vaardigd waarin bij zijne tevredenheid uitspreekt over do houding van de officieren en minderen van de zee- en landmacht te Atchin. Een tweede dagorder maakt de troepen bekend met de betüging van tevredenheid en de gelukwenscben van Z. M. den koning, en een derde met de benoeming van den adjudant onderoffi cier vaandeldrager von Bredow, den sergeant majoor Bach en den Ambonneeschen sergeant Latoemaina tot f '.dders van de Militaire Willemsorde, terwijl een vierde dagorder de mededeeling bevatte van de personen of corporatiën, die aan de expedilioncaire troepen te Atchin hulde en gelukwenschen hebben aangeboden. Volgens een particulier telegram uit Atchinvan 10 Februariis het vesting-geschut, achterladers 12 centimeters ingescheept op de Jason, naar Batavia, on der geleide van de kapitdns de Jong en Biljardt, lui tenants WhittonExter en Kerrebijn, alsook dokter Damont en 70 Enropeesche artilleristen. Voorts wordt van andere zijde gemeld, dat behalve het vestingge- schut met de Jason nog worden overgebracht de ka nonnen die door de Atchineezen in den kraton zijn achtergelaten. Zaterdag 14 Febrnari arriveerde te Batavia van Atchin het stoomschip Vice president Prins, ongeveer 350 kettinggangers medebrengende. Gedurende de reis waren er in 5 dagen tijds niet minder dan 62 overleden en over boord gezet; de overigen werden door de Tjiliwong van boord gehaald en kwamen des namiddags aan den Kleinen Boom. Slechts weini gen konden den weg naar het stadsverband te voet afleg gea het meerendeel moest met bran cards of per kar vervoerd worden. De waterschout requireerde alle beschikbare karren, om de ongelukkiger naar de hun ter verpleging aangewezen plaats over te brengen, zuodat zij des avonds te acbt nreD onder dak waren. De officier van gezondheid Harders en een ma chinist der marine kwamen mede met dit vaartuig hier aan. Uit Padang wordt langs particulieren weg, onder dagteekeuing van 18 Februari, gemeld dat destoomcr Baron Makay aldaar is aangekomen met 116 gekwet sten en zieken. De cholera eischte gemiddeld vijf offers per dag. Voor de nauwkeurigheid der volgende bijzonder heden omtrent het lijk van generaal Bixio meent het Algemeen dagblad van Nederlandsch-Indië te kunnen instaan: „Het is onwaar, dat de Atchineezen B xio hebben opgegraven. Hij stierf aan boord van zijn schip, en teneinde bet lijk naderhand te kuDnen medenemen en in Italië begraven, heeft men het in een waterketel geborgen en op een zeer klein eiland, Poeloe Boeroe, geplaatst, dat een eind van de reede ligt, tusschen den vasten wal en Poelöe Waij. Er staat slechts éen boom op. Toen de Italianen den volgenden dag terug kwamen, waren lijk en waterketel verdwenen. Waar- 5öb}jolijk is met bet rijzen van tet water de ketel vlot geworden en weggedreven. Men kan althans veilig aannemendat de Atchineezen wel wat anders te doen hadden, dan zich van een ijzeren waterketel meester te maken, waar duizend kan in gaat, en in het gezicht van onze vloot dien ketel van een eilandje af te sleepen." Gemengde berichten. De heeren Willemaers, rechter van instructie, Hey- vaerü, procureur des kooiagB, en Bourgeois, com missaris van politie, allen te Brussel, hebben eene com paritie gehad met de justitie te Goes, met betrekking tot de instructie in zake de vervaardiging van valsche Belgische bankbiljetten. Het in den Haag gegeven militair concert ten voor- deele van de gekwetsten ia Atchin heeft /2407 opgebracht. Te Leeuwarden is eene gymnastiekvereniging voor vrouwen opgericht. Zij telt reeds 8 ledoD, zoo gehuwde als ongehuwde dames. Burgemeester en Wethouders van 's Gravenhage hebben gisteren eene beslissing genomen in eene zaak waarover in den laatsten tijd in den Haag menig woord gesproken en geschreven is, namelijk omtrent de plaats waar dit jaar de kermis zal gehouden worden. Zij hebben besloten de kermis dit jaar te verplaatsen naar de Oranjestraat, de Amaliastraat, de Mauritskade, de Nassaulaaö, de Javastraat en het Plein 1813. Enkele spellen, die s'echts des avonds geopend zijn, zulion wor den toegelaten op het Plein en het Buitenhof. De Heldersche en Nieuwedieper courant verneemt, dat te Amsterdam de gelden beschikbaar zijn voor een te Nieuwediep te vestigen ijzeren droogdok. Over de plaats waar zijn de gevoelens nog verdeeld, doch als de meest geschikte plaats wordt door velen gehouden de overzijde van dea Steenendaro, ter hoogte van de gebouwen der Maatschappij Nederland. Voor do koninklijke stoomvaartmaatschappij te Amsterdam zijn twee booten in aanbouw, welke be stemd zijn dienst te doea tusschen Nieuwcdiep en New York. Naar wij vernemen, is de heer J. J. van Schreven, oudste lid der factorij van de Nederlandsche handel- maarachappij te Bataviabenoemd tot president der factorij. (Hei Vaderland.) Het Utrechtsch dagblad verneemt, dat een ont worpen nieuwe richting van5 de Keufsche vaart is afge bakend; deze zal langs Portengen. Kockengen en Har- melen loopeo en vervolgens door de Kromme Mijdrecht nabij Uithoorn in den Amstel vallen. Men onderzoekt, of dit nieuwe tracé, dan wel verbetering van de bestaande vaart de voorkenr verdient. De Monitenr vermeldt een gerucht volgens hetwelk verscheidene veroordeelde Parijscke commuoalisten uit Nieuw Caledonië zouden ontsnapt zijn. Roche fort, Pas cal Grousset en twee anderen zouden zich aan boord van een Engelsch schip naar Sydney en van daar naar Engeland begeven hebben. Uit CalYo wordt aan het Memorial diplomatique geschreven, dat de khedive van Egypte zich voorstelt tegen het einde van Mei een reis naar Frankrijk te on dernemen. Da koning en de koningin van België hebben hunne toestemming verleend tot eene huwelijksverbin tenis van hun 16jarige dochter Louise Marie Arnélie met den 30jarigen prins Ferdinand Philippe Marie Aagusto Raphael hertog van Saksen. Ta Konstantioöpel hebben hevige sneeuwstormen gewoed, zoodat men op sommig8 plaatsen letterlijk was iDgesloten. Sommige bakkers waren uit gebrek aan meel en brandstol in de onmogelijkheid de bevolking van brood te voorzien; zelfs was men niet in staat geweest de dooden te begraven, daar de wegen geheel versperd waren. Te Uschak, beroemd om zijne Smyrna sche tapijten, stierven 24 personen van koudoen werden 5 door wolven verscheurd. Ia de kolenmijnen van South Staffordshire en East Worcestershire hebben 12,000 werklieden den arbeid gestaakten men vreestdat de gieoe wel eenigen tijd zal duren. De werklieden weigeren genoegen te nemen met de loonsvermindering, door de e'genaren tengevolge van de daling der koleoprijzen aangekondigd. De armoede in Londen neemt schrikwekkend to3. In de vorige week was het aantal armlastigen 107,280, waarvan 36,818 werk vonden in de werkhuizen en 70,471 eldersin dezelfde week van 187-3 bedroeg het aantal armlastigen slechts 10,410. La Patrie wijst er op, dat in 1871 tijdens den oorlog, de commune en al de daaruit voortvloeiende ellende, de aanvragen om echtscheidingen in Parijs 1711 hebben bedragen, tegen slechts 482 in 1872, ter wijl het aantal gesloten, huwelijken in 1871 bedroeg 12,928 en in 1872 21,373. Dezer dagen is te Newmaiket onder den hamer gebracht de ganscho stal van wijlen den heer Meyer Rothschild. Een van de beste exemplaren, de driejarige hengst Marsworth, die in Engeland als een der uitste- kenaste renpaarden wordt beschouwd, is op de veiling toegewezen aan den heer von Lehndorff; hg heeft het aangekocht ten behoeve van de Pruisische rijksstoeterij te Graditz. Voor het edele dier is betaald 5000 guinjes of f 63,000. Ia het departement Aveyron (Frankrijk) veroorza ken de wolven veel schade. Dezer dagen hebben zij een meisje van 5 jaai weggehaald en verslonden. Er is onmiddellijk een grooto klopjacht begonnen, waaraan 1500 personen deelnamen. Er is echter slechts éen wolf gedood en 4 andere zijn gekwetsteen twaalftal dezer dieren, die ingesloten waren, zijn ontsnapt. De cholera heeft zich te Munehen opnieuw ver toond en is weer eenigszin3 toegenomen. In Oostenrijk zijn 2337 brouwerijen, die jaarlijks meer dan 1000 millioen liters bier voortbrengen. De brouwers in het koninkrijk Hongarije, ten getale van 285, brouwen jaarlijks meer dan 70 millioen liters. Uit de monarchie worden uitgevoerd 5 millioen liters, terwijl slechts voor 70,000 wordt ingevoerd. Onlangs verscheen voor de rechtbank van Oid Bailc-y te Londen een Fxansche dame, die zich den dubbelen titel van gravin de Baren gravin de Civry had toege eigend en beschuldigd werd van bedriegelrjke oplichting ten nadeeie van verschillende voorname kooplieden, die haar een groote hoeveelheid goederen hadden geleverd. Uit het verhoor is gebleken, dat deze dame niemand anders was dan de dochter van wijlen den hertog van Brunswijk. Zij is veroordeeld, maar door de koningin begenadigd en daarop weder in vrijheid gesteld. De kruistocht der Amerikaansche vrouwen tegen de herbergen heeft in de westelijke provinciën der Ver- eenigde Staten de sluiting van me6r dan duizend dier etablissementen ten gevolge gehad. Te Pi qua, in den staat Ohio, bezigde eehter een heibergier, Stillwell, een niet zeer kiesch, maar doeltreffend middel om den aan val óp zijn huis af te slaan. Toen de dames der p'aats zijne kroeg binnendrongen, vertoonde hij zich op eens voor haarin Adamskostuum. Verschrikt bliezen de aanval8tora den aftocht en binnen weinige oogcnblik- ben was do enveldaad in de geheele stad bekend. Etn aantal ridderlijke verdedigers der schoone sekse wilden Stillwell te lijfeen even groot aantal dienaren van Bacchua waren daarentegen voornemens hem te verdedigen. Met moeite handhaafde de politie de orde. Te Boston heeft het vrouwelijk geslacht eene andere overwinning be haald. Twee dames, tot loden der schoolcommissie benoemd en door het gemeentebestuur als zoodanig afgewezen, hebben krachtens eene uitspraak van het hoog gerechtshof in genoemd lichaam zitting geuomon. Thermometerstand. 30 Mrt. 's av. 11 u. 48 gr. 3L 's morg. 7 u. 51 gr. s' midd. 1 u. 56 gr. 'a av.ö u. 51 gr. ÖuilCidanö. Algemeen overzicht. In Duitschland wordt de algemeene politiek nog altijd beheerscht door de ziekte van prins Bismarck. Alle mededeelingen der ministers of zelfs van den keizer, alles wat bekend wordt omtrent de gezindheid der partijen van deD rijksdag omtrent de leger wet zijn van weinig beteekenis, zoolang de rijkskanselier zijne mea ning niet uitgesproken heeft. Bismarck is meer dan ooit de man van het oogenbük. Do onwaardeerbare diensten, die hij aan zijnen keizer bewezen heeft, ma ken zijn invloed bij dezen natuurlijk groot, ofschoon niet zód volkomen overwegend als men zich wel eens voorstelt. Als staatsman bedreven in de kunst om de partijen te leidea en bekend met alle eischen der bur gerlijke maatschappijis hij tevens juist militair genoeg om ook bij de militaire partij een man van gezag te wezen. Geen wonder dus dat zijn gedwongen stilzwijgen op dit oogenblik zoo belemmerend op alles werkt. Dat st.lzwijgen heeft hij dezer dagen op de hem gewone manier, in een particulier gesprek met twee leden van den rijksdag verbroken. Twee afgevaar digden, in de Spenersche Zeitung alleen door de letters D en L aangeduidkwamen bij de gemalin van Bismarck naar zija welstand vernemen. Zoodra de zieke hoorde dat zij er warenliet hij verzoeken hen bij zich toe te liten. Toen barstte hij, na eenige oogenblikken over onverschillige zaken gesproken te hebben, in de vol gende philippica uit: „Ia 1867 zeide ik in den rijksdag: Wij hebben Duitschland slechts in den zadel te tillen, rijden zal het land zelf wtl kunnen. Ik vrees echter dat wij dit gezegde weder zullen moeten terugnemen. De rijksdag Bchijnt het bewijs te willen leveren dat Duitschland niet rijden kan. De rijksdag begrijpt den toestand niet. Sommige zijner voornaamste leden achten zich gebonden door datgene, wat zij vroeger misschien gezegd hebben. Daarom gelooven zij niet te kunnen doen hetgene door de eischen van, het oogenblik gevorderd wordt Ik voor mij heb het anders aangelegd. Ik heb altijd mijn best gedaan om iets te loeren en indien ik op d.e wijze in de noodzakelijkheid kwam om op etn vroeger gevoelen terug te komundan heb ik daarmede niet geaarzeld en ik ben er trolsch op zoo gehandeld te hebben. Ik stel het vaderland alrijd boven mijn persoon. In den rijksdag echter zijn heeren, welke uitdrukkelijk onder de leuze van mnn naam verkoz.n zijn, wier kiezers verlangen dat zij de Dait6che rijkspolitiek zullen ondersteunen en mg tegen onze gemeenscbappe- l^ke vijanden bijstaan, en die evenwel denken dat zij zich ieder oogenblik aan dezen plicht kannen onttrekken, zoodra zij door dien op te volgen, schijnbaar in tegen spraak zouden geraken met de eene of andero uitdruk king, die zij op eene andere plaats, in een anderen tgd en onder andere omstandigheden gebezigd hebben. Ik kan mij dien toestand niet langer later welgevallen. Zoo dra ik in staat ben om eene pen vast te houden, zal ik mijn ontslag indienen. Ik heb iu andere opzichten, tegenover dea bondsraad onder anderen, met zwarig heden genoeg te kampen, en spottend voert men mij lu reeds te gemoet, met het oog op de houding van sommige liberalen en van de geheele Forlschritt-partij Zijn dat nu de mannendie u ondersteunenAan zulk een toestand moet zoo spoedig mogelijk een einde gemaakt worden en ik zie daartoe slechts twee middelenname lijk mijne aftreding of de ontbinding van den rijksdag." De rijkskanselier heeft de beide afgevaardigden ge machtigd zijne woorden publiek te maken. Het was das zoo goed alsof hij het wc oid tot den rijk 8 dag richtte o j de „teeren" van de Fottschrilte- en de liberale partij zullen niet ontkennen, dat dc tuchtroede wel degelijk over henzeiven gezwaaid ie. Vergeten wij echter niet dat Bismarck ziek is en dat ziektn licht tot knorrigheid en pessimisme geneigd zijn. Bovendien begint de Oud-Pruisische taktiek der wel sprekendheid, die namelijk van, in plaats van een wei nig voorzichtigheid te gebruiken, onaangename dingen op de onaangenaamst mogelijke manier te zeggen, lang zamerhand afgesleten to. gerakea en in de werel i iets van bare kracht te verliezen. Met de bedreiging van zijn ontslag zal de rijkskanselier het wel niet ernstig gemeend hebben. Hij is daartoe een veel te eerzuch tig cn laat ona er bijvoegen* van sijn standpunt een

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 2