MIDDELBURGSCHE COURANT. F 77. Dinsdag 1874. 31 Maart. Dit blad verschijnt dagelijkB met uitzondering van den Zondag, den 2« Paasch- en Pinksterdag De prijs per 3/m.., franco is f 3.50. een der Kerstdagen. Middelburg 30 Maart. De zangvereeniging„Tot oefening en uitspanning" alhier heeft besloten baar veertigjarig bestaan te vie ren door bet geven van een tweedaagecb muziekfeest in de maand Juni aanstaande. De eerste dag is be stemd voor de opvoering van het oratorium Bonifacius van onzen Nederlandscben componist W. F. G. Nicolai. Voor den tweeden dag is het programma nog niet vol ledig vastgesteld. Eene symphonie van L. van Beet hoven zal echter niet ontbreken. Weder is een man, op den Noordweg onder deze gemeente wonende, die sinds eenige dagen geleden heeft aan de gevolgen van door hem gegeten leverworst, overleden. Gisteren avond is de reeks der volksvoorlezingen in de Werkmans vereeuiging alhier voor dit seizoen ge sloten. Ditmaal trad de heer mr. J. J. de Witt Hamer uit Goes als spreker op, die tot onderwerp van behan deling gek.zen had: Coöperatie. Op grond van erva ring in zgne omgeving, toonde hij het nut der oprich ting van coöperatieve vercenigingen aan en wekte het bestuur op om ook dezerzijds de bereids aangevangen pogingen tot oprichting eener zoodanige vereeniging krachtig en spoedig voort te zetteD. Na de pauze sprak de heer S. C. Coenraads Pieterse over het aan staande feest van 12 Mei. Van de in den afgeloopen winter gehouden volksvoor lezingen mag gezegd worden dat zij over het algemeen door een vrij talrijk publiek zijn bijgewoond. Men meldt ons uit Neuzen, van heden „De stoomvaart van hier op Engeland breidt dagelijks meer en meer uit. Bij de nu reeds bestaande diensten op Goole en Londen, is nu weder eene nieuwe geo pend op Liverpool. De aanvoer van vrachtgoederen uit Engelanddoch voornamelijk langs de spoor- weglijnen uit België, ter lossing en lading aan het station alhier, is zoo belaogrijk, dat de stoomschepen meestentijds niet alles kunnen laden en de goederen tot eene volgende rois moeten blijven liggen. Nu reeds in dit jaar hebben aan den spoorweg alhier een 40ta! zeeschepen gelost of geladen, terwijl dit getal in het vorige jaar heeft bedragen 113, meest alle Engelsche stoomschepen van 500 tot ruim 800 ton inhoud. De Gorinchemsche afdeeling der centrale kiesvereeni- giog voor het hoofdkiesdistrict Gorinchem beeft een brief gezonden aan professor Vissering, om hare sympathie te betuigen met het Blot van diens open brief aan den heer Gratama. Blijkens de Staats courant van Zondag 29 en Maan dag 30 dezer zal het examen voor de betrekking van commies van staat aanvangen den 20eB Mei a. in een der lokalen van het departement van binnenlandsche zaken te 's Gravenhage. Zij die zich aan dat examen wenschen te onderwerpen, worden opgeroepen zich binnen veertien dagen na heden bij voornoemd departe ment schriftelijk aan te melden met opgave van naam, voornamen en woonplaatsen. In de Woensdag avond te Deventer gehouden verga dering der aldaar bestaande afdeeling van de Neder- landsche maatschappij ter bevordering van nijverheid sprak de heer H. D. Brouwer over het bereiden van kunstmatige alizarine als surrogaat van die natuurlijke kleurstof uit de meekrap. Bg deelde o. a. mede dat reeds verscheiden boeren in Holland en Zeeland hadden besloten hunne akkers niet meer met meekrap te be- poten, en hunne meestoven af te breken wegens de groote hoeveelheid kunstmatige alizarine welke thans in den handel wordt gebracht, waarvan de prijzen laag zijn en die de meeste fabrikanten boven de alizarine «it meekrap verkiezen. De vraag of het uu reeds zaak ie, de meestoven af te breken en de meekrap niet meer te verbouwen, meende bij ontkennend te moeten beantwoorden, daar men uit de kunstmatige alizarine nog niet kleuren kon bereiden als uit de meekrap. Terecht had men dit dan ook in den Elzas ingezien, en ging men daar gerust voort met het verbouwen van het product, daar het te voor zien is dat de prijzen niet lager zullen worden. De minister van binuenlandeche zaken heeftin over leg met de districts-veeartsen, het volgeBd plan vastge steld tot bestrijding der longziekte gedurende den aanstaanden weidetijd. „Ongetwijfeld was de uitbreiding dier ziekte dezen wiüter in Friesland een gevolg van onvoldoende afzon dering van verdacht vee gedurende den vorigen zomer in de weide; er behooren dus thans maatregelen te worden genomen om dat veezoolang het in verdachten toestand verkeertvan gezond vee verwijderd te houden. „Dientengevolge zal geene vergnnning tot vervoer van verdacht vee naar de weide mogen worden gegeven dan onder voorwaarde dat dit vee gebracht worde naar een weide, omringd van gronden waarop zich geen vee bevindt, aan te wijzen door den districts veearts. Vooraf moet de geheele koppel door een ge- examineerden veeaarts zijn ingeënt. Kan aan deze beide voorwaarden niet worden voldaanhet vee moet alsdan in den stal blijven. Op de weide en de onmid dellijk daaraan grenzende gronden wordt het koninklijk besluit van den 3'* October 1873 (Staatsblad n° 135) toegepast. Ook by verweiding moet op dezelfde wgze voor volstrekte afzon dei ing worden gezorgd. Is deze nitt mogelijk, dan moat 'het verdacht vee onder de noodige voorzorgen naar den stal worden teruggebracht. Geen transactie met het beginsel van volstrekte afzon dering, zoolang het vee in verdachten toestand blijft, worde toegelaten. „IndieD verdacht vee om een der bovenvermelde redenen in den stal moet blijven gedurende den weide tijd, die gerekend wordt op den len Mei aan te vangen en op den 3lfn October te eindigenkan aan den eige naar van dat vee, ter gemoetkoming in de meerdere kosten der stal voedering, een toelage van tien cents per rund en per dag worden toegekend. „Overigens is het overleg nog niet afgeloopen wat betreft de afzondering van vee, dat in de weide in verdachten toestand mocht geraken. Daaromtrent zullen nadere voorschriften worden verstrekt." Het laatst genomen besluit van den gemeenteraad van 's Gravenhage in zake de quaestie van het standbeeld voor Tborbecke heeft bij velen levendige verontwaar diging opgewekt, en tengevolge gehad, dat vele vrien den van den overleden staatsman, die gaarne zijn stand beeld in de residentie zagen verrijzenvan opinie veranderd zijn. De Haagsche kroniekschrijver in het Handelsblad, over de zitting van den gemeenteraad van's Gravenhage sprekende, waarin het voorstel van den heer Mock werd verworpen, om terug te komeu op het vroeger genomen besluit, waarbij verguauing werd verleend tot plaatsing van het monument van Tborbecke in den Haag zegt o. a.: „Met 22 tegen 12 stemmen werd het voorstel verworpen. Doch een ander lid opende iatusscben een allerliefst achterdeurtje met zijc voorstel, om nog niets te beslissen omtrent de plaats, waar het beeld zou komen, manr door het oprichten van een mal eerst te beoordeelen, waar het standbeeld het voordeeligst zou kUDnen verrijzen. Natuurlijk zal nu het aesthetisch gevoel der leden zich tegen de oprichting van het beeld op De Plaats verklaren, eD het model zal vervolgens op het Hiiygensplein verrijzen. Van daar zal het ver moedelijk naar het Oraojeplein verhnizen, om eindelijk voor het station van den llgaspoorweg of in deFrede- rikstraat terecht te komen, en de commissie op eene andere wijze te noodzaken, met haar beeld terug te trekken. Deze manoeuvre, die min of meer het goochel- gebied nadert, zullen de meesten doorzien hebben. Voor de commissie is nu, dunkt mg, bet oogenblik daar, om fier haar verzoek terug te neme n en niet te dulden, dat Thorbecke's beeld in eene stad verrijze, waar men zijne nagedachtenis zoo verguist. „Of liever, de commissie moest terugkomen op haar eerste plan, om Thorbecke op het terrein te brengen, waar hij bovenal behoortop het Binnenhof, op 's lands grond. Dat kan men den Haag bijna niet meer noe men dat is het tournooiveld van Thorbecke's grootste ridderfeiten. Wel heeft de minister van financiën, in een oogenblik vol illusiën, waaraan zelfs dff bewaarder der schatkist soms toegeeft, die gevraagde plek ontra den. Met het oog op eene verre, verre toekomst, wan neer daar eenmaal sierlijke beeldengroepen boven de ■kroonlijst van het paleis onzer volksvertegenwoordiging komen, zou Thorbecke's nederig beeld in de Bchaduw staan en niet meer in evenredigheid tot het overige vezen; zoo dacht de zeer voorzichtige minister. Maar dat is eeue zorg, die wg gerust onzen kiodakinderea kunnen overlaten. De commissie beeft wijselijk dien minister-brief niet beantwoord, voor zoover mg bekend is, en nu zou bet juist het gegeven oogenblik wezen om 's ministers motieven te weerleggen en hem met nieuwen aandrang om die voeten gronds te vragen." Mocht de commissie voor het monument er werkelijk over denken, om het standbeeld elders op te richten, dan zal bet haar genoegen doen thans reeds te verce- men, dat terwijl men in den Haag zich zou ergeren aan dat monument, er elders een eerein zou worden gesteld om het te bezittten. Het Nieuws van den dag althans verneemt, dat door een 24tal invloedrijke ingezetenen van Amsterdam een brief aan de Thorbecke-commissie te 'sGravenhage ia gericht, waarin zij hun leedwezen te kennen geven over de wijze waarop bet verzoek dier commissie tot plaatsing van bet standbeeld van Thorbecke door den gemeente raad van den Haag is bejegend. Zij verklaren vich tevens gaarne bereid omindien de Thorbecke-commissie, zulks verlangt, stappen te doen tot ondersteuning van een verzoek dier commissie om de plaatsing van Thor becke's standbeeld in Amsterdam te verkrggen. De Haagsche tegenstanders zetten intusschen hun pogingen om het standbeeld in de residentie te weren voorten de heer Mock, nog altijd bevreesd dat het op De Plaats zal worden opgericht heeft een brief gezonden aan gedeputeerde staten van Zuid-Holland. Het doel daarvan is om het gevoelen van dat college uit te lok ken omtrent het bewerea dat de artt. 230 en 194 der gemeentewet niet op het afstaan van den voorgemeld standbeeld benoodigden grond van toepassing zouden zijn, om zoodoende van de uitvoering van het „fatale besluit van 6 Januari bevrijd te worden." De heer Mock meent dat voor het in gebruik geven der vereischte gemeentegronden, de voorgeschreven vergnnning van gedeputeerd» staten had moeten gevraagd worden, en hoopt dat zij uithoofde der ontsiering en belemmering in de communicatiedie z. i. gemeld standbeeld op De Plaats zou veroorzaken, hunne goed keuring aan het raadsbesluit zullen onthouden. Benoemingen en besluiten. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Veenendaal c. a. J. C. L. van de Graaff, thans ontvanger derzelfde middelen te Borculo c. a.. en tot ontvanger der directe belastingen voor het eerste kantoor te Amsterdam P. A. F. J. Sassen, thans ontvanger te Leeuwarden. koloniën. Benoemd tot lid van de algemeene reken kamer van Nederlandsch-Indië T. C. J. Kroesen, inten dant le klasse (hoofdintendant) van de militaire administratie, wegens overcompleet bij dien dienst op uonactiviteit, en sedert April 1872 tijdelijk belast met de waarneming der betrekking van lid bij gemeld college. Kerknieuws. Te Harlingen zijn gelijktijdig drie predikanten be roepen ter voorziening van drie vacaturen bij de Neder- duilsche hervormde gemeente aldaar; de beroepenen hebben alle drie bedankt.

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1