PasaDgarPelaksamoi en Kloempangdoewa hebben uit stel gevraagd tot erkenning van onze souvereiniteit. Van anderen zijn geene berichten ontvangen. Tot ons leedwezen vernemen wij, dat de commissie voor de feestviering op 12 Mei a. alhier er niet in geslaagd is, om het bedrag, benoodigd tot uitvoering van het door haar vastgestelde programma, te verkrijgen. Zij heeft echter gemeend haar taak niet te moeten neerleggen, maar liever een programma te moeten ont werpen in verhouding tot de financieele krachten, waar over zij kan beschikken, opdat in Zeeland's hoofdstad het feest althans zoo waardig mogelijk gevierd moge worden. Het is thans haar voornemen om de Groote markt toe- passelyk te versieren en 's avonds te verlichten, en er een muziektent op te plaatsen, waarin zoowel des middagB als des avondB muziekuitvoeringen zullen plaats hebben, beurtelings door het muziekkorps der schutterij alhier en, vermoedelijk, door het harmoniegezelschap van Lier, dat zich in beginsel gaarne bereid heeft verklaard de feestelijkheid te komen opluisteren. De commissie hoopt verder in andere gedeelten der stad des avonds ver lichtingen aan te brengen voorzooveel de gelden waar over zp, na aftrek van 1/5 voor eene uitdeeling van levensmiddelen aan de armen, zal kannen beschikken dit zullen toelaten. Wij hopen, dat de ingezetenen van Middelburg de plannen der commissie zooveel mogelijk zullen steunen, hetzij door het aanbrengen van versieringen, verlich ting of op andere wijze, en vestigen de aandacht op het goede voorbeeld, door een 25tal bewoners van de Lange Delft gegevendiein een gisteren avond ge- honden vergadering, eenparig hebben besloten om die straat te versiereu on te illumineeren. Aan eene com missie, bestaande uit de heeren J. F. JlJein, M. Mais- sonneuve, W. Appel, J. J. Ceulen en L. Vogel is opge dragen een plan en eene begrooting te ontwerpen. Gisteren avond werd alhier een algemeene vergade ring gehouden van het Zeeuwsch genootschap der weten schappen waarin als leden zijn aangenomen de heeren P. C. Groen, te Middelburg; P. H. van Moerk;rkeD, te Middelburg; J. H. L. Roozemeijer, te Middelburg; J. Vermeulen, te Middelburg; Th. Persant Snoep, te Kapelle; S. G. Nauta van der Grijp, teZierikzee; mr. D. van Eekte 's Gravenhage; dr. C. P. Pous Kool haas, to 's Gravenhagejonkheer m'.V. E. L. de Stuers, te 's GravenhageA. J. M. Schoutheete de Tervarent, te Sint Nikolaas, en mr. C. A. Serrure, te Brussel. Heden is te 's Gravenhage, ten behoeve der staats spoorwegen, aanbesteedhet maken van a eene werkplaats met toebehoorenb een portiershuisc een privaatgebonw d eene bergplaats voor brandstoffen; seen machinisten en lampisteriegebouw, en eenige verdere werken, alles op het locaalstation te Vlissingen. Deze werken moeten den len Juli 1875 voltooid worden opgeleverd. De laagste inschrijving is van den heer F. K. Ozinga te Middelburg, voor f 186,800. Het bedrag der begrooting is f 191,800. Naar Het Vaderland verneemt heeft het plaats ge grepen onderzoek naar den census den minister van binnenlaüdsche zaken geen aanleiding gegevea om zijn census ontwerp te wijzigen. Uit 's Gravenhage wordt aan het Nieuws- en adver tentieblad van Bergen op Zoom geschreven, dat Z. M- de koning voornemens is de hem op 12 Mei aangeboden wordende gelden op een of andere wijzo te bestemmen tot bevordering der kucst. Dit bericht wordt in alge meenen zin door Het Vaderland bevestigd. Omtrent het feestprogramma te Amsterdam wordt door het Handelsblad, uit vrij zekere broD, het volgende medegedeeld: Den llen Mei intocht van den koning, den volgenden dag feestviering in de nieuwe kerk en illuminatie, den 13®" galavoorstelling in den schouwburg, den 14en(Hemel- vaartsdag) bezoek aan Artis en den 16en Mei vertrek des koaings uit de stad. Te Harlingen is men voornemens bij gelegenheid der feestviering op 12 Mei een optocht te houden, voor stellende prins Willem van Oranje en zijne getrouwe edelen, benevens de overheidspersonen der stad en der provincie, tijdens genoemde vorst op zijne reis naar Friesland te Harlingen aan wal stapte. Het in Rotterdam bestaand arrondissements-comité tot aanbieding van het kindergeschenk aan Z. M. den koning heeft omtrent de w^ze waarop die aanbieding plaats zal hebben het volgende aan de overige comité's voorgesteld: In ieder arrondissement wordt een der schoolkinderen uitgekozen en door de zorg van het comité aldaar naar de stad gezonden waar het geschenk aangeboden zal worden. Hier wordt door het centraal-comité voor de goede ontvangst en huisvesting zorg gedragen. De aanbieding heeft plaats door al de gekozen kin deren, begeleid door een commissie van zeven leden, met den heer Seybel aan het hoofden verder bestaande uit twee leden van het centraal-comitó en vier uit de verschillende arrondisaemonts comité's. Deze laatsten zullen uit decandidaten, door de laatstgenoemde comité's verkozenvanwege het centraal-comité worden aan gewezen. Op deze wijze hoopt men bet tweeledige doel te zullen bereiken van de Nederlandsche schooljeugd te kunnen vertegenwoordigen en tevens de kosten zoo gering te maken als mogelijk is. Naar men verneemt heett Z. K. H. prins Hendrik mede het zijne bijgedragen om het benoodigde kapitaal voor den Nederlandsch-Westfaalschen spoorweg bijeen te krijgen. Naar men verneemt zal op de droogmaking van het zuidelijk deel der Zuiderzee ook vanwege de gemeenten Oldebrosk Elburg Harderwijk Nunspeet en andere plaatsen bij adres aau den minister van binnenlandsche zaken worden aangedrongen. Het bestuur der kiesvereeniging Burgerplicht te Drach ten is door do leden gemachtigd om professor Vissering de sympathie der vereeniging te betuigen met zijn oordeel over de houding der tweede kamer. Tot gewone leden van het Historisch genootschap, te Utrecht, zijn benoemd de heeren: L. A. F. H. baron van Heeckerente ZutfeuC. A. L. H. baron vau Heeckerenmr. A. R. van Bel en dr. P. de Jong, te Utrecht; W. J. de Voogt, J. C. Zimmerman en mr. S. J. Hingst, te Amsterdammr. T. A. J. van Lanschct, te 's Hertogenbosch mr. V. de Stuers, te's Gravenhage E. F. Kruyt, te Velp, en W. T. van Griethnijsen, te Rotterdam. Bij beschikking van den minister van financiën ia bepaald dat de volgende ambtenaren bij de administra tie der posterijen hunne fnnctiën zullen uitoefenen als volgtde commies 3° klasse H. Beets ten postkantore te Zwolle en de surnumerair C. L. Ram bonnet ten postkautore te Meppel. Bij de tweede verkiezing van drie candi daten voor een lid in het hoofdbestuur van het -waterschap Wester- kwjrtier (Groningen), welke verkiezing de eerste maal was mislukt ten gevolge der niet-verschijuing van een enkel kiezer, waren ditmaal te Marum twee kiezers opgekomen. Van die twee maakte éen zwarigheid om als stemopnemer te fuDgeeren, zoodat er geen mogelijk heid was het bureau samen te stellen en de verkiezing dus weder in het water viel. Dezer dagen is het derde deel der Handelingen van de vereoniging Het roode kruis verschenen. Het be vat verslagen en mededeelingen der hoofd- en andere comité's zoo hier te lande als in Oost Indië, verschil lende door het hoofdbestuur genomen besluiten op Ingediende voorstellen en het verslag der derde alge meen e vergadering, gehouden te 's Gravenhage op den 17cn September 1873. benoemingen en besluiten. polderbesturen. Benoemd tot lid van het bestuur der waterkeering van de calamiteuze polders Margaretha, Klein Huissens en Eendracht W. de Klerk sr. rechterlijke macht. Benoemd tot rechter in de arrondissements-recktbank te Amsterdam mr. J. van Eik Jz., thans substituut griffier bij die rechtbank; tot substituut-griffier bij de arrondissements rechtbank te Amsterdam mr. C. C. van Valkenburg, adyocaat aldaar. TELEGRAPHIE. Benoemd tot telegrafist 3e klasse J. A. A. Schwan, thans klerk, H. Tjebbes, thans ad- sistent, en T. H. E. Sauveur en S. Hoven, beiden thans klesk bij de rijkstelegraaf. leger. Overgeplaatst in rang en ancienneteit bij het wapen der artillerie van het leger in Nederlandsch-Indië de 2e luitenant E. Stoppendaal van het 3e regiment vesting-artillerie. Onderwijs. Op de voordracht tot benoeming van een leeraar in de Nederlandsche taal, de geschiedenis en de aardrijks kunde bij 's rijks hoogere burgerschool te Dordrecht zijn geplaatst de heeren H. J. Kiewit de Jonge, caudi- daat in de letteren aan de hoogeschool te Groningen, en P. Kat Pzn. hoofdonderwijzer te Tiel. Door drie leeraren der hoogere burgerschool te Zatfen wordt sedert e enigen tijd aan de hulponderwij zers afdaar les gegeven in de wiskundige aardrijkskunde, de natuurkunde en de Nederlsndsche taal. Ia de jaren 1859 tot 1872 Is door de gemeente Groningen voor het lager onderwijs alleen uitgegeven een bedrag van ongeveer zeven tonnen gouds. Koloniën. BERICHTEN VAN HET OOBLOGSTOONEEL De Arnhemsche courant bevat het volgend uittreksel uit een particulieren brief van een officier bij het leger in Atcbfn. „Kraton, 18 Februari 1874. Wederom zijn wij den 15en dezer met den vijand in een hevig en langdurig gevecht geweest. Te 5 uren des morgens rukten wij met zes halve ba taljons infanterie en een batterij artillerie uitons bataljon (bet rechter-half derde) formeerde de voorhoede, ter- wijl het tweede en twaalfde bataljon in reserve bleven. Omstreeks te 7 uren kwamen wij in eeri8 groote rijstvlakte en rukten wij tegen eene versterkte kam pong op. Toen wij op ongeveer 800 passen genaderd waren, werd de luitenant Bounam de liijckholt doode- lijk door een kanonskogel getroffen. Gij kunt begrijpen hoe ik te moede was, toen ik mijn krijgsmakker ker mend zag neervallen. Nauwelijks had ik den tijd heaa voor het laatst vaarwel te zeggen, daar onze compagnie voorwaarts positio moest nemen. De artillerie beschoot met succes de kampong, waarna wij die mot twee gesloten bataljons stormenderhand innameD. TV ij trokken er spoedig door en kwamen wederom in eene groote rijstvlakte, waar wij op ongeveer 800 passen vóór ons eene aaneenschakeling van versterkingen zageD. Al spoedig werden wij van alle kanten door een hevig vuur begroet, dat wij niet zuinig beant woordden. Hier leden wij zware verliezen. Een van de eersten was onze dappere bataljons-koaimandant, de overste Engel. Ik zag hem op zijn paard waggelen en zond een man naar hem toe, om hem te helpen. Na gedurende twee uren gevochten te bebbeD, was het vnur van den vijaud nog niet tot zwijgen gebracht. Tevergeefs was er eene poging gedaan om de verster kingen om te trekken, zoodat er niets anders overbleef, dan er met den stormpas tegen op te loopen. Nauwe lijks was het kommando hiertoe gegeven, of ondereen luid hoera namen wij den stormpas aan. Onze com pagnie (de vierde) was voorop en wellicht was ik het eerst in de bentiDg geweest, had ik niet het ongeluk gehad van over een dijkje, waarmede de rystvelden van elkander gescheiden zijn, te tuimelen, waardoor ik lang uit op den grond viel. Ik sprong echter dade lijk op en volgde de beweging. Voor de versterking gekomen, werd een gat in de omheining gekapt, waar wij echter slechts man voor man konden doorkomen. De luitenant Sloet bad het gelnk er het eerst in te wezen. Ik volgde hem met een achttal manschappen, toen wij eensklaps zes Atchineezen al tandakkende (dansende) met ontbloote klewangs op ons zagen af komen. Drie werden er dadelijk neergeschoten. Een van hen kwam recht op mij af en reeds greep ik naar mijn revolver, toen een mijner manschappen hem door het hoofd schoot. De twee overigen lagen ook spoedig op den grond. Weldra waren de versterkingen van alle kanten inge nomen en eindigde het gevecht." Gemengde berichten. Z. M. de koning heeft Maandag de eerste grasboter in dit seizoen oatvaugen van den laadbouwer J. L'.evaart te Delft. Eenige muziekliefhebbers uit het leger zij a voor nemens met medewerking van de Amsterdamscho scbufc- terijkapel, onder directie van den heer J. M. Cjeuea, den 10en dezer een concert in het Park te Amsterdam te geven, waarvan de opbrengst bestemd is tot onder steuning van verminkte en behoeftige strijders uit den oorlog met Atchin. Door dezelfde heeren werd reeds met uitstekend gevolg een concert tot hetzelfde doel te Gouda gegeven, terwijl zij voornemens zijn eerstdaags ook te Breda op to treden. Door de Leidsche broodfabriek is in 1873 eene hoeveelheid van 17,000 kilogrammen brood afgeleverd. Het dividend is, na het bestemmen eener belangrijke bydrage voor het reserve-fonds, op 10 pet. vastgesteld. Te Aalten werd door eenige arbeiders bij het slechten van eenige vestingwerken eeu oud, doch nog vry goed geconserveerd kanos, met kogels vau ver schillende grootte gevuld, opgegraven, dat waarschijnlijk reeds sedert eeuwen daar in den grond heeft gerust. Men wil thans beproeven er op den 12en Mei saluut schoten uit te lossen. Voor de eerste kievits eieren werd Dinsdag ta Leeuwarden de prijs betaald van f 1.50 per stuk. Naar men beweert worden tegenwoordig in de omstreken van Gortel, op de Veluwe, wilde zwijuen aaugetroffen, welke dieren aldaar tot de zeldzaamheden behooren. Do groothertog van Luxemburg heeft benoemd tot kommaudeurs der orde van de Eikenkroon de heeren F. Laurent, gewoon hoogleeraar aan de univer siteit vaa Gent, Gloesener, oud-hoogleeraar aan de

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 2