het wetsvoorstel-Gratama c. s. tot afschaffing der jachtwet. „Naar mijne overtuiging zegt hij aan het slot van zijn brief is het voor ons, landbouwers en landeige naars zaak, om aan leehtsgeleerden en advocaten de beslissing over te laten, wat er nog gedaan mocht be- hooren te worden, om ons te vrijwaren tegen alle rechts geleerd gehaspel over jachtrechten en jachtovertredin- gen. Voor ons is het voldoende, om met alle kracht aan te dringen op het verkrijgen van de hoofzaak „alge- beele afschaffing van de jachtwet." Al dadelyk zou daartoe een adres aan de tweede kamer kunnen ver strekken, houdende het verzoek, dat deze zich toch vooral niet door opgeworpen zwarigheden betreffende bijzaken late terughouden om de wet, door de heeren Gratama c. s. voorgesteld, aan te nemen, waardoor de be scherming door de wet aan het wild verleend geheel zou komen te vervallen." De natuuronderzoeker Martius uit Kaaden in Bohemen verhaalt, dat hij onlangs op een reis in Saksen by een landeigenaar een paard vond, waarvoor hem reeds f 525 was geboden. Hij bad het twee jaren vroe ger voor f 35 gekocht. Het was toen zwak, geheel onderkomen; spijsvertering en uitwerpselen waren slecht. Ieder, die het paard zag, voorspelde een spoedigen dood. Met behulp van eene infusie van gebrande koffiebooneu, en door fijngemalen koffie met honig te slikken gegeven, werd het paard in vijf maanden weer volkomen hersteld. De vertering verbeterde alsook de ontlasting, het dier werd opgewekt, alle ziekelijke verschijnselen verdwenen en bet paard verkreeg kracht, gezondheid en het fraaie niterlijk, waarin het zich thans vertoont. De eigenaar wist niet genoeg ten gunste van dit middel te vertellen bij afgevallen paarden, tegen achternitgang in kracht, gebrek aan eetlust, vermage ring, ruige baren enz. Dat koffie bij krachtige dieren, vooral bij koeien, een best middel is, heb ik dikwijls ondervondenmeu verhaalt zelfsdat koffie het ver werpen van het kalf bij koeien tegengaat." Omtrent ditzelfde onderwerp schrijft Karl Fischer ook uit Kaaden dat de voerlieden aldaar, wier paarden ziek werden door gevatte koude of kolieken daardoor in verlegenheid geraakten, hunne paarden herstelden, dikwijls schier oogenblikkelijk, door een drank van sterke gekookte koffie en {20 voor de verdere reis weer geschikt maakten. (landbouw courant) De gemeenteraad van Dordrecht heeft eene subsidie van f 1200 toegestaan aan het afdeelingsbestuur der Hollandscbe maatschappij van landbouw voor de iu September a. aldaar te houden algemeene vergadering en tentoonstelling van landbouw en veeteelt dier maat schappij. Rechtzaken. Voor den hoogen raad heeft in revisie gediend de zaak der Hollandsche spoorwegmaatschappij tegen den staat, tot het verleenen van schadevergoeding voor de doorsnijding der lyn van genoemde maatschappy, ten gevolge der concessie, verleend aan de Nederlandsche Rijnspoorwegmaatschappij tot het aanleggen der lijn 's Gravenhage—Gouda. De advocaat-generaal Smits geeft zich voornamelijk gerefereerd aan zijne conclusie, welke het in eersten aanleg gewezen arrest heeft voorafge gaan, en thans geconcludeerd tot vernietiging van het beroep in revisie en bevestiging van het eerste arrest van den 14,n Maart 1873. De uitspraak in deze zaak is be paald op den 22en Mei. De arrondissements rechtbank te Breda heeft ein delijk uitspraak gedaan iu de zaak van het klasikaal bestuur en den Ned. hervormden kerkeraad in de classis Breda tegen den heer Koeken, predikant te Moerdijk. De gedaagde is bij gemotiveerd vonnis niet-ontvankelijk verklaard in zijn verzoek en in de kosten daarop veroor deeld. Gemengde berichten. Een Haagsch politie-agent was dezer dagen bijna het slachtoffer geworden van zijn ijver. Men had se dert eenigen tijd kennis bekomen van het aanhoudend vermissen van hooi op een hooizolder aan het Groene- wegje, zonder eenig vermoeden te hebben omtrent de daders. Eindelijk b'eek het dat tusschen dien zolder en den daaronder gelegen stal van een schuitenvoerder gemeenschap bestond en dat de in het hooipakhnis werkzaam zijnde knecht nu en dan zijn buurman be neden het een en ander van zijn voorraad mededeelde. De agent, die den dief op de daad betrapte en hem bij den kraag greep, viel al worstelende met zijne prooi door het nog geopende zoldergat naar beneden, zon der daarbij echter belangrijk letsel te bekomen. Na tuurlijk waren de strijdenden tengevolge van dien val van elkander gescheiden en kon de betrapte verder in verzekerde bewaring gebracht worden. Door de commissie voor de oprichting eener stichting voor ouden van dagen te Egmond aan zee, voor welk gebouw door Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden de eerste steen gelegd is, wordt eene oproeping- tot de Nederlandscbe liefdadigheid gericht, teneinde in staat gesteld te worden het gebonwaan welks voltooiing met kracht gearbeid wordt, ook behoorlijk in te richten en spoedig in gebruik te nemeD. Bij eene verkooping van moderne schilderijen op den 31e" Maart te Amsterdam werden twee stukken, de Kloosterkeuken van Bosboom en de Verwachting van Israels, opgehoudenrespectievelijk voor f 3,400 en f 5,400. Voor de Terugkomst van den visscher, van Israels, werd f 2,200, voor een Stil water, van Meijer, f 1,100 betaald. Een klein landschapje van Koekkoek, 21 bij 26 centimeters groot, bracht 1,525 op, terwijl twee anderen van denzelfden meesier, 19 bij 16 centi meters in omvangvoor Engelsche rekening voor f 3,200 aangekocht werden. Door een geneeskundige, onder den naam Procope- phi lns is bij den boekverkooper I. Noordendorp, te Amsterdam eene brochure uitgegeven over de genees kundige praktijk der professoren. De schrijver komt op tegen de aan de hoogleeraren toegekende bevoegdheid om de consultatieve praktijk uit te oefeneD, hetgeen hij in strijd acht met de belangen dar toekomstige genees- heeren en met die der wetenschap. Met het oog cp het spoedig in behandeling komend wetsontwerp op het hooger onderwijs bezit dit boekje een actueel belang. Te Amsterdam wordt ten behoeve van de brand weer een telegraafdraad door de gebeele stid onder den grond gelegd, welke 70,000 meters lang is. Dezelfde firma aan welke dit werk opgedragen is zal misschien met een anderen belangrijken arbeid in'het gebouw van den Duitschen rijksdag belast worden. Een der leden, graaf Frankenberg, heeft voorgesteld de firma een toestel te laten naken, waardoor het tijdroovende stemmen zeer vereenvoudigd zou worden. Iedere lessenaar in den rijksdag zou door een telegraafdraad met een inrichting bij den zetel van den president verbonden worden. De afgevaardigde behoeft slechts op eene der twee knop pen te drukken welke in zijn lessena -.r zijn aangebracht en in eene halve minuut is de stemming afgeloopen en blijkt uit de inrichting bij den president hoe elk gestemd heeft, terwijl door een bijzonder mechaniek het tellen zelts overbodig wordt. Te Utrecht zijn eergisteren door de politie twee in blauwe kielen vermomde deserteurs aangehouden, die met den centraal-spoortrein van Harderwijk derwaarts waren gekomen en nu voornemens waren langs den Rijnspoorweg Daar België, hun vaderland, terug te keeren. Het grootste gedeelte van de nieuwe haven te Harlingen is door de aannfemsrs met een dwarsdam af geschut, met het doel om het water uitte malen. Eenige rijen palen zitten zoo vast in den bodem, dat men ze op geeu andere wijze er kan uithalen; ook schijut men plan te hebben om de lianen zelf te verdiepen en de specie er uit te rijden. Een der weinige Nederlandsche toonkunstenaars, die zich op het gebied der opera een naam hebben ver worven, de heer Thooft, gaat binnen kort ons land verlaten om zich in Duitschland te vestigen. De Rot- terdamoche mannenzangvereeniging Amphionwelke den heer Thooft, onder hare eere-ledeotelten de dames- zangvereeniging zijn voornemeuster eere van den componist der Aleida von Holland eene grooteafscheids- uitvoeriDg te geven, op welke ook eene symphonie van denzelfden toondichter, die het als dilettant tot de hoogte van eenen meester in de kunst gebracht heeft, zal worden uitgevoerd. Woensdag morgen had te Dieren, met bet rangeeren van den goederentrein, eene botsing plaats. Eenige wagens, door den wind voortgedreven, kwamen met zuik een vaart tegen de machine aan, die ze moest aanhaken, dat machine, bagagewagen en andere waggons zwaar beschadigd werden. Gelukkig kwam het perso neel, bij de botsing aanwezig, er met den schrik af. Te Hoorn is een ambtenaar van het huis van cor rectie in hechtenis genomen, als verdacht van het makeD van valscbe handteekeningenverduisteren van brie ven enz. De Groninger werklieden-vereeniging heeft bet, prospectus eener geidleeuingten bedrage van 40,000, rentende 5 pet. eD aflosbaar binnen 50 jaren, bekend gemaakt, voor welk bedrag ongeveer 80 woningen gebouwd zullen worden. De woningen zullen eerst in huur later in eigendom den werkman toekomen. Een landbouwer te Rouveen heeft een buitenkansje gehad. Bij het graven van een nieuw fundament onder eene afgebroken bedstede heeft hij honderd rijksdaalders gevonden. Volgens de Zwolsche courant behoort het vinden van geldswaarde bij dergelijke gelegenheden al daar echter niet tot de zeldzaamheden. Als een bewijs voor den cadeeligen invloed welke door bet niet verplichtend stellen van hét burgerlijk huwelijk en door de daaruit voortvloeiende ongeregeld heden in bet sluiten van huwelijken wordt uitgeoefend, kan gemeld worden dat in Beieren niet minder dan een derde gedeelte der geboren wordende kinderen buiten wettig huwelijk geboren zijn. In Nederland is de verhouding éen onwetl ig kind op de 24,61in Frank rijk éeu op de 12,4 geboi renen. De berichten van d< m beer Forbes, den correspon dent van Daily News ovt r den hongersnood in Bengalen zijn hartverscheurend. In de hevigste bewoordingen beklaagt hij zich over da onbekwaamheid en zorgeloos heid der Indische aotoriti eiten, wier 3chuld het is, naar hij beweert, dat duizende menschenlevens opgeofferd worden, die door een v/eimig gezond verstand gered hadden kunnen worden,. Uit Durbangha, een stadje in het noordoosten van Bengalen, beschrijft hij een toonesl, waarvan bij getuige was, op eenen nieuwen weg, die, teneinde aan de uitgehongerde bevolking arbeid te verschaffen, van de geaoemde plaats naar Bnheyra gemaakt wordt. Ongeveer zesduizend mannen, vrouwen en kinderen waren aan het werk. Doodsbleek, uitge teerd, geen spoor van 1Bloed meer in de vale lippeD, arbeidden deze meusche n zoo goed zij konden, doch sommige waren zoo zwïik dat zij niet in staat waren om een halve schop astrde te dragen. Onder eenen grooten boom zaten twee inlandsche ambtenaren, met eene ijzeren geldkist bij zich, die ran de menigte haar loon moesten betalen. Het bleek echter dat de kas sedert vier dagen ledig wasl Vier dagen lang geen loon te ontvangen, beteekent voor deze menscheD massa hetzelfdo als dien tijd geen korrel voedsel te genieten. Men kan zich dus voorstellen welke verschrikkelijke tooneeien rondom deza ledige geldkist plaats hadden. Den 27en Maart had in het stadhuis te Genéve in de zoogenaamde Salie des Mariages de uitwisseling van de overeenkomst plaats, welke tusschen de stad en den regeerenden hertog van Brunswijk gesloten is, ten aan zien van het testament van den overleden hertog Karei, den zoogenaamden „diamanten hertog". Nadat deze formaliteit vervuld was werden twee voorwerpen, die uit een oogpunt van kuost en zeldzaamheid als de kostbaarste uit de nalatenschap beschouwd werden, aan den directeur van het hertogelijk museum te-Brons wijk ter hand gesteld. Het waren de beroemde vaas uit Mantua en een ring van Maria Stuart, waarin zich een schoone saffier-steen bevindt. Hiermede is de rege ling dezer zooveel opzien verwekt hebbende nalatenschap voorgoed afgeloopen. De Atchineesche aangelegenheden zullen waar schijnlijk weldra een onderwerp van behandeling uit maken in het Engelsche lagerhuis. In de zitting van Maandag jl. werd nl. door den afgevaardigde Denison aangekondigddat hy na bet Paasch-reees de re geering wenscht te interpelleeren over hetgeen in Atchin plaat3 heeft ea baar zal vragen of tusschen de Engelsche en Nederlandsche kabinetten eenige diplomatieke onderhandelingen plaats hebben, dan wel briefwisseling gevoerd wordt betreffende den toekomstigen toestand van Atehiü, en of de handels vrijheid tusschen laatstgenoemd rijk en de Britache bezittingen gehandhaafd zai blijven. Sir Garnet Wolseley, de overwinnaar der Ashantij- neD, heeft bij gelegenheid van bet bem door de stad Lon den aangeboden banket bet een en ander medegedeeld over het amazonen-leger, dat door d9n koning derFan- tijnen, een volksstam die beloofd had de Engelscheo te ondersteunen, doch toen het op V6chten aankwam op den loop was geslagen, onderhouden wordt. „Het zal zeker, zeide.de generaal, de hier aanwezige dames ge noegen doen ta vernemen dat de Fantijnscho vrouwen vrij wat dapperder zijn dan har© echtgenooten. Toen ik een jaar of wat geleden las dat koning Dahomey een leger van vrouwen bezoldigde, kwam mij dit denk beeld vrij potsierlijk voor, maar ik heb nu de wijsheid van dezen vorst leeren bewonderen, die bij voorkeur zijne zwakkere onderdanen Yoor de verdediging van zijnen troon aanwees." Te Londen hebben al de daar aanwezige gewe zen leden der commune in hun koffiehuis in Hay market een feestmaal gegeven om het feit te vieren van de ontvluchting van Rochefort, Paschal Grousset en con sorten. Een gedeelte der voorgenomen telegrafische ver binding van de Portugeescho kustover het eiland Madera en de Kaap-Verdische eilanden, met Zald-Ame rika, de kabel namelijk tussohen Madera en St. Vincent (een der Kaap-Verdiscbe eilanden), is gelegd en in werking. Telegrammen voor St. Vincent worden van Lissabon per poststoomboot kosteloos naar Madera overgebracht en van daar naar hunne bestemming over geseind. Het tarief voor een enkelvoudig telegram van hoogstens 20 woorden bedraagt f 23.50 bovea den ge wonen prijs voor Lissabon ad f4.25. Voor de verzen ding van berichten van St. Vincent naar alle bestem mingen in Zuid-Amerika is een postporto van f 1 ver schuldigd. Ia een der laatste nommers van den New-York Observer komt een vrij uitvoerig artikel voor over het kanaal door Holland op zijn smalst. De echij ver spreekt met zeer vee! lof van de Nederlandsche energie en stelt haar zelfs ten voorbeeld aan de Amerikanen, voor hun kanaal tusschen den Atlantischen en den Stillen Oceaan,

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 2