ze volkomen onzinnig was. En toch is dat in denjare 1873 alzoo in Nederland gebeurdeen ambtenaar van liet departement is mijn zegsman. Jok ik das, dan jok ik in commissie!" .Benoemingen en besluiten. staats-commissien. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan den hoogleeraar dr. J. van Genns, te Am sterdam, als lid en voorzitter der commissie, gedurende den tijd van éen jaar, ingegaan 1 Augustus 1873,belast met het afnemen der geneeskundige examens, volgens artikel 5 der wet van 1 Juni 1865 (Staatsblad n° 59). Benoemd: tot voorzitter van genoemde commissie, de hoogleeraar dr. A. E. Simon Thomas, te Leiden, thans lid en vice-president; tot vice-president, het lid dr. J. W. R. Tilanus, hoogleeraar te Amsterdam; tot lid, dr. H. Hertz, hoogleeraar te Amsterdam, thans plaats vervangend lid, en tot plaatsvervangend lid, dr* H. A. Kooyker, hoogleeraar te Groningen. waterstaat. Ingetrokken, op verzoek, het konink lijk besluit van 31 Januari jl., voor zooveel betreft den ingenieur van den waterstaat le klasse L. A. Reuvers, en met ingang van 1 Juli a. eervol ontslag verleend, op verzoek, aan den ingenieur van den waterstaat 38 klasse 0. J. Kool. Benoemd tot hoofdingenieur van den waterstaat 2e klasse, de ingenieur 1® klasse J. van der Toorn; tot ingenieur van den waterstaat 1° klasse, de ingenieur 2e klasse A. van Hoofftot ingenieur 2e klasse, de inge nieur 3e klasse K. F. W. Rooseboomtot ingenieur 3e klasse, de adspiraut-ingenieur A. Keurenaer; eu met ingang van 1 Juli a., tot ingenieur 3e klasse, de adspi- rant-ingeuieur A. Deking Dura. marine. Bevorderd tot officier van gezondheid 2® klasse bij de zeemacht de officier van gezondheid 3e klasse G. P. J. Theunissen, met bepaling dat bij zal rang nemen tusschen de officieren van gezondheid 2C klasse J. A. G. Hulst en G. Franken. LEGER. Op pensioen gesteld, op verzoek, ten bedrage van f 2400 'sjaars, de generaal-majoor jonkheer J. F. A. van Panhuys, van den grooten staf, met toekenning van den rang van luitenant-generaal. Eervol ontslag uit den militairen dienst verleend, met toekenniDg van pensioen, op verzoek, aan den met ver lof hier ie lande teruggekeerden kapitein der infanterie van het leger in Nederlandsch-Indië H. J. van Dobfaeu, wegens ongeschiktheid tot het gaan hervatten van den werkelijken dienst tengevolge van lichaamsgebreken. Ouderwijs. Naar men verneemt heeft zich te Groningen eene com missie gevormd met het doel, om eerlang aldaar eene meeting te honden, teneinde de belangen der Groning- sche hoogeschool te bespreken naar aanleiding van het bij de tweede kamer aanhangige wetsontwerp tot reor ganisatie van het hooger onderwijs. Kerknieuws. Beroepen tot predikant bij de Christelijk gerefor meerde gemeente te Bruioisse de heer M. Keulemans alhier. Den 14en en 15eu dezer zal te Amsterdam weder een vergadering van moderne predikanten plaats hebben, ditmaal zonder gemeenteleden. Onder anderen zullen de voorstellen der synode van Februari j!. en het nieuwe wetsontwerp op bet hooger onderwijs ten aanzien van godsdienstwetenschap en theologie besproken worden. Marine en leger. De luitenant ter zee le klasse H. D. Gnyot, laatstelijk behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en den 21cn Maart jl. van daar in Nederland teruggekomen, is met dat tijdstip op nonactiviteit gesteld. Naar het Utrechtsch dagblad verneemt zullen dit jaar in de maand Juli, op de Wiesselscheheide, weder de scherpschutters van de verschillende regimenten infanterie en van de schietschool te 'a Gravenhage in seriën schietoefeningen houden. Koloniën. BERICHTEN VAN HET 00BL0GST00NE2L. In een brief uit het bivouak Penajoeng aan het Bata- viaasch Handelsblad wordt het volgende verhaald: Den 31en Januari hebben enkele Atchineezen der XXVI moekims (beoosten de Atchinrivier) zich aan de voor posten aangemeld, met verzoek om bij den opper bevelhebber te mogen worden toegelaten. Zij kwamen blijkbaar roet het doel hunne onderwerping aan te biedeD. De opperbevelhebber heeft hen evenwel niet willen ontvangendoch hun door den controleur Kroesen (thans tot adsiBtent-resident bevorderd) laten aanzeggen, dat er van onderhandelen met hem (opperbevelhebber) in persoon geen sprake kon zijnvóur en aleer zij voor goed afstand hadden gedaan van hunne vlag, die van de Nederlandsche natie als de eenige wettig bestaande erkenden en hunne vrouwen en kinderen in de kampongs hadden doen terugkeeren. Dan eerst zoude hij de ver schillende hoofden bijeenroepenen hun de voorwaarden steller. In denzelfden brief leest men verderDe gezond heidstoestand der troepen is over 't algemeen niet zeer gunstig te noemen. De cholera is wel afnemend, doch, daarvoor, zijn nu gastrische koortseu in de plaats ge treden, die wel juist geen doodelijken afloop hebben doch deu soldaat toch maar voor eenigen tijd ongeschikt voor den dienst te velde maken. Eenige dagen geleden overleed aan booid van het ziekenschip del® luitenant van Bijstirveldt, die in het gevecht van 29 Januari zwaar gewond werd. Het Ne derlandsche leger verliest in hem een flink, degelijk officier en een uitstekend kameraad. Teneinde den soldaat eenige afleiding en uitspanning te verschaffenzal or heden avon d een soort van concert gegeven worden door de verschillende bataljons-muziek korpsen en een zangvereenigingdie zich uit alle mo gelijke hier aanwezige vocale krachten heeft geconsti tueerd. De mineurs en sappenrs zetten intusschen ongestoord hun vernielings- en sloopingswerk aaD kraton en missi- git voort. Ook zijn zij thans bezig met het aanleggen van een weg van den kraton naar de Kali-Atchin en de loopgravenbatterydie door middel van een groote brng met de overzijde der rivier zal verbonden worden. Ook is er sprake van het aanleggen van een steenen hoofd te Kotta Moesapie (halfweg Kwala Gighen en de monding der Atchin rivier) en van een tramway van daar naar het hootdbivouak Penajoeng. De kolonel van Daalen heeft dezer dagen een ver zoek ingediend tot eervol ontslag uit den militairen dienst. Uit Japara zoo meldt de Locomotief is ons medegedeelddat de achterstand in de betaling van den pachtschat voor het debiet van opinm gedurende 1873, alleen voor die af deeling, f 40,000 bedraagt, ter wijl zij voor de afdeeling Koedoes, alleen over de maand December, een bedrag van f 10,000 telt. Het valsch bankpapier heeft meegewerkt, om be driegers bedrogenen te doen zijn. Een aanzienlijke boeveelheid toch der ia het laatste jaar hoofdzakelijk langs Japara binnengesmokkelde opium is betaald met valsch papier dat voor het meerendeel in banden is gekomen der hoofd-depothouders van de slaikwaar te Soerabaya, die er waarschijnlijk ook al wel van hebben in de wandeling gebracht, maar op het oogenblik der ruchtbaarwording van de ontdekking der falsarissen nog veel van het slechte papier hebben en daar voor- loopig mede opgescheept blijven. Luidens brieven van Sumanap is de cholera aldaar onder de inlanders op eene onrustbarende wijze begonnen te heerschen; van de Europeanen waren tot dusver weinig personen aangetast. Men schrijft uit de Westerafdeeliug van Borneo: „Reeds eenigen tijd geleden was er op de Bennett, van de gouvernements-marine, toen deze, van Sintang ko mende, de boven Kapoeas opstoomde, geschoten en bad de adsiatent-resident Stoll daaruit aanleiding genomen om met de Kapoeas II insgelijks naar boven te gaan. Een paar uren boven Sintang vond hij een benting, opgeworpen door eeDige oproerige Dajaks, en ontving bij die gelegenheid eene gevaarlijke wond in den rech terschouder. Troepen, naar boven gezonden, namen de benting, die echter nauwelijks door ons verlaten was, of de Dajaks bouwden twee andere in de plaats en schoten weder op een door ons op verkenning uit gezonden stoomschip. Nu werden er troepen 150 mau en 4 officieren uit Singkawang ontboden, die, 1 Februari vertrokken, don 3en te Sintang aankwamen. Den 4en kwam daar de resident en den 5en stoomden 3 schepen, met de noodige vaartuigen op sleeptouw waarop nagenoeg 250 man waren ingescheept rivier opwaarts. De kleine expeditie is met den besten uitslag bekroond. Van de onzen werden éen kapitein en een paar minderen gekwetst, doch de vijand moest op alle punten zijne stellingen prijsgeven." Gemengde berichten. Naar het Dagblad van 's Gravenhage verneemt, heeft Z. M. de koning aangekocht het hnis op den Kneuter dijk te 's Gravenhage, op deu hoek van het Hartogstraatje, vroeger bewoond door den raadpensionaris Joan de Witt, laatst het eigendom van den baron Fagel, om te worden ingericht en gebruikt als paleis voor Z. K. H. prins Alexander der Nederlanden. Als eene bijzonderheid wordt uit Breskens gemeld, dat aldaar van 23 November 1873 tot 29 Maart jl., op een bevolking van 1505 zielen, niemand overleden is. Sedert eenige weken heerschen te Oost burg het roodvonk en keelziekte in vrij erge mate, zoodat tenge volge daarvan reeds 10 a 11 kinderen zijn overleden en slechts een derde van het aantal leerlingen de school bezoekt. (iV, en advenentiell. v. Z. Vlaand.) Eergisteren morgen werd te Axel op de hofstede van Hermanus de Kraker, diens echtgenoot© Maatje Coster levenloos in een waterput gevonden. Mejuffrouw Keijzer, leerares in de muziek te Rot terdam, heeft bekend gemaakt, dat zij, om mede te wer ken dat Rotterdam op 12 Mei a. ook zal uitmunten door gepaste volksliederen, kosteloos les wil geven aao meisjes, die de volkliederen: „Wilhelmus", „0 God, spaar onzen vorst" en „WienNeerlandsch bloed" behoor lijk willen leeren zingen, teneinde voor anderen den toon te kunnen aangeven of hen wijs te doen houden. Eergisteren avond zijn in eene te Rotterdam ge- houder: vergadering de statuten der Coöperatieve ver- bruiksvereeniging vastgesteld. Haar doel is, aan hare leden onvervalschte levensbenoodigöhedon van goede qnaliteit te verschaffen en kapitaal te vormen. Voor verkoop aan andere personen dan aan leden is een nader besluit der algemeene vergadering noodig. De gemeenteraad van Overechie heeft, op een ver zoek van den uitgever der Delfshavensche courant, om een convocaliebiljet van de te houden vergaderingen te mogen ontvangen en een behoorlijke zitplaats voor den verslaggever te willen aanwijzen, geantwoord: „dat er geen termen bestaan, om het verlangen van den uitge ver toe te staan." De Doryacthes excelsa iu den botaoisehen tuio te Amsterdam heeft thans een bloemstengel van 4 meter, gekroond met een zestigtal purperen bloemknoppen, waarvan de eerste zich openen. Deze plantsoort, in het jaar 1800 uit Nieuw-Holland (Port Jackson) in Europa ingevoerd, werd in 1814 voor het eerst in En geland in bloei gezien; daarna te Petersburg in 1853, en het laatst iu Frankrijk, waar zij, op de Internatio nale tentsonstelling te Parijs, met bewondering bezich tigd werd. Thans bloeit zij voor het eerst in Nederland, en werd waarschijnlijk in België en Duitschland nog nooit in bloei gezien. U:t de Noordelijke provinciën wordt gemeld, dat aldaar op 12 Mei geen enkele gemeente zonder eenige feestelijkheid zal blijven. Eergisteren zijn uit Utrecht langs de verschillende spoor weg lijnen ongeveer 100 paarden vervoerd naar Frankrijk, Duitschland, België en Engeland. Voor 4 en öjarige Geldersche paarden werd op de Palmpaurden- markt tot 900 per stuk betaald. Een Fransch koop man betaalde voor een span luxe-paarden f 21C0. Te Utrecht is een kosthuis opgericht tot huisves ting van ongehuwde werklieden. Het is ingericht naar de te Amsterdam bestaande, met 21 vertrekjes voor even zooveel bezoekers. Tegen betaling van 1.25 per week vindt de werkman aldaar goed logies in een eigen vertrek met afgesloten kast en toebehooron. Het lo kaal der gaarkeuken is des avonds opengesteld tot ge zellige bijeenkomst voor de kostgangers, die daar ge legenheid tot uitspanning en lectuur vinden. De Postduiven sociëteit „De eensgeziudheid", te Haarlem, heeft besloten in de maand Jnni 1874 twee buitengewone groote prijskampen te houden, éen van Parijs met oude en éen van Brussel met jonge duiven. Te Zalt-Bommel zal den £en en 6en Augustus a. eene tentoonstelling worden gehouden van paarden, rundvee, scbapeD, varkens, geiten, pluimgedierte, werk tuigen en landbouw producten. Er zijn ongeveer f 1200 voor pr^zeD, benevens 10 zilveren en 2 bronzen medail les en twee getuigschriften uitgeloofd. Op de laatste weekmarkt te Zwolle is de land bouw kraam der Overijselsche Vereeniging tot bevorde ring van provinciale welvaart geopend. Het doel van deze kraam is de verspreiding van landbouwkundige geschriften en om den landbouwer in de gelegenheid te stellen zich gemakkelijk van Dieuwe landbouwzaden te voorzieD, waarvan men de invoering wenschelijk acht. Door den aanhoudenden westelijken wind is te Zwolle het water zoodanig gewassen, dat de meeste binnen- en buitenpolders aldaar zijn ondergeloopen. Voor het aanstaande tooceeljaar van den koninklij ken FraDSchen schouwburg te 's Gravenhage is wederom tot directeur benoemd de tegenwoordige directeur, de heer Defossez. Thermometerstand. 1 Apr.'sav. 11 u.48 gr. 31 Mrt. '8 morg. 7 u.46 gr. s' midd. 1 u. 50 gr.'s av. 6 u.50gr. öuitenlcmö. Algemeen overzicht. De vraag, welke wij gisteren deden, of de zich noe mende Fransche conservatieve partij eindeiyk uit de verkiezingen zou willen leeren dat haar vaderland niet van het tegenwoordig bewind gediend wil zijn eu dat alle verdere vruchtelooze pogingen om het land geweld aan te doen slechts de mogelijkheid eener omwenteling zouden bevorderen, die vraag vindt heden reeds hare beantwoording in de officieose Presse. Het blad schrijft ais volgt:

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 2