MIDDELBÜRGSCHE COURANT. F 75. Zaterdag 1874. 28 Maart. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2« Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per S/ra., franco 5b 3.50. Middelburg 27 Maart. Een bij de regeering ontvangen telegram van generaal van Swieten van den 24** dezer meldt, dat de hoofden meer neiging tot toenadering toonen. De openlijke onderwerping van eenige hoofden bleef achterwege, omdat men dacht, dat de expeditionnaire troepen tegen den regentijd zouden vertrekken. De waarheid aldus meldt generaal van Swieten zal spoedig blijken. Gighen heeft de souvereiniteit van Nederland erkend. Van andere staten is geen nader bericht ontvangen. Waarschijnlijk zullen zij zich zoo seiDt generaal van Swieten evenals Groot-Atsji met deNederland- sche heerschappij verzoenen als onze bedoelingen beter bekend zullen zijn. Omtrent de gevallen van vergiftiging, na het gebruik van leverworst te dezer stede voorgekomen, kan wor den medegedeeld dat, blijkens bericht van een der beide scheikundigen, aan welken een afzonderlijk onder zoek is opgedragen, in de leverworst is bevonden strychnine aanwezig te zijD. Vermits de aanwezigheid van dit plantaardig vergift geene afdoende opheldering geeft van de bij de zieken waargenomen verschijnselen, zoo zal deze treurige zaak alsnog tot meerdere helderheid moeten gebracht worden. Het blijkt dat het bij de vroegere mededeeling aan gegeven approximatieve cijfer van aangetasten in deze gemeente niet overdreven is. Gisteren is hier iemand overleden, die, naar wij ver nemen, geen worst, maar uit denzelfden winkel afkom stige varkensnieren gegeten heeft en gedurende de laatste dagen ernstig ongesteld was geweest. De diensturen van het rijkstelegraafkantoor, dat den 1'" April a. te Cortgene zal worden geopend, zijn ge regeld als volgt; op werkdagen van 9 tot 12 uren voor- en van 2 tot 7 uren namiddags,* op Zon- en feest dagen van 8 tot 9 uren voor- en van 1 tot 3 uren namiddags. Bij ministerieele beschikking van 25 dezer is aan C. de Groot, te Papendrecht, tot wederopzegging ver gunning verleend voor een stoomsleepdiensfc op de stroo men, rivi- ren en kanalen in de provinciën Noord-Bra bant, Gelderland, Zuid-Holland,Noord-Hollaud,Zeeland en Utrecht, voor zoover aldaar sleepbooten worden toegelaten. Naar aanleiding van het voorstel van den heer Testas, 'twelk bij de kamer van koophandel te Amsterdam andermaal in overweging is, om op 12 Mei a. in de hoofdstad geen beurs te houden, bespreekt de Dage- lijksche beurscourant (Nederlandsche finaLcier) dit on derwerp en hoopt dat de kamer het voorstel met alge - meene stemmen moge aannemen. Het blad doet echter opmerken, dat een algemeene deelneming aan het heuglijk koningsfeest niet mogelijk is, wanneer de handel niet totaal stilstaat, en er meer noodig is dan het enkel sluiten der beurs enz. Aller eerst moest als wet vastgesteld worden, dat de 12e Mei door de staten-generaal worde gelijk gesteld roet een Zondag, en dat die dag geen protestdag voor wissels zij. „Wij zijn er derhalve sterk voor zegt genoemde courant om, in navolging van hetgeen in 1856 in België plaats bad, bij gelegenheid van het jubileum van Leo pold I, aan de bevoegde overheden, en zooveel noodig aan de wetgevende macht te vragen: dat op den 25en verjaardag der inhuldiging van koning Willem III, door een wet bepaald worde: om den 12en Mei 1874 gelijk te stellen met een Zondag en alzoo dien dag geen protest van wisselbrieven te doen plaats hebbenen door ministerieele besluiten 1° om op 12 Mei 1874 slechts éen uitdeeling of hoogstens twee nitdeelingen van brieven te doen geschieden; 2° geen andere tele grammen te verzenden of uit te deelen dan de drin gende en die voor de koninklijke familie, alsdan te Amsterdam vereenigd3° de openbare administratiën, behalve die ten behoeve der openbare veilighoid, op 12 Mei te sluiten." Ook uit het kiesdistrict Dokkum ie aan den hooglee raar Vissering een adres van adhaesie gezouden, onder teekend door 217 kiezers voor de tweede kamer der staten-generaal. Het Vaderland besluit een artikel, waarin het-eenigje^ beschouwingen levert over deinde tweede kamer plaats gehad hebbende discussie bij de interpellatie van den heer de Jong over de munt qnaestie, met den wenscb, dat deze onaangename woordenwisseling ten minste dit goede gevolg moge hebben, dat de regeering in het volle bewustzijn barer groote verantwoordelijkheid het nemen van voorzieningsmaatregelen in geen enkel opzicht afhankelijk zal maken van de houding der volksverte genwoordiging. Het vertrek van professor Selenka van Leiden naar Erlangen geeft aan de Arnhemsche courant aanleiding eene phiiippicca te houden over het importeeren van vreemdelingen en huu te benoemen tot docenten aan onze hoogeecholen. Een van beide moet waar wezen óf onze regeering onderzoekt niet of er Diet even ge schikte misschien beter geschikte docenten en meer bekwame specialiteiten onder haar eigen landge- nooten te vinden zijn; óf zij is door het gemis aan geschikte docenten en bekwame specialiteitenverplicht deze uit Duitschland te halen. In het eerste geval begaat de regeering een zeer lichtvaardige en moeilijk te verantwoorden daadin het andere geval is daar door 'zonneklaarbewezendat drie universiteiten voor Nederland le veel is. Niemand zal betwisten, dat het verkieslijk is bij de Nedeilandsche hoogescholen Ne derlandsche docenten aan te stellen, en als men maar éen of twee hoogescholen voldoende met Nederlanders kan bezetten dan moeten wij de universiteiten voor welke wij geen personeel hebben laten vervallen. Leiden, Utrecht en Groningen hebben van hun standpunt vol komen gelijkdat zij op het behoud van hare univer siteit staan, maar haar standpunt is niet dat der regeering. Eene hoogeschool die door het aanwerven van vreemde krachten op de been moet worden ge houden is een veroordeelde hoogeschool, wam de we tenschap is internationaal en universeelevenals de kunst, maar de school moet haar nationaal karakter bewarenzij moet ook in het wetenschappelijke hare nationaliteit toonen, gelijk dit in de scholen der kunst steeds het geval is geweest en nog is. Ook in het universsele moet men weten te individualiseeren; dit individualiseeren dor onderscheiden scholen volgens de volkskarakters is aan de algemeenheid en eenheid der kunst bevorderlijk geweest en evenzoo gaat het met de wetenschap. De opvattingen en toepassingen, de manieren van zien en doen, de voorkeur voor zekere bepaalde vakken zullen van volk tot volk verschillen, en daardoor zullen zij de uitbreiding en algemeenheid der kennis bevorderen. Daarbij komtvooral voor een kleine nationaliteit, het gevaar, om aan het vreemde element een te grooten en gestadigea invloed te verleenen vooral als men steeds hulp zoekt bij hetzelfde element. De eene Duitsche geleerde tracht, zoodra de kans gunstig is, een landgenoot in te halen, en dus ontstaat in Neder land een kleine volkplanting van Duitsche geleerden die blijvend is, niettegenstaande het personeel dikwijls wisselt. De ArDhemscke courant wil niet vragen: „Is deze germaniaeeriDg op het gebied der wetenschap voor ons niet gevaarlijk?" maar zij vraagt in het alge meen, of het niet gevaarlijk is aan een vreemde natio naliteit FranschDuitschEngelsch of wat ook zulk een groot deel aan en zulk een grooten invloed op de schooi en het onderwijs te geven? Als nu bij de reorganisatie van ons onderwijs blijkt, dat wij geen voldoenden voorraad van geschikte docenten hebben om drie hoogescholen te bezetten, laten wij dan onze instellingen in verhouding brengen tot onze krachten en „den invoer der nomadische vreemde docenten stakende, ods bepalen tot het bezetten der vijf faculteiten van éene rijks universiteit, of der tien faculteiten van twee rij ks-ue iversiteiten ilenoemlngen en besluiten. registratie. Benoemd tot ontvanger der registra tie en domeinen: te Steenwijk, J. J. Fabius, thans ontvanger der registratie en domeinen te Woerden; te Hoogeveen, L. N. Heyl, tbans ontvanger der registratie en domeinen te Hol werd; te Holwerd, F. Harting, thans .ontvanger der registratie en domeinen te Gennep; te Beetsterzwaag, F. van Dalsen Fontein, thans ontvanger der registratie en domeinen te Sittard; te Gennep, D. E. C. Frankamp, thans surnumerair der registratie en domeinen. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directie belastingen en accijneen te Gordijk c. a. C. W. A. Essers, ontvanger derzelfde middelen te Raalte c. a. Kerknieuws. Beroepen tot predikant bij de Nederdnitsohe her vormde gemeente te 's Gravenhage dr. J. A. Gerth van Wijk, te Groningen. Marine en leger. Heden namiddag is alhier aangekomen de generaal- majoor P. G. J. van der Sebrieck, bevelhebber in de eerste militaire afdeeling, tot het houden eener in spectie over de manschappen van het hier in garnizoen liggende depot van bet 3e regiment infanterie, alsmede over de militaire gebouwen. Vermoedelijk zal hij a. Zondag weder van hier vertrekken. Gemengde berichten. Op het tot bergplaats dienende plein van den heer D. C. van der Harst, handelajr in brandstoffen enz. op de Wal alhier, heeft heden namiddag, tengevolge van de herstelling van een muur, een afsehuiviDg van steenkolen plaats gehad. Twee werklieden werden onder de neêrstortende kolen bedolven, doch spoedig bevrijd. Naar wij vernemen bebben zij geen of zeer weinig letBel bekomen. De heer Loyson (père Hyacinthe) zal den 27en April in het Leidsche studentengenootschap Doctrina optreden. Naar alle waarschijnlijkheid zal hij ook Amsterdam en Utrecht bezoeken. Op den centraalspoorweg heeft men premiën uit geloofd voor de machinistenwelke 5000 mijlen met hunne machines achtereeo aflaggeD, zonder dat ze de hulp van een werkman hebben noodig gehad blijk baar met het doel om de machinisten zelf allerlei klei nere reperaties te laten doen. Doch wat is het geval? Om de premie te verdienen laten ze nu bestaande gebreken zoolang sleuren, tot er eene stagnatie van den dienst uit ontstaat, en de machines onderweg plotseling blijveu staaD. Zoo verloor eea machinist Zaterdag de koppelstang zijner machine en Zondag avond bleef de sneltrein, ongeveer een half uur van Nunspeet, staan, door het springen eener vlampijp. Gedurig komen de treinen van den centraal-spoorweg te laat. aan, tot schade van het reizende publiek, doch tot groot genoegen van de logementhoudersbij wie de reizigers dan moeten overnachten. (Artih. cour.) Gisteren nacht is een felle brand uitgebarsten in de sigarenfabriek van den heer J. A. de Hartog, in de Zwanesteeg te Arnhem, welke brand zich spoedig mededeelde aan het daaraan grenzende woonhuis van den fabrikant, waardoor beide panden binnen den tijd van éen nur geheel in de asch gelegd waren. Een groote partij tabak en sigaren is door de vlammen verteerd. Verltoopingon en aanbestedingen. Heden werd aan het geboow van het gewestelijk bestuur alhier aanbesteed: 1° Het leveren van Doornikschen steen voor de zeewe ringen van Vlissingenminste inschrijver de heer J. Filig, te Vlissingen, voor f 4048.

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1