hoogeschool te Lnik, en Ronnberg, directeur bij het1 departement van binneniandscbe zaken in België, en tot officier dier orde den heer Steichen, oud-hoogleeraar aan de militaire school en lid van de koninklijke acade mie van België. De geneesheeren van prins Bismarck hebben zich ten sterkste verklaard tegen een laDger verblijf te Varzin, daar zij het klimaat aldaar als de oorzaak van de hardnekkige en langdurige jichtziekte beschouwen waaraan Bismarck lijdt. De groote April-bewegingdie jaarlijks onder de bewoners van huurhuizen te Berlijn ontstaat, heeft een aanvaDg genomen. De meubelwagens doorkruisen de stad in alle richtingen en het aantal ongelukbigen dat geen -woning kan vinden overeenkomstig hun financieele krachten neemt dagelijks toe. Men berekent, dat voor 169,000 gezinnen slechts 120,000 woningen beschikbaar zijn, waarvoor de huurprijs evenredig is tot hunne inkomsten; vandaar dat vele gezinnen slechts tijdelijk eene woning huren, die hun eigenlijk te duur is, en zoo spoedig mogelijk weder verhuizen, wat slechts achter uitgang van hun financieele positie ten gevolge heeft; men berekent, dat met ieder üieuw kwartaal 20,000 gezinnen verhuizen. lodertij d is door mevrouw Thiers eone in schrijving geopend voor gelden tot den opbouw van arbeiderswoningen in da departementen welke door den oorlog hadden geledeD. Do daarmede belaste com missie heeft thans haar taak geëindigd. De „Sou des- ehaumières" heeft 781,552 franken opgebracht, waarvoor '766 woningen zijn hersteld. In de omstreken van Belfort is do hulp het aanzienlijkst geweest, want alleen d#br werden 178 vernieuwd. De Ardennen cn Seine et Oise kom en op de lijst vcor 125 en 120 woningen voor. De werkstaking der bakkersknechts te Hamburg is geheel uitgevallen ten voordeele van de meesters die zich hadden vereenigd. Nu hebben echter de slach- tcrskncchts hot werk gestaakt en, behalve loons verbetering, ook deze bespottelijke eischen gesteld: 1° dat de bais hun ieder een huissleutel zal geven, opdat zij 'a avon ds en 's nachts zoo laat te huis kunnen komen als zij verkiezen; 2° dat wanneer de baas dit niet wil, bij voor iederen knecht die op het bepaalde, uur niet te huis ia, het nachtverblijf in eene slaapstede zal betaleD. Het spreekt van zelf dat de meesters hiervan niets willen weten. De vrachtschippersknechts, sjouwers en kooldragers hebben eveneeos het werk gestaakt, en eischen eene loonsverhooging van niet minder dan 2.10 a ƒ2.80 per dag. De tegenstand, dien de wet op de verplichte vaccinatie in Dnitschlaud ondervindt geeft aan de Breslauer Zeitung aanleiding, om een brief mede te deelen van Frederik den Groote aan de keurvorstin van Saksen toen deze haar derde kind bad laten inenten nadat zij reeds twee aau de pokken had verloren. Frederik vaart in den brief uit tegen het vooroordeel om een zoo heilzamen maatregel niet te willen toepassen, aoodat zelfs het Fransche; parlement het inenten had verboden; de hertog van Orleans had echter met goed gevolg ziju kinderen laten vaccineeren on van do duizend in Berlijn in geënte personen was niemand gestorven. De keurvorstin dankte later den koning, daar zij nem den moed veischuldigd was om het kind te doen inen ten, dat behouden weid. Den 25*n Maart zijn voor de tweede maal goe deren van bisschop Baudri te Keulen in beslag ge nomen, doch nu ondervindt men bezwaar met het vinden van een lokaal voor den verkoop, daar ver scheidene eigenaren van verkooplokalenuit vrees vcor nadeel in hun bedrijf, d>z:n niet willen beschikbaar- stellen vcor den verkoop van bedoelde goederen. Te Liverpool is den 26cn Maart in de Concert-Hall een biljartpartij gespeeld tusschen de heeren Timbrell en Stanley. De prijs van 1C00 pond sterling is door eerstgeDoemden gewounen met 186 punten tegen 99. Vrijdag jl. barstte er brand uit in een gedeelte van een bo3ch op twee kilometers afstands van het station Caudos. Ofschoon de brandweer zich per extra- trein van Lamothe derwaarts spoedde, werden toch 600 hectaren dennen vernield. Yerkoopingon en aanbestedingen. Gisteren zijn alhier te koop aangeboden de volgende in de gemeente Sint Laurens liggende perceelen 1° 35 aren 2 centiaren bouwland, aan den Groenen weg; verkocht voor 911. 2° 56 aren 60 centiaren bouwland; verkocht voor ƒ1067.67. 3° 1 hectare 40 aren weiland; verkocht voor 2625.25. 4° 82 aren 50 centiaren weiland; verkocht voor 1419.75. 5° 88 aren 60 centiaren weiland; verkocht voor ƒ2125. 6° 78 aren 80 centiaren weiland verkocht voor 1200. 7° 94 aren 80 centiaren weiland; verkocht voor 1516.75. 8° 1 hectare 31 aren 30 centiaren weiland; verkocht voor ƒ2175.75. 9° 1 hectare 30 aren 60 centiaren weilandverkocht voor 2300. 10° 1 hectare 28 aren 20 centiaren weiland; verkocht voor 2736. 11° 84 aren 70 centiaren weilandverkocht voor ƒ2100. 12® 1 hectare 29 aren 40 centiaren weilandverkocht vcor 3346. 13° Een huis met eeu loodsje en tnin, gemerkt n° 63; verkocht voor ƒ700.15. 14° Een huis, schuur en erf met tuin, gemerkt n°47; ver kocht voor ƒ2600. Aan het departement van binneniandscbe zaken is gisteren aanbesteed bet maken van een nieuw ge bouw voor scheikunde en daarmede in verband staande werken, ten behoeve dor polytechnische school te Delft. Drie biljetten van inschrijving waren ingekomen; de min3te inschrijver was de heer J. den Braanker, te Delft, voor 62,900. Thermometerstaml. 1 Apr. 's av. 11 u. 48 gr. 2 Apr., 's morg. 7 u. 49 gr. s' midd. 1 u. 56 gr. 's av. 6 u.57 gr. duiten Icmb. Algemeen overzicht. De stille week oefent een zeer kalmeerenden invlood uit op het meestal zoo fel bewogen gebied der politiek. Da volksvertegenwoordigingen zijn uiteengegaan, en, du de dagbladea geen feiten kunnen vermelden, leveren zij allerlei beschouwingen over hetgeen geschied is en over wat gebeuren zal. Rijke 8tof daartoe vinden de Duitsche bladen in den toestand van von Bismarck en de rijks militaire wet geving, en dien toestand voert men aan als een argu ment om geen strijd te voeren over hetgeen voor de militaire reorganisatie wordt gevraagd. Omdat Bis marck ziek is, moet men hem dus maar toegevenDe Kölnische Zeitung raadt de afgevaardigden aan, om gedurende hunne vacantie de stemming der natie te onderzoeken, en is van meeniug dat zij dan zullen ont dekken, dat de tijd voor een conflict over de militaire wetgeving niet gekomen is. Misschien, zoo redeneert dat blad, zijn er nog wel theoretische bezwaren te opperen, maar in werkelijkheid geelt de rijksdag niet veel uit handen als hij aau het verlangen van keizer Wilhelm toegeeft; militaire wetten worden evenmin voor de eeuwigheid gegeven als anderenook in vol gende jaren zullen de tijd en de omstandigheden hun gewichtig woord bij de behandeling van militairequaes- tiën doen gelden. Voor 't oogenblik brengen dus de tijd en de omstandigheden mede, dat. men'maar toegeeft aan hetgeen de keizer en zijne ministers vragen; een echt constitutioneel© redeneering! Men behoeft dan ook niet te twijfelen of de rijksdag zal toegeveD, nadat do keizer zoo bepaald zijn verlan gen heeft uitgesproken tegenover zijne generaals, en waarop hij ook nog gezinspeeld heeft in het thans be kend geworden antwoord aan den gemeenteraad van Beriija op diens gelukwensch bij gelegenheid van den 78en verjaardag van den keizer. Zijn thans weder her stelde krachten, zegt Z. M. daarin, hoopt hij te beste den om datgene, wat in een onvergetelijken tijd voor het vaderland is tot stand gebracht, zoowel in het belang van uiterlijk aanzien als van de inwendige versterking en de welvaart der natie, door degelijke wetten te verzekeren. De bekende strafpredikatie door von Bismarck tegen twee leden van den rijksdag gehouden schijnt niet volkomen juist te zijn overgebracht. De rijkskanselier heeft niet met twee leden tegelijk gesproken, maar met ieder afzonderlijk, en volgens de Norddeuteche Allge- meiue Zeitung was de ontevredenheid van von Bis- ma. ck voornamelijk gericht tegen de Fortschrittspartei en de nationaal-liberalen die met haar medegaan. Door deze oppositie aldus was zijne redeneering werd de toestand onhoudbaar, vooral tegenover de krachtige minderheid van de Reichsfeindtichen en daardoor zou het noodig worden een beroep op de kiezers te doen. De Fransche bladen viaden in den kritieken toe stand van het ministerie eu vooral van den hertog de Broglie gereede aanleiding tot beschouwingen, te meer nu het een feit schijnt te wezen, dat maarschalk M&c- Mahon in de laatste dagen conlerentiön heeft gehad met verschillende leden der oppositie. Zx> moet o. a. Ernest Picard eene ontmoeting mot den president der republiek hebben gehad en dezen als zijne meening hebben te kennen gegeven, dat het eenige middel voor den maarschalk om het septennaat ernstig op te nemen en zijn macht te bevestigen zou zijn definitief de repu bliek te stichten. Tevens moet hij er sterk op hebben aangedrongen, dat de maarschalk gedurende het reces der nationale vergadering niet zou toestaan dat monar chale intriges worden gesmeed voor een poging tot restauratie van het koningschap. Omtrsat het eerste puutde vestiging der republiek schijnt Mac-Mahon zich niet te hebben uitgelaten, maar ten aanzien van de monarchale machinatiën had hij verklaard geen enkelen aanval op de rechten der nationale vergadering te zul len gedoogen. In de zitting der permanente commissie heelt de heer Picard bij haar aangedrongen om maat regelen te nemen, dat de monarchale woelingen niet zouden worden vernieuwd. Men wilde hierin een be wijs van overeenstemming zien tusschen den maarschalk en den heer Picard, en heeft reeds uitgemaakt dat de hertog de Broglie zal aftredea en vervangen worden door den heer Dufaure. De ontvluchting van Rochefort c. s. uit Caledonië heeft in Frankrijk groote sensatie verwekt. Rochefort moet voornemens wezen, om, alvorens naar Europa terug te keeren, een bezoek te brengen aanjde Vercenigde staten van Noord-Amerika en aldaar conférences te houden. De voogd van zijn kinderen, de heer Edmond Adam, heelt van hem een telegram uit Sidney ontvangen, waarin hij kennis geeft van zijne ontvluchting. De berichten van het Spaansche oorlogstooneel getui gen voor den hevigen strijd die daar wordt gevoerd. Een telegram van 31 Maart meldt, dat San Pedro der Abante nog niet was aangevallen, maar dat die aanval gisteren of heden werd verwacht. Uit het Noor den werd de komst van 15,000 man hulptroepen tege moet gezieD. La Gaceta heeft verschillende belichten omtrent den strijd openbaar gemaakt, die gunstig lui den zoo wel omtrent den gang der operatiën als de houding en den toestand te troepen. Bilbao werd Maandag hevig gebombardeerd en de republikeinen versterkten de linie de las Carreras, ter wijl de gewonden naar Santander werden gezon den. De operatiën schijnen aldaar nog niet snel te vorderen, want men moet voortdurend versterkingen aanleggen om zich in de genomen position te kunnen handhaven en batterijen opwerpen om verder te kunnen ageeren. BcftijDütsjm. Het Amerikaaosehe driemastschip Colorado verkeerde jl. Zaturdag, ten gevolge van het breken zijner beide ankerkettingen, bij het ter reede komen te Nieuwediep, in dreigend gevaar van op den Zuidwal te geraken. Door den hevigen vloed voortgezweept, scheen het schip binnen weinige minuten op het strand gezet te zullen worden, toen eene sleepboot, door den havenmeester afgezonden, het schoone vaartuig nog juist ia tijds op sleeptouw wist te krijgen en, door eene andere boot geholpen, het behouden in de haven voerde. l)anöclsbcric!]ten Graanmarkten enz. Oostburg, 1 April. De aanbieding van tarwe, gerst en paardenboonen was heden redelijk groot, doch be stoud voor zooveel tarwe aangaat voornamelijk uit blauwe en geringe qualiteiten. Tot verlaagde prijzen was daarvoor goede vraag, doch de hooge eiscben der houders, belette een groote omzet. De goede winter- gerst was begeerd en dito zomer beter te verkoopen en dit was ook het geval met alle qualiteiten van paardenboonen. Havererwten en kanariezaad bomen steeds schaarsch ter markt en blijven hoog in prijs door de aankoopen eDkel van gebruikers. Er is be taald voor: tarwe 13, ƒ12.50, ƒ11.50 a 10; rogge 9.50wintergerst 8.50, 8.30, ƒ8 a ƒ7.50; zomer- gerst 7.40, 7.25 a 7haver 5 a ƒ4; paardenboonen 8.75, ƒ8.50, ƒ8.25 a ƒ8; erwten ƒ10 a ƒ9. Ter veemarkt op 11. Maandag gehouden waren aan gebracht 1 paard 37 stuks rundvee en 41 varkens. Het grootste getal dezer dieren werd verkocht, tegen iots verlaagde prijzen. Middelburg, 2 April. Van tarwe en koolzaad was er uit Walcheren het meest aangevoerd, van de overige artikelen zeer weinig. Uit het overig gedeelte onzer provincie was ook weinig ter marktpuike Walchersche tarwe werd alleen door plaatselijke verbruikers 25 cents lager gekocht; zeeuwsche tarwe werd 25 cents lager vruchteloos aangeboden rogge voor consumptie prijs houdend uitgesleten; wintergerst was tot noteering bij het eind der beurs nog te koop, doch vond geen afne mers; puike Walchersche zomergerst gevraagd en prijs- hondeud; puike Walchersche witteboonen ziet men bijna niet meer, de weinig getoonde zijn ^hooger betaald; dito bruineboonen prijsbondend; dito paardenboonen veel opgeruimdzeer begeerd en 15 cents hooger ge kocht; dito groene erwten op de kook gevraagd, doch zeer weinig meer voorhanden, en prijshoudend betaald; wintelkoolzaad wordt 50 a 25 cents lager genoteerd; puike nieuwe Walchersche tarwe 12.75 a 13 gekocht; Zeouwsche dito 12.25 a ƒ12.50 verlaten; rogge 10 oitgesleten; wintergerst 8.50 te vergeefs verlaten; Walchersche zomei gerst a ƒ8; Walchersche witteboonen, zijn bij een enkel partijtje a ƒ16 gekocht; dito bruine, boonen 12.25 a ƒ12.50; dito paardenboonen ƒ8.75 betaald; dito groene kookerwten a ƒ10.50 besteed; winterkoolzaad 11,50 a ƒ11.75 nominaal; raapolie ƒ35; patentolie ƒ37 per vat óp zes weken, a comptant ƒ1 lager; harde lijnkoeken 13.50; zachte ditoƒ15.50 per 1C4 stuks. Ter veemarkt van heden waren aangevoerd: 2 vette koeien, 5 vette vaarzen, 3 kalfkoeien, 2 kalfvaar- zen, 7 varekoeien, 11 stuks jong vee, 2 stieren en 110 magere varkens. De gemiddelde prijzen waren van: vet vee 65 a 75 cent per kilogram; jong vee 40 a f 70stieren 40 a 60kalfkoeien 150 a 180 kalfvaarzen ƒ120 a ƒ160; varekoeien ƒ90 a 120 en magere varkens 7 a ƒ25 per stuk. gemiddelde marktprijzen. Versche boter 1.24 a 1.28 per jdlograineieren de 100 stuks 3.40.

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 3