MIDDELBURGSCHE r 76. Maandag 1874. COURANT. 30 Maart. Dit blad verschijnt dagelijki iqet uitzondering van den Zondag, den 2« Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.50. Middelburg 2 8 Maart. B§ de discussie in de tweede kamer over eenadies van de Nederlandsch Indische handelsbank c. j., waarbij de ondersteuning der kamer ingeroepen wordt voor een tot den minister van financiën gericht adresno pens verlangde verbetering in de postverbindingen met bet buitenland, kwam ook het wenscbelijke ter sprake van een gesubsidieerden maildienst tusschen Engeland en Vlis8ingen. liet was de heer Godefroi die daarop de aandacht vestigde. In ons nommer van 17 November jl. maakten wij melding van onderhandelingen die tusschen de Great- Eaetem-spoorR eg-maatschapplj en onze regeering wer den gevoerd over een dagelijkschen maildienst naar Nederland over Vlissingen. Die dienst zou, wanneer de Nederlandsche regeering in de door de maatschappij gewenachte financieele schikking wilde treden, in ver band worden gebracht met een door de maatschappij in te richten dagelijksche vaart van Harwich op Ant werpen waarvan de booten tot het afgeven van de mailpakkettenpassagiers en goederen Vlissingen zou den aandoen. Wij spraken toen den wenach uit, dat ook in het belang van een versnelde postcommunicatie van het gansche land, dit plan tot stand zou komen en de hoop dat het niet op eene économie de bouts de chandelle zou uitloopen, zoodat door het beknibbelen op een paar duizend gulden niet weer opnieuw de zuinigheid de wijsheid zou bedriegen. Hoezeer de wenschelijkheid van dat plan terstond erkend werd kon blijken nit betgeen het Handelsblad van 21 November jl. naar aauleiding van ons bericht schreef. De voorwaarden der maatschappij meende dat blad zouden al zeer onerens moeten zijn om eene weigering der regeering te rechtvaardigen, en het achtte het ongehoord, dat ons geregeld postverkeer met Engeland telkens kon worden belemmerd, door wijziging in den dienst der Belgische spoorwegen, hetwelk door den minister van financiën werd opgege ven als reden voor de late aankomst der Engelsche posten. Eet Handelsblad drong toen reeds sterk aan, op het aanwenden van pogingen tot verbetering in den bestaanden toestand. Verbetering volgde echter niet en over den nieuwen maildienst vernam men niets meer. Het laatste wat wij daaromtrent hoorden was van onzen Haagechen correspondent, die den 20" December jl. scheef, dat ook hier, naar hij vreesde, de penny foolishness meer de schuld zou dragen van het niet tot stand komen dan de administratieve rust. Sedert dien tijd is deze vrees niet vermindert], en toch welk eeDQ dringende behoette de handel heeft aan betere postverbinding met Engeland is duidelijk geble ken bij de bovenvermelde discussie in de zitting der tweede kamer van 21 Maart jl. De beer Godefroi toonde aan dat het transpoit der brieven over België geheel in overeenstemming met de redeneeriDg van het Handelsblad van 21 Novem ber jl. de eenige oorzaak is van de late aankomst bier te lande. Vandaar dat hij het eene in 't oog vallende anomalie kon noemen, dat Nederland voor do dagelijksche postverbinding met Engeland afhankelijk is van België. Beide landen liggen op bijna denzelfden afstand van Engeland. „Waarom zoo vroeg hij zou hier niet even goed als in België een gesubsidieerde maildienst kunnen bestaan? België brengt in dit opzicht groote geldelijke offers. Meermalen is er sprake geweest van een maildienst, uitgaande van Vlissingen, eene altijd genaakbare haven. Waarom zou dat denkbeeld niet verwezenlijkt kunnen worden? Wij zouden daardoor het verveer geheel in obzb macht hebben, en der zake kundige mannen zijn van meening, dat men bij een van Vlissingen uitgaanden maildienst zelfs voordeel voor de schatkist zou verkrijgen, omdat men met dien dienst een groot gedeelte van Duitschland en van daar achter liggende lauden zou kunnen bedienen." Wij weten niet of de minister van financiën wel in de zittiDg aanwezig was; zeker is het echter dat namens de regeeriDg geen opheldering gegeven werd en er omtrent plannen voor een op te richten maildienst niets gebleken is. Het adres is echter met de bijlagen ge zonden aan de ministers van binnenlandsche zaken en van financiën, „met verzoek om inlichtingen", zoodat men later wellicht iets zal vernemen omtrent de kan sen op een geregelden postdienst tueschea Vlissingen en Engeland. Laat ons hopen, dat het dan zal blyken, dat voor een zoo groot landsbelang op doelmatige wijze van onze beste zeehaven partij zal worden getrokken. Het lijk van den mau die eergisteren alhier over leden is, naar gissing aan de gevolgen van door hem gegeten varkensvleesch (ook leverworst), is gisteren op last der justitie naar het gasthuis vervoerd teneinde door drie medicinac .oren in-en nitwendig te worden geschouwd. De maag, darmen enz. zijn aan twee des kundigen tot een scheikundig en microscopisch onder zoek ter hand gesteid. Sommige lijders zijn aanvankelijk hersteld, doch ge voelen zich nog zwak. Anderen daarentegen verkeereu, naar wij vernemen, nog in zorgvollen toestand. Met de lijders te Goes gaat het, volgens de Goesscbe courant, redelijk wel, doch zij kuanen nog geen van allen spijzen verdragen en zijn in hoogen graad zwak. De tweed 8 kamer der staten-generaal heeft eergiste ren een harer leden verloren door het overlijden van dr. WesterhofF, te Warffum. Dj overledene was 73 jaren oud, en ofschoon zijn gezondheidstoestand hem in den laatsten tijd niet toeliet naar 'sGravenhage te komen, bleef bij toch tot het laatst van zijn leven werkzaam aan de bevordering van vrijheid en ontwikkeling. Sinds 1849 had hij onafgebroken in de tweede kamer zitting als afgevaardigde van het kiesdistrict Appingodam. Naar het Vaderland verneemt, is de heer J. A. Beije- rinck, laatstelijk hoofdinspecteur van den waterstaat, te 's Gravenhage overleden. Naar men verneemt heeft Z. M. tot president der Nederlandsche handelmaatschappij benoemd den heer N. Trakranen, oud-minister van koloniën. Henoom ingeii eu besluiten., LEGEB. Benoemd tot 2" luitenant administrateur van kleeding en wapeniog: bij het 2e regiment huzareD, de sergeant-majoor J. J. Koning, van het regiment grenadiers en jagers; bij het 4® regiment huzaren, de sergeant-majoor J. Ligter, van het instructie bataljon en bij het regiment veld-artillerie, de sergeant E. A. P. MC. de Booy, van het 5' regiment infanterie. Onderwijs. Eergisteren heeft de hoogle8raar Doedes als rector magnificus der (Jtrechtsche hoogeschool die waardigheid aan zijn opvolger overgedragen met het houden eerter redevoering in de Nederlandsche taal, over: de toe passing van de ontwikkelings theorie, niet aan te be velen voor de geschiedenis der godsdiensten. Des avonds werden door het studenten korps serenades ge bracht. Marine en leger. De minister van koloniën, ad interim minister van marine, brengt in de Staatscourant van hedsu ter kennis van belanghebbenden, dat van 1° April tot ultimo December dezes jrars de gelegeuheid is open gesteld voor zes artsen mits zij niet ouder zijn dan 30 jaren om als officier van gezondheid 2® klasse bij de zeemacht in dienst te treden. De verbintenis geschiedt voor slechts vier jarende premie bedraagt zes duizend gulden. Artsen, die hiertoe genegen moch ten zijn, worden uitgenoodigd zich bij verzoekschrift, op zegel gesteld, tot het departement van marine te wenden, onder overlegging vana eene verklaring, waaruit blijkt dat de sollicitant Nederlander is; b zijne geboorteakte; c het diploma van arts; d een bewijs, dat voldaan is aan de nationale militiee een bewijs van geschiktheid voor den militairen dienst, afgegeven door een officier van gezondheid der zeemacht; een certificaat van goed gedrag, afgegeven door het ge meentebestuur zijner woonplaats. Naar men verneemt hebben van de dienstplichtige lotelingen uit de gemeente Leeuwarden zich een dertig tal aangeboden om op de onlangs door den minister van oorlog voorgestelde voordeelige voorwaarden te dienen en zal het vereischte examen den lea April worden gehouden Gemengde berichten. De Dordrechtsche courant geeft een bescbrij ving van de piano quatuor, een Dieuw uitgevonden muziekin strument. Het beeft den vorm eener pianino en brengt het volkomen effect voort van viool, alt, violoncel en contrabas. Al de nuanceeringen van strijkinstrumenten, het zwellen en verminderen van den tooD, het slepen of afstooten der noten kunnen er op worden weerge geven; het staccato, eigenaardig aan viool en cello, alsmede breede gedragen accoorden kunnen daarop, naar de ingeving van den bespeler, volmaakt wordeu voort gebracht. Al de werken van Haydn, Mozart, Beethoven enz. laten er zich getrouw op vertolken, en het instru ment is uitstekend geschikt tot zangbegeleiding of ver sterking van het orkest. Den 12en Mei, den dag van het koningsfeest, hoopt een echtpaar te Haamstede zijn gouden huwelijks feest te vieren. Een groot gedeelte van de Amsterdamsche krui deniers heeft reeds gevolg gegeven aan het verzoek van hunne bedienden om des Zondags bunne winkels te sluiten. Te Amsterdam hebben jl. Woensdag niet minder dan drie personen wegens het te vondeling leggen van kinderen terechtgestaan. Twee zjn vrijgesproken, éen is veroordeeld. De Nymeegeefie stoomboot-maatseappij wier booten varen tusschen Rotterdam en Nijmegen beeft haar SOjarig bestaan gevierd. Nu de cassatie van Let vonnis, gewezen door de arrondissements rechtbank van Maastricht en door het hof van Limburg bevestigd, door don hoogen raad der Nederlanden verworpen is, heeft de heer Jos. Raesel, drukker en uitgever van L'Ami du Limbonrg te Maastricht, zich naar het buitenland (België) begeven, teneinde zich te onttrekken aan de cellulaire gevange nisstraf van zes maanden en de geldboete van 5Ó0, waartoe hij, wegens hoon en beleediging in geschrifte tegen 's kunings commissaris in Limbuig, bij bedoeld vonnis is verwezen. Men beeft wel eens geklaagd over den heftigen toon van schrijven, in sommige bladen aangenomen, waarbij vooral enkele clericaltn op jammerlijke wijze uitkomen. Wat zal men echter zeggen vraagt Het Vaderland over 't geen in het door de vereeniging „De heilige familie" uitgegeven u'-tramontaansche jaar boekje onder redactie van een geestelijke wordt ge schreven? Daarin kouit o. a.voor: „Een zuiver af beeld- sel van de staatsschool zonder godsdienst is een open schaal met vlooien. Dat ïb echter rog hef ergste niet, maar als die vlooien niet meer bewaakt worden, dan springen zij onverhinderd in het menschelijk gezel schap rond en brengen daar hun bloedzuigend ambacht in practijk. Dat zal men zien en ondervinden als de beDgels van de hoogere burgerschool later onder de menschen komen. De heidensche of liberale staats school is een fabriek, waar een zoet vergift tegen het christendom bereid wordt en den kinderen c en ingegeven.7, L'Océan, een te Brest verschijnend blad, bespreekt den toestand van St. Helena. Dit eiland, dat vroeger zoo sterk bloeide vooral door het proviandeeren van al de schepen die naar Iudië gingen, gaat tegenwoordig snel achteruitbet banaal van Suez vernietigt zijn handel: hare bevolking van 8000 zielen is tot 4000 verminderd; zij emigreert naar de kaap de Goede hoop eu het grootste gedeelte der buizen is in een ruïne veranderd.

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1