IIIDDELBIJRGSCHE COURANT. r si. Zaterdag 1874. 4 April. Rit blad verschijnt dagelijks met uitzondering ran den Zondag, den 3en Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. 33e prijs per 3/m., franco is f 3.50. Middelburg- 3 ApriL De herstelling der lijders aan de gevolgen van het eten van leverworst alhier gaat, caar wij vernemen, bij sommigen maar langzaam en de meesten blijven nog zeer zwak. Verreweg het groctste gedeelte mist de middelen om zich datgene aan te schaffen wat vol gens de geneesheeren tot versterking en geheel herstel ccodig is. Bovendien zijn velen door hunne ziekte verhinderd voor zich en do hunnen zelfs bet gewone levensonderhoud te verdienen, zoodat betrekkelijke wel vaart van lieverlede iu behoefte verkeerd en armoede tot hoogen nood geklommen is. Teneinde hierin eenige tegemoetkoming te verschaffen hebben eenige beeren alhier, liefhebbers en beoefenaars van voordracht en toonkunsthet voornemen opgevat om a. Donderdag 9 April in de groote zaal van bet Schuttershof eene soiree déclamatoiro et musicals te geven en de zuivere opbrengst daarvan te stellen in handen van geneesheeren en andere personen, die geacht kun nen worden het best met de behoeften der lijdende gezin nen bekend te zijn en daarin te kunnen voorzien. Wij hopendat de inteekenlijsten die tot dat loffelijke doel worden rondgezonden door zeer velen met hunne naamteekenin^ zullen ingevuld worden. Bij ministerieele beschikking van 1 dezer is aan P. Smit jr., tot wederopzegging, vergunning verleend voor een stoomsleepdienst langs de rivieren in de pro vinciën Ncord-Brabant, Gelderland, Zuid-Holland en Zeeland. Het 14® taal- en letterkundig congres, dit jaar te Leiden te houden, zal plaats hebben op 31 Augustus, 1 en 2 September, onder leiding van den hoogleeraar M. de Vries. Maandag jl. had te Warffum de begrafenis plaats van wijlen dr. Westerboff, lid der tweede kamer. De heer Meioma bracht hulde aan zijne talentenzijne toewijding aan 's lands belangen en vooral zijne ver diensten als geneesheer. Hij herinnerde aan de woor den van den voorzitter der kamer, den heer Dullert: „ik verlies veel in hem; bij was mij een waar vriend, met wien ik 25 jaar op den meest vertrouwelijken voet omging. Het vaderland verliest in hem een braaf en eerlijk burger." Meu verneemt dit zich ditmaal niemand zal aanmel den voor het examen van commies van staat. De juist heid van het gezegde van den heer de Vries, oud lid van den raad van state en minister van justitie, bij de discussie over zijne laatste begrooting, dat de trakte menten in deze betrekking evea gering als de werk zaamheden luttel zijn, wordt hierdoor, tot eer onzer jeugdige rechtsgeleerden, eenigszius in het licht gesteld. Het vergelijkend examen voor ingenieur bij het stoomwezen in Nederlandsch-Indië, dat eergisteren te 'sGravenhage moest plaats hebben, is bij gebrek aan candidaten niet doorgegaan. Van de drie, die zich had den aangegeven, is slechts éen opgekomen. Iu eene vergadering der algemeene 'sGravenhaagsche werklieden-vereeniging is verslag uitgebracht over den toestand dier vereeniging gedurende het tweede half jaar van 1873. De verkoop van verschillende warenop twee plaatsen in de stad, had geregeld plaats en indien daarbij nog niet zooveel voordeel behaald werd als men geweuscht had, was zulks alleen daaraan toe te schrijven dat vele leden nog verzuimden van de gelegenheid gebruik te maken. Intusschen werd voor een bedrag van 5772.32 verkocht aan steenkolen, grutters- en vette waren en aardappelen. Na aftrek der kosten werd hierop slechts 175.68 winst behaald. De contributiën der leden koüden in haar geheel worden bewaard, waardoor het kapitaal der vereeni ging tot 1665.82 werd Opgevoerd. Een renteloos voorschot van ƒ2885 werd door eenige vrienden der vereeniging byeengebracht en eene som van 25 van een hunner als geschenk ontvangen. De coöperatieve winkel vereeniging, wel te onderschei den van de bovenbedoelde voculoopige depots, is tot stand gekomen. Ieder lid wordt aandeelhouder daarvan; de aandeelen bedragen van ƒ2 tot 25. Alles gaat voorloopig naar wenach en over den winkelhouder be staat niet de minste reden tot klagen. By den verkoop der waren, zooals die vroeger plaats bad, werd geen winst beoogd. Met de winkelvereeniging is het tegen overgestelde beginsel aangenomen: deze verkoopt tegen winkelprijs, met het doel de winst onder de leden te verdeelen. Een der tot dusverre bestaande depots zal thans, met uitzondering van een paar groote artikeleD, worden opgeheven en bij de winkelvereeniging getrokken. Het debiet in den winkel neemt met iedere week toe en bedraagt nu reeds meer dan 300. Mocht de onderneming op den duur gunstig slagen, dan hoopt men de vroegere plannen tot het bouwen van woningen en bet oprichten eeher bakkerij, waarvan men voor het oogenblik beeft afgezien, weder te kunnen opvatten. Uit al vleze mededeelingen bleek dat de vereeniging, ofschooo langzaam, echter met zekerheid vooruitgaat en dat nu reeds het groote gewenschte einddoel: de vor ming van een eigen kapitaal, tot zekere hoogt8 be reikt is. Naar aanleiding van een protest, door een der aan wezigen ingebracht tegen de vaak gehoorde algemeene beschuldiging van onbeschaafdheid en onmatigheid onder den werkmansstand, maakte de voorzitter der vereeni ging, de heer W. A. Schroot, alleen de opmerking dat althans dit bijeenzijn geen blijken van onbeschaafd heid gegeven had. De schuttersraad te Zutfen heeft zich met een adres tot den koning gewend, om zich te beklagen over bet niet voorzien in alle behoeften der schutterij door het gemeentebestuur; o. a. waren de fijne uniformen voor onderofficieren van de begrooting geschrapt, tengevolge waarvan het kader geheel schijnt te verloopen. Dit adres is in handen van den gemeenteraad gesteld om advies en deze heeft besloten by zijn vroeger genomen besluit te volharden, om slechts datgene aan de schutterij ten koste te leggen waartoe de wet de gemeente ver plicht. Door den gemeenteraad van Schiedam is het voorstel der commissie omtrent het verslag der handelingen van den gemeenteraad, strekkende om daaraan eene voort durende spoedige uitgave en een volledigen inhoud te verzekeren, aangenomen. De bestuurders der maatschappij „Arti et Amicitiae" hebben besloten om met medewerking der Amsterdam- sche Photografen-vereeniging in September van dit jaar te Amsterdam een internationale tentoonstelling te houden vau photographieëa en van wat daartoe betrek king heeft. Benoemingen en besluiten. eereteekenen. Toegekend de bij koninklijk be sluit van 22 September 1855 ingestelde bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift aan A. Raemaekers te Roermond, als blijk van Zr. M\ goedkeuring en tevre denheid wegens de redding vau een drenkeling aldaar op 11 Januari jl. posterijen. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan J. G. van Troostenburg de Bruyn uit zijne betrek king van surnumerair der posterijen. leger. Op pensioen gesteld, ten bedrage van ƒ1500 's jaars, op verzoek, de luitenant-kolonel jonkheer W. F. G. L. van der Dussen, plaatselijk kommandaut 2e klasse te Nijmegen, met toekenning van den rang van kolonel. Benoemd bij den grooten Btaf, tot luitenant kolonel, de majoor jonkheer K. W. de Koek, van dien stat, adjudant van Z. K. H. den prins van Oranje; bij den plaatselyken staf, tot kolonel en plaatselyken komman- dant 2e klasse te Nijmegen, de luitenant-kolonel C. But- gault, van het 2° regiment infanterie; bij het wapen der infanterie, bij het 2" regiment, tot luitenant-kolonel, de majoor F. G. H. Driesseo, van het 4e regiment; bij het 4° regiment, tot majoor, de kapitein W. A. baron Mulert tot de Leemkule, van het regiment grenadiers en jagers. Eervol ontslag uit Zr. M'. militairen dienst verleend, met toekenning van pensioen, aan den majoor der infanterie, komman dant der troepen en van het garni zoen iu Suriname, J. C. F. van Eps; aan den kapitein kwartiermeester N. Nielson, met toekenning van den rang van majoor; aan den kapitein der infanterie H. Knoch aan den kapitein der artillerie P. F. Boeren aan den len luitenant-magazijnmeester der artillerie J. Lammers. Bevorderd bij de landmacht in Suriname tot majoor der infanterie kommandant der troepen en van het garnizoen, de kapitein der infanterie M. Römer Prince; tot kapitein der infanterie, de le luitenant van dat wapen A. Boomgaart; en bij de landmacht op Curagao, tot 1®° luitenant der infanterie, de 2< luitenant van dat wapen E. A. van Romondt; en benoemd tot kapitein der artillerie bij het leger in Nederlandsch-Indië F. F. G. Richart, tot dusverre kapitein der artillerie bij de land macht iu West-Indië. Onderwijs. De gemeenteraad van Oost- en West-Souburg heeft tot hulponderwijzer bij de openbare lagere school be noemd den heer Z. Bouwens. Als een bewijs vsd het toenemend gebrek aan hulp onderwijzers kan gemeld worden dat in het geheele le district der provincie Friesland zich slechts éen adspirant heeft aangemeld tot verkrijging eener akte als hulponderwijzer. In den Rotterdamschen gemeenteraad is besloten, nadat gebleken was dat 76 kinderen gedurende den tijd van een jaar wegens gebrek aan ruimte op de vijf 'tusschenscholen waren afgewezen, om nog eene zesde zoodanige school op te richten. Kerknieuws. Bedankt voor het beroep tot predikant bij de doops gezinde gemeente te Vlissingen door den heer C. J. Bak ker, van Gorredijk. Aangenomen het beroep tot predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Vlissingen door dr. F. L. Ratgers, te Brummen. Marine en leger. Bij de directie der marine te HeUevoetsluis wordt in de maand Mei een vergelijkend examen afgenomen voor de betrekking van machinist-leerling 2« klasse bij de marine; 15 jongelingen kunnen geplaatst wordeo. Belanghebbenden moeten zich vóór of op den laatsten April bij request op zegel tot het ministerie van marine wenden. Woensdag heeft in de Oranje-kazerne te 's Graven- hage ten overstaan eener commissie van officieren van het regiment grenadiers en jagers het examen plaats gehad van lotelingen der lichting van 1874, die onder de gunstige voorwaarden door den minister van oorlog vastgesteld, persoonlijk hunnen militieplicht wensehen te vervullen en tot den graad van onderofficier opklim men. Door een twintigtal jongelingen werd aan het examen voldaan. Landbouw. Het eerelid der Geldersche maatschappij van land bouw dr. W. C. H. Staring, voormalig inspecteur van het middelbaar onderwijs, bijzonder belast met het toe zicht op het landbouwonderwijs, heeft aan de onlangs gehouden vergadering der afdeeling Zutfen van ge noemde maatschappij, die hij niet kon bijwonen, een brief gericht, waarin hij zijn gevoelen uiteenzet omtrent

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1