Öuitcnlrtitö. aan het minder getal ingeschrevenen dan in elk der vier genoemde voorafgaande jaren. Het getal der bij de zeemilitie ingelijfde loteliogen bedraagt 597 en heeft dus het bij koninklijk besluit van 21 Februari 1873 vastgestelde en bij art. 5 der wet van 19 Augustus 1861 (Staatsblad n° 72) als maxi mum bepaalde cijfer niet ten volle mogen bereiken, hetgeen in de laatste vier vooraigaande jaren daaren tegen wel het geval was. De reden hiervan moet niet gezocht worden in den minderen lust om bij de zee militie te dienen. Het getal toch dergenen, die zich, overeenkomstig art. 150 der militiewet, voor den dienst bij de zeemilitie aanboden, bereikte het cijfer van 1588. In de provincie Noord-Holland echter, alwaar van de 696 loteliDgen, die zich aangeboden hadden om bij de zeemilitie te dienen, naar de evenredige verdeeling, overeenkomstig art. 3 van meergemeld besluit van 21 Februari 1873 (Staatsblad n° 33), 263 man voor dien dienst werden bestemd, konden slechts 260 man daarbij ingelijfd worden, uithoofde na afloop der afle vering en van de toewijzing der lotelingen aan de zee militie en de korpsen van het leger eenige afkeuringen hebben plaats gehad en zich nader geene gelegenheid heeft voorgedaan om het tekort aan te vullen. Het getal ingelijfde plaatsvervangers bedroeg iu 1873 1774, dus bijna een zesde deel van het aantal afge leverde manschappen, tegen 1409 in 1869, 1496 in 1870, 1581 in 1871 en 1669 in 1872. Vergeleken bij deze vier laatste jaren is er dus van de bevoegdheid tot het stellen van plaatsvervangers in 1873 opnieuw ruimer gebruik gemaakt. Daarentegen is van bet middel van vervanging door nommerver wisseling bij de lichting van 1873 minder ruim gebruik gemaakt dan in de vier voorgaande jaren. Het getal als zoodanig voor die lich ting opgetredenen bedraagt 617, tegen 755 in 1869, 685 in 1870, 661 in 1871 en 682 in 1872. Het getal opgetreden plaatsvervangers en nommer- verwisselaars te zamen bedraagt 2391, alzoo ruim l/« van het geheele bedrag dier lichting. Landbouw. In de Landwirhtschaftliche Zeitung van de Neue freie Presse wordt aanbevolen om ieder nieuw werktnig met een borstel of kwast eenige malen flink met lijnolie in te wrijven. Iedereen weet, dat bv. de steel van een hooivork, een spade of een Bchoffel wanneer hij nat is geweest en weder opdroogt krimpt en los begint te zitten, en hoe onaangenaam het is om met dergelijke werktuigen te werken. Bijl- en hamerstelen breken dikwijls bij het ijzer af. Door de stelen met lijnolie te bestrijken komt men dit voor en daar door bet ge bruik zulk een steel zoo glad wordt als ware hij ge polijst is het werken daarmede veel aangenamer voor de handen. Wordt het werktuig gedurende eenigen tijd niet gebruikt, dan wrijve reen ook het ijzer met lijnolie in om het voor roesten te bewaren. Volgens de Twentsche courant is bij een paar land bouwers te Ambt-Almelo eene ziekte onder het rund vee ontstaan, welke toegeschreven wordt aan het gebruik van lijemeel, dat nifc Deventer aldaar ingevoerd zou zijn. De ziekte bestaat in sterken doorloop, vooral by de koeien; een paard is dientengevolge reeds bezwe ken, en de kwaal bereidt zich in verscheidene stallen op de naburige plaatsen uit. Men verzekert dat bet bedoelde voeder, op last der bevoegde autoriteit, aan een scheikundig onderzoek onderworpen wordt. Rechtzaken. Een huurder te Amsterdam werd op grond van wanbetaling der huurpenningen, welke hij ook erkende, tot ontruiming der wouing gedwongen. Ongenegen daaraan gevolg te geven, werd hij voor de arrondis- sements rechtbank te Amsterdam gedagvaard. Tot verdediging zijner weigering voerde zijn raadsman mr. P. Pet aan, dat er borg was gesteld voor de huur penningen en de borg nog niet was aangesproken. Zoolang nu geen bewijs aanwezig was, dat deze de betaling weigerde, was de ontbindingsactie niet ge wettigd. M'. A. F. K. Hartogh voerde daartegen aan, dat een borgtocht alleen gesteld werd voor meerderen waar borg van den verhuurder, en dat de huurder zich daarachter nooit mocht verschuilen. Bij niet-nakoming van woderkeerige overeenkomsten mocht óf de ontbin dingsactie ingesteld, óf tot nakoming gedwongen worden. De rechtbank vereenig de zich met dit stelsel. Gemengde berichten. De Haagsche kermis begint dit jaar den ll*nMei en eindigt den 19en daaraanvolgende. Onder de Nederlandsch-Israëlietiscbe gemeente te Amsterdam bestaat zekere spanning, tengevolge der door den kerkeraad gedane voordracht van den heer dr. Dumner, tot vervulling der opengevallen waardig heid van opperrabijn. Men twijfelt namelijk of genoemde heer wel een voorstander is der neutrale staatsschool en een voornaam Israëliet, de heer mr. J. A. Levy, is op dien grond in het Weekblad voor Israëlieten tegen de candidatuur des heeren Dumner openlijk opgekomen. Door een aantal leden der gemeente is in een adres aan den kerkeraad een protest in denzelfden zin ingediend. De heer Woldemar Bargiel, een der gunstigst bekende Duitsche toon kunstenaren van den laatsten tijd, wordt in zijne betrekking als directeur der Rotterdam- ache muziekschool vervangen door professor F. Gerns- heim, thans leeraar aan het conservatoire tc Kenlen. Vonden wij voor eenigen tijd in een buitenlandsch blad de mededeeling dat een meisje na het doen van honderd „slagen" bij het touwtje springen onwel ge worden en overleden was, thans wordt in de Nieuwe Rotterdamsche courant gemeld dat in de nabijheid van Rotterdam een meisje van een zwak gestel onder het zelfde spel plotseliug dood gebleven is. Door den gemeenteraad van Haarlem is een bedrag van 1100 aangewezen tot d9u aankoop van drie oude schilderijen, voor de geschiedenis der gemeente van be langnamelijk een van P. WouwerraaD, voorstellende een gezicht in de stad, een ander van J. van Nickele, zijnde eene afbeelding der groote kerk in 1693, en het derdevan een ongenoemdehetwelk de portretten van Kenau Hasselaar en drie harer tijdgenooten voor stelt. De in aanbouw zijnde zweminrichting van den heer Sprenger, te Haarlem, is door den hevigen storm der laatste dagen gedeeltelijk vernield. De Zutpbensche courant heeft den lfn April het feest van haar vijf en twintigjarig bestaan gevierd. In den aanvang slechts eeu weekblad, verschijnt het blad thans viermaal per week. Van de kosthuizen der Maatschappij voor den wer kenden stand te Amsterdam is in de maand Maart als volgt gebruik gemaakt: kosthuis n° 1 (Korte LeidscheDwars straat): ontbijt 615, middagmaal 2703, avondeten 552, logement 1547 personenkosthuis n° 2 (Rapenburg): ontbijt 1126, middagmaal 2948, avondeten 1348, loge ment 2084 personeu. Den 5ea Mei zal 't 25 jaren geleden zijn, dat Grafhorst afgebrand is. De inwoners dier gemeente hebben het plan gevormd om die gebeurtenis feestelijk te berdenken en daartoe reeds een belangrijke som bijeengebracht. In het volgende jaar zal te Parijs een internatio naal aardrykskundig congres gehouden worden, opge luisterd door eene tentoonstelling van voorwerpen die op de wetenschap der aardrijkskunde betrekking heb ben. De tijd deropeniDj*, de verdeeliDg der werkzaam heden en de verdere bijzonderheden zullen later bekend worden gemaakt. Eene Nederlandscfce zangeres, mej. Heilbron, is in de koninklijke Italiaansche opera te Londen met groet succes als primadonna in la Traviata opgetreden. Te Toulon is men dezer dagen getuige geweest van de vcrhuiziDg eener ongemeen talrijke school ansjovis. De beweeglijke bank, die zy vormden, was meer dan vier mijlen lang; zij bad eene breedte van twee kilo meters en eeue diepte of dikte van een meter. De vis- schersvaartuigen, die haar ontmoetten, zijn met volle ladiDgen te Toulon binnengekomen. Deze ansjovis school werd door een overgroot aantal springvisscheD, door verscheidene bruinvisschen en door eenige haaien vergezeld. Te Parijs is het nieuwste werk van Emilio Gaste- lar „Kunst, natuur en godsdienst in Italië" verschenen. De voorrede van Marteau bevat eenige bijzonderheden uit het leven van Gastelar, die nog niet algemeen be kend waren. Het blijkt o. a. dat hg zijn eerste opvoe ding ontving op een instituut te Alicante en aldaar het gymnasium afliep. Vervolgens ging hij naar Madrid en verkreeg aldaar, na een examen te hebben afgelegd, een vrgplaats aan de pbilosophieche school. Hij beproefde later zgn geluk als schrijver en gaf een klein blad uit. Eerst in 1854 werd bij algemeen bekend, toen bij zicb bg de liberale beweging aansloot. Bg gelegenheid van een volksvergadering in bet theater OrieDte hield hij eene rede, die iedereen in verrukking bracht; den vol genden dag was zgn naam in geheel Italië bekend en zijn rGem gevestigd. „Hij is bestemd om onze grootste redenaars te overtreffen", schreef Espanna, en de pro fetie werd vervuld. Yerkoopiiigen en aanbestedingen. De kommandant der genie in de 10® stelling te Vlis- singen heelt gisteren in bet openbaar bij enkele in schrijving aanbesteed: 1° Het eenjarig onderhoud van de kazernegebouwen enz. te Vlissingen, Middelburg en Breskens. Aangenomen door den heer A. Rinders, te Breskens, voor f 6889. 2° Het eenjarig onderhoud van de metsel- en tim merwerken enz. te Vlissingen met Rammekens en te Breskens. Aangenomen door den heer A. Rinders, te Breskens, vcor f 2949. Thermometerstand. 3 Apr. 'sav. 11 u. 46 gr. 4 Apr., 's morg. 7 n. 46 gr. s' midd. 1 u. 54gr. 's av. 6 u. 54 gr. Algemeen overzicht. Bij gebrek aan feitelijk nieuws vermaken de politieke tinnegieters zich met allerlei dwaze geruchten, waaruit zij aanleiding nemen om het toekomstige lot der wereld te voorspellen. Zoo waren eergisteren te Pargs drie verhalen in omloop, die als zij waarheid bevatten wer kelijk een grooten invloed zouden kunnen uitoefenen op den gang van zaken in Frankrijk. Bazaine zon n. 1. voornemens zijn om een inval in Frankrijk te ondernemen Cbambord zou door een aanval van beroerte zijn ge troffen, zoodat zijn mond geheel vertrokken was, en de hertog de Bioglie zou vóór 10 Mei a. zijn ODlslag nemen; drie geruchten die voor ieder der voornaamste politieke partijen Bonapartisten, legitimisten en republikeinen van groot belang zouden zijn. De twee eersten laten wg voor hetgeen zg zgD, maar het laatste heeft meerdere waarde en de meeste kans bewaarheid te zullen wordeD, want de positie van den hertog de Broglie wordt met iederen dag hacheiyker. Bg de onlangs plaats gehad hebbende stemming over het voorstel Dahirel, om eene beslissing der nationale vergadering uit te lokken over den toekomstigen regee- ringvorm in Frankrijk, is er op gewezen, hoe gering de meerderheid der regeering zoo zy al eene meer derheid had gehaald zou zgn geweest indien niet sommige leden ontrouw waren geworden aan hunne partij en anderen hadden voor gestemd, die alleen tegen stemden omdat zij de constitueerende bevoegdheid der vergadering niet erkenden. Het kabinet-de Broglie heeft daarom behoefte aan den steun van allen die het tot nogtoe steunden en kan met geen enkele fractie breken zonder zijn bestaan in de waagschaal tostellen. Na afloop van die stemming liet de eerste minister zich eenige ontevredene woorden ontvallen over de legiti misten, waarvan 14 vóór de urgentie van het voorstel- Dahirel hadden gestemd, terwijl 30 afwezig waren. De minister ging nog verder en richtte tot de legitimistï- sche Union een waarschuwing over zijne uitdrukkingen ten aanzien van het septennaat, hetwelk 1' Union eene bétise had genoemd. L'Union stoorde zich echter niet aan de vermaningen van den minister of diens secretaris Baragnoneen georleaniseerd legitimist zooals een Parijsch coiespondent hem noemt maar verklaarde stoutmoedig van zijn recht te zullen gebruik maken en het septennaat te zullen noemen zooals het wilde. Men betwijfelt echter zeer of de hertog de Broglie wel tot uiterste maatregelen zal ovtrgaan, omdat hij in dat geval voor goed een vrij invloedrijke fractie van do legitimistiscbe partij tegen zich in bet harnas zon jagen en de meerderheid, waarop bij tot nogtoe kon rekenen, zeer zou verminderen. Dat er een einde moet komen aan den voorloopigen toestand en dat het septennaat een onding is, wordt wel meer en meer de algemeen heerschende overtuiging, maar de vraag is: hoe komt men tot iets anders? De regeering wil niet weg en de nationale vergadering wil hare ontbinding niet uitspreken. Er is sprake om een petitionnement te organiseeren ten guuste van de ontbinding der vergadering, maar-de regeering ia voor nemens iedere propaganda in dien zin te verbieden. Door de leden van de republikeinsche unie is een manifest aan hunne kiezers gericht waarin deze be kend worden gemaakt met den politieken toestand, en de gevolgen die daaruit volgens hunne meening zullen voortvloeien, terwijl door de voornaamste leden van de linkerzijde thans besloten is zich op gelijke wijze tot hunne kiezers te wenden. De regeering is ook met deze maatregelen niet ingenomen en moet, vol gens l'Ordre, bij verscheidene leden van laatstgenoemde fractie pogiDgen hebben aangewend om hen van dat plan af te brengen, en tevens het bepaalde voor nemen hebben te kennen gegeven om aan het inge stelde septeonaat „een republikeinschen vorm" te geven. Hoe dit zou kunnen strekken om den toestand te verbeteren en tot stabiliteit te komen is niet recht duidelijk. Men komt dus niets verder, en zeer eigenaardig wordt de geheele politieke strydin Frankrijk gekarakteriseerd door een Parijsch correspondent in l'Etoile beige. De geheele quaestie tusschen de royalisten en de rechter zijde en die den toorn des uiterste rechterzijde zoo zeer opwekt zegt hij kau men in deze woorden resuraeerenGij kunt het koningschap niet herstellen, omdat de koning niet wil. Indien gij den maarschalk niet wiltna Thiers ook niet te hebben gewild, hebt gij slechts te kiezen tusschen de radicalen of het kei zerrijk. Indien het uwe politiek is, om niets te willen en alles te beletten, zult gij in het niet verzinken zooals gy ook verdient. Van de reorganisatie der partgen gedurende het reces hangt dc naaste politieke toekomst niet alleen

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 2