het schijnt dat de strijd tegen ltome en de oppositie der bisschoppen tegen de kerkelijk-politicko wetten, de Oostcnrijksche liberalen, de Duitsch-Oostcnrjjkers vrij koel laat. De Neue freie Prcese, die wel sterk tegen bet voorstel van den afgevaardigde Fux is tot ver drijving der jezuïeten, houdt daarentegen een ernstige boetpredicatie tegen de halfslachtigheid en de lauwheid der grendwetspartij ten opzichte van het drijven der bisschoppen, die al hunne krachteD inspannen om tot een nieuw coneordaat te komen, en de gedachte alleen dat bet daartoe zou kunnen komen moet volgens de Neue freie Presse voldoende wezen om ieder ïecLt- geaard Duitsch-Oosteorijker van schaamte te doen blozen. De ministerieele crisis in Zweden en Noorwegen is geëindigd met de aanneming van het ontslag van den minister van justitie, dén'heer A'Jèrkreutz, die benoemd is tot gouverneur van de provincie Malmoehng. De staatsraad Bredberg zal zich belasten met de porte feuilles van justitie en binnenlandsche zaken. Uit Brussel wordt gemeld, dat het zeker is dat de beer de Kerckhove zyn ontsiag zal nemen als lid der kamer, waarin hij sedert den diefstal, door zijn zoon bedreven, niet meer is verschenen. De clericaien hebben als zijn opvolger candidaat gesteld den advocaat Kem peneer, en van liberale zijde wordt als candidaat ge noemd deheerLéon Verheegeo, schepen vau Mecheien. Be werkstaking der boerenarbeiders in Engeland. Opnieuw is in Engeland een strijd ontstaan tusschen de landbouwers en de boerenarbeiders. Twee jaren geleden vertenigden laatstgenoemden zich, onder leiding van zekeren Arch, to Leamingston, met het doel om loonsverbooging te verkrijgen. Op het voorbeeld van andere weiklieden stichtten zij eene Trade Union voor laedbouwarbeidere, en in navolging daarvan werden weldra in eenige middelpunten meerdere dergelijke'ver- eenigingen in bet leven geroepen. Verscheidene plaat selijke werkstakingen waren bet eerste resnifaat van deze beweging, een aantal werklieden verhuisde naar de graafschappen in het Noorden, alwaar de loonen hooger warenof naar de Engelscbe koloniën, vooral naar Canada. De vermindering der werkkrachten en de vrees voor eene emigratie op nog grooter schaal hadden eene verhoo ging der loonen ten gevolge op de plaatsen waar de vereenigingen waren gevestigd. Deze vermeerdering der kosten van bebouwing van het land drukte voornamelijk op de pachters, die hun land hadden gehuurd tegen een prijs berekend naar een lageren maatstaf van onkosten. Na den vervaltijd van de loopende huurcon tracten werd het Dadeeldoor de hoogero loonen veroorzaakt, op de grondeigenaars overgebracht, want dezen kondentengevolge van den minderen zuiveren opbrengst van den grond, slechts tegen lagere prijzen verhuren. Men kon daaruit toen reeds voorspellen, dat in hun gemeen belang landeigenaars en pachters zich weldra zouden aansluiten om de ver eenigingen van Jandbouw-arbeiders toet gezamenlijke krachten te bestrijden, en dat is thans in het district New-market bet geval. Iu het begin vaD Maart eischten de arbeiders van eene in dat district gelegen plaats eene ver1 ooging van het loon met 1 shilling per week, zoodat het van 13 op 14 shilling zou worden gebracht. Om hun eisch meer klem bij te zettengaven zij to kennen, dat deze hun door de vereeniging was ingegeven, onder belofte dat zij hen zou steunen iügeval het tot werkstaking mocht komen. Door dezen eisch, vergezeld van eene be dreiging, schijnt eeno verzoening tusschen landbouwers en arbeiders onmogelijk te zijn gemaakt. Op eene den 10®" Maart gehouden meding verbonden de pachters van het district New-market zich, om zich geheel en al naar de besluiten der meerderheid te zullen gedrageD, de bestaande loonen in geen enkel opzicht te zullen wijzigen evenmin als de gewone werkuren, en eindelijk om op officieels wijze a;n hur.ne arbeiders kennis te geven, dat ieder, die lid van do arheiders-vereeniging bleef, bij het einde der week zou worden ontslagen. Dit was eene oorlogsverklaring, en om de kesten van den veldtocht te kunneD dekken werd bepauld, dat ieder pachter, die lid van de vereeniging wenschte te worden eea entrée-geld Van 10 shillings zon betalen en eene contributie naar evenredigheid van de Eom waarvoor men in de armenlasten was aangeslagen. De arbeidersdie weigerden het lidmaatschap ven hunne Vereeniging op to zeggen, werden terstond ont- sl igen, terwijl daarenboven vele landbouwers hun ook het wonen i:i hunne arbeiderswoningen ontzegden. Vol gens the Time3 zijn 15Ó0 of 2009 en volgens eea •brief van dóri Anglikaauecben bisschop van Manchester 4000 arbeiders zonder werken hebben zij geen andere inkomsten dan de 9 shillings die hun wekelijks door de VereenigiDg worden verstrekt. De arbeid op het land is geheel gestaakt, en de pachters, die Let op dit oogen- blik wel zonder arbeiders kunnen stellen, omdat de zaaitijd voorbij is, denken met onrust aaü den tijd waarin de oogst zal moeten worden binnengehaald. De orde is volstrekt niet verstoord geworden, rcaar de strijdende partijen zijn zeer verbitterd tegeu elkander. Iu de vorige week hebbende arbeiders te Newmarket een groote demonstratie gehouden. Iu twee groote afdeelingen zijn zij de stad binnengetrokkenaan het hoofd van iedere afdeeling marcheerden, vier aan vier, eenige vrouwen met muziek en banieren. Het aantal aanwezige arbeiders bedroeg ongeveer 5000, waarvoor zeer opgewonden redevoeringen werden gehouden. Evenwel werd aan eea pachter, die had voorgesteld om hun de qcaestie te ontwikkelen uit bc-t oogpunt van de pachters, het woord verleend, hoewel hij zelf verklaarde lid van de vereeiging dar pachters te zijq. De president der meeting verklaarde, dat nu de strijd eenmaal was aangevangen de arbeiders geen genoegen meer namen met eene loonsvèrhoóging tot 14 shillings, maar dat zij thans 18 shillings eischten. Denzelfden dag hielden de pachters te New-market eene m:eling en noodigdeu de grondeigenaars tot deel neming uit. Het schijnt dat men jesloten heeft om tot het uiterste te volharden. The Times erkent, dat zij in hun recht zyD, wanneer zij zich verzetten tegen eene ioonsverhooging, maar veroordeelt het, dat zij van hunne arbeiders verlangen, dat deze het lidmaatschap der vereeniging zullen opzeggen. Tevens merkt dat blad op, dat wanneer de arbeid niet wordt hervat, de pachters niet alleen geen voordeel van ban land zullen behalen, maar zeks het daaraan besteede kapi taal zullen verliezen. Het raadt hen daarom aan om de arbeide]s vereenigingen niet te bestrijden, de loonen te verhoogtn en den handenarbeid te verminderen door het invoeren van landbouwwerktuigen. De bisschop van Manchester heeft z'ch ook met de zaak bemoeid, en hij acht den eisch der arbeiders billijk. Hij wil, dat men niet nit vrees, maar uit rechtvaardig heid hun verzoek toesta. „Ik ben geen voorstander van de beginselen van Iradec-unionszegt de bisschop, doch door het onbillijk misbruik van de macht van het kapitaal hebben ze noodzakelijk ingang gevoadea." Cjtttihdsbmïlitrn kctijöingch. Graanmarkten enz, Oostbürg 8 April. Ter graanmarkt ging kedsn weinig om, daar vele verkoopers waren achtergebleven en de opgekomeuen meest te hoog hielden in verhoudiüg tot de qualiteit van het aangebodene, terwijl de stemming van koopers flauwer bleek te zijn. Voor eenige goede monsters tarwe is nog 12.75, f 12.50 en f 12 betaald en voorts van 11.50 tot 9.50 geboden; rogge op/" 10 gehouden; wintergerst 8.40, 8.25, /8a7.50; zomer 7.50, 7.25 en 7; haver 5.25 a 4; paardeuboonen 8.50, 8.25, 8: erwten en kanariezaad niet getoond. Ter varkensmarkt waren] aan64 stuks biggeD, die tot vorige prijzen langzaam verkocht werden. Middelburg, 9 April. De aanvoer uit en van buiten Walcheren was heden evenals de handel, zeerr gering. Poike Walchersche tarwe werd aileen voor consumptie onveranderd van 12,75 tot 13 gekocht Zeeuwsche dito in puike so;rt /0.50 hooger en 12.50, 12.75 en /13 betaald; rogge bij partij a 9.50aangeboden, voor ver bruik a 10 besteed; wintergerst was bij het eind der beurs nog onverkocht, ofschoon die tot/8.25 werd aan geboden voor puike zware Walchersche is echter daar boven betaald; puike Walchersche zomergerst blijft begeerd en is prijshoudend tot 8 genomen; Walcher sche witte boonen zijn opgeruimddito bruine boonen prijshoudend van 12.25 tot f 12.50 betaald; dito paardenboonen beeft men 0 25 hooger en waren niet minder dan 9 los te maken; dito groene kookerwten prijshoudend 10 50winterkoolzaad wordt nominaal onveranderd 11.50 genoteerdin de prijzen van oiie en koeken is geen verandering. gemiddelde marktprijzen. Versche boter 1.25 a 1.35 per kilogram; eieren per 100 stuks 3. Prijzon yaii eiiecteiL Amsterdam 9 April. Nederland. Certific. Werkelijke schuld. dito dito dito dito dito dito Aaud. Handelmaatschappij dito exploitatie Ned. Staatssp. België. Certificaten bij Rothschild Frankrijk. Inschrijvingen. dito o Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 dito Hope C°. 1855 6e serie 5 dito 1000 18645 uiio 1000 18665 dito L. 100 18725 Loten 18665 Obiig.Hope C°.LeeniDg 1860 4 Certific. dito4 Ioscript.Stieglitz C°.26 a 4 L. 4 Obligatiën 1867—69 4 6 5 4 3 5 -i Pc*' 5"iV 4 4* 2, 93J 1391 lil* Certificaten Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. Oblig. dito Aand. Baitische spoorweg Obl. spoorweg Poti-Tiflis dito dito Jelez Orel 5 dito dito Charkow Azow. 5 Polen. Schntkistobligatiën 4 Oostenrijk. Obiig.metall.inzilverJan./Juli. 5 dito dito April/Oct. 5 dito in papier Mei/Nov. 5 dito dito Febr./Aug. 5 Aand. Nation, bank 3 100$ 87$ 99$ 100$ 96$ 235 92$ 77 76$ 80$ 50 241 125 98$ 97$ 64$ 65 soa Van de reede van Veere is gisteren naar zee gezeild de Nederlandsche schooner Jeanne en Marie, gezag voerder C. D. Brce^, van Veere in ballast naar Riga. (JLormpomdentic. Het door X ter plaatsing ingezonden stuk zal, met geringe wijziging, opgenomen worden als de schrijver zijn naam aan de redactie bekend maakt. Hongarije. Schatkistbiljetten 6 88$ Italië. Certific. Amsterdam 5 58 Spanje. Obligatiën Buitenl 3 18$ dito Binnenlandsebe 3 15A Portugal. Obligatiën 3 V 44$ Turkije. Inschrijving Alg. schuld 5 40-iV Egypte. Obl. 1868 7 72$ dito 1873 7 Amerika. Obl. Vereenigde Staten 1904 5 99$ dito dito dito 1882 8 99$ dito dito dito 1885 6 102$ Illin. Cert. Amsterdam 89$ Obi. St. Paul&Pac. Spw. 1® sec. 7 dito dito dito 2esec. 7 14$ Oblig. Central Pacific 6 B Brazilië. Mexico. Grenada. Venezuela, dito Ecuador, dito Obl. dito dito dito 1863 1865 1851 41 5 3 6 3 1 95$ 10$ Prijzen van coupons. Amsterdam, 8 April. Metall. 21.95; dito zil ver 23.30; Dito Eng. per f 11.671; Eng. Rassen per f Eng. Portugal per /11.67$; Fransche 56; Belg. f 56$; Pruis, f 34$; Harnb. Russen 31$; Russen in Z. R. 32$; Pools, in Fl. f 36$; Napelsche Spaansshe piaster Spaanscbe in Ir. 1000 Amerikaansche dollars 2.41; papier 2.10$; Turken 2töüertcnticn. Bevallen van een dooden Zoon W. DE VEIJ, eebt- genoote van P. BOUTENS. Middelburg, 9 April 1874. Heden overleed alhier vrouwe WILHELMINA ADRIANA VOGEL, geliefde echtgenoote van Biervliet, 4 April 1874. J' KROM.

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 3